30.04.2018, 17:22 | czytano: 2131

W Poroninie, Długopolu i Małem Cichem będzie można wykonać inwestycje zw. z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych

zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki
Dziś w delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu wojewoda małopolski Piotr Ćwik wręczył przedstawicielom m. in. powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego promesy na dofinansowanie zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Środki przyznał minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.
- Infrastrukturalny krwiobieg wymaga ciągłych inwestycji. Tylko wtedy będzie dobrze funkcjonował. Jednakowo ważny jest przy tym ten „główny ruszt drogowy”, jak i drogi powiatowe czy gminne. Małopolska ma teraz szczególnie dobry czas dla siebie: na kwestie związane z infrastrukturą polski rząd patrzy systemowo, z uwzględnieniem nie tylko wielkich remontów, ale też tych ważnych z lokalnej perspektywy. Dlatego rządowych środków na drogi gminne i powiatowe będzie jeszcze więcej, bo to właśnie dobry stan dróg lokalnych jest czynnikiem wpływającym na zrównoważony rozwój regionów. Przypomnę, że z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju i Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej samorządy będą mogły otrzymać za pośrednictwem wojewodów dodatkowe 500 mln złotych. Do Małopolski może z tej dodatkowej puli trafić prawie 36 mln złotych! - mówił wojewoda Piotr Ćwik.


Promesy przyznano łącznie 10 jednostkom samorządu terytorialnego, w tym 8 gminom oraz 2 powiatom na realizację łącznie 25 zadań, w tym: gminy na 22 zadania (odbudowa/remont dróg gminnych, odbudowa przepustów), a powiaty: 3 zadania (odbudowa mostu, remont dróg powiatowych).

- Dziś mam przyjemność przekazać kolejne promesy w ramach tzw. „powodziówek”. To już kolejna transza środków, które zostaną przeznaczone na remonty dróg czy odbudowę mostów uszkodzonych wskutek gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wśród tych promes są te, które dotyczą strat spowodowanych intensywnymi opadami deszczu i powodzią jeszcze z 2011 roku. W tych przypadkach wyraźnie widać, jak te promesy są ważne i potrzebne. Życzę, aby inwestycje jak najszybciej ruszyły i dobrze służyły mieszkańcom – dodał Piotr Ćwik.

Wójt Bronisław Stoch odebrał promesę w wysokości 1 mln 120 tys zł na remont trzech dróg uszkodzonych wskutek intensywnych opadów deszczu w ub. roku. Sa to droga gminna Nowe Bystre – Kule – Słodyczki (droga przez wieś w kierunku Brylówki), droga gminna Nowe Bystre – Kule – Słodyczki (droga na Słodyczki w kierunku Gubałówki) w Nowem Bystrem i droga gminna Kośne Hamry – Małe Ciche (droga przez Małe Ciche) w Małem Cichem.

Starosta nowotarski Krzysztof Faber otrzymał promesę w wysokości 3 mln 230 tys zł na odbudowę mostu w ciągu drogi powiatowej Długopole – Pieniążkowice - Piekielnik w miejscowości Długopole, uszkodzonego przez intensywne opady atmosferyczne w 2011 roku.
 
s/ zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki
komentarze
przewożnik zokopiański01.05.2018, 21:47
Żywioł! kościelny
115KM30.04.2018, 18:17
Pani poseł Paluch chciałaby jeszcze jedną kadencję...? Jak na razie to znana jest głównie z perlistego śmiechu na sali sejmowej i "akcji gwizdkowej" na nowotarskim Rynku. Reszta to tylko foty z okazji....
@30.04.2018, 17:34
To jakieś żywioły i klęski dotknęły te 3 wiochy? Chyba nie chodzi o wizyty wiadomych nie koniecznie fotogenicznych przodowników w walce o jedynie słuszne założenia? ???????
Zobacz pełną wersję podhale24.pl