27.04.2018, 20:22 | czytano: 6752

Grzegorz Watycha: "Cieszmy się, że możemy świętować niepodległość... chcemy, by nowotarżanie wyszli z domów i przyłączyli się do obchodów"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - To dobre tło do zaprezentowania wydarzeń, mających uczcić stulecie odzyskania niepodległości - mówił burmistrz Grzegorz Watycha witając dziennikarzy na konferencji prasowej zorganizowanej przed budynkiem Ratusza.
W spotkaniu poświęconym wydarzeniom w roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości wzięli udział także Joanna Iskrzyńska-Steg, Katarzyna Put, Elżbieta Dzikowska, Robert Kowalski i Bolesław Bara.
Będzie się działo...

- Komitet Honorowy obchodów na poziomie powiatu, do którego zostałem zaproszony - powołał starosta. Ale tu lokalnie też organizowane będą wydarzenia i obchody - przypomniał burmistrz i dodał, że wszystkie imprezy organizowane przez Muzeum Podhalańskie, Miejski Ośrodek Kultury czy Miejską Bibliotekę Publiczną - "spinane są przez Urząd Miasta". - Czuwa nad nimi wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg, ale to na naczelnik wydziału promocji Katarzynie Put spocznie odpowiedzialność sprawnego przeprowadzenia wszystkich uroczystości - sprecyzował Grzegorz Watycha.

Pomysłów było dużo, szczególnie tych dedykowanych stuleciu. Organizatorom zależy na zintegrowaniu mieszkańców i zaproszeniu ich do wspólnego świętowania. Służyć będą temu imprezy z czynnym udziałem mieszkańców, takich jak gry miejskie, odtańczenia na Rynku poloneza, czy zbiorowa fotografia.

Imprezy zaczynają się już w przyszłym tygodniu. Przyznać trzeba, że to oferta dla osób w pełnym przekroju wiekowym - od dzieci do seniorów.

"Witaj majowa jutrzenko"

- Program jest tak bogaty, że trudno było go zmieścić na plakacie - żartował dyrektor MOK Bolesław Bara.

Już 2 maja świętowany będzie Dzień Flagi. Dzień później, w ogrodach kościoła św. Katarzyny rozpoczną się miejskie obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Także 3 maja Muzeum Podhalańskie organizuje wystawę poświęconą bicyklom. Organizatorom udało się połączyć historię jednośladów z wydarzeniami historycznymi. W podobnej konwencji przebiegać będzie organizowana przez MBP Noc Muzeów. Tematem wiodącym 8. Nocy Muzeów będą "Dzieje z perspektywy roweru".

W programie znajdzie się zlot rowerowy, pokaz mody kobiecej w okupowanej Polsce, który zorganizują członkowie GRH Bluszcz z Warszawy, rowery z okresu międzywojennego zaprezentuje grupa miłośników historii z Zabrza, będzie koncert z lat 20 i 30 minionego wieku i na zakończenie - seans w starym kinie, pokaz filmu z Eugeniuszem Bodo "Sportowiec mimo woli" z 1939 roku z Adolfem Dymszą i Aleksandrem Żabczyńskim.

Od początku roku Muzeum Podhalańskie realizuje program "Nowotarżan drogi do niepodległości", a Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała projekt "Niepodległa w każdym wieku", który potrwa do października. W programie jest cykl wykładów dotyczących lokalnych wydarzeń, warsztaty i gra miejska.

19 maja zorganizowany zostanie Rodzinny Rajd Rowerowy z Rynku do Parku Miejskiego. Przygotowane zostaną trzy trasy o różnym poziomie trudności.

27 maja czekają nas kolejne koncerty "Z biało-czerwoną przez wieki", koncert kameralny, występ orkiestry wojskowej, pokaz musztry w wykonaniu Kompani Reprezentacyjnej KaO/ Straży Granicznej oraz koncert z udziałem nowotarżan. - To podobna formuła jaka miała miejsce podczas ubiegłorocznego Jarmarku Podhalańskiego i koncertu "Nowotarżanie - Nowotarżanom" - przypomniała Joanna Iskrzyńska-Steg. - Szefem projektu jest Andrzej Lichosyt i to on zaprasza wykonawców do udziału w koncercie. Ale już wiadomo, że wystąpi Beata Bełtowska, Piotr Lupi Lubertowicz, Justyna Pustówka, Magdalena Ćwiertnia i soliści z Septymy - wyliczała wiceburmistrz.

Zaplanowano też wspólną fotografie nowotarżan, odtańczenie poloneza na Rynku (stroje z epoki mile widziane), wystawę edukacyjną dotyczącą Armii Krajowej i Akcji "Burza", pokazy wojskowych samochodów.

Czerwiec: dzieci, szachy, poezja i jazz

- 2 czerwca w Parku Miejskim zorganizowany zostanie Dzień Dziecka, tym razem w konwencji klaunowo-cyrkowej - zapowiada Bolesław Bara.

W czerwcu także Niepodległościowy Rajd Rowerowy "Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą", całodzienny piknik dla dzieci w ogrodach kościoła Św. Katarzyny, odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy Kopcu Wolności, Jak zapowiada dyrektor Elżbieta Dzikowska, w tym roku, w trakcie Nocy Bibliotek - nacisk położony będzie na promocję literatury polskiej.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury zaprasza w czerwcu na koncert "Z ziemi włoskiej do Polski". W Państwowej Szkole Muzycznej wystąpią nie tylko lokalni muzycy, ale także artyści z Włoch i USA. W planach jest koncert jazzowy i muzyka klasyczna.

16 czerwca zorganizowany zostanie w Parku Miejskim - turniej szachowy ph. "Sto na sto".

Także w czerwcu czeka nas setny Salon Poezji, z udziałem Anny Dymnej - inicjatorki Nowotarskich Salonów Poezji. Tym razem spotkanie odbędzie się w MOK, w programie także koncert w wykonaniu artystów Piwnicy Pod Baranami
- 22 czerwca witamy lato na płycie Rynku. Będzie grać zespół New Market Jazz Band, a więc to będzie muzyka nowoorleańska. Myślę, że na przyszłość częściej będziemy zapraszać ten zespół, bo są wspaniali. Inna grupa to "Łąnki Łan", zespół muzyczny, grający połączenie muzyki elektronicznej, rocka oraz funku. Wykonawcy występują w kostiumach, będzie bardzo wesoło, kolorowo i klimatycznie. Wieczorem wygaszamy Rynek i cover-owy zespół zagra przeboje Pink Floyd. Będzie inscenizacja: pokaz laserowy, tablice ledowe i efekty specjalne, prawie trzygodzinny koncert - wymienia wiceburmistrz.

Samoloty i konie

W wakacje zorganizowany zostanie doroczny Nowotarski Piknik Lotniczy. - Ta impreza też wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości, bo zorganizowane będą przecież pokazy lotnictwa i Narodowych Sił Zbrojnych - podkreśla Bolesław Bara.

21 i 22 lipca odbędzie się Wielka Gonitwa Nowotarska. Na lotnisku czekają nas pokazy koni, gonitwy, nauka jazdy konnej, prezentacja mody jeździeckiej. Impreza przygotowana zostanie z udziałem Jacka Soski radnego sejmiku małopolskiego, ale i działacza Polskiego Związku Hodowców Koni, a także lokalnych koniarzy - Wojciecha Ścisłowicza i Macieja Baraniaka.

W sierpniu "Największe wesele na Podhalu"

Robert Kowalski przypomniał, że 1 sierpnia obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, a 15 sierpnia zorganizowana zostanie wystawa tematyczna na Dzień Wojska Polskiego, w tym roku pod hasłem "Skrzydła Niepodległej". - Będzie ona poświęcona nieznanym i zapomnianym podhalańskim lotnikom, takim jak Stefan Esztel, Jan Kuros, czy kpt. Dmoszyński - wymienia dyrektor Muzeum Podhalańskiego.

Sierpień to sztandarowa impreza, czyli Jarmark Podhalański. 19-ty Jarmark Podhalański odbędzie się pod hasłem "Największe wesele na Podhalu" i będzie utrzymany w konwencji wesela. W role Młodej Pary wcielą się Joanna Liszowska i Piotr Gąsowski. W tym roku Jarmark Podhalański odbędzie się w dniach 17 - 19 sierpnia, a wśród gwiazd będzie Margaret, Francesco Napoli, Bolter i Komarenko. W niedzielę dodatkowo czeka nas rajd rowerowy.

Wrzesień rozśpiewany

W dniach 14-16 września odbędzie się I Festiwal Piosenki Turystycznej. Koncerty i wspólne śpiewanie rozpoczną się w piątek na Łapsowej Polanie, w sobotę na Turbaczu, a w niedzielę w nowotarskim Parku Miejskim. W planach będą to zarówno piosenki harcerskie, te śpiewane przy ognisku, biesiadne, jak i pieśni kubryku i szanty.

Robert Kowalski zapowiedział obchody w połowie września Dni Dziedzictwa Kulturowego, wydarzenie ph. "Nasza Niepodległa", spotkania, wykłady, grę miejską i spacer po Mieście śladami historii odzyskania niepodległości. Tymi miejscami są przykładowo Ratusz, budynek sądu, dworzec kolejowy cmentarz czy lotnisko, gdzie mieściły się koszary garnizonu austro-węgierskiego. Te miejsca i obiekty zmieniły się na przestrzeni wieku, dlatego aby móc "wczuć się w historię" będą prezentowane archiwalne zdjęcia.

Patriotyczna jesień

27 października Robert Kowalski proponuje swoisty "wehikuł czasu". - To projekt realizowany wspólnie ze starostwem powiatowym "Zaczęło się na Czerwonem". Mało kto pamięta, albo i mało kto wie, że Nowy Targ był jednym z pierwszych miast które odzyskało niepodległość. W nocy z 31 października na 1 listopada nastąpiło przejęcie budynków użyteczności publicznej. Żołnierze pod dowództwem Otokara Brzozy Brzeziny bez jednego wystrzału opanowali ośrodki władzy i przejęli budynki publiczne. Przygotowana zostanie rekonstrukcja historyczna tych wydarzeń, jak również innych - czyli odtworzenie walki kobiet nowotarskich o dzwony, czy wielki wiec na Rynku - zdradza dyrektor Muzeum Podhalańskiego.

W październiku w Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarta zostanie wystawa "Pistolety i halki", czyli opowieść o tym, jak kobiety walczyły o niepodległość.

Kulminacja obchodów to 11 listopada. Dyrektor MOK podkreślił, że chce, by "to było huczne świąto". Planowane są koncerty, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, wystawa w Muzeum Podhalańskim "Podhalańskie drogi do niepodległości", na której prezentowane będą postacie Podhalan - uczestników powstania listopadowego, Wiosny Ludów i powstania styczniowego. Te wydarzenia pokazane będą poprzez konkretne osoby. Inna wystawa nosić będzie tytuł "Zaginiony Legion Piłsudskiego". Ten projekt zakłada przygotowanie także sympozjum naukowego. Z kolei "Pierwsi niepodlegli" to zamysł przypomnienia postaci Józefa Rajskiego, Jana Bednarskiego, Jana Tomasza Dziedzica i Otokara Brzozy Brzeziny.

- Chcemy, by nowotarżanie wyszli z domów i przyłączyli się do wspólnego świętowania. To będą zarówno nowe projekty, pomysły, jak i te cykliczne, które w tym roku mają element i nutę nawiązującą do jubileuszu odzyskania niepodległości - podsumował burmistrz Grzegorz Watycha.

Miłym akcentem na zakończenie była uwaga, iż nie można zapominać o pracy jaką wykonuje ZG ZiR. - To zakład, bez którego żadna impreza by się nie odbyła. Mają w tym nieoceniony wkład pracownicy Zakładu Zieleni i Rekreacji, jak i dyrektor - stwierdziła wiceburmistrz.

Sabina Palka, zdj. Michał Adamowski
zobacz także
komentarze
besala11.05.2018, 19:45
Dopisywanie sie czymkolwiek do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości świadczy o niedocenianiu rangi tego święta. Trzeba też zapytać, czy dla władz Nowego Targu nic nie znaczy rocznica pierwszych wolnych wyborów (4 czerca), czy dla władz NT nic nie znaczy wejście Polski do UE. To dzieki pierwszym wolnym wyborom i Unii Europejskiej zmieniło sie oblicze Polski. Ale posłanka Paluch nie pochwala przypominania tych dat i wydarzeń! I burmistrz Watycha grzecznie pani posłanki słucha. Nie zdziwi mnie w tej sytuacji i fakt rozpisania przez UM w Nowym Targu konkursu pt. "Rola braci Kaczyśkich w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918".
Polly07.05.2018, 14:58
Na zdjęciu Komitet Organizacyjny Pustyni Kulturalnej 2018
plama07.05.2018, 10:57
Na koniec Bolesław Bara wyląduje na białym orle na środku rynku z biało-czerwoną wstążką we włosach w trykocie i z łyżwami na nogach.
okulista07.05.2018, 08:30
Komik ale robisz kabaret. Ile masz diopri? Chyba plusy nosisz, idź do kruka po nowe okulary
cykor05.05.2018, 15:51
3 maja Muzeum Podhalańskie organizuje wystawę poświęconą bicyklom. Szumnie zapowiadał Kowalski.
Wystawa się nie odbyła. Czy pozostałe punkty też się nie odbędą?
Wii30.04.2018, 22:38
Na zdjęciu taka załoga, że strach się bać co jeszcze wymyślą.......
Klaun30.04.2018, 17:37
ISIS najpierw obwiesiła wstążkami burmistrza. Dziś cały rynek. Wstążki to stan umysłu.
listopadowy niepodległy fokstrot30.04.2018, 10:27
Joanno butne wasze miny, niedługo was wymienimy.
cyrkowiec30.04.2018, 09:19
Komik coś tak uczepił tych plakatów? to jest najważniejsze? ten kawałek papieru? skup się chłopie czy babo na tym, że wiele imprez nie powinno się w ogóle znaleźć na tym plakacie i to jest istotne. Mi brakuje jeszcze punktu pt. jedzmy razem lody na stulecie odzyskania niepodległości.
Turysta29.04.2018, 22:44
W zeszłym tygodniu zwiedzałem ogrody Keukenhof -największą wiosenną atrakcje turystyczną Holandii -które w ciągu 2 miesięcy zwiedza ponad milion osób.Widzałem zachwyconych nimi ludzi z USA ,Japonii ,Chin i ....widziałem wstązki ,jako element ozdoby tychże ogrodów.
Proponuję wiec krytykującym ten element wystroju ..zobaczyć co nieco przed wypisywaniem złosliwych uwag.
A obrażającej bez powodu siostrze basen proponuje zimny prysznic by ostudzić złe emocje.
Komik29.04.2018, 17:10
Ale cyrk. Przewiesili na tablicach plakaty na większy format. Również nieczytelny.
Wyborca29.04.2018, 11:43
Profesjonalizm kokardkowej ekipy widoczny gołym okiem. Na konferencji prasowej zasłonili pamiątkową tablicę na ratuszu. Kompromitacja.
Siostra basen29.04.2018, 11:10
Tak na marginesie. Jak niski poziom intelektu trzeba mieć żeby widząc że całe miasto się śmieje z wieszania wstążek dalej je wieszać?
Burmistrz lupę29.04.2018, 10:34
Pani Bogusławo plakat jest sporych rozmiarów a czcionka widoczna. Imprez bardzo dużo.Tak prosże panią, środki zostały wydane dobrze.
Kokardkowa koalicja29.04.2018, 09:00
Nie zdążyła powiesić wstążek na drzewie to powiesiła na burmistrzu
Wat 1 m29.04.2018, 00:25
1 maja z czerwonymi flagami a na nich sierp i młot czy 3 maja z Biało czerwonymi flagami?
bolek z gdańska28.04.2018, 23:37
Ale programów obchodu po mieście nie ma . Brakło na druk ???
szambonurek28.04.2018, 19:26
Trochę żenujący ten lansik. Program bez polotu, bez pomysłu i bez sensu. Ktoś z tego Państwa chyba wymyślił, że ilość przerodzi się w jakość i jakoś to będzie. A tu poziom kokardki w klapie. No cóż, czego można się spodziewać po czterech latach pozoranctwa i udawania realizacji zapowiadanych wielkich zmian przez samego Watychę? Wyłącznie rychłego końca tej szopki. Na to też już większość Nowotarżań liczy.
qwerty28.04.2018, 17:56
Producenci wstążek zacierają ręce
sukces28.04.2018, 17:27
kiedyś jak się tak porządnie sopiołem

to mi wszystko wyszło
Wyrocznia28.04.2018, 16:35
Będę świętował kiedy wyzwolimy się spod żydowskiej okupacji i wtedy odzyskamy prawdziwą niepodległość.
Bogusława28.04.2018, 16:14
Panie Burmistrzu. Proszę spróbować odczytać program imprez z plakatu. Jest Pan zadowolony? Uważa Pan, że środki publiczne został dobrze wydane? Proszę odpisać!
Robson28.04.2018, 15:58
Pinokio z Lublina chodzi po Mieście i opowiada jak to wymyślił wszystkie imprezy. Niesamowity człowiek, wyprzedza epokę.
Nowo Tarzan28.04.2018, 14:45
Malkontentów nie brakuje. A sami od siebie nic, najłatwiej wszystko krytykować. Trzeba się cieszyć, że w mieście coś jest organizowane, sporo tego każdy znajdzie coś dla siebie. Plakatu na żywo nie widziałem, ale to co jest w necie to można sobie powiększyć. Trzymam kciuki za Nowy Targ.
baciok@28.04.2018, 14:39
A catering bedzie?
Adam28.04.2018, 14:36
Jeszcze pół roku i wszyscy kolesie zza tego stolika zniknom.
fan politycznej propagandy28.04.2018, 14:33
Wysiłek intelektualny na miarę możliwości PiS /Put i Steg/. Powypisywali imprezy cykliczne a 11 listopada zrobią akademię. Będzie to huczne pożegnanie Watychy.
baciok28.04.2018, 10:56
O meczach hokeja zapomnieli. Też w ramach stulecia. Jak wszystko.
^^^^28.04.2018, 10:54
Pani Put już niedługo odpowie i opowie.
Kicha28.04.2018, 10:53
Plakat można odczytać przy pomocy lupy. Piniondz wyrzucony w błoto pani Steg.
Frau Kokardka28.04.2018, 09:24
Wstążka chwali Zgzir bo jej kokardki wiesza hahahahaha
Pijak28.04.2018, 09:05
Czy na tych wszystkich imprezach będzie darmowe jedzenie i picie ? to bym przylazł Czy może samemu trzeba se kupić jadła i napoju wedle smaku i potrzeby organizmu ?
zdziwiony28.04.2018, 09:03
RAJD rowerowy z Rynku do Parku Miejskiego...czyli ok. 300 metrów. Rajd na miarę organizatorów.
Barabara28.04.2018, 09:00
Dużo nieznaczny dobrze. Tomjakaś kpina. Pokazywali imprezy cykliczne stuleciem i tyle. Szał. Będą podrabiani Pink Flojdzi, byli już podrabiani Beatlesi. Mamy podrabianego burmistrza, podrabianego zastępcę budowlańca, podrabianego dyrektora MOKu, nawet wstążki były podrabiane z pociętego worka foliowego. Jarmark disco polo tego jeszcze nie było. Jak na wsi.
hahaha28.04.2018, 08:59
Czuwa JIS ale to K.Put odpowie! Samo sedno działania JIS!
mieszkanka28.04.2018, 07:32
Super! :)
świętowania nastał czas27.04.2018, 22:22
Wspaniale.Wielkie Gratulacje.Podziwiam .Spisaliście się na medal
miastowi.Mieszkańcy to docenią,bo jest co doceniać.Jak do tej pory,
nie widzę żadnej inicjatywy i pomysłu lokalnego PiS-u,a jest już najwyższa
pora by przedstawić program.....????
j27.04.2018, 22:01
sami swoi
Obserwator27.04.2018, 21:30
Istny szał!
zadowolona27.04.2018, 21:05
no na bogato!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl