14.07.2018, 12:47 | czytano: 2501

Promocja "Oratorium Orawskiego" Stanisława Radwana (zdjęcia)

Fot. Łukasz Sowiński
W Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbyła się promocja płyty i filmu pt. „Orawskie oratorium” oraz publikacji o 450-leciu Jabłonki, które Orawianie obchodzili w 2016 roku.
Zgromadzoną publiczność powitały orawskie muzyki i Trombity Haniaczyków. Wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak nawiązał do historii Orawy, ale przede wszystkim do wydarzeń z lipca 2016 roku, kiedy Orawianie świętowali 450-lecie Jabłonki. Podkreślił wyjątkowe wydarzenie tamtych dni – odsłonięcie pomnika Jana Pawła II Pielgrzyma i prapremierę „Orawskiego oratorium” Stanisława Radwana. To utwór niezwykły i wzruszający, głęboki w swojej wymowie i artyzmie. Jego modlitewny nastrój, głębia duchowej refleksji oraz dynamika, mają swe źródło w orawskiej muzyce i w orawskich krajobrazach - podkreślał.
Następnie wójt Antoni Karlak podziękował mistrzowi Stanisławowi Radwanowi, jego małżonce Dorocie Segdzie, która również miała swój wkład w to przedsięwzięcie oraz Agnieszce Kreiner, dyrektorowi artystycznemu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej z Zakopanego. Publiczność odśpiewała "Sto lat". Bohaterowie wieczoru podziękowali wójtowi za współpracę i orawską gościnność.

Punktem kulminacyjnym tej uroczystości była projekcja filmu pt. „Orawskie oratorium” (produkcja Inka Bogucka IBfilm).

Na zakończenie uroczystości zostały zaprezentowane dwie publikacje pt. „450-lecie Jabłonki – książka i album, dokumentujące ośmiodniowe obchody jubileuszu.

Każdy uczestnik tej uroczystości został obdarowany płytą, filmem i jubileuszowymi publikacjami.

Źródło: UG Jabłonka, oprac. r/ zdj. Łukasz Sowiński
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl