07.07.2018, 11:03 | czytano: 3948

Nowe kierunki studiów na PPWSZ

Arch. Podhale24.pl
NOWY TARG. Sport, praca socjalna i bezpieczeństwo narodowe - to trzy nowe kierunki licencjackie, na których studenci będą mogli studiować od nowego roku akademickiego w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.
Praca socjalna to kierunek interdyscyplinarny i dający przyszłemu studentowi szeroką wiedzę z zakresu nauk społecznych, takich jak: socjologia, psychologia, polityka społeczna i nauki humanistyczne. Studenci kierunku praca socjalna już po drugim roku będą wybierali jedną z dwóch specjalizacji: praca z osobą niepełnosprawną i starszą lub profilaktyka społeczna z interwencją kryzysową.
Po ukończeniu studiów będą mogli pracować nie tylko w ośrodkach pomocy społecznej, czy wszelakich urzędach, ale także będą oni niejako wykonawcami realizowanej obecnie polityki społecznej przez Państwo. Będą bowiem przygotowani do kompetentnej realizacji ról zawodowych w placówkach, organizacjach, instytucjach związanych z polityką społeczną, jej kształtowaniem i wdrażaniem, zarówno w sektorze publicznym, jak i w organizacjach pożytku publicznego. Podczas studiów studenci będą mieć zapewnione praktyki. Warto dodać, że na ten zawód, jak wskazują badania rynku pracy, będzie spore zapotrzebowanie.

Kierunek Sport da z kolei wszechstronne wykształcenie z zakresu nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej. Podczas trzech lat studiów student będzie miał też możliwość nabycia dodatkowych uprawnień zawodowych, jakich jak: instruktora czy trenera sportu w wybranej dyscyplinie, instruktora lub trenera przygotowania motorycznego w sporcie, instruktora odnowy biologicznej, instruktora żywienia i suplementacji w sporcie oraz menadżera sportu.
Absolwent kierunku sport będzie mógł pracować w prywatnych, społecznych i publicznych instytucjach sportowych: klubach i związkach sportowych oraz w instytucjach samorządowych i państwowych odpowiedzialnych za sport.

Bezpieczeństwo narodowe to kierunek łączący nauki społeczne, nauki o obronności i o polityce oraz prawne i humanistyczne. Absolwent będzie mógł pracować w administracji publicznej, państwowej i samorządowej, szczególnie w zespołach reagowania kryzysowego;  międzynarodowych organizacjach międzyrządowych i pozarządowych; placówkach dyplomatycznych i konsularnych; szkołach (po uzyskaniu stosownych kwalifikacji pedagogicznych); prywatnych firmach na stanowiskach oceniających ryzyko działań komercyjnych  oraz w instytucjach struktur ochronnych i obronnych państwa.

Źródło: PPWSZ, oprac. r/
komentarze
ee08.07.2018, 21:38
Ten kierunek "bezpieczeństwo narodowe" wydaje mi się kompletnie bez sensu. Do BORu ich nie wezmą, za słabe kompetencje. Do służby wywiadowczej też nie ta liga. Do wojska sie to ma nijak. Ani do policji. To na czym jeszcze ma polegac to tajemnicze "bezpieczenstwo narodowe" i jakie slużby jeszcze sie nim mogą zajmować? Piszą, że praca w administracji. No to co ma praca urzędnika wspólnego z bezpieczeństwem narodowym...? Że niby jakieś sztaby kryzysowe? Serio? Czekają z otwartymi ramionami na absolwentów kierunku "bezpieczenstwo narodowe"? Ktoś po jakichś byle studiach na byle jakiej szkole i ma sie zajmować odpowiedzialnymi zadaniami, które wymagają lat praktyki? To już widze, jakie to będzie "bezpieczeństwo" w ich wydaniu... A już to bajanie o pracy w konsulatach i placówkach dyplomatycznych ;-) Ta, już widze, jak jakis Jan Kowalski po studiach na "Podhalance" idzie do pracy w konsulacie. Chyba na stanowisko szatniarza.
osioł08.07.2018, 13:51
normalnie kierunki po ktorych mozna zostac zawodowym bezrobotnym ......polecam jeszcze kierunek do rozpatrzenia astronauta spokoj do emerytury zapewniony
sally08.07.2018, 10:32
@Jan Tek

Popieram! Nareszcie ktoś powiedział prawdę odnośnie tego, co jest odpowiedzialne za poziom tej miejskiej szkoły wiejskiej!
asd08.07.2018, 08:12
Kierunek sport....hmm zezwolenie przez Ministerstwo na taki kierunek dla uczelni, która nie posiada swojej sali gimnastycznej, basenu, stadionu itd...

Rozumiem, że są ww miejskie obiekty ale stale wynajmować, dzierżawić w różnych częściach NT- nie tędy droga.

A poza tym tak szczerze powiedziawszy wszyscy studenci Uczelni powinni mieć dostęp do takich obiektów jak w każdej normalnej wyższej szkole. - to jest podstawa !
tubylec07.07.2018, 23:56
Dlaczego nie robią np. kierunku nauczania prowadzenia gospodarstw wolnych od toksycznych środków chemicznych w glebie gdy żywność organiczna to dziś wielki biznes, a będzie jeszcze większy? Dlaczego nie uczą jak pozbyć się toksyn i skażenia gleb na Podhalu, tak żeby nasi rolnicy łatwiej mogli sprzedać swoje produkty rolne, takie jak choćby jabłka, w UE? Dlaczego nie prowadzą kształcenia dla przyszłych pracowników sanepidu, gdy wiemy że wyszczególnianie każdego mikroelementu na opakowaniu każdego produktu w sklepie spożywczym lada rok stanie się koniecznością, ponieważ wzrasta świadomość społeczna w temacie toksyczności żywności? Jest tyle małych gospodarstw rolnych na Podhalu! Nie, te rzeczy nie wchodzą w grę, non stop human, human, human.
jaka uczelnia , takie kierunki07.07.2018, 18:23
Jaka uczelnia - takie kierunki .
tubylec07.07.2018, 16:46
Oczywiście że te kierunki, poza pracą socjalną, to generowanie nowych bezrobotnych. Studia na kierunku sport żeby absolwent mógł pracować w instytucjach sportowych tak jak by powszechne uprawianie sportów w dzisiejszych czasach skupiało się w instytucjach - toż właśnie najbardziej rozwijają się pozainstytucjonalne formy sportu, ludzie ad hoc decydują w ciągu pięciu minut i sami sobie jadą na narty czy popływać (żadna instytucja im do tego nie jest potrzebna).
Bezpieczeństwo narodowe natomiast jest tak mglistym kierunkiem, że za bardzo nie wiadomo o co tu może chodzić - akademię policyjną? prawo międzynarodowe? szkołę wojskową? Samo ukończenie takiej szkoły nic a nic absolwentowi nie da, a co najważniejsze i najgorsze, oddali się on od spraw przyziemnych i technicznych z których jest później chleb.
techwet07.07.2018, 16:28
Kolejne kierunki aby wykładowcy mieli miejsca pracy. Student jest potrzebny jak woda na młyn. Woda przepłynie ale z tej mąki nie będzie dobrego chleba.
Anett07.07.2018, 15:43
Nie do końca zgodzę sie z wypowiedzią Jan Tek-akurat sport jest kierunkiem bardzo fajnym i przyszłościowym biorąc pod uwagę rosnące z roku na rok zainteresowanie zdrowym trybem życia,kursami na trenerów personalnych oraz dietetyką ponieważ wszystko razem mądrze połączone a podparte dużą ilością wiedzy i doświadczenia daje naprawdę duże możliwości zarobkowe,gdybym miała możliwość pójść na studia napewno wybrałabym właśnie ten kierunek.
Jan Tek07.07.2018, 13:14
Te kierunku to generowanie nowych bezrobotnych. Od kilku lat wiadomo, że na rynku pracy potrzeba inżynierów a nie humanistów. Ale jak uczelnią zarządza filozof a pracownicy to znajomi i rodzina, to zdziwienia nie ma. A mógłby być nawet uniwersytet. Ale do tego trzeba ludzi z głową..
nowotarski_emigrant07.07.2018, 13:10
najlepszy kierunek na studiach to zagranica, fach w rękach i język, szkoda czasu na ppwsz, czas to pieniądz :)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl