06.05.2018, 18:32 | czytano: 12795

List otwarty w sprawie Nowotarskiej Strefy Relaksu: "Dlaczego realizacja jest inna niż projekt?"

zdj. autora listu
Od mieszkańca Miasta otrzymaliśmy list otwarty, w którym autor zastanawia się nad różnicami między projektem, a tym co zostało zrobione w ramach Nowotarskiej Strefy Relaksu. "Podsumowując i uprzedzając komentarze – nie narzekam – cieszę się, że takie miejsce powstało, szkoda tylko, że zupełnie inne niż zapowiadano"- zastrzega nowotarżanin.
Oto jego list:
Drodzy Państwo, pragnę podzielić się wrażeniami po wizycie w „Nowotarskiej Strefie Relaksu”. Nie wiem jak się ma projekt z Budżetu Obywatelskiego do jego realizacji (może jest jakieś kryterium które mówi, że owszem, zrealizujemy ale inaczej) ale to co zastałem na miejscu... no niby jest, z nazwy podobne, ale do projektu przedstawionego w internecie mu daleko. Może to niedokończona budowa jeszcze... Żeby nie przedłużać wypunktuję (za projektem z BO):

- WC: brak
- komunikacja: są trakty wysypane kamyczkami po których da się chodzić (wózek bez pompowanych kół grzęźnie – widziałem jak się ludzie z nim męczyli). Ponadto kamienie mieszają się z piaskiem z placu zabaw.
- trawnik/trawy ozdobne: brak. Najpierw myślałem, że w miejsca przewidziane na trawniki zostanie wyłożona trawa z rolki ale zauważyłem ślady po nasionach (ptaki zjadły, wiatr przewiał), więc to tyle jeżeli chodzi o trawnik
- taras kompozytowy: brak
- kosze na śmieci: są, ładne, aczkolwiek przepełnione
- oświetlenie pionowe: brak
- stojak na rowery 15m.: zastanawia mnie to „m.” Miejsc? Metrów? Nieważne- jest ale ani taki długi, ani na tyle jednośladów
- ławeczki: są. Ładne, nowe, wydają się solidne.
- boisko – siatkówka plażowa: jest (wprawdzie bez siatki i linii ale jest)
- mini siłownia: brak
- Street Workout: jest (chociaż brak kółek do podciągania się – są łańcuchy i puste karabińczyki – albo trzeba przynieść swoje albo były i ktoś „pożyczył”)
- boisko streetball: brak
- mobilna czytelnia z siedziskami: jest ale bez książek – rozumiem, że się rozkręci, natomiast siedziska... nadają się do kształtowania prawidłowej postawy siedzącej. Na pewno nie do spędzenia więcej niż 3min z książką.
- plaża miejska: poniekąd jest. W końcu jest piasek wokół placu zabaw.
- altana z grillem: połowicznie – jest grill, osobne 4 ruszty, bardzo pomysłowo. Altany brak.
- plac zabaw: jest... stateczek zamiast zapowiadanego ogromnego statku
- stalowe rury na hamaki: brak
- drzewa iglaste: brak
- drzewa liściaste: kilka starych, nowych nasadzeń brak.

Podsumowując i uprzedzając komentarze – nie narzekam – cieszę się, że takie miejsce powstało, szkoda tylko, że zupełnie inne niż zapowiadano.

Pytania:
1. Jeżeli projekt pokazywany w internecie wygrał, to dlaczego realizacja jest zupełnie inna?
2. Jeżeli zabrakło pieniędzy na realizację projektu, dlaczego nie zrealizowano go częściowo zamiast budować byle jak? Czy nie można było na Radzie Miasta poruszyć tego tematu i zwrócić się o dodatkowe środki na ten cel?
3. Jeżeli budżet był niewystarczający na realizację projektu to jak to możliwe, że wygrywa projekt niemożliwy do zrealizowania?

Mieszkaniec (nazwisko do wiadomości Redakcji), zdj. autora listu
komentarze
Kasia09.05.2018, 20:09
Za czasow PRL to bys zobaczyl strefe relaksu. Chyba picia piwska w lesie przez zuli bo nic innego procz Dunajca nie bylo! Wtedy tylko na hali Gorce i w Moku cos sie dzielo - przyznam ze w Moku wiecej niz teraz!
Zły Góral08.05.2018, 22:40
Jak można było wydać NASZE pieniądze na taką fuszere? Czy obecną władza myśli że ludzie są kompletnym idiotami i żyjemy w czasach PRL? Nie było nic to niech się cieszą z tego co jest? Kpina! Kto za to odpowiada?
Ja jak bym komuś wykonał tak robotę a wcześniej przedstawił bym projekt marzeń, to albo by mi klient nie zapłacił albo sprawa znalazła by się w sądzie. A tu państwo się bawi i z ludzi idiotów robią! Szlak człowieka chce trafić jak widzę te bandę darmozjadów co nic w życiu samemu nie osiągnęli tylko wiecznie na garnuszku podatników!
Kasia08.05.2018, 19:15
Wszystko swietnie wyglada, nieco sie rozni od projektu ale to nic. Plaza ciut za mala - i nie wiem czy to boisko do siatkowk czy plaza? Gril super, lawki - naprawde swietnie wykonane (nawet robialm zdjecie ) Brakuje wedlug mnie altanki - mozna by tam sie schronic przed sloncem. Ogolnie to swietny pomys
Armstrong08.05.2018, 17:30
Jak można wysypać kamienie na płac do streetworkoutu brak słów
marceli szpak08.05.2018, 12:33
Z Wizją i konsekwentnie i byle jak
kaska08.05.2018, 12:26
ja również żałuję że głosowałam na Pana burmistrza.
ałtor07.05.2018, 16:26
@?
a pytajnik słyszał o TOITOI-ach
stały czytelnik07.05.2018, 12:01
Co do zgodności wykonania z projektem - wycinek z przetargu ze strony www Miasta:
"Zakres prac projektowych obejmuje:

Plaża miejska ? piaszczysta lub trawiasta,
Boisko do piłki plażowej ? podłoże z piasku,
Mini plac zabaw,
Mini siłownia,
Czytelnia na świeżym powietrzu.
Oświetlenie,
Monitoring,
Ogrodzenie,
Toaleta przenośna,
Mała architektura: ławki stoły, kosze na śmieci, leżaki miejskie, stojaki na rowery, zadaszone miejsce na grilla,
Alejki, skomunikowanie z istniejącą i projektowaną ścieżką rowerową,
Zieleń urządzona."

I artykuł z podhale24 z 11.09.2017r.:

Inwestycja obejmuje wykonanie plaży, placu zabaw, strefy aktywności ruchowej i małej architektury. Wybrana w przetargu firma będzie miała za zadanie m.in. budowę paleniska grilla wraz z rusztem i ławostołami, wykonanie nawierzchni żwirowej na ciągach pieszych, budowę boiska do piłki plażowej, plaży trawiastej, nawierzchni trawiastej w czytelni i na placu zabaw, elementów małej architektury oraz placu zabaw w formie statku i siłowni ?pod chmurką?

Zostawiam bez komentarza - proponuje pójść samemu i przekonać się jak to się ma do planów...
Tomek07.05.2018, 11:19
Konsekwencję u tej władzy widać wyłącznie w zawieszaniu wstążek.
Nowotarżanka07.05.2018, 11:11
Mam nadzieję że jest to miejsce jeszcze niedokończone i że będzie więcej atrakcji dla dzieci bo stateczek który tam jest daje wiele do życzenia :/
Oby zostały uzupełnione braki ponieważ fajny pomysł i miejsce dla rodzin z dziećmi
ja07.05.2018, 11:09
trzeba spokojnie czekać jak skończą i potem sprawdzic zgodność z projektem i ewentualnie jak bedą nieprawidłowości nie odbierać i nie płacić .
dron07.05.2018, 10:50
Kablówka zrobi potem film z drona i ubiorą się dziewczyny w piękne sukienki będą się wszyscy cieszyć i machać rękoma do kamery.
Jurek07.05.2018, 09:09
Jak to było? Z WIZJĄ I KONSEKWENTNIE? Hahahahah
BULI07.05.2018, 09:07
Rozumiem, że każdy teraz patrzy w internet. Rozlicza kogoś za coś.... Ale niech się przejdzie... Niech siądzie na tych ławkach odpocznie... Podciągnie się na drążku. Poczyta książki... Już są.... Ludzie przynoszą... Czy trawa jaka była przedtem, której wokoło mnooooostwo była lepsza? ???? Każdy by chciał, żeby to było skończone.. Ale zapraszam korzystajcie z tego co jest na razie. Jest świetnie
A.07.05.2018, 09:05
Do * Blokus - Chłopie z czego się cieszyć??? To tak jakbys zapłacił za piękny projekt domu a wybudowaliby Ci kurza chatkę ;) Byłbyś usatysfakcjonowany???? To nie chodzi o to ze w tym mieście się wszystko hejtuje ale jeśli z naszych pieniędzy mamy wybór co zostanie w tym mieście zrobione, głosujemy na konkretny projekt to takiej realizacji oczekujemy!!! Nie róbmy z ludzi idiotów!!! Gdzie jest reszta pieniędzy przeznaczona na ten projekt???? To trzeba sprawdzić!!!
dziadek07.05.2018, 08:43
Jak można nazwać to co zostało obecnie wykonane "Nowotarską Strefą Relaksu", przecież to kompromitacja, zniszczona część terenu po którym teraz trudno się poruszać - nierówności, grudy ziemi i żwir zamiast trawnika, elektryzująca się zjeżdżalnia przy przy zjeździe dzieci przy "niby statku", brak toalet itp. Kto zdecydował by wybudować to w takiej wersji i gdzie był Inspektor nadzoru , że dopuścił do zmiany pierwotnego projektu.
Popieram osoby które twierdzą, że Burmistrz nie potrafi zadbać o porządek w mieście i nie chce wiedzieć co się w mieście dzieje.
sara lord07.05.2018, 08:26
Budżet Obywatelski przy obecnej władzy a zwłaszcza pani JIS to wypaczenie wszelkich zasad. Pani Królowa Basenu ze swoimi dziewczynami z UM robi co chce jak chce jakby sobie swój ogródek dekorowały i kwiatki sadziły. Niestety takie czasy nam nastały, że Celnicy nam imprezy kulturalne w mieście organizują i owce po Rynku stawiają i tandetne takie same jak wszędzie plastikowe statki nad Dunajcem montują. Przy tych ludziach jesteśmy kalką innych miasteczek i wiosek a nowotarżanie siedzą i nie mogą nic robić w Mieście bez pozwolenia i namaszczenia burmistrzów i Pani JIS. Byle jak i byle gdzie.Oby do listopada.
Finek07.05.2018, 08:03
Po pierwszym solidnym deszczu zrobi się błoto i będzie relaks w stylu hipopotama. Strefa o rok za późno, byle jak i niezgodnie z projektem mieszkańców. Lepiej było jej nie robić i poczekać na następnego burmistrza, który poważniej podejdzie do oczekiwań wyborców.
grelok07.05.2018, 07:28
Burmistrza Watychę wraz z jego "wybitnymi fachowcami-zastępcami" należy przy wyborach skasować. Nasza dzielnica dwa lata temu zebrała ponad 300 podpisów co dawało ok.1000 punktów. Chcieliśmy dla naszego bezpieczeństwa oświetlić odcinek bulwarów, po których uczęszcza mnóstwo ludzi i nam tego odmówiono( projekt nie przeszedł) a burmistrzowie zasłaniali się tym, że nie jest to teren miejski, tylko ówczesnego RZGiW. Kłamali, bo rozmawialiśmy z RZGiW przed złożeniem projektu i nie było sprzeciwu z ich strony, ale nawet przychylność. Na terenie wałów powstały miejskie ścieżki rowerowe i również RZGiW nie sprzeciwiało się, na części tego terenu też powstała strefa relaksu o której jest powyżej mowa i dało się . Dla jednych mieszkańców się da , a dla drugich nie.
jajaTure07.05.2018, 05:35
A ja się relaksuje czytając te komentarze pełne hejtu, poczekajmy aż strefa zostanie oficjalnie oddana, wówczas można zrobić podsumowanie
Blokus06.05.2018, 23:59
Hejterzy, Klakierzy to co się dzieje na tym portalu jest nienormalne, obrażanie innych stanowi waszą karmę! /.../* Zadziwia szybkość reakcji, tak jakby hejterzy klakierzy cały czas siedzieli w gotowości i jak wskakuje oczekiwany artykuł to zaczyna się obrzucanie obelgami.Nowotarżanie z miasta przy drodze, zadymionego spalanymi śmieciami, którym nie przeszkadza rzucanie petów z papierosów na ulice, załatwianie się ich piesków gdzie popadnie, którzy mają w nosie sprzątanie przed swoimi sklepami ,knajpami i domostwami. Raptem obudzili się z letargu i wydaje im się że są w Nowym Jorku i manna ma im spadać z nieba i na wszystko kręcą nosami , bo im się należy.
Ale to NOWY TARG- obudźcie się ! Byłem dzisiaj po raz pierwszy zobaczyć to miejsce i bardzo mi się podobało.Było dużo bawiących się dzieci z rodzinami, piękna pogoda, wszyscy zadowoleni.Widziałem też śmieci koło kosza, ale to Wy mieszkańcy tego miasta te śmieci tam podrzuciliście i tak jest przecież w całym mieście, bo chcecie oszczędzać.Albo podrzucacie albo palicie. Kontrolujcie się wzajemnie,edukujcie bo nie jest możliwe żeby za każdym łachmytą chodziła policja. Wszystko w waszych rękach, odejdźcie tylko od monitorów i smartfonów i zmieniajcie Nowy Targ.
Językiem nienawiści do niczego nie dojdziecie, szkoda waszego czasu.

*Tego rodzaju problemy proszę zgłaszać do redakcji - redakcja@podhale24.pl.
Moderator.
Rozczarowana06.05.2018, 23:49
Mieszkam w pobliżu więc chodzę tam często i ciągle zastanawiam się czy to aby jest skończone bo wygląda mi, że nie. Jakoś tak to wygląda jakby ciągle było w fazie realizacji i nie widać końca ukończenia. Takie mam wrażenie. Fajnie, że coś jest ale jak widziałam projekt to było wielkie wow i nie mogłam doczekać się końca.Projekt cieszył robił wrażenie a teraz jest wielkie rozczarowanie bo spodziewałam się czegoś innego. To po co nam narobili smaka. Gdyby od początku założenia były takie to co innego a teraz pozostaje rozczarowanie choć cieszy, że coś jest. Mam nadzieję, że trochę to jeszcze ogarną, zwłaszcza ścieżki i ten piasek bo jakis taki brudny. Dziecko raz zjechało ze zjeżdżalni, na której było trochę piasku i ubrane jakieś żółte od tego piachu. Jak coś już robić i wydawać na to kasę to niech ma to ręce i nogi.
Pic na wodę06.05.2018, 23:35
Dlatego że realizacja zgodnie z projektem kosztowałaby 1 mln zł a miało być 150 tys zł, ten budżet obywatelski to pic na wodę
nie tak szybko!06.05.2018, 23:33
Wykonanie projektu powinien ocenić wnioskodawca. Jak on jest zadowolony że tak obcięto projekt to nie mamy co kruszyć kopi. Nie tak szybko z tym wieszaniem psów po urzędnikach.
wina Watychy06.05.2018, 23:14
To wina burmistrza i vice, zgadzam się że wykonano całkiem inny projekt, niż ten który wygrał w budżecie obywatelskim, jeżeli został dopuszczony to przecież oceniono że jego założenia są realne do realizacji, więc wina leży tylko po stronie Burmistrza Watychy i podległych mu urzędników ... Czas na zmianę w najbliższych wyborach!
BOLEK Z GDAŃSKA06.05.2018, 22:53
A gdzie ta strefa jest ???
Nela06.05.2018, 22:16
A ja byłam i mi się podobało :) fakt ścieżki lepiej jakby były wyasfaltowane
Pieter06.05.2018, 21:51
Nie ma nic - zle, cos sie tworzy - zle. Przeciez to jest w fazie tworzenia i zawsze moze z czasem zostac rozwiniete. Najlepiej siedziec i kryrykowac. Proponuje zatrudnic sie w urzedzie za 2.000zl gdy w chwili obcnej budowlaniec za noszenie cegiel ma 4.000zl (bez obrazy) i wdrazac swoje ?genialne? pomysly dysponujac budzetem takim a nie innym.
Obiektywny06.05.2018, 21:11
Panie Burmistrzu wstyd mi że na Pana głosowałem.
fdfdf06.05.2018, 21:10
do tego podpisującego się coś tam o tv trwam - zdecyduj się, albo pij, albo pisz. Bo w duecie nie dajesz rady.
baciok@06.05.2018, 21:08
Przyjadę się zrelaksować. Nawodnię organizm. I co dalej?. Gdzie mam iść oddać mocz ( wersja dla kulturalnych - gdzie iść za potrzebą?, wersja chłopska - gdzie się iść wyszczać?).
Proszę rozwińmy dyskusję - co w tym wypadku zrobić?
Mieszkańcy Stolicy Podhala06.05.2018, 20:57
Panie burmistrzu. W pana wydaniu to budżet antyobywatelski. Miała być strefa relaksu. Będzie minimalistyczny srajnik z plastikowym kiblem ciągle przywracanym jak na dróżkach. Miała być hala dmuchana przy SP 2 będzie obskurny blaszak. Miał być jeden zastępca budowlaniec..... i szkoda że go nie ma. Są zawijasy, niedoróbki, ogólny syf. Porażka.
Sprawa do Trwam06.05.2018, 20:42
Kampania Kampania i jeszcze raz kampania Pana R..a kto nie widzi czym sie ostatnio tu zajmują to już jego rozumowanie...czemuż to ciągłe komentarze brzydkie i niechlubne puszczane są na obecną władze z nazwiskami a konentarze dotyczące innych pana R czy Pana T i reszty nie widzimy to my nowotarżanie...a opłaceni klakierzy mają wsztstko puszczane...i zbiersmy dowody do telrwizji Trwam...bo lojalność powinna wszędzie obowiązywać....
DżejDżejOkocza06.05.2018, 20:35
Ogólnie pyta lipa i padaka jak to mówią. Fajnie, że takie miejsca powstają, ale to co powstało nie ma nic wspólnego z relaksem..ilość sprzętu - zasadniczo go brak, dla sportowców i dla dzieci, chyba, że ktoś liczył, że będzie się tam bawić ich kilkoro, jakość wykonania to już przesada..kto o zdrowych zmysłach zrobił ścieżkę asfaltową z dojazdem pod sam plac, ale już na placu jakieś kamienie gdzie matka musi się siłować z wózkiem żeby w ogóle przejechać..dzisiaj moja żona, zresztą jak wiele innych pań wolała przejechać po prostu ubitą ziemią obok ścieżki i doskonale ją rozumiem. Niestety efektem takich zabiegów jest to, że już paręnaście dni po otwarciu strefy zamiast trawy, obok ścieżki, będzie druga ścieżka. Długo by wymieniać co jeszcze jest nie tak, ale szkoda mi nerwów na niedziele :)
alik06.05.2018, 20:18
Kto ZA....ł trawę , piasek i cement do utwardzenia ścieżek ?????????????
Mam nadzieję, żę jeszcze nie dokonano przejęcia inwestycji przez Miasto. W przeciwnym razie burmistrz musi odpowiadać za niedopełnienie obowiązków i ponieść karę finansową
Jo06.05.2018, 20:09
Najlepszy jest statek ;)
besala06.05.2018, 19:57
Stojąc na kładce przyjrzałem sie temu czemuś. W cywilizowanym świecie projektowanie takich miejsc ropoczyna sie od zapewnienia dostepu do sanitariatów i urządzeń higienicznych! A tam nawet krzaków nie ma. Na próbę proponuję, aby odpowiedzialny za to coś z wraz ze swoją rodzina "reklasował" sie w tym miejscu przez trzy-cztery godziny. Można tam chwile odpocząć w czasie dłuższego spaceru, ale nazwanie tego miejsca Nowotarską Strefą Relaksu jest tak trafne jak nazwanie naszego lotniska międznarodowym portem lotniczym. A postawienie przenośnych i cuchnących kibelków niewele zmieni, z pewnością odstraszy co bardziej wrażliwych. Czyżby znowu zmarnowano pieniądze podatników?
Ola06.05.2018, 19:45
Na wstążki mają, na bale mają i inne zwariowane pomysły JIS
jolka06.05.2018, 19:45
Hm, no właśnie, te drzewka mieli nasadzić, a póki co, to tylko wycięli trochę starych... Czyli pod tym względem odwrotność tego, co być miało. Ale mnie się ogólnie podoba całe wykonanie, ładny jest ten drewniany płotek, ławeczki i drewniane tablice. Natomiast jak chodzi o ścieżki, to wydaje mi się, że one nie są jeszcze skończone. O plaży też było pisane niedawno, że jeszcze nie jest zrobiona, ale będzie. Może jak będą ją sypać, to wtedy utwardzą też ścieżki. Tak że poczekajmy może cierpliwie, jak będzie dzień oddania, to wtedy sie okaże na ile projekt końcowy odbiega od planowanego ;-)
passe06.05.2018, 19:42
Nieudolna władza obietnic i wizualizacji. Na szczęście już niedługo koniec tego radosnego gospodarowania i wiązania wstążek.
Pirat06.05.2018, 19:40
Może porostu wykonawca zgubił parę części statku podczas transportu :D
franek06.05.2018, 19:40
Wygląda na to, że poszedł niezły wałek. Szkoda gadać, co się w tym śmiesznym miasteczku dzieje. Ludzie zagłosowali na ten projekt, bo jest taka społeczna potrzeba, a tak spartoloną strefę oddano, że śmiech na sali. Najlepsze są te ławeczki do czytania na których nikt nie usiedzi 5 minut. O trawniku to nie chcę nawet pisać.
?06.05.2018, 19:24
Jak ma powstać WC w miejscu gdzie nie ma kanalizacji a szambiarka nie dojedzie?
ogólnie dramat06.05.2018, 19:17
Dodałbym do tego zniszczoną ścieżkę rowerową w okolicy Alei i przy kładce koło lotniska gdzie "musieli" ciężarowymi samochodami przejeżdżać przez nią (przy okazji niszcząc kilometr ścieżki spacerowej nad Dunajcem)- gdzie mieli gotowy 100metrowy kawałek drogi na końcu ul. Sikorskiego wystarczający żeby dojechać do terenu budowy...
Władek06.05.2018, 18:49
Jaki burmistrz i zastępcy taka realizacja projektu - widocznie pozostała kasa poszła na inne cele _ warto sprawdzić koszty .....!!!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl