27.05.2018, 12:54 | czytano: 3865

Nowa Targowica chce wyznaczenia granic placu handlowego. Spółka ostrzega, że brak regulacji może doprowadzić do "upadku targowiska"

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Spółka Nowa Targowica zwróciła się do Rady Miasta z pismem o wyznaczenie granic targowiska "na bazie uzgodnionego z władzami Miasta projektu budowlanego, na podstawie którego zostało uzyskane pozwolenie budowlane w Starostwie Powiatowym".
W tych dniach Rada Miasta otrzymała już pismo od spółki, w którym stwierdza, iż skierowane do niej wezwanie burmistrza do "należytego wykonania umowy" oraz zarzut utrudniania poboru opłaty targowej - jest dla niej niezrozumiałe. Pisaliśmy o tym w artykule "Spółka nie rozumie"... .
Kolejne pismo dotyczy prośby o wyznaczenie granic targowiska. Chociaż spółka granice już wyznaczyła - stawiając na placu płot - teraz chce, by władze Miasta uznały wydzielony teren za jedyny, na którym obowiązywać będą preferencyjne stawki opłaty targowej."Nie uregulowanie powyższej sprawy stworzy precedens zagrażający istocie nowego targowiska jako ważnej, uporządkowanej przestrzeni publicznej i stworzy warunki do powrotu złych praktyk, w szczególności chaosu komunikacyjnego i samowoli, jakie miały miejsce na stary placu targowym" - pisze do radnych prezes Janusz Chowaniec. Powołuje się na to, iż "na etapie negocjacji i podpisywania umowy spółka zobowiązała się nie dopuścić do podobnego chaotycznego rozwoju targowiska".

W liście czytamy: "Zaistniała obecnie sytuacja, a w szczególności bezumowne korzystanie z targowiska oraz niehonorowanie ustaleń ze spółką przez inne podmioty, które organizują przy ul. Targowej targowiska, stanowią zagrożenie dla ładu na placu targowym i będą prowadziły do powtórzenia sytuacji, jaka miała miejsce na starym targowisku. Zwracamy uwagę, że Państwo Kolasa, czy Pan Legutko nie są udziałowcami Spółki, ani nie mają ze Spółką podpisanych umów".

Prezes Chowaniec kończy pismo słowami: "Niezrównoważony rozwój targowiska, a także przerzucanie przez prywatne podmioty kosztów jego utrzymania na Spółkę przez bezumowne korzystanie, nie tylko może doprowadzić do stanu, jaki miał miejsce na starym targowisku, ale także do upadku targowiska".Podczas poniedziałkowej sesji radni mają zająć się zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Owa zmiana nie dotyczy jednak ograniczenia targowiska do działek należących do spółki. Blisko dwugodzinna dyskusja radnych z Komisji Gospodarki Komunalnej i Rozwoju pokazała, iż radni są mocno podzieleni. Zaledwie jednym głosem przeszła koncepcja wykorzystania całego terenu - od oczyszczalni ścieków do bazy MZK pod działalność targową z usługami gastronomicznymi, hotelowymi i biurowymi.
Pokazując zdjęcia lotnicze targowiska z soboty, burmistrz Grzegorz Watycha pytał: "czemu mamy reglamentować tę powierzchnię i jarmark ograniczać, skoro są chętni? Mamy granicę na oczyszczalni i tam handel nie wejdzie.

Wtórował mu Marek Mozdyniewicz mówiąc, że "obecnie plac targowy ma naturalne granice z czterech stron, więc się ten plac w niekontrolowany sposób nie rozrośnie."

Zdaniem Pawła Liszki tak nie jest, bo plac "przekroczył już granice, a ludzie handlują pod Policją. - Nieuniknionym jest, byśmy te granice wyznaczyli - mówił radny. Podobną opinię wygłosił Włodzimierz Zapiórkowski, obrazowo opisując obecny stan jako "wydmuszkę", gdzie handel odbywa się po bokach, pozostawiając środek placu pustym.

Z kolei Andrzej Swałtek, który przywoływał swoje słowa sprzed kilku tygodni, iż "handel zatrzyma się na płocie koło MZK i tak się stało" - skwitował całą sytuacją słowami: "nie mogą się dogadać w spółce teraz, a jak będzie jeszcze 10 właścicieli to się tam chyba wyzabijają...

s/
zobacz także
komentarze
Zwolennik wolnego handlu29.05.2018, 20:14
Sprawa dla CBA ,niekorzystna umowa dla miasta zawarta przez ustepujacego przegranego Burmistrza,preferujacego spolke w obzieraniu handlowcow,to widac golym okiem,przejrzalbym umowy z ostatnich 20 lat tych prezesow, to otworzy sie puszka pandory,jeziora bliskie i dalekie,skoreczki bliskie i dalekie,moze skonczylo by sie w koncu grabienie,a w mysl intencji Krola Kazimierza handel bylby kojarzony z normalnym,a nie zbojeckim
abc29.05.2018, 10:55
Z uwagi na bliskie sąsiedztwo oczyszczalni ścieków proponuję zapis na fakturze od Pana Ch. OPŁATA kŁIMATYCZNA.
Ola29.05.2018, 06:40
Pan Ch. buduje obok Czarnej Owcy drewniane stragany. Za możliwość stania na dotychczasowych miejscach chce od kupców po trzydzieści tysięcy zł na okres trzech lat. Ciekawa jestem co napisze na fakturze? Czy burmistrz wie o takich nielegalnych praktykach? Do kupców . Nie dawajcie łapówek.W polskim prawie osoba dająca jest tak samo winna jak biorąca.Jak radni rozszerzą plac do płotu MZK to miejsca będzie dość dla wszystkich.
handlarz28.05.2018, 13:15
Do K..........moze zlitwidujemy twoje miejce pracy i pojdziesz sie pasc na zielona trawke. Nikt cie nie prosi abys chodzil na zakupy na targowice to nie wypisuj glupot.
k28.05.2018, 12:30
Mieszkam w N.Targu 20 lat i na targowicy byłem może 5 razy. Najczęściej po warzywa sezonowe ogórki ,truskawki itd. Po jakiego grzyba mam chodzić po jarmarku jak w sklepie kupie tą chińszczyznę taniej. Pod warunkiem że ją w ogóle zamierzam kupić. SORY ale ta targowica mnie ani ziębi ani grzeje. Możecie ją jutro likwidować. Powodzenia. Jestem za.
Roko28.05.2018, 06:31
Moi drodzy radni przejrzyście na oczy i niepozwolcie zmonopolizowac jarmarku.Pozwólcie ul.Targowej być targowa od oczyszczalni do MZK ponieważ konkurencja studzi emocje a mianowicie jak będzie kilku właścicieli działek co będą proponować miejsca u siebie legalnie za waszą zgodą to i Pan Ch iH zejdą na ziemię i Ceny sami obniza zeby zatrzymac kupcow u siebie.Niech Ch i H poczują co to konkurencja i wtedy naprawdę się to wszystko uspokoi bo handlarz sam zadecyduje gdzie będzie chciał stać.A już nie wspomnę o płocie gdy zdecydujecie o poszerzeniu granic to Pan Ch sam go zdemontuje następnego dnia .A jak bedzie tylko pan prezes to juz jest po tym naszym kochanym jarmaku.
Miki28.05.2018, 06:11
Jak Pan prezes Chowaniec jest taki porządku to niech przyniesie na dzisiejszą sesję rady miasta Pierwsza oryginalna listę lokalizacji miejsc kupców z2016 roku i udowodni ze Ci jedni z pierwszych co zapisali się na nią i "pomogli"mu przenieść targ na Nowa Targowice stoją w tym samym miejscu.A z tego co wiem to ciężko by ich było znaleźć na swoim miejscu bo po prostu nie było ich "stac" na tą lepszą i tańsza Nowa Targowice Pana Chowanca a Ci co tam są na swoim miejscu to albo już mają policzone i czekają żeby wysunąć parę "groszy"albo są już "przygotowani na przeprowadzkę na "Główną alejek pod walami"
obiektywna27.05.2018, 21:48
Przecież nietrudno przypomnieć sobie historię ,obietnice i tłumaczenia decyzji nawet przy pomocy www.podhale24.
1)Od wielu lat ( 30?) budowa obwodnicy nie ulegała wątpliwościom .
2)Wskazano miejsce wiele lat temu w pobliżu gdzie miasto miało swoje tereny na prawym brzegu Białego Dunajca i miasto miało skupować tereny .
3)W grudniu 2012 r pojawiła się propozycja Pana Steskala (na Tartaku) i propozycja-inicjatywa obywatelska-29 właścicieli działek Spółkę Nową Targowicę posiadaczy 6 ha i to w ICH imieniu występował Janusz Chowaniec czyli był TO CAŁY TEREN łącznie z Kolasą i Legutko .
Prezes oświadczył i obiecał że już po pierwszym roku do kasy miasta wpłynie 2.5 miliona złotych . To przeważyło szalę.
4)Decyzja Burmistrza i Radnych wówczas dotyczyła całego terenu .
5) W lipcu 2014 Spółka wystąpiła z projektem -Korn, Szlachtowski ,Szatko plan obejmował cały teren (vide rysunek) o pozwolenie na budowę.
6) Po przegranych wyborach w listopadzie 2014 r (utracił publiczne zaufanie mieszkańców) burmistrz Marek Fryżlewicz "na szybko" podpisał niekorzystną i nieważną umowę z Spółką Nowa Targowica.
7) Umowa zawierała preferencyjne stawki za np. budowę drogi którą ostatecznie sfinansowano z pieniędzy podatnika w 2015 r budowa kosztowała miasto 2,5 mln.
8) Droga nazwana Targową jest drogą publiczną i ma służyć wszystkim .
9) W listopadzie 2015 roku Radny Liszka oskarżył miasto i kupców o to że budżet miasta traci corocznie przez nich 1.3 mln zł.
9) W listopadzie 2016 Rada miasta zaakceptowała obniżenie stawek z 8 zł do 50 groszy z okresem karencji i wówczas Prezes Janusz Chowaniec zapewnił że wpłaty z tego tytułu będą 600-700 tys zł. a w kolejnych latach znacznie wzrosną .
Wówczas również nikt nie ograniczał terenu lokalizacji i przeznaczenia terenu .
Skąd obecna próba monopolizowania podmiotów ? Różnicowania stawek ?
Zawężania terenu ? Dziwnych preferencji ?
Wartością są KUPCY i KLIENCI którzy jak pokazali są w stanie bardzo szybko zaakceptować każde nowe miejsce .
ED27.05.2018, 20:42
Tak tak Panie prezesie wyznaczyć teren znaczy ograniczyć wpędzić tych głupoli [handlarzy]do środeczka zrobić kolejną licytację miejsc bo ciasno chcą handlować to zapłacą ALE TO JUŻ BYŁO i HANDLARZE tego błędu drugi raz nie zrobią. Jeśli chodzi o tych którzy do Pana spółki nie chcą bo jakosik im nie po drodze bo to normalni ludzie i jakoś tak inaczej traktują tych swoich na ich terenie handlujących i dla tego to targowisko pójdzie w tę stronę
Emilek27.05.2018, 19:39
Budowa obwodnicy niedługo się skończy .Trzeba pomyśleć nad nowym miejscem pod targowicę ,może pod skarpą tak jak było planowane na samym początku ,a biznesmeny niech dalej robią pośmiewisko na całą Polskę
Sx27.05.2018, 19:35
Panie burmistrzu należy przenieść jarmark w inne miejsce najlepiej do panaSteskala ,a spółka niech buduje płoty ogrodzi swój teren i niech zrobi sobie cyrk lub nowotarglandię ,bo przedstawienie trwa już od dwóch lat i końca antyreklamy,promocji i śmiechu dla miasta nie widać
Monika bez Stanika27.05.2018, 19:33
A mi tam sie podoba ten plot , i tak nigdy tam nie pójde bo poco ,

Mamy sklepów dosc
Ela27.05.2018, 18:45
To większość radnych była przy podpisaniu tak niekorzystnej umowy dla miasta,więc jak chcą pokazać,że nie są w spółce z biznesmenami niech zerwą umowę i zaczną zarządzać naszymi 5 hektarami ,a nie liczyć na pieniądze z opłaty od handlu którą płacą handlujący ,a nie biznesmeni
Kamil27.05.2018, 18:41
Spółce zależy tylko na tym ,żeby handlujący przyszli na ich tereny ,aby następnie podnieść opłatę ,bo nie będzie już alternatywy na handel w innym miejscu
Lolo27.05.2018, 18:38
Spółka się boi, żeby plac się nie rozrósł ,a co ze straganami przy ulicy tam miały być tylko parkingi
W deszczu27.05.2018, 17:31
@strachu

Współczuje Ci :)
Handlująca27.05.2018, 17:26
Panowie prezesi drugi płot chcą stawiać koło czarnej owcy ciekawe co powiecie po tamtej stronie Ci ze stowarzyszenia.
Byłam ostatnio na tym zebraniu istny śmiech jeszcze radnego spotkaliśmy ostro dyskutował z młodym prezesem synem Pana H.
Jakoś nie widać jeszcze pisania redaktora który jest zatrudniony w spółce na tym forum no ale na pewno się uaktywni.
oz27.05.2018, 17:20
bYŁEM istraganów ani pod Mzk ani koło Policji nie widziałem, owszem tylko samochody parkuja
Miastowy27.05.2018, 17:18
,, Ha ha. ha..... Koń by się uśmiał, spółka upadnie. Tylko p. Ch ma specjalne do tego prawa. Reszta się nie liczy. Wszystko jest zrównoważone, ulica Targowa jest po to aby były tam targowiska. Kto ma z Ch jakieś umowy podpisywać, to jest chore. Panie Ch czemu pan kłamie !!! Korzysta spółka pana bezpłatnie z terenu pana K. i mówi pan że nie uczestniczy w kosztach, około 50 stoisk (w tym około 15 potrójnych i podwójnych ) Proszę sobie policzyć ile dostaje spółka za miejsca gwarantowane za 3 lata i z opłat miesięcznych. Są to nie małe pieniądze. Dwa lata spółka szarogęsi się po placu pana K i mówi że nie uczestniczy w kosztach. To jakaś parodia."
wujek27.05.2018, 16:53
właściciele spółki chcą się sami nażreć chocby ile zarobili to im mało wprowadzić niskie stawki w całym Nowym Targu to sie sytuacja unormuje
Nt27.05.2018, 16:36
A proszę wytłumaczyć haos komunikacyjny i utrudnienia dojazdu do innych firm znajdujących się w obrębie targowicy czy ulicy waksmundzkiej czy aby nie są poszkodowane tym się spółka nie martwi tylko swoim zyskiem Pozdrawiam Prezesów Spółki
strachu27.05.2018, 16:04
do W deszczu - ty nie musisz chodzić i tak z ciebie żaden klient , tylko nie wyśmiewaj ludzi chcących zarobić bo to jest normalne że chcą, szkoda że nie dla ciebie , a ty idz sobie do biedronki i zamknij jape o co ja cie prosze ! Bystrzaku spróbuj pohandlować to zobaczysz jaki to ciężki kawałek chleba , bo ty też myśle że pracujesz u kogoś bo sam byś nic nie potrafił stworzyć ,i tak spoko że potrafisz napisać HAHAHA !
Ha....27.05.2018, 16:01
W sklepach kupi taniej niż na targowicy, a do tego jeszcze w luksusowych warunkach są przebieralnie, a nie gdzieś za autem lub za jakąś szmatką.
qwerty27.05.2018, 15:46
może ktos się orientuje ile kosztuje opłata rezerwacyjna miejsca na targowicy ?
Handlujący27.05.2018, 15:45
He he Prezes zwołał swoich ludzi w urzedzie żeby mówili to co im powiedział no ale jak to mówią wybory tuż tuż.
A tak POZA tym prezes się boi czegoś?
CBA POWINNO WRÓCIĆ SIE I ZABRAĆ SIE ZA TYCH WSZYSTKICH I BEDZIE PO PROBLEMIE.
STAŚ27.05.2018, 15:44
Mamy czysty pat.

Tylko radni, mogą zadecydować, co dalej z targowicą ?

A, tak na marginesie, Chowaniec i spółka, włożyli kupę pieniędzy, i co dalej ???
ja27.05.2018, 15:40
będą galerie to upadnie .
Szczurek27.05.2018, 15:10
Lepiej do sklepu iść niż na targ
W deszczu27.05.2018, 14:07
Kto tam będzie chodził jak otworzą dwie wielkie galerie HAHAHA
Zobacz pełną wersję podhale24.pl