27.06.2018, 12:13 | czytano: 3465

Są pieniądze na dokończenie rowerowego szlaku wokół Tatr

Komitet Monitorujący Programu Interreg Polska-Słowacja przyznał 4 miliony euro na trzeci etap budowy Szlaku Wokół Tatr.
Komitet obradował w tej sprawie w Wiśle. Zasiadają w nim m.in. przedstawiciele naszego regionu: Euroregion Tatry reprezentują Bogusław Waksmundzki i Michał Stawarski, Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY w Nowym Targu - Agnieszka Pyzowska, a Związek Podhalan - Andrzej Skupień i Andrzej Buńda.
Podczas posiedzenia zatwierdzono 13 projektów. Jedno z największych dofinansowań otrzymał szlak rowerowy wokół Tatr. Na jakim etapie jest jego budowa? Zachodnia część - z Nowego Targu do Chochołowa i Suchej Hory jest już gotowa. Trwają prace po stronie wschodniej, od Nowego Targu do Kacwina. Prace mają zakończyć się do września i wtedy szlak po polskiej stronie będzie gotowy. Słowacy mają po swojej stronie jeszcze trochę do zrobienia, ale większość odcinków jest już gotowa.

Przyznane właśnie 4 mln euro pozwoli uzupełnić brakujące odcinki po stronie słowackiej, a po stronie polskiej stworzyć przede wszystkim zaplecze techniczne dla ścieżki, uruchomić i udostępnić nowe atrakcje.

W pierwszym etapie budowy Szlaku Wokół Tatr, w latach 2014-2015 wybudowano ponad 93 km dróg rowerowych. W drugim, który zakończy się we wrześniu, powstaje 60 km ścieżek. Trzeci etap koncentrował się będzie na rozbudowie infrastruktury rowerowej – powstanie 25,84 km nowych ścieżek, które prowadzą do unikatowych miejsc na pograniczu w gminie Czarny Dunajec, gminie Nowy Targ, mieście Nowy Targ lub uzupełniają wcześniej wykonane trasy łącząc je w nieprzerwane odcinki (miasto Spiska Bela, obec Huncovce,Hniezdne, Velka Lomnica). Wyremontowany zostanie też odcinek ścieżki na granicy Kacwin-Wielka Frankowa.

Powstanie też infrastruktura dla rowerzystów. Zabytkowe obiekty dzięki renowacji zostaną zachowane i uzyskają nowe funkcje (stuletnia stacja kolejowa w Podczerwonem, dwa spichlerze spiskie w Kacwinie). Użytkownicy szlaku uzyskają też specjalne miejsca odpoczynku bezpośrednio na trasie szlaku – oaza wypoczynku nad jeziorem w Krauszowie, strefa relaksu w Nowym Targu, interaktywna ekspozycja przyrodnicza w Łapszach Niżnych. Planowana jest również promocja szlaku i jego odpowiednie oznakowanie.

oprac. r/
komentarze
Lukrecja04.07.2018, 12:11
Ścieżka z Szaflar do Nowego Targu, obraz nędzy i rozpaczy. Wysypano kamienie po lewej stornie Boru na Czerwonym, zęby można stracić, makabra. Zaczęli coś robić i nie skończyli. WSTYD, WSTYD I JESZCZE RAZ WSTYD. W Szaflarach pięknie, tylko Nowy Targ jak zwykle spaprał i zostawił sprawę. Kompromitacja!!!!!
ETatry04.07.2018, 10:47
kasę dostaje strona Polska 55 %
a strona Słowacka - 45 %
do kolarz28.06.2018, 11:23
To nie pomysł Antoniego -może się najpierw dowiedz !
Co nie umniejsza Jego roli w realizacji pomysłu.
WPADKA28.06.2018, 07:57
Boguś ale to Słowacy dostali kasę - a Ty czym się chwalisz?
kolarz27.06.2018, 16:32
Pomysł poprzedniego dyrektora P. Antoniego N., za jego kadencji rozpoczęto też prace w terenie i projekt dalej jest realizowany. Generalnie rzadko w Polsce można spotkać taki kompleksowy projekt, który wyszedł ze sfery marzeń i planów i jest fizycznie realizowany. Brawa dla Pana Antoniego i jego następcy/ucznia Pana Michała.
Roman - działacz sportowy27.06.2018, 15:35
Atrakcje mogą jeszcze poczekać , a najważniejsze spiąć to w całość po polskiej stroni i po słowackiej stronie , by dało się to przejechać bez komplikacji .Potem myśleć o atrakcjach i wzbogacaniu trasy w dodatkowe urządzenia . To moje rozumowanie , a jak zrobią organizatorzy tej zabawy , to zobaczymy i po owocach ich podsumujemy za jakiś czas .Mimo wszystko wielkie brawa za pomysł .
pol27.06.2018, 15:20
a co z tą ściężką z Szaflar do Nowego targu, Gmina Szaflary wykonała do granicy gminy a Nowy Targ zero.Ktoś tu mówiąc kolokwialnie olał sprawę.
STAŚ27.06.2018, 12:54
Nic, tylko wsiadać na rower i poznawać krajobraz, pięknych terenów !!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl