08.08.2018, 13:46 | czytano: 6835

Wielka inwestycja PPWSZ z opóźnieniami. Miały być wyburzenia na terenie starego szpitala, a ruiny dalej stoją

Fot. Robert Miśkowiec
NOWY TARG. Do połowy roku budynki na terenie starego szpitala będą wyburzone - deklarował w marcu dr Stanisław Gulak, rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Jest sierpień, a prace nawet się nie rozpoczęły.
W marcu na konferencji prasowej w siedzibie uczelni na Kokoszkowie rektor tłumaczył dziennikarzom, dlaczego PPWSZ nie skorzystała z wielomilionowej dotacji na budowę kampusu na terenie starego szpitala. Uczelnię krytykowano, że 10 lat temu dostała 3,5 hektarową działce koło nowego szpitala i przez całą dekadę nic nie zrobiła. Kolejni rektorzy obiecywali kampus, który do tej pory nie powstał.
Rektor przekonywał na konferencji, że nieotrzymanie dotacji zmobilizowało go do innych działań. Zadeklarował, że jeszcze w marcu PPWSZ ogłosi przetarg, w którym wybierze firmę do wyburzenia budynków starego szpitala. Miały one zniknąć z powierzchni ziemi do połowy tego roku. Następnie, zapewniał, uczelnia ogłosi przetarg na projekt architektoniczno-budowlany remontu generalnego budynku starego szpitala, a potem przetarg na przebudowę budynku.

Mimo tych deklaracji, do tej pory nie udało się wybrać firmy, która wyburzy 11 budynków i budowli zarastających krzakami na terenie starego szpitala. Przetarg na wyburzenia ogłoszono dopiero w lipcu. Firma rozbiórkowa, która się tym zajmie, ma być wyłoniona w tym tygodniu. Jednak nie będzie ona mogła od razu przystąpić do wyburzeń, bo uczelnia nałożyła na wykonawcę również obowiązek przygotowania projektów i niezbędnych pozwoleń. - Zgłosiło się do przetargu kilku wykonawców, w tym część miejscowych. Jeśli zostanie on rozstrzygnięty, to prace związane z wyburzeniami będą mogły ruszyć jeszcze w sierpni - tłumaczy Beata Szkaradzińska, rzecznik prasowy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

- Można powiedzieć, że są rozpoczęte prace związane z wyburzeniami na terenie starego szpitala. Od konferencji prasowej w marcu, gdy ks. dr hab. Stanisław Gulak, rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej informował o planach, funduszach itd. związanych z tzw. starym szpitalem, poczyniono już wiele - przekonuje rzecznik.

A co z przebudową budynku starego szpitala? Tu też grożą opóźnienia, bo została zmieniona koncepcja prac pochodząca jeszcze z 2014 roku. - Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Są one teraz realizowane równocześnie. Dzięki temu można nie tylko lepiej dysponować środkami finansowymi, ale i można było właśnie wyodrębnić prace specjalistyczne - tłumaczy Szkaradzińska. - W pierwotnej wersji budynek główny starego szpitala miał być jedynie częściowo przeznaczony na potrzeby uczelni. Teraz po zmianie tzw. Programu Funkcjonalno – Użytkowego z 2017 roku cały budynek tzw. starego szpitala będzie przeznaczony na potrzeby dydaktyczne uczelni. Zostanie on też rozbudowany w północnej części i będzie do niego przeniesiony Instytut Nauk o Zdrowiu. Mają się tam w rozbudowanej części znaleźć duże sale wykładowe.
W przyszłym tygodniu uczelnia planuje ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. - Są już gotowe stosowne dokumenty do przetargu. Po rozstrzygnięciu wykonawca dokumentacji projektowo-kosztorysowej będzie miał 6 miesięcy na realizację. Tak więc tzw. prace w terenie realnie mogą ruszyć wiosną po wyłonieniu wykonawcy robót budowlanych - dodaje.

W tej sytuacji deklaracja rektora, że będziemy się cieszyć nowoczesnym obiektem starego szpitala w 2020 roku, podczas gdy mamy sierpień 2018, wydaje się być kolejną mało realną obietnicą.

r/
zobacz także
komentarze
fred11.08.2018, 05:34
Oj a nie mogli cos tam zrobić np. noclegi prze bezdomny albo jakies miejsce aby słuzyło miastu,nić tylko wyburzyć i srzedać tak jak dworzeć PKS teraz prywatny gościu ma kasę za dworzeć PKS. Niedługo bedą wyburzć nowy szpital bo też nić nie robią znim a dyrektor tylko trwoni pieniądze.PZPR budowa a PIS TYLKO BURZY.
SentymeNT09.08.2018, 19:37
Serio?
Tylko rozbiórka wchodzi w grę? Szkoda, kawał historii. Niestety jeżeli się dokona będzie to punkt bez odwrotu, a w Nowym Targu pozostanie znowu mniej miejsc, które pamiętają historię dawniejszą od ludzi żyjących. Swoją drogą dotychczasowe budynki są bardzo ładne architektonicznie, strach pomyśleć jakie klocki (bo prawda jest taka, że będą powstawały po kosztach) będą stały tam za kilka lat. Może znajdą się chętni aby ocalić te budynki ?!
gg09.08.2018, 15:21
Denerwują mnie osoby które piszą że PPWSZ produkuje bezrobotnych, proszę zobaczyć jak absolwenci uczelni wypadają w rankingu wynagrodzeń. Ranking opublikowany w lipcu 2018 r.
http://...
Ostatni Mochikanin09.08.2018, 14:01
Myśle że wataha zrobi z tym pożądek
Zniesmaczona09.08.2018, 13:39
Pan Gulak dużo mówi ale niestety nie przekłada się to na efektywność jego pracy. O ile można by zrozumieć opóźnienia spowodowane różnymi względami , o tyle ten człowiek jest wyjątkowo na niewłaściwym miejscu. Uczelnia to nie ambona , tu nie przyjdą wierni i nie dadzą na tace jak wniosek o dodacje się nie powiedzie, a mam wrażenie ze rektor nie dba o finanse uczelni. Gulak szybko się zadomowił w nowej i bardzo wygodnej rzeczywistości.
weciok09.08.2018, 12:39
Rektor Gulak plecie głupstwa. Uczelnie nie ma pieniędzy i nie będzie miała na taką inwestycję. Ta gadanie jest tylko grą na czas. Starostwo chce odzyskać teren gdyż nic od 10 lat się tam nie dzieje.
wk.....y09.08.2018, 11:39
ktoś powinien siedziec za doprowadzenie starego szpitala do takiej ruiny. ten obiekt budowali nasi pzodkowie, nosili cegły pewnie na grzbiecie a maziorz starostowie lasyk i inni ... patrzyli tylko swojego majatku a olali nasza spuscizne. co to a banda burokow, chc z wyzszym wyksztaleniem. kultry sie w domu nie nauczyli tylko cwaniactwa
Tylko Jarmark09.08.2018, 09:06
Jarmark Kiermas tam byly fajny , do slonecka i dużo miejsca na parkingi i do rozkladania towaru .
luzak09.08.2018, 07:50
Ksiądz rektor na państwowej uczelni to istne kuriozum. Na PPWSZ potrzeba gospodarza a nie spowiednika.
Smok08.08.2018, 21:21
Jakby co to moge wyburzyć, najtaniej ze wszystkich oferentow, tylko sterta gruzu zostanie.
pomysłowy dobromir08.08.2018, 19:38
To takie pisowskie bajdurzenie, bodejtabodej. Mowa trawa rektora i nowomowa rzecznik - wicie, rozumicie te koncepcje, modyfikacja, inne spojrzenie, szeroki horyzont i prace się zaczęły choć jeszcze nie ma planów, a jak nie ma planów to będzie przetarg, a jak nie wyłonimy zwyciężcy no to będziemy planować od lepszej strony, by ruszyć ... tylko, na którą wiosnę? Bez znaczenia, już zapomnieliśmy. I oto chodzi.
Badylaż08.08.2018, 19:13
Ja to bym to wszystko wyburzył i zrobił tam Jarmark z prawdziwego zdarzenia na miarę Nowego Targu , z alejkami ,ze starganami , z namiotami gdzie można by wszystko kupić i to taniej , w cenie niższej o 50 %
lis08.08.2018, 18:01
W rewitalizacji to szpital był ważniejszy niż MOK .I prewentorium jeszcze ważniejsze . Zdegradowany był kombinat ale tak sfabrykowano Plan Rewitalizacji żeby wszystkie możliwe środki dotacje i pożyczki poszły tylko na MOK .
I tak miasto wykiwało wszystkich innych beneficjentów .Tak to bywa jak miasto konkuruje z własnymi mieszkańcami realizując na siłę poronione megalomańskie pomysły.
Milo08.08.2018, 17:39
a może utworzyć nowa gałąź turystyki jaka jest zwiedzanie miejsc całkowicie zdegradowanych np. jak Czarnobyl , Hotel w Piwnicznej itp.
może naszemu miastu potrzeba adrenaliny, to byłby iście hit turystyczny!!
miasteczkowy08.08.2018, 17:17
kupić młotek i dać do ręki pani rzecznik, niech burzy
subnoob08.08.2018, 16:40
@nie lubię dziadostwa. Praca "umysłowa" jest tylko nikt nie chce się brać za pensję niższą o 20% niż w lidlu na start.
Kl08.08.2018, 16:03
Bu ha ha ha ha.. Cudu nie ma. A miało być tak pięknie. zawsze niechętnie patrzyłam na pana Gulaka to nie skomentuję całego zajścia.
avivat08.08.2018, 15:44
Nowy Targ to jest jedno wielkie opóźnienie. We wszystkim.
świrek08.08.2018, 14:51
Pięknie.Wygląda to jak Czarnobyl 32 lata po awarii elektrowni atomowej.
nie lubię dziadostwa08.08.2018, 14:32
produkcja dalsza bezrobotnych i tak potem po ukończeniu studiów lic.robią co innego ... sprzedają lub myją na zlewozmywaku w Anglii mimo kwalifikacji ..
xxx08.08.2018, 13:48
a na co komu ten kampus... nigdy to tam nie powstanie a tylko intratne tereny blokuja...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl