26.06.2018, 19:28 | czytano: 4434

Pytania o urlop i wieszczenie "za rok to będą inne władze"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Burmistrz Grzegorz Watycha ma powody do zadowolenia. Prawie trzy czwarte Rady Miasta, czyli znaczna większość udzieliła mu wczoraj absolutorium. Ale niektórzy radni - obecni i byli - chyba nie wierzą w jego reelekcję.
Do końca kadencji pozostało jeszcze kilka miesięcy, oficjalnie kampanii wyborczej jeszcze nikt nie zaczął, bo nie ustalony został termin wyborów, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że niektórzy już zdradzają swoje przewidywania wyborcze.

Wczoraj na sesji radna Bogusława Korwin wystąpiła z interpelacją dotyczącą urlopów. Poprosiła o podanie ilości dni urlopowych, jakie przysługują poszczególnym burmistrzom, i za jaki okres.

- W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi i niepewnym ich wynikiem, zwracam się z prośbą, aby pan burmistrz nakazał ich wykorzystanie do końca kadencji, co w przypadku przegranych wyborów pozwoliłoby miastu oraz jego mieszkańcom na nieponoszenie dużych kosztów wypłacanych ekwiwalentów za urlopy, które jak wiemy, 4 lata temu wraz z odprawami wyniosły ok. 210 tys. złotych - mówiła Bogusława Korwin i przypomniała przepisy kodeksu pracy o konieczności wykorzystania urlopu, bo w przeciwnym razie grożą pracodawcy spore sankcje finansowe, nawet do 30 tys zł.

To albo godna pochwały zapobiegliwość i dbanie o finanse Miasta, albo brak wiary w możliwość wykorzystania przez te osoby zaległego urlopu w roku przyszłym.


Nieco dalej posunął się - i to już kilka miesięcy temu - Stanisław Apostoł. Były radny miejski podczas jednej z sesji (XLIV) zwrócił się do radnych wprost: "to już będzie za rok inna Rada, inne władze".
Chociaż kurtuazyjnie dodał: "państwo w większości będziecie w tej Radzie", zabrzmiało to dość niefortunne w sytuacji, gdy mówił o "innej władzy", jednocześnie prosząc obecną Radę Miasta, by jego autorski projekt "Kolędo-landia" wpisać na stałe do kalendarza imprez miejskich, a co za tym idzie - objąć dofinansowaniem jego organizację.

Sabina Palka
zobacz także
komentarze
Babka02.07.2018, 17:59
Pani Korwin byłaby świetnym burmistrzem
X01.07.2018, 11:56
Joaśka wieszaj wstążki i na urlop
Bobo30.06.2018, 19:48
do spostrzegawczy
Pan Rajski długo pracował na sukces Komitetu Wyborczego Nasze Miasto oraz jako radny. Czy wystąpił z klubu? nie wiem tego, natomiast widać, że z Panem Watychą już mu nie po drodze, bo pewnie sam wystartuje w wyborach jak to się słyszy na mieście.
spostrzegawczy29.06.2018, 21:46
~Bobo
Czy zauważyłeś czy może ci umknął ten fakt, że owszem radna Korwin jako pierwsza opuściła klub Watychy, ale potem zrezygnowali inni a ostatnio sam Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski. To chyba raczej coś z tym klubem jest "nie halo" a nie z radnymi którzy go opuszczają.
Bobo29.06.2018, 21:04
Każdy komitet wyborczy ustalając listy umieszczał na nich swoich sympatyków, popierających ich program wyborczy. Tak samo było z Panią Korwin, nikt nie proponował jej miejsca na liście, mogła założyć swój komitet wyborczy, ale ona zgodziła się kandydować z listy Pana Watychy. I po wyborze jej do Rady zamiast ciężko pracować w komisjach Rady, zgłaszać tam swoje uwagi co do programu, rozpoczęła "wybijanie się na niepodległość" , moim zdaniem przeszła do opozycji. Zaczęła bowiem krytykować wszystko co robiła Rada, a zwłaszcza czego nie zrobiła, bo to łatwiej znaleźć. Na populistycznej krytyce wykreowała siebie jako wielkiego szeryfa Miasta. Zobaczymy. W tamtej kadencji pies z kulawą nogą by na nią nie zagłosował, a zwłaszcza osoby, które ją bliżej znały. Tak więc zobaczymy kto zechce ją na swoich listach, pamiętając o nielojalności wobec poprzedników. Przy czym krytyka jest jak najbardziej potrzebna ale nie zawsze i w każdej sprawie.Szeryfów już mieliśmy.
sylwek29.06.2018, 09:13
Radna Korwin ma rację. Niech wykorzystaj wszystkie urlopy, żeby niepotrzebnie kasy nie wydawać. Jeste na tyle ludzi w urzedzie, żeby sprawnie działał jak inni będa na urlopach. Poza tym musza odpocząć, żeby ze świeżościa i chęcią pracowali pod nowymi rzadami, a nie przemęczeni.
do wymiany29.06.2018, 08:42
Nie ma co udawać - po wyborach będzie nowa władza, bo ta w ciągu całej kadencji nie zrealizowała niczego ze swojego wydmuchanego programu wyborczego. Nie zrobiła także niczego by Nowy Targ mógł zauważyć zza koszmaru smogowego, że robią coś z myślą o przyszłości. Z myślą o mieszkańcach a nie swoich znajomych i rodzinie.

Dlatego jako jedyna dostrzegła to dziadostwo radna Korwin, która poczuła się oszukana i wplątana w sieć układów i prywatnych interesów na majątku miasta. No i gryzie ... no i bardzo dobrze, że ktoś taki jest.

Władza, zapewne każda, gdy osiąga poziom nieomylności, a ta w niczym nie różni się od poprzedników, staje się arogancka i nie toleruje żadnej krytyki oraz słów prawdy o swoim nieudacznictwie. Tak jest również z dworem Watychy i liczną trupą jego interesownych pacholęt.
avivat27.06.2018, 15:11
~do leminga "doskonałego"
Radna Korwin była w większościowym klubie, ale jak widać wolała go opuścić.
Obligatoryjna samica27.06.2018, 13:38
Kulturę i poczucie smaku wynosi się z domu i przekazuje się je z pokolenia na pokolenie...najpierw należy zacząć zmieniać świat od siebie i swojego otoczenia, święte przysłowie prawdę mówi że z dużą pupą się wszędzie zmieścisz ale z dużą gębą już nie...tyle w temacie
Kochuś27.06.2018, 13:20
Pani Korwin to spekulantka - kobieta nie do życia. Dobrze,że ma firmę, bo pracując u kogoś /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
Recenzent szczery27.06.2018, 11:22
Pan Apostoł były radny złowieszczy że zmienią się władze,ale Pana to na pewno znowu nikt nie wybierze. /.../ A te dyrdymały z kolędami które pan wymyśla to istna katastrofa i nie wyrażam zgody żeby miasto dawało panu na te spektakle kasę. Jest trochę uzdolnionej młodzieży i im się przyda. Możecie do swojej trupy dokoptować złowieszczą radną która też przegra wybory i będzie mogła odstawiać tym razem z wami teatr ...
@leming doskonały27.06.2018, 10:17
Czyniąc komuś zarzutu, że będąc w opozycji podejmuje jakieś tematy, których nie podjąłby będąc w obozie rządzącym jest równie prawdziwe, jak twierdzenie, że wilk jakby był krową to by nie polował. Tylko, że daje dowód wyjątkowego wprost ograniczenia umysłowego w zakresie mechanizmów działania demokracji.
ela27.06.2018, 10:11
Kolędolandia była straszna...Pomysł może i fajny, ale ktoś to powinien obrobić scenariuszowo tak, żeby to było zabawne i nie aż tak długie, no i zakaz występów ludzi, którzy nie umieją śpiewać i nie mają za grosz słuchu. litości.
K27.06.2018, 09:57
Pani Korwin jak zwykle wygarnie TO i OWO. I bardzo dobrze bo folwarczne zwyczaje powinny zanikać a nie przechodzić na następną kadencje jak by tego sobie życzył pan Apostoł. Jakiegoż to sprzeciwu można się spodziewać w Radzie ,w której nie ma opozycji. No tak sobie słodziaki umościły gniazdko że żal będzie przysiąść na nastroszonych piórkach i spakować graty na odchodne. Jak dla mnie to 85 % tego towarzystwa w myśl powiedzenia wypad z baru powinna pakować manaty. Jakoś nie widzę żeby błyskali pomysłami jak to nam życie w mieście ułatwić,pomnożyć nasze finanse albo tworzyć miejsca pracy dla mieszkańców. Przez te 4 lata ten czy tamten się wybudzał od czasu do czasu głównie w pyskówkach i personalnych tarciach na sesjach. Jedna pani Korwin zasługuje na to żeby pozostać na druga kadencję. Tym bardziej dziwi mnie wypowiedź pana Apostoła. Pycha zawsze kroczy przed upadkiem. Oczywiście można zasłonić oczy,uszy i usta i trwać milusim niebycie ale dlaczego my za te fanaberie mamy płacić?
leming doskonały27.06.2018, 08:54
do tubylec : żeby radny był dla ludzi (to samo dotyczy posłów i senatorów) - społeczności, która go wybrała i którą reprezentuje musi czuć nad sobą bat a tym batem jest prawo do odwołania radnego (posła,senatora) i prawo do referendum, które dla rządzących musi być wiążące, tylko, żeby to było realne musi się zmienić system - likwidacja partiokracji, gdzie wódz decyduje o obsadzie listy wyborczej i wódz kształtuje politykę a radny (poseł, senator) jest osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie podległą wodzowi i po wyborach mającą w czterech literach tych, dzięki którym został radnym (posłem, senatorem)
abc27.06.2018, 08:32
prawo jest równe dla wszystkich. przynajmniej tak mówią!
na urlop jazda i już!!!
mieszkaniec zawiedziny27.06.2018, 07:09
@tubylec: twoje pobożne życzenia , by radni słuchali wyborców w tej kadencji to jedynie mrzonka , fatamorgana , miraż .Kadencja się kończy , a za dwa miesiące , może cztery nikt , nikt tego nie nadrobi .Nie nadrobił nawet taki cudotwórca jakim był kiedyś MF . Dlatego Stanisław Apostoł , jak to apostoł ma rację . Dla tej ekipy nic już nie pomoże , nawet święcona woda . Przespał Watycha swój czas i nie spełnił obietnic , dlatego musi odejść , a absolutorium to i tak musiał dostać , bo miał większość w tej byle jakiej radzie .
recenzent27.06.2018, 01:29
Pan Apostoł były radny złowieszczy że zmienią się władze,ale Pana to na pewno znowu nikt nie wybierze. /.../ A te dyrdymały z kolędami które pan wymyśla to istna katastrofa i nie wyrażam zgody żeby miasto dawało panu na te spektakle kasę. Jest trochę uzdolnionej młodzieży i im się przyda. Możecie do swojej trupy dokoptować złowieszczą radną która też przegra wybory i będzie mogła odstawiać tym razem z wami teatr /.../

Naruszenie regulamin. Moderator.
podat nick26.06.2018, 23:02
Bardzo dobra interpelacja pani Korwin. Gmina Czorsztyn za niewykorzystany urlop musiała wypłacić panom W&W ok. 27 000 zł. Ciekawe czy w UM Nowy Targ przestrzegane jest prawo w zakresie wykorzystania urlopów.
tubylec26.06.2018, 23:01
To może być zupełnie inna rada przy dokładnie tych samych radnych którzy są dzisiaj, dlatego pan Apostoł ma oczywiście rację (radni mogą skorygować działania z uwagi na zmieniające się opinie wyborców - tzw. rewolucja odgórnie kontrolowana). Wątpię w pożyteczność rewolucji w rodzaju że cała rada zmienia swój skład osobowy - takie coś nawet szkodzi, bo nowi ludzie od zera uczą się wszystkiego w radzie, pracy w komisjach, itp. Natomiast wierzę że jeżeli burmistrz i radni będą naprawdę wsłuchani w to czego chcą i co mówią ludzie to, chcąc zostać ponownie wybranymi, zmodyfikują swoje działania pod kątem ciągle ewoluującej woli społeczeństwa (tylko żeby ludzie włączyli wreszcie myślenie). Niestety wypowiedzi pana burmistrza nazywające komentarze w Internecie pomyjami źle mu wróżą w tym zakresie.
leming doskonały26.06.2018, 23:01
do tadek : Gdyby Pani Radna Korwin była w większościowym klubie radnych, to by siedziała cicho jak mysz pod miotłą, a że jest w opozycji, to trzeba robić szum wokół swojej osoby, bo wybory za pasem.
obserwator26.06.2018, 22:59
P. Watycha i P. Stegowa już pakują mandżur to raczej nieuniknione
Kicia26.06.2018, 22:46
Baba na jaja
Jan26.06.2018, 22:21
Ja chciałbym pojechać na urlop z Pania Joanną. Szanuje Ją , podziwiam, dogadujemy si,e bez słów i mamy te same poglądy. Nawet razem zbieramy pocztówki i znaczki. Tańczyliśmy razem poloneza. Jest zabawna i zawsze mnie słucha w skupieniu.
tadek26.06.2018, 21:19
Szkoda,że tak mało mamy takich radnych, jak Pani Korwin.
pnt26.06.2018, 20:11
pani Korwin ma /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator
zły26.06.2018, 19:53
Bój o stołki (nie po)radni ,,Święci,,.Do Kalwarii Zebrzydowskiej (zagłębie meblowe, stołki,krzesła) modlić się... o stołek.
ff26.06.2018, 19:36
brawo pani Bogusiu! tak trzymać!
chichot26.06.2018, 19:33
haha haaaa no błagam - co roku ten kabaret, fatalne teksty i koszmarne wykonanie??? I jeszcze za to płacić. Błagam nie rozśmieszajcie mnie....
Zobacz pełną wersję podhale24.pl