01.06.2018, 14:26 | czytano: 3581

Eco-samochody w Zakopanem

Fot. UMWM
Start w Krakowie, meta w Zakopanem. 3 czerwca ruszy pod Tatry rajd samochodów elektrycznych.
- Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że aby skutecznie walczyć ze smogiem, musimy zacząć od codziennych, nawet najmniejszych działań. Dlatego tak często zachęcam, aby jak najczęściej zamieniać samochód na jazdę rowerem czy podróżowanie pociągiem – mówi marszałek Jacek Krupa i dodaje, że zwycięzcą niedzielnego rajdu samochodów elektrycznych będzie nie ten, kto najszybciej, ale kto najbardziej „eko” dojedzie z Krakowa do stolicy Tatr. - Podczas zbliżającego się rajdu chcemy jednak pokazać mieszkańcom, że nie zawsze samochody muszą być dla naszego środowiska czymś złym – w całej Europie coraz bardziej popularne są bowiem elektryczne samochody. Wierzę, że są one także przyszłością Małopolski i już niedługo będą coraz częściej pojawiać się na naszych ulicach, chociażby obok już tak powszechnych w wielu miastach ekologicznych autobusów
Samochody wystartują już o 9.00 z Rynku Głównego w Krakowie, a rajd rozpocznie przejazdem do historycznych granic miasta, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Do jednego z pojazdów wsiądzie także marszałek Jacek Krupa (który pojedzie nim aż do stolicy Tatr), a wśród osób biorących udział w zmaganiach (a przy okazji promujących walkę o czyste środowisko), nie zabraknie także wybitnych sportowców i ludzi kultury.

Atrakcji nie zabraknie też w stolicy polskich Tatr – zwłaszcza na mecie rajdu, która znajdzie się przy Wielkiej Krokwi. O 11.30 odbędą się tam biegi uliczne dla dzieci i dorosłych, a na ich uczestników będą czekać pamiątkowe medale, koszulki i oczywiście posiłek, który doda energii. To jednak nie wszystko, gdyż podczas biegów będzie można też dowiedzieć się więcej na temat tego, dlaczego warto troszczyć się o środowisko już od najmłodszych lat. Na sportowe zmagania można zapisać się tutaj (Bieg Hasiora – dla dorosłych) i tutaj (biegi dla dzieci), warto jednak się spieszyć, bo chętnych już teraz jest bardzo dużo.

Z kolei o 13.00 zostanie otwarta wystawa, na której będzie można znaleźć wiele ciekawych informacji związanych z innowacjami, które pomagają nam chociażby w walce ze smogiem (takich jak drony do pomiaru jakości powietrza), a także elektromobilności i elektrobudownictwa.

To jednak nie wszystko – o 15.00 w pawilonie medialnym przy Wielkiej Krokwi odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział ambasadorowie czystego powietrza w Małopolsce. Podzielą się oni nie tylko wrażeniami z rajdu, ale też swoimi doświadczeniami związanymi z walką ze smogiem. Wśród nich nie zabraknie także słynnego himalaisty Andrzeja Bargiela, który półtora miesiąca temu został pierwszą twarzą antysmogowej kampanii w Małopolsce. W trakcie spotkania uznany sportowiec opowiem też o tym, dlaczego walka o czyste powietrza to wspólna sprawa nas wszystkich, oraz jak czuł się wielokrotnie, gdy będąc na ośmiotysięcznikach brakowało mu tchu. Podczas dyskusji nie zabraknie też małopolskich działaczy antysmogowych – Andrzeja Guły z Krakowskiego Alarmu Smogowego i Jolanty Sitarz-Wójcickiej z Podhalańskiego Alarmu Smogowego. Liczymy jednak także na udział mieszkańców i ich głos w tej sprawie!

Niedzielne wydarzenia to inauguracja Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE, którego współorganizatorem jest Województwo Małopolskie. Podczas forum, które odbywać się będzie do 6 czerwca w Zakopanem, aż 6 tys. osób z całego świata będzie dyskutować na tematy związane z czystym środowiskiem. A co jeśli ktoś nie może przyjechać do Zakopanego? Nic nie szkodzi, gdyż niektóre z interesujących dyskusji będzie można śledzić „na żywo” za pośrednictwem internetu.
Tegoroczne forum EKOZAKOPANE to jednak nie tylko interesujące dyskusje i debaty, ale też wizyty studyjne, podczas których będzie można poznać najbardziej ekologiczne rozwiązania, już dziś stosowane na Podhalu. Przypomnijmy, że wiele z nich powstało dzięki wsparciu ze środków unijnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.ekozakopane.pl.

Źródło: UMWM, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Myślący01.06.2018, 23:15
Za życia ekologiczny tylko jak trzeba będzie zezłomować to co zrobią z akumulatorami? Produkcja i złomowanie takiego samochodu gorzej wpłynie na środowisko niż zwykły samochód. Dla czego nie ma dopłat do lpg?
raul01.06.2018, 23:10
Paul ciesz się że jeszcze wysypiska nie podpalili.
paul01.06.2018, 16:29
A w Nowym Targu nadal nie ma geotermii, miasto jest ogrzewane miałem z tutejszej elektrociepłowni, oraz czym popadnie w domowych kotłowniach, a szkoda bo można było wziąć przykład z Zakopanego.
hh=AAA01.06.2018, 16:05
Wiadomo przecież że prąd dla tych "eko" samochodów jest wynikiem przetwarzania tęczy z pierdów jednorożców, a w najgorszym wypadku z powietrza :DDD Mało tego, do produkcji tych samochodów wykorzystano plastikowe butelki a baterie są z mchu który hodują krasnale w Narnii...A cały ten "ekologiczny" samochód po zakończeniu swojego pełnego przygód życia ( bo przecież przejechanie z południa polski nad morze to dwa dni a w taki upał no i też przy ujemnych temperaturach to i ze trzy :))) - znika niczym poranna mgła za dotknięciem różdżki Harrego Pottera...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl