20.08.2018, 09:51 | czytano: 2587

Festiwal rozpoczęty! (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
Jubileuszowy 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem oficjalnie otwarty. Górale i góralki z całego świata zaprezentowali się na scenie w namiocie festiwalowym na największym zakopiańskim wydarzeniu kulturalnym w roku.
Festiwal trwa już od 16 sierpnia, ale dopiero od niedzieli goszczą na nim zespoły z Polski i zagranicy, które będą rywalizować o Złote, Srebrne i Brązowe ciupagi oraz prezentować się podczas licznych wydarzeń towarzyszących. Uczestnikami wyjątkowej „złotej” edycji Festiwalu są zespoły z Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Macedonii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Turcji, Węgier i Włoch, a także polonijny zespół „Ślebodni” z USA i liczne grupy polskie.
Festiwal oficjalnie otworzył burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. - To wielka przyjemność, kiedy do Zakopanego zjeżdżają się nasi bracia górale z całego świata i kiedy wspólnie możemy świętować tak piękny jubileusz. To już pięćdziesiąt lat podtrzymywania tradycji, wspólnej zabawy i pokazywania, że mimo wielu różnic możemy wspólnie się cieszyć tym spotkaniem – powiedział.

Na zakończenie koncertu inauguracyjnego górale zatańczyli zbója z zapalonymi pochodniami i udali się na zewnątrz namiotu, aby rozpalić watry. Ostatnim elementem niedzielnego dnia festiwalowego był pokaz sztucznych ogni.

Festiwal potrwa do 26 sierpnia.

Źródło: UM Zakopane, oprac. /r/ms/ zdj. Marcin Szkodziński
zobacz także
komentarze
faustyna24.08.2018, 16:14
wspaniałe zdjęcia, brawo dla Młodego Podhala :)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl