22.07.2018, 11:48 | czytano: 3286

Zakopane wśród "najzamożniejszych"

zdj. Piotr Korczak
Magazyn "Wspólnota", pismo o tematyce samorządowej, opublikowało raport dotyczący zamożności samorządów w 2017 roku. Po spadku z ostatniego miejsca podium (w 2016 roku), Zakopane jest znów w czołówce najzamożniejszych miast powiatowych.
"W kategorii miast powiatowych na 3. miejsce wskoczyło Zakopane, które niedługo pochwali się nowym centrum komunikacyjnym i miejscem spotkań lokalnych artystów" - możemy przeczytać w najnowszy wydaniu rankingu.
- Dziękujemy za docenienie naszego miasta w niezależnym rankingu. Bardzo cieszymy się z tej informacji. Fakt, że w ciągu ostatnich czterech lat po raz drugi jesteśmy na podium jest dla nas ogromnym sukcesem i świadczy o dobrej kondycji naszego miasta - mówi burmistrz Leszek Dorula.

Zakopane klasyfikowane jest w rankingu zamożności od 2001 roku.

Autorami rankingu są Paweł Swianiewicz , profesor nauk ekonomicznych i kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska, adiunkt w tym samym Zakładzie.

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych, które w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane: odjęte zostały składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą – tak zwane janosikowe. Do faktycznie zebranych dochodów dodane zostały skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych – chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej. Skorygowane w ten sposób dochody podzielone zostały przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

UM Zakopane, opr.s/
komentarze
z tąd23.07.2018, 12:51
@oleńka. Może kiedyś Zakopane było ślicznym miasteczkiem.Ale i tak przybijam Ci ,,piątke,,.
milemari23.07.2018, 10:54
a kasa skąd niby?a te piękne stylowe opuszczone domy, które miasto powoli wyprzedaje za miliony .. szkoda gadać.. zakopane powinno być w czołówce i tak jak ktoś wcześniej wspominał długo długo nic..
B. Czerstwa22.07.2018, 21:53
Tego typu kampania nie pomaga Doruli, tym bardziej, że ludzie wiedzą jakie jest zadłużenie Urzędu Miasta i muszą się dowiedzieć jakie jest zadłużenie jednostek takich jak Tesko, Sewik czy Polskie Tatry ile dopłaca się do biura promocji, a inwestycje w sporej większości nie trafione, a wydane środki ogromne ( ktoś kiedyś zajmie się tymi wydatkami od strony prawnej i gospodarowaniu środkami publicznymi ).
oleńka22.07.2018, 21:01
Ale ludzie narzekacie, jak zwykle zresztą ;-) A Zakopane jest śliczne miasteczko, z pięknymi widokami (oczywiście Krupówki trzeba omijać, ale to kumaci wiedzą :-)). Jedyny problem, który niszczy to miasto od środka, to bangladesz architektoniczny. Co rusz powstają budynki-potworki, które do okolicy pasują jak pięść do oka. Tym sposobem można na całe lata zniszczyć okolicę. Pomału świat nam obrasta betonem, a i w Zakopanem ładnych, stylowych góralskich domów z drewna coraz mniej... Jak i zieleni, przyrody coraz mniej...
p.22.07.2018, 20:01
Tyle co tam ludzie pieniędzy zostawiają, to Zakopane powinno być pierwsze a za nim długo długo nic a dopiero później druga miejscowość.
MW22.07.2018, 19:53
"Do faktycznie zebranych dochodów dodane zostały skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych."

Tylko, że mechanizmy polityki fiskalnej oraz pomocy publicznej mają na celu głównie zachęcać inwestorów.

Przykładem niech będą zwolnienia w RET, które są realnym wsparciem dla inwestora, który tworząc miejsca pracy pośrednio wpływa na zwiększone dochody z PIT/CIT w gminie. "Dodawanie" tym samym mocno zaburzyło ten ranking.
tubylec22.07.2018, 17:39
A czy w Zakopanem przy Krupówkach wciąż śmietniki są zamykane na kłódkę? Ostatni raz jak tam byłem to nie miałem jak wyrzucić śmieci.
tys prowda22.07.2018, 14:01
Przecież tam oprócz Krupówek nic nie ma. A na tych Krupówkach samo badziewie i pseudogóralszczyzna w wykonaniu Zakopiańczyków czyli ceprów co się tu przyplątali i robią z siebie wielkich góroli
Robczanin22.07.2018, 13:30
zakopane? ta szara mokra dziura ? nie rozumiem i nigdy nie zrozumiem co ktos moze lubiec w tym miescie... przeciez gdyby nie to ze jest akurat obok gor i skoczni to bylaby wieksza wies od sosnowca....
abc22.07.2018, 13:07
a wśróg NAJ brudniejszych , NAJ pazerniejszych to też jest
mieszkaniec22.07.2018, 12:19
W moim rankingu Zakopane to miasto zadłużone, źle zarządzane i bez perspektyw i tak w rzeczywistości jest. A jak się zapłaci to i możemy być na pierwszym miejscu w rankingu w Europie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl