08.07.2018, 14:10 | czytano: 17969

Halal na Podhalu? Gospodarze zaniepokojeni religijnymi praktykami muzułmanów

zdj. ilustracyjne
Na Podhalu wciąż goszczą turyści z Bliskiego Wschodu. Od lat Zakopane jest punktem na mapie ich podróży przez Europę.
Kilka dni temu głośno było o ich przejażdżce Krupówkami, która zakończyła się ukaraniem ich przez zakopiańską policję 500-złotowymi mandatami. Teraz Kuwejtczycy wprawili mieszkańców Podhala w jeszcze większe zdziwienie.
Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka jednej z wsi koło Zakopanego, opisując sytuację, jaka ma miejsce od kilku dni. Według jej relacji, turyści z Kuwejtu, którzy przebywają u nas na wakacjach - kupują od podhalańskich gospodarzy jagnięta, po czym podrzynają zwierzętom gardła, upuszczając z nich całą krew. Tzw. ubój halal dokonuje się na zwierzęciu przytomnym. Zwierzęta są obrabiane i rąbane na małe kawałki. Odbywa się to tuż za posesją sprzedającego.

- Zawsze przyjeżdża kilku mężczyzn i wszystko jest przez nich filmowane telefonami komórkowymi. Po zakończeniu rytuału - zabierają całe mięso, łącznie z wnętrznościami - opowiada kobieta.

Dotarliśmy do jednego z gospodarzy, który przyznał, że po długich namowach sprzedał turystom jagnię. - To co się stało później, czyli jak obchodzą się z zwierzęciem, to jest straszne. Bardzo szybko pożałowałem swojej decyzji o sprzedaży. Powiedziałem im, żeby więcej tu nie wracali - mówi gospodarz.

Mieszkańcy zaczynają się poważnie niepokoić. Jak powiedział nam jeden ze świadków takiego uboju - boi się on
wypuszczać dzieci z domu, kiedy pojawiają się obcokrajowcy się w swoich mustangach.
- Kiedyś zaparkowali na mojej posesji i robili zdjęcia domu oraz dzieci. Zadzwoniłem na policję ale interwencji się nie doczekałem - mówi.

Cały ten ceremoniał - jak mówią świadkowie, wygląda jak rytualny ubój. Choć od kilku lat jest on w Polsce legalny, wciąż wywołuje skrajne emocje. W naszej kulturze zarzynanie przytomnego zwierzęcia uważane jest za niehumanitarne.

pk/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Rere20.08.2018, 14:57
Ludzie obudzcie się zanim nie jest za późno!
Ggg28.07.2018, 20:26
Moim zdaniem to jest ich misja. Dostają kasę żeby się tu pomału osiedlać. Emigranci nie wypalili to w inny sposób chcą wprowadzać tu swoją religie. Mówią ze to turyści ale to tylko zasłona dymna.
Jacek22.07.2018, 17:35
Fakt jest teki że tych muslimow w Zakopanem jest naprawdę dużo. Zazwyczaj całe rodziny - mąż + zakapturzona "ona" + minimum 3-4 dzieci .
z jajami20.07.2018, 16:00
Czy nikt nie ma jaj zeby sie przyznac co im naprawde chodzi po glowie?

"bałam się czy nie wylecę w powietrze", "nigdy nie ujrzą polskiej wizy turystycznej w swoich paszportach", " żeby się górale nie obudzili z ręką w nocniku albo co gorsza w powietrzu", "Tych "turystów" na wakacjach już dawno nie powinno być w naszych granicach . Taka prawda ."

Jesli ktos widzial na swoim podworku jak sie zarzyna zwierzeta to wie ze robi sie to tak samo. Kury, swiniaki czy jagnieta.

Oczywiscie nikt nie ma nie przeciwko koszernemu jedzieniu.

Jezusa tez pewnie by nie wpuscili do swojego kraju "katolicy"
Anna16.07.2018, 22:17
ostatnio gościłam w moim gospodarstwie takich ludzi zarezerwowali przez Booking, potwornie się bałam, mają w oczach dzicz też robili zdjęcie mojemu synowi, powiadomiłam policję i straż miejską, wylegitymowali ich papiery mieli w porzadku i policja mnie zostawiła a ja bałam się czy nie wylecę w powietrze. Dwa dni sparalizowana strachem przesiedziałam w domu. A oni pewni siebie robili wszystkim zdjęcia. Tragedia.
tubylec10.07.2018, 11:27
Miejmy nadzieję że ci Kuwejtczycy, po tym co zrobili, już nigdy nie ujrzą polskiej wizy turystycznej w swoich paszportach.
wet10.07.2018, 09:32
Sprawa jest prosta. Ubój poza rzeźnią jest nielegalny. Wystarczy zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii a policja i prokurator zajmie się tymi panami.
Okey10.07.2018, 07:54
Należy się bardzo dobrze przyglądnąć tym osobom, które przyjeżdżają tymi Mustangami z Bliskiego Wschodu. Czasami zbyt dobrze się bawią i naruszają ogólna przyjęte przepisy.

Przyjeżdżając do obcego kraju powinni przestrzegać obowiązujących prawa.
W Zakopanem obecnie jest bardzo dużo gości ale ta grupa na pewno wyróżnia się i zwraca na siebie uwagę gdzie tylko się pojawi.
Nie umieją udawać10.07.2018, 06:55
I co tacy zdziwieni? "Był czas przywyknąć przecie".Żydostwo robiło to u nas od stuleci, to dla nich była awantura w sejmie aby to barbarzyństwo zalegalizować. Różnica polega na tym, ze oni robią to dzisiaj nie na drodze a w swoich koszernych rzeźniach. My tego nie widzimy, więc uważamy, że tego nie ma. Tak samo jest w polityce. Nie widzimy pejsatego Żyda w surducie, więc jak w garniturze to jest" nasz".


"Gorolowi" przypomnę, że wszystkie głupoty i okrucieństwa wyszły z religii naszych "starszych braci".
Hanka09.07.2018, 15:46
Zako -pion racja czekajom aż coś zrobiom strasznego ludziom i wtedy przejdom marsze a gdzie wywiad co zasnęli a gdzie animals jagnie to nie koń z Morskiego Oka a może te animalsy z tymi w zmowie i cisza jak makiem zasiał
Hanka09.07.2018, 14:17
Właśnie czyżby wywiad zasną żeby się górale nie obudzili z ręką w nocniku albo co gorsza w powietrzu kiedyś jeździło jedno auto kuż są trzy to ile jeszcze będzie za chwilę a wszyscy się tak zachwycają tego typu przybyszami ludzie obudzcie się tu się nie ma kim zachwycać bo skończymy ak Europa
kom09.07.2018, 08:54
Aleście się nagle zrobili wrażliwi?
opowiedź09.07.2018, 06:01
Gorol, obecnie czasem w islamie, do tego też można polać kwasem w imię Allaha
tubylec08.07.2018, 23:39
@ Fred:
No to zupełnie nie wiedząc o tym, łamałeś wówczas polskie prawo, gdyż tzw. ubój rytualny jest w Polsce zabroniony (ustawa o ochronie zwierząt - 9 września 2004 roku dopuszczono możliwość uboju rytualnego jeśli jest to zgodne z obyczajami religijnymi zarejestrowanych w Polsce związków wyznaniowych, i tu pojawia się pytanie: na co czekają polskie władze? Natychmiast powinny one skreślić z listy związków wyznaniowych w naszym kraju taką religię, koniec kropka!). Nieznajomość prawa nie zwania od odpowiedzialności, dlatego dziwi mnie że się tym jeszcze teraz, po latach, chwalisz.
Partyzant08.07.2018, 22:48
Co niektórzy to pitolicie jak byście z księżyca byli.W Polsce czy na Podhalu czy gdzie tam chcecie każdy bił zarzynał jak chciał i chce.Tak było,jest i będzie.Bylem, Widziałem i wiem co pisze!.Co do innych obyczajów to jak postrzegani są Polacy?Dorobi się parę groszy i pokazuje jaki to nie jest z niego biznesmen,Audi lub BMW i szpan.A w Polsce zapomogi i 500+ bierze.Bodej ta bodej bo zakładam że winni mnie będą krytykować za chwilę.
nie dla dziczy i cofania w rozwoju08.07.2018, 22:32
A mnie to na przykład guzik obchodzi, jak sie robiło dawniej. Dawniej to tez były na przykład tortury, obcinanie głów na rynkach miast itp. "tradycje". Czlowiek po to ma rozum i empatię, zeby się rozwijał w tym kierunku. (Czyli rozwijał ten swój rozum i empatię, które przymioty podobno homo sapiens posiada.) A nie stał na jednym poziomie i nic nie zmieniał. Czy tym bardziej nie żeby sie cofać w rozwoju. Teraz nie powinno być dzikich, okrutnych i nieludzkich praktyk. Bo jesteśmy społeczeństwem cywilizowanym (no przynajmniej niektórzy...)
Góral08.07.2018, 22:13
To gdzie są teraz Ci cali Animalsi !!!!!!!! Jak się koń podknie albo spoci lub sploszy to halo na cała Polskę i telewizja wszystko jest na miejscu!!! A jak tylko ktoś z poza Podhala robi takie coś to spoko bo to legalne w Polsce... co za kraj.
Wracajcie z Rimini, nie będzie Arab owiec nam ...08.07.2018, 21:50
Halo ONR? Patrole potrzebne, polskie jagnięta zagrożone!
kapitan Tytus Bomba08.07.2018, 21:16
Każdą owieczkę znaczymy świńską krwią i goodbye ciapate!
Fred08.07.2018, 21:02
popieram partyzanta tak zarzynali moi przodkowie i ja tak samo oćmiło się obuchem tylko duże sztuki które nie można było utrzymać do poderżnięcia
tubylec08.07.2018, 21:02
To są zupełnie inaczej od nas myślący ludzie, inna kultura, o paręset lat od nas niżej stojąca. Ci ludzie stanowią mocny argument za przywróceniem granic państw; granice muszą być, bo oddzielają obszary o różnych systemach prawnych - wówczas taki Muzułmanin będzie wiedział że za to co robi w Polsce czeka go odpowiedzialność, nie tak jak w Kuwejcie, gdzie sobie skroili prawo np. traktujące kobiety jak bydło.
PAL08.07.2018, 20:59
Obuchem to się biło bydło takiemu bykowi trudno było by tak na żywca ciąć ............ Powiedzenie idą jak barany na rzeż czy rzeż owieczek nie wzięło się z niczego
Gazda08.07.2018, 20:34
Hmmm przecież wszystko mają pod kontrolą, a jak by co nie tak poszło to pomoc medyczną mają we własnej kwaterze i nawet tłumacza nie trzeba ( szef zakopiańskiego sor-u) co do owiec to niech się winni nie tłumacza bo kasę za jagnięta dostali nie małą :)
świrek08.07.2018, 19:34
Tego typu praktyki tych barbarzyńców powinny jak najszybciej zniknąć z Europy.Oni również.
jo08.07.2018, 19:21
Okropne. Przyjedzie sobie taki arab do cywilizowanego kraju i dzicz wraz z sobą przywozi. Jakieś rytuały, składanie ofiar i inne gusła... Niech wracaja na swoją pustynie i tam sobie zabobony uprawiają! A nie u nas męczyć zwierzeta. A sami sie zachowują od zwierzat nie lepiej.
alik08.07.2018, 18:33
No cóż. Tak to jest jak nie zna się na uboju zwierząt i drobiu !!!!!!!!! Ale mięso by się wpie.... . Polecam - jest lato i trawy pod dostatkiem, a na zimę zapasy z siana.
zako-pion08.07.2018, 17:09
Czekamy aż zarżną jakiegoś gorola . Chyba tak to wygląda .. Będzie się działo , będzie draka na cały świat. A kto to ma pilnować bezpieczeństwa ? Tych "turystów" na wakacjach już dawno nie powinno być w naszych granicach . Taka prawda .
Masorz08.07.2018, 16:41
Partyzant ty d*** najpierw się bije obuchem w łeb żeby zwierzę padło a później spuszcza się krew. ***
Zainteresowana08.07.2018, 16:05
A czemu jeszcze nie wypowiedziała się Pani Czerska? Zbyt mało medialny temat? A może to strach?
Mieszkaniec08.07.2018, 15:49
Podhale to najbardziej religijny region Polski, według mnie, oni są bardzo dobrze o tym poinformowani i prowokują.
Tępy Toporek08.07.2018, 15:11
Zobaczycie co będą wyprawiać w swoje największe święto Kurban Bajram czyli święto Ofiarowania. W tym roku przypada w dniach 21-25 sierpnia , barany i kozy będą zabijane rytualnie na znak oddania się Abrahama w opiekę Boga.
Słoma i buta08.07.2018, 15:05
@pani z warszawy, bo my oprócz słomy w butach mamy jeszcze zmysł do robienia dudków.Aż zastanawiające,że poprawnie napisała pani"dudki" nie tak jak większość "dutki"
Tępy Toporek08.07.2018, 15:03
Ja też pamiętam ze swojej młodości, że jagnięta na jesieni się tak zarzynało. Do dzisiaj pamiętam smak tej baraniny mniam, mniam.
PiterQ08.07.2018, 14:44
Sam kiedyś, będąc nielatem widziałem w jednej wsi pod Nowym Targiem jak gospodarz w taki sposób ubił zwierzę. Co się dalej działo po cięciu, nie wiem, bo w sumie spojrzałem w to miejsce przypadkiem i niestety nie da się tego odzobaczyć, ale na bank to był zwykły sposób uśmiercenia zwierzecia, ponieważ pamiętam że przyjechaliśmy tam z tatą po świeżą baraninę.
tubylec08.07.2018, 14:41
@ Partyzant:
Chyba Ci się pomyliło z kurami. To kurom niektórzy górale podrzynają gardła, to prawda, ale nie owcom! Co innego jest jak się zabija ptaka, on tak nie cierpi, nie jest tak unerwiony. To są ludzie którzy inaczej się zachowują i inaczej postępują niż my myślimy.
Gorol08.07.2018, 14:35
A w której to religi palono żywcem ludzi? Niech mi ktoś przypomni
baciok@08.07.2018, 14:31
Zaczął się pomału najazd muzułmanów silnych ekonomicznie. Mają kase , robią co chcą. Smutne , ale prawdziwe.
.,........08.07.2018, 14:30
Do Pseudo Pani z Wsi Warszawa to po ch.... Babo do nas przyjeżdżasz??? A W stolnicy to nie zdzieracie??? Najlepiej obrażać nas ale w sumie z kim ja rozmawiam pewnie ze słoikiem z Podlasia co się za warszawianke uważa :D
pani z warszawy08.07.2018, 14:20
u gorali licza sie tylko dudki!!! jak by nie chcieli to by nie sprzedawali owieczek!!!!!
Partyzant08.07.2018, 14:18
Ale pierdoły piszecie.Odkąd pamiętam co niektórzy na Podhalu tylko tak zarzynali i zarzynają owce.Kto wtajemniczony to wie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl