25.08.2018, 10:53 | czytano: 1621

14. Spotkania z Filmem Górskim już za kilka dni

Fot. Marcin Szkodziński
Tegoroczny festiwal filmowy w Zakopanem wzbudził ogromne zainteresowanie wśród twórców filmowych, którzy nadesłali rekordowo dużo, bo aż 1500 produkcji. W trakcie konkursu przyznane mają być dwie nowe nagrody.
Nowości pojawią się także w Akademii Górskiej.
W piątek w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono program 14. Spotkań z Filmem Górskim, które odbędą się w dniach 30 sierpnia – 2 września.
– Sercem festiwalu będzie ponownie górna Rówień Krupowa. Tam w wielkim namiocie spotkamy się z głównymi gwiazdami festiwalu. Pokażemy filmy oraz odbędą się zawody wspinaczkowe na outdoorowej ścianie Polskiego Związku Alpinizmu – zapowiada Magdalena Ziaja-Żebracka, dyrektor Spotkań z Filmem Górskim.

Podczas tegorocznych projekcji zobaczymy tradycyjnie 24 produkcje. Organizatorzy nie mili jednak łatwo, ponieważ musieli wybrać je spośród nadesłanych przeszło 1500 filmów. – Wybraliśmy 24 produkcje. Zwyczajowo tyle pokazujemy w naszym konkursie, więc spadł na nas ogrom pracy z tymi filmami – zaznacza dyrektor festiwalu.

W tym roku poza nagrodą główną, jaką jest Grand Prix oraz nagrodami burmistrza Zakopanego i dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, przyznane zostaną dwie nowe nagrody. Będą to nagroda Polskiego Związku Alpinizmu za film wyczynowo-sportowy oraz nagroda dla filmu polskiego. Nowości czekają także na uczestników Akademii Górskiej organizowanej podczas spotkań.

– Plogging powstał 2 lata temu, a jest to połączeni joggingu, czyli treningu biegania ze sprzątaniem śmieci. Aktywność ta powstała w Skandynawii i bardzo szybko rozprzestrzenia się po świecie. Nawet w tym roku wymieniana jest jako najmodniejsza forma aktywności proekologicznych – mówi Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku
Narodowego.
Podczas Spotkań z Filmem Górskim tradycją już stały się spotkania z ludźmi gór. W tym roku zapowiadają się one wyjątkowo ciekawie. – Na spotkaniach pojawi się ok. 40 gości z całego świata. Będzie m.in. Andrzej Bargiel. Opowie on jak się wszyscy domyślają o K2. Andrzej jako pierwszy człowiek zjechał ze szczytu K2, który jest drugim co do wysokości ośmiotysięcznikiem. Kolejne spotkanie, na które bardzo mocno czekamy, to spotkanie z Elisabeth Revol. Będzie to pierwsze spotkanie w Polsce z Francuską himalaistką, której towarzyszyć będą Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala. Będą oni opowiadać o spektakularnej akcji ratunkowej jaka miała miejsce pod Naga Parbat – zachęca do wzięcia udziału w spotkaniach Magdalena Ziaja Żebracka.

ms/ zdjęcia Marcin Szkodziński
komentarze
SynWójta26.08.2018, 19:51
pan szczery rozsądna uwaga!
szczery26.08.2018, 16:44
To może pojawi się film jak TPN poprzez swoją działalność niszczy lasy parku i sąsiednie prywatne lasy???
zgred25.08.2018, 13:23
ej ? gospodarze nie są mili ?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl