13.05.2018, 14:22 | czytano: 4729

Wolność, a wartość ludzkiej egzystencji w kontekście filozofii ks. Józefa Tischnera

zdj. Łukasz Sowiński
NOWY TARG. W Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej zorganizowana została konferencja poświęcona osobie i filozofii ks. prof. Józefa Tischnera ph. "Wolność wartości, wartość wolności: aksjologia współczesności".
Jak zapowiadali organizatorzy, celem konferencji było "podjęcie debaty oraz wymiana poglądów dotyczących relacji zachodzących między wolnością a wartością egzystencji ludzkiej w kontekście filozofii ks. Józefa Tischnera. Temat konferencji został tak sformułowany, by poruszane kwestie były inspirujące nie tylko dla filozofów ale dla wszystkich zainteresowanych szeroko rozumianą humanistyką i współczesną kulturą. Materialnym efektem końcowym będzie publikacja wybranych i wcześniej zrecenzowanych referatów wygłoszonych podczas obrad".
Wśród prelegentów byli Wojciech Bonowicz, Karol Tarnowski i ks. Jerzy Raźny

Panele wykładowe prowadzili prof. dr hab. Tadeusz Gadacz - Czy możliwa jest wolność bez wartości - Prof. dr hab. Tadeusz Gadacz (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie), Wolność a wymiary egzystencji - dr Wojciech Majka (PPWSZ w Nowym Targu), Czy ,,człowiek" Tischnera może być posthumanistyczny? Czy postczłowiek jest tischnerowski?- mgr Małgorzata Kowalcze (PPWSZ w Nowym Targu), Kultura z ducha wolności. Ks. J. Tischnera  słowo o tradycji, pięknie i byciu w świecie - dr Stanisława Trebunia-Staszel (Uniwersytet Jagielloński), prof. dr hab. Karol Tarnowski - Wpływ twórczości Kazimierza Tetmajera na wizję góralszczyzny ks. prof. Józefa Tischnera - dr hab. Anna Mlekodaj (PPWSZ w Nowym Targu), Dramat Miłości - Dr Wojciech Maciej Frycz (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), Wolność a bezpieczeństwo. Współistnienie czy konflikt wartości - mgr Ewa Kościelniak (PPWSZ w Nowym Targu), Zagadnienie nadziei w filozofii Józefa Tischnera -mgr Wojciech Zalewski (Uniwersytet Jagielloński), mgr Wojciech Bonowicz - Moralność - poglądy filozoficzne ukryte w hasłach słownikowych -dr Krzysztof Trochimiuk (PPWSZ w Nowym Targu), Tischner i Thomas: poeta czy teolog - analiza wybranych utworów - dr Ewa Panecka (PPWSZ w Nowym Targu), ,,Kontemplacja więźnia C.3.3 w korelacji z Tischnerowskimi rozważaniami nad dramatem człowieka" - mgr Jadwiga Laskowska, ,,Przepalony trądem". Utrata wartości jako stygmat chorego w Trądzie Grahama Greene'a - dr Zbigniew Głowala (PPWSZ w Nowym Targu).

Z kolei w Łopusznej w "Tischnerówce" prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz wygłosił wykład zatytułowany: Człowiek – Nauka- Prawda.

Konferencji towarzyszyła okolicznościowa wystawa portretów ks. prof. Józefa Tischnera autorstwa Mariana Gromady z Ostrowska oraz muzyczne występy (recital pt. Muzyka gór).

opr. s/ zdj. Łukasz Sowiński
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
PRA W DA18.05.2018, 12:29
Ej Kochani powiem szczerze !
Jest spuścizna po Tischnerze
I mnie się też podoba ;))))
Filozofa-Księdza -Osoba
Mędrca no i Myśliciela-
Nas Górali Przyjaciela
Jego to są inspiracje
TAKIE PROWDY -
TAKIE RACJE :

WARTOŚĆ-WOLNOŚCIĄ
WOLNOŚĆ-WARTOŚCIĄ !

WOLNOŚĆ TO ODPOWIEDZIALNOŚĆ
ODPOWIEDZIALNOŚĆ JEST WOLNOŚCIĄ

PRZEZ SZCZĘŚCIE DO WOLNOŚCI !!!!!!!!
A PRZEZ WOLNOŚĆ DO SZCZĘŚLIWOŚCI

PRZEZ CIEKAWOŚĆ DO PRAWDY :))))))
A PRAWDA JEST CIEKAWA WŻDY !!!!!!

IM BARDZIEJ W NADZIEI PRÓBUJESZ
TYM JEJ WIĘCEJ OTRZYMUJESZ ??

BO PRAWDZIWE SĄ URODZIWE
A URODZIWE PRAWDZIWE ;)

Wymyśliła to tęga głowa
Kapelana to są SŁOWA-
ŻYCIE ZROBIŁO NAM
PSIKUS BYLIŚMY JAK
HOMOSOWIETIKUS
Bez zachwytu17.05.2018, 09:04
Jaki tam filozof, bajarz bardziej.
tuwalec16.05.2018, 18:28
Jak to mówią , filozofia to dziedzina , która pozwala być nieszczęśliwym w trochę bardiej inteligentny sposób
hsdt16.05.2018, 14:30
ciekawe wydarzenie, byle nie umarło i co roku sie odbywalo
tubylec16.05.2018, 00:21
@ Beata:
Nie jest jeszcze do małżeństwa przygotowany małżonek który chce się przespać z nie swoim mężem lub nie swoją żoną. To nie jest kwestia wartości tylko przestrzegania zasad, przepisów, norm i praw. Gdyby nie te zasady, zapisane w formie pisanych i niepisanych praw, to same wartości nic by nie dały, bo dla danego delikwenta większą wartość prezentuje kochanek/kochanka aniżeli mąż/żona skoro idzie z nim/nią do łóżka. Z małżeństwem jest jak z przepisami ruchu drogowego, a z wartościami jest jak z cenami w sklepie: zielone światło to nie jest wartość tylko prawo do przechodzenia przez jezdnię, a czerwone światło to nie jest wartość w staniu na chodniku i czekaniu na zielone tylko przymus do czekania, tak samo atrakcyjna kobieta to nie jest towar o wysokiej cenie tylko drugi człowiek z potencjałem do dania komuś siebie w zamian za niepieniężne i niematerialne korzyści które ona sama określa bo jest swoim własnym suwerenem i od nikogo nie potrzebuje otrzymywać wolności do zrobienia tego, sorry ale bredzicie z tymi wszystkimi wolnościami i wartościami, szanowni Tischnerowcy.
Beata15.05.2018, 16:09
Wolność źle rozumiana obniża wartość ludzkiej egzystencji. Np., żona, która uzna, że jest wolną kobietą i wolno zatem jej robić co chce, czyli chociażby przespać się z nie swoim mężem, zaniża wartość swojego małżeństwa, siebie, swojego męża-rogacza w oczach innych, swojego małżeństwa.
prostowac15.05.2018, 15:16
prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz nie wygłosił wykładu w "Tischnerówce" a na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej.
Tischnerówka to potoczna nazwa Izby Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera, która została do GOKu dobudowana i jest muzeum poświęconym osobie księdza.
tubylec14.05.2018, 22:16
@ Zyd:
No więc domyślam się że chcesz mi powiedzieć: "g.... prowda", tylko jeszcze spróbuj się zapytać kogokolwiek kto choć trochę liznął informatyki i Internetu, od Jewgienija Kasperskiego począwszy w dół do najzwyklejszego uczniaka, to każdy Ci potwierdzi to co prof. Bauman wywiódł z teorii filozofii, a więc że maksymalna ochrona kompa to zero kontaktu ze światem zewnętrznym przez Internet czyli zero wolności, natomiast pełna wolność to zero ochrony. Nasz wielki polski filozof Zygmunt Bauman wywiódł to z filozofii, rzecz która działa globalnie w Internecie, natomiast te wszystkie tzw. "trzecie prawdy", czcze tautologiczne dywagacje na temat wartości i wolności, dyskusje na temat flaszki i kto je wypija bądź nie, itd. to dla mnie jest niestety taki "Janosik 40 lat później"; a jak pamiętamy w pierwotnym "Janosiku" Passendorfera tytułowy bohater też uczył tego i owego swoich zbójników w swojej jaskini, lecz nic dobrego z tego nie wyszło, dzisiaj musimy jak najdalej trzymać się od tego PRL-owskiego serialu.
b14.05.2018, 18:21
ciekawe czy to widzi i sie dziwi
jędrek14.05.2018, 15:52
nowa wspaniała Tradycja się narodziła. Byłem, widziałem. Mnóstwo ludzi, piękna oprawa i niezwykła atmosfera. Tematyka ciekawa. Świetny pomysł.
grazyna14.05.2018, 15:20
bożeee jaka piekna oprawa... ciekawe kto im zrobil taki wystrój cudowny...
fan14.05.2018, 12:36
Oj postudiowało by się patrząc na zdjęcia
aa14.05.2018, 09:13
a Anne Azari była ?
Zyd13.05.2018, 22:41
tubylec som trzy prowdy więc odpowiedź znasz. A delegacja która była w sejmie i promowała księdza też była?
tubylec13.05.2018, 22:19
@ jego słowa:
Czyli że to tak jak kiedy się planuje zakup alkoholu na wesele: liczba gości dzielone na dwa, bo kobiety i dzieci nie piją (za to chłopy piją trochę ponad jedną flaszkę). Ale czy o taką naukę i logikę nam tu chodzi? Czy alkohol pomaga w filozofowaniu? Wątpię.
ola13.05.2018, 22:00
świetne zdjęcia.
Jego słowa13.05.2018, 20:49
Flaszka na dwóch wystarczy pod warunkiem że jeden nie pije.
baciok@13.05.2018, 18:51
Ks Profesor mądry, dobry człowiek.
tubylec13.05.2018, 18:26
Ani 'wolność wartości' ani 'wartość wolności', gdyż już sama wolność jest wartością i sama siebie z bagna wydobywać nie będzie tak jak baron Munchausen (jak definiować metajęzyk za pomocą metajęzyka?), natomiast ciekawe czy ktoś napomknął o innym wielkim myślicielu z Polski, niedawno zmarłym profesorze Zygmuncie Baumanie, który celnie przeciwstawił ideę wolności idei bezpieczeństwa, czyli im więcej wolności tym mniej bezpieczeństwa, a im więcej bezpieczeństwa tym mniej wolności, a więc coś za coś - oto żywotny dylemat współczesności.
Miastowy13.05.2018, 15:14
Ważne wydarzenie, trzeba przypominać młodym i nie tylko jak wybitna postacią był ks Tischner
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl