20.04.2018, 14:26 | czytano: 8532

Skarga na dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Niedopuszczalne jest, że dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury mówi co innego, a potem robi co innego. MOK to nie jest prywatny folwark ani dyrektora, ani pani wiceburmistrz. To jest własność mieszkańców i ma służyć mieszkańcom - mówi Andrzej Rajski. Dyrektor placówki Bolesław Bara broni się, że - "został źle zrozumiany".
Przewodniczący Rady Miasta zgłosił radnym problem, jaki zasygnalizowała mu mieszkanka Nowego Targu. Chodzi o wynajem sal w MOK. Jadwiga Nieckarz, reprezentująca Nowotarską Grupę Mieszkańców "Pamięć" od kilku lat organizuje szereg wydarzeń, spotkań i prelekcji. Na zaproszenie NGM "Pamięć" do Miasta przyjeżdżają publicyści, historycy, pisarze i dziennikarze, by brać udział w spotkaniach z zainteresowanymi osobami. To wydarzenia niekomercyjne, nie są sprzedawane bilety.
- Pani Nieckarz ma od niedawna problemy z wynajęciem sali. Wcześniej, za poprzedniej dyrektor MOK nie było takich kłopotów. Bywało, że nie musiała za salę płacić, bo skoro spotkania były organizowane przez nowotarżan i dla nowotarżan - to nie żądano opłaty za salę, tylko ją udostępniano. Teraz zawsze jest proponowana MOK-owi opłata, a i tak dyrektor zgadza się, a potem zmienia zdanie i w efekcie odmawia - stawiając organizatorów w niezręcznej sytuacji - mówi Andrzej Rajski.

Po skardze nowotarżanki, przewodniczący Rady Miasta interweniował u dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury. - Chodziło o wynajem sali widowiskowej lub sali nr 44 na 26 dzień kwietnia. Z grafiku umieszczonego na stronie MOK wynika, że sala jest po południu wolna i nie ma problemu. Ale pani Nieckarz odmówiono wynajęcia sali. Rozmawiałem z dyrektorem Barą i przyznał, że sala jest faktyczne wolna i nie ma problemu z wynajmem. Obiecał mi, że sam powiadomi o tym panią Nieckarz. Nie powiadomił. A gdy zwróciła się ona do MOK kolejny raz, z prośbą o potwierdzenie, usłyszała, że sala nie zostanie jej udostępniona, bo jest jednak zajęta - mówi radny Rajski.

- Liczyłem nie tylko że sprawa jest załatwiona, ale i że zostanę o tym pomyślnym zakończeniu powiadomiony. Gdy się okazało, że jednak tak nie jest, zadzwoniłem kolejny raz do dyrektora Bary, który długo i kwieciście opowiada mi o wszystkim, tylko nie o sprawie. Rozumiem, że pani wiceburmistrz nie lubi pani Nieckarz, ale tu chodzi o mieszkańców Nowego Targu. Niedopuszczalne jest, że dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury mówi co innego, a potem robi co innego. Uzgodniłem z dyrektorem Barą, że sala jest wolna, a potem się dowiaduję, że sali nie można wynająć. MOK to nie jest prywatny folwark ani dyrektora, ani pani wiceburmistrz. To jest własność mieszkańców i ma służyć mieszkańcom - podsumowuje Przewodniczący Rady Miasta.

Uwaga o nielubieniu się Jadwigi Nieckarz z wiceburmistrz Joanną Iskrzyńska-Steg, której podlega Miejski Ośrodek Kultury - dotyczy wydarzeń sprzed dwóch lat. Jadwiga Nieckarz była organizatorką jednego z jubileuszy towarzyszących rocznicy lokacji Miasta, konkretnie 75 rocznicy utworzenia Konfederacji Tatrzańskiej. Jak mówi - mimo wcześniejszych ustaleń w ramach Komitetu Obchodów - główny organizator, czyli Urząd Miasta nie zgodził się zapłacić przedstawionego rachunku za zaproszenia, ulotki, plakaty i banery. NGM Pamięć złożyła skargę na działanie burmistrza, która została odrzucona. W tej sytuacji stowarzyszenia samo zapłaciło za usługi drukarni.

Wydawało się, że sprawa jest zakończona, ale wtedy wiceburmistrz Nowego Targu postanowiła sama sprawdzić zasadność skargi (odrzuconej - przyp. red.) i spór wybuchł na nowo. Panie publicznie oskarżyły się o wzajemne szykany i sprawa trafiła do sądu. Pierwsza rozprawa z powództwa Jadwigi Nieckarz ma się wkrótce odbyć.

To na tej podstawie pojawiają się zarzuty, że utrudnianie życia nowotarżance to przejaw zemsty wiceburmistrz Joanny Iskrzyńskiej-Steg.
Wracając do obecnego sporu - o wyjaśnienie poprosiliśmy dyrektora MOK

- Zawsze pomagamy pani Nieckarz, ale tu nie jesteśmy w stanie teraz pomóc, bo jest dużo wydarzeń. My działamy zgodnie ze statutem i procedurami. Jesteśmy apolityczni i nie włączamy się w żadne spory - zapewnia Bolesław Bara.

Na pytanie czy okłamał przewodniczącego Rady Miasta, odpowiada: - Ja nie powiedziałem panu Rajskiemu, że sala jest wolna. To nieporozumienie. Zostałem źle zrozumiany. Powiedziałem, że "jeśli sala będzie wolna to oczywiście ja udostępnimy, czy wynajmiemy". To było tak, że pan przewodniczący zaprosił mnie do Urzędu Miasta. Stawiłem się na rozmowę. Ja nie mam w głowie terminarza, tym zajmuje się mój kierownik administracyjny. Obiecałem, że sprawdzę, a nie - że dam salę. Pani Nieckarz organizuje dużo wydarzeń i to nas cieszy, ale skoro te dwie sale, którymi dysponujemy są zajęte, to nie "urodzimy" dodatkowej.

s/
zobacz także
komentarze
Ognik zapałka23.04.2018, 18:46
Tadeusz Morawa zapomniał dodać na sesji, że pod skrzydłami Dyrektora w tym samym moku wraz z kolegami podsycił negatywna atmosferę i zaczął się kłótnia. Kto śledzi wydarzenia to wie, że towarzystwo Pana Tadeusza to też ujadająca ekipa. Wszyscy siebie warci dyrektor MOK to chyba lubi takie ekscesy. Żeby mu nie zniszczyli karuzeli.
Boże chroń nas od takich przyjaciół...:)23.04.2018, 16:13
Padłam ze śmiechu. Na sesji panowie Morawa i Zapała mówią że występują w obronie dyrektora MOK po czym opowiadają jak zostali szarpani i obrażani w tym MOKu. To co to za dyrektor co nie potrafi zapewnić bezpieczeństwa osobom przebywającym w MOKu?
Zamiast bronić Bolesława Barę oni go jeszcze pogrążyli... buaahhaha haha haaha
szalony kot z gorczańskiej23.04.2018, 15:25
Tadeusz Morawa adwokat Bolesława na sesji. Wzruszające. Nawet AK broni Dyrektora. Panie Bolesławie z takim towarzystwem daleko Pan nie zajedzie.
Piła Tango22.04.2018, 16:11
Najlepsze osiągnięcie dyrektora Bary to zdobycie umiejętności jazdy na wrotkach. Pięknie pomykal po scenie
nasze miasto z wizją i konsekwencją22.04.2018, 08:26
Szkoda tylko, że Pan Przewodniczący jakoś wcześniej nie reagował z taką wnikliwością, gdy z kasy miasta wypływały bokiem miliony złotych na różnego rodzaju głupoty Watychy i Stegowej - od kawiarenek poczynając po przepchaną ostatnio modernizację MOK z bagatelnym wzrostem kosztów z 15 do 24 (oby) milionów, wymianę ludzi kompetentnych na usłużnych figurantów, wypłat odszkodowań i inne majaki wyborcze, z których najlepiej udały się ... wizualizacje. Brawo Wy!
Nieuczesana21.04.2018, 14:18
Stegowa otacza się ludźmi na swoim poziomie. Kiczu, niekompetencji , instynktu zamiast intelektu , wyrzucania w błoto publicznej kasy i..... wstążek na drzewie. Bara to dobitny przykład kolesiostwa, z którym tak bardzo miał walczyć Watycha. Porażka ,byle do wyborów .
Niespodzianka21.04.2018, 14:00
O wielkie halo ... Dyrektor MOK powiedział " ok jak tylko będzie wolna to nie ma problemu " po czym okazało się ze sala nie jest wolna (może jest wolna w grafiku ale np. Będą przygotowania na sali do jakiegoś innego wydarzenia ) a Pani Nieckarz jak zwykle robi problem. /.../
Ja.21.04.2018, 13:23
I znowu zajmujemy się pierdolami. Czy pa Rajski nie zna struktury organizacyjnej urzędu? Nie wie kto i za co odpowiada? Koń by się usmial znowu z igły widły. Czy na prawdę trzeba się przypominać ludziom przy każdej glupiej sprawie? Przecież wiemy kto z kim trzyma i czy jest uczciwy.
Kobieta21.04.2018, 12:32
Prosimy o nowego dyrektora MOK-u. Mówię poważnie.
Madame de Kokarda21.04.2018, 11:26
Bolek *** jest tak samo zakręcony jak Wstążka
komornik21.04.2018, 11:08
Pan Bara rzeczywiście dużo mówi ale żadnych konkretów. Stąd jego liczne problemy. Ten to pikuś.Dziwie się że ktokolwiek powierzył mu prowadzenie jakiejkolwiek instytucji. Niech się rada przyjrzy jego wynajmom dla własnej żony. Czy ona korzystając z sal MOK do prowadzenia działalności płaci za to?
Maciej21.04.2018, 09:51
Ostatnio i teraz. Tylko sądy, pisma, donosy i ciągłe pomówienia /.../

Panie Macieju, można kogoś nie lubić. Ale pańskie słownictwo jest niedopuszczalne. Moderator.
Klakier21.04.2018, 09:41
Panie Bolesławie może jest Pan dobrym tancerzem i konferansjer em ale to stanowisko które dała Panu pani Joanna Pana przerasta. Niech pan pogra w szachy albo na gitarze z lupim a nie bawi się w zarządzanie.
th21.04.2018, 09:16
msciwosc pani vice i pgarda dla tych którzy mają swoje zdanie nie zna granic,kij i marchewka,szkod to jej polityka a ze tak długo do wyborow no to ..
MF21.04.2018, 06:25
PAN Bara zrobil do tej pory duzo wspanial imprez aPan Rajski organizuje kampanie wyborcza za miejskie pieniadze nie Twoje dozcekanie......
v21.04.2018, 02:39
stolki stolki stolki i pacholki
Kiczor20.04.2018, 22:56
Anka/Aśka
Nie napinaj się bo ci się lejsy wyprostują. Wstążki w mieście? Zamiast owiec w mieście?
Anka20.04.2018, 22:49
Czy macie inny argument przeciwko Wiceburmistrz czepiacie się wstążek a widzieliście inne miasta też ozdabiają żeby było weselej ale chcecie znowu wrócić do szarzyzny do kontenerów na rynku do byle jakich imprez nic co już było nie ma prawa wrócić dotyczy to również niespełnionych ambicji .najwyższa pora wymienić wszystkich radnych na młodych ludzi którzy tu jeszcze zostali i niech się biorą do roboty
Taki plan20.04.2018, 22:49
Bolek wie co robi bo z Joanną chcą wysadzić w powietrze Grzesia.
zaba20.04.2018, 22:23
Prose Pani bo on powiedział ze jestem gupi ! Takie skarżenie sie jest na baaardzo niskim poziomie- żenująca ta cała sprawa nawet jeżeli oboz Pana Rajskiego ma rację to poważni ludzie się tak nie zachowują,trochę klasy...
Generalnie jestem zniesmaczona obecną władzą jak i (przez ta sytuacje opozycją) czy nasze władze nie mają nic poważniejszego do roboty, całe szczęście że chociaż Kazor obetnie im pensje
Baciok20.04.2018, 22:07
Panie Andrzeju, niestety nie popieram pana. Dyrektor MOK robi słusznie, nie wynajmuje sali jak nie ma wolnej. Ponadto, te *** zazwyczaj kończą się jakaś awantura. MOK ma kompletnie inne cele. Ludzie nie dajce się zwariować !
Mieszkaniec Niwy20.04.2018, 21:58
Normalnie nie wierze, niezła ekipa się skumała. Rajski burmistrzem a Nieckarzowa dyrektorem MOKu? To miasto nie potrzebuje i nie chce na takiego duetu. Ja się wyprowadzam!
zgm, kablówka, mok, um, itd.20.04.2018, 21:49
Coś mi się widzi, że na jesień polecą łby tych pseudo dyrektorów i naczelników.
Nowotarżanin 7720.04.2018, 21:21
MOK - przynajmniej dla mnie - będzie niekwestionowaną własnością miasta wtedy dopiero kiedy wyrówna się krzywdę wyrządzoną ludziom wywłaszczonym pod jego budowę na początku lat 70-tych. Teren ten nazywano dawniej "ogrodami" z racji wyjątkowo urodzajnej gleby. Stało się to prawem PRL-owskiego kaduka, bez jakiejkolwiek rekompensaty. Mój dziadek bardzo to przeżył i prawdopodobnie to było przyczyną jego przedwczesnej śmierci w 1976.
łaknacy prawdziwej kultury mieszkaniec20.04.2018, 21:10
Dawno nie było w MOK kabaretu , to mamy go teraz. Główni aktorzy to Stegowa , wsadzazający nos w nie swoje kompetencje Rajski i szef kultury miejskiej Bolesław Twardy .Kabaret mamy za darmo , bo tak to słono ta miejska kultura kosztuje .
zygula20.04.2018, 21:03
Pani Nieckarz /.../ w tym wszystkim Pana Rajskiego nie rozumiem czemu układa się z ludźmi i broni interesów, może jako radny niech się zajmie jaką działalnością charytatywną a nie inną - taka sugestia

Naruszenie regulaminu. Moderator.
Prawilny20.04.2018, 21:03
Kocham czytać komentarze piknie sie tniecie hahahaha
jasnowidz z podstawami20.04.2018, 21:01
Wybory idą drodzy forumowicze . Ani nie uratuje swojego *** Stegowa , ani nie uratuje go Rajski , a Bara będzie rządził i rządził nadal. Taka jest prawda i rzeczywistość . Wybory wymiotą obłudna ekipę peło z magistratu , z tym ,że Prawica także jest słaba i nie ma kandydatów do władzy , bo kogo Kawkę specjalistę od przepustów , czy Samoleja , czy Liszkę lizusa MF ? Wszystko słabeusze , a nie politycy , a mali politykierzy . Dramat Prawicy . Pani Jadwiga stanowi konkurencję dla wszystkich i ja na nią na pewno zagłosuje , bo to kobieta z wizją , bezkonfliktowa i jak widać dla takiej Stegowej *** , którą obstawił Grzegorz stanowi duże zagrożenie .
***20.04.2018, 20:57
Ja czegoś tu nie rozumiem od dawien dawna wiadomo, że duzo wcześniej na wszelkiego rodzaju imprezy rezerwuje się MOK ja sam organizując kilkukrotnie jakies imprezy robiłem to dużo wcześniej i jak dostałem odmowę nie robiłem z tego afery na całe miasto, powiadamiając wszelakie portale społecznościowe o tym ..... coś mi tu smierdzi kiełbaską przedwyborczą pieczoną na weekendzie.......
***20.04.2018, 20:53
Apel do nowotarżan
Drodzy rodacy na oczy przejrzyjcie
toż to wybory się zbliżają
i kandydaci na burmistrza wypływają
Na mieście od koalicji Rajski - Tarnowski - Nieckarz aż huczy
i nikt ich dobrych manier już nie nauczy
lecz mam nadzieję że nie wygrają
i do rozbioru majątkowego miasta nie wykonają
Natomiast do mieszkańców oświecenie wróci
i zdolność logicznego myślenia powróci
Niełobłudna Zocha20.04.2018, 20:11
Wielce uduchowiona, pobożna i cnotliwa, Akusia wskoczy na stołek. Ale trza go pierwsze zwolnić. Chyba, że popierana kościelną famą swej pobożności postanowi zakandydować do rady. Wtedy ktoś z familii, kto również się lubi publicznie pod każdym pomnikiem, świątobliwą figurą i w czasie każdej procesji fotografować, co by go ludziska widzieli, przejmie ośrodek.Tak to mi się wszystko subiektywnie widzi.
Beauty Buty20.04.2018, 20:09
Bolek nie ma czasu na jakieś pierdoły tymbardziej rozmowy z Andrzejem Rajskim. Ma ważniejsze sprawy. Musi wybrać kolor wstążek na powitanie lata z Aśką.
Smog20.04.2018, 19:42
C*** Watychy i wazeliniarz. Rajski brawo Ty.
Mokowiec20.04.2018, 18:49
Spytajcie ludzi z otoczenia p. BARY oraz pracowników MOK lub ludzi którzy mieli z nim stycznosc jak wygląda współpraca z dyrektorem. Lanser który wszędzie musi się wepchać. Wszędzie go pełno a rezultatów malo
Qwerty20.04.2018, 18:44
Bolek Dyzma pojawił się niewiadomo skąd. Jest obecny wszędzie. Oczarował Joannę i wpitolił miasto w postawienie MOKu od podstaw. Długi spłacą nasze wnkki. Wszystko po to żeby przez dwa lata remontu brać kasę za ńic Rayski chyba go przejrzał. A Watycha? Kuma czaczę? Bałagan zostanie Bolek zawinie piruet i pojawi się w Szczecinie... Na początek na meczu Pogoni.
Nowo Tarzan20.04.2018, 18:24
Wybory idą, odwracanie kota ogonem. Z igły widły. ow masz rację słuchać ze zrozumieniem.
gue20.04.2018, 18:21
jesli dyrektor MOK - takiego gigantycznego obiektu i przedsiebiorstwa nie jest w stanie zapanowac nad tym to co maja powiedziec prawdziwi dyrektorzy, prawdziwych firm i instytucji nad ktorymi musza panowac, a pani burmistrz najlepiej opanowala wiueszanie wstazeczek na drzewach w rynku,
jolka20.04.2018, 17:55
Poważni (niby) ludzie, a zachowują się jak dzieci w piaskownicy. Na co komu te personalne przepychanki... Wszyscy na tym tracą.
abc20.04.2018, 17:18
no cóż przyszła pora na zmianę!
przewodniczący został ośmieszony tylko z powody, że jakaś pani nie lubi drugiej, z tym że ta pierwsza jeszcze ma stanowisko?
WSTYD i tyle.
miasto znów się ośmiesza!!
Lany20.04.2018, 17:17
Możecie mi wytłumaczyć jakim prawem przewodniczący Rady Miasta zaprasza dyrektora jakiegokolwiek Ośrodka Kultury czy innej jednostki organizacyjnej miasta na jakąkolwiek rozmowę. Tu nie masz żadnej podległości .tylko burmistrz może zaprosić dyrektora przewodniczący rady miasta Może co najwyżej błagać żeby przyszedł
(((((!20.04.2018, 17:15
Do tego ))))nie prawdopodobnie lecz napewno, bo niema lepszego fachowca na to stanowisko z takim samorzadowym doświadczeniem jak Pan przewodniczący i nie za rok ale za pół roku a może nawet za 6miesiecy jak mawiał klasyk
Jadzia z moraw20.04.2018, 16:55
Panie Bolesławie miałbym Pan Chałubińskim, a jest Pan iksińskim. Z motyką na księżyc Pan nie dojdzie
:)))))))20.04.2018, 15:32
Panie Bara zaimponował mi pan. Żeby zrobić w konia i ośmieszać osobę która prawdopodobnie za rok będzie pana szefem - to trzeba mieć kochones. Chyba że to objaw zaniku instynktu samozachowawczego...
Ulla20.04.2018, 15:13
Pan dyrektor robi z przewodniczącego osbę niepoczytalną?
oko20.04.2018, 15:11
Jest możliwe i to nawet bardzo możliwe, że przewodniczący nie zrozumiał.
,.,.,.,.,.,.,.,,.20.04.2018, 15:05
Codziennie się modle żeby w końcu zmienił się burmistrz a przede wszystkim pani wiceburmistrz która robi tylko i wyłącznie źle dla naszego miasta wizerunkowo (wyglądem i tam gdzie sie pojawia) i zachowaniem... oby nigdy więcej a mam nadzieje że następna władza rozliczy porządnie obecną
ow20.04.2018, 14:55
Ciekawe jak się czuje pan przewodniczący rady miasta dowiadując się, że to on nie zrozumiał tego co mówił dyrektor moku hahhaaa
Zobacz pełną wersję podhale24.pl