25.08.2018, 14:09 | czytano: 4739

Złota Ciupaga dla Młodego Podhala! Prestiżowy triumf zespołu z Nowego Targu

fot. Regina Korczak-Watycha/Biuro Prasowe 50.MFFZG
W sobotę poznaliśmy zwycięzców 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
O wynikach poinformowano na konferencji prasowej, w której udział wzięli przedstawiciele władz miasta Zakopanego, organizatorzy festiwalu i jury.
Główną nagrodę - Złotą Ciupagę - zdobył w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej, zespół Młode Podhale, działający przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Srebrną Ciupagę w tek kategorii wywalczył zespół Lancova Vas (Słowenia), a brązową ex aequo - Parchovianka (Słowacja) oraz „Mystkowianie” (Polska).

W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej zwyciężył zespół Mazantini z Hiszpanii, drugą nagrodę otrzymali Ślebodni z USA, a trzecią - Plamache z Bułgarii.

Z kolei w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej Złota Ciupaga przypadła Anatolian Folklor Foundation z Turcji, srebrna - Matyó Folkdance Ensemble z Węgier, brązowej nie przyznano.

Wyróżnienia przypadły:

Zespołowi „Górale Łąccy” (Polska) za zgodne z tradycją odtworzenie fragmentu wesela górali łąckich.

Zespołowi „Lipowianie” (Polska) za ukazanie bogactwa folkloru tanecznego Żywiecczyzny.

Zespołowi „Folklore Studio Etnos” (Macedonia) za bogactwo strojów i pełne ekspresji wykonanie tańców macedońskich.
Zespołowi „Rangsagar Performing ” (Indie) za wprowadzenie w świat tradycyjnej muzyki hinduskiej.

Zespołowi „Valle di Comino” (Włochy) za żywiołowe przedstawienie tańców własnego regionu.

Ponadto Jury przyznało nagrodę im. Jeana Roche’a zespołowi „Lancova Vas” (Słowenia) za wierne odtworzenie fragmentu obrzędowości zimowej i bogactwo strojów obrzędowych.

Nagroda Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego powędrowała do zespołu Ślebodni.

Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się podczas Koncertu Finałowego dzisiaj o godz. 17.00 w namiocie festiwalowym na Górnej Równi Krupowej. Wszystkie zespoły zaprezentują się raz jeszcze zebranej publiczności.

oprac. r/
komentarze
goorolmiłośc28.08.2018, 12:29
@Top... no kolego tytuł artykułu sugeruję jedno... opis również ... chyba wiadomo z skąd... nie powiedziałeś jednoznacznie ok, za co sorry ale ja rownież moge powiedzieć że tyczy się całości ... wypowiadają się Ci co gó.no wiedzą... nie byli przy fistewalu, pewnie żadnej imprezy nie organizowali ... przykre tylko jest to ze zamiast się cieszyć wszyscy tylko szukaja dziury by skrytykować, że ludzie nie mają w sobie zadowolenia, cieszyć sie ze są takie imprezy, że ludzią się chce... ale nie skrytykowac i zadziadzic to jest wlośnie polak
Top27.08.2018, 22:58
Czy w mojej wypowiedzi pojawia się nazwa "Młode Podhale" albo "Ślebodni"? Pogratulować panie kynyk i gooralmiłośc - jak doszliście do takiego wniosku? Niestety - PUDŁO! Nie te sytuacje miałem na myśli, nie wszystko się kręci wokół Podhala, a wy tak właśnie myślicie, jeszcze raz BRAWO Wy.
goorolmiłośc27.08.2018, 16:08
dla znawców @Top i@fk
po 1: zespoły występowały w różnych kategoriach, wiec nie ma co porównywać. Zespól Młode Podhale występowało w kategorii tradycyjnej, gdzie przedstawia sie autentyczność, historę a Ślebodni w artystycznie opracowanej co sama nazwa mówi artystyczność ... Młode Podhale wykonało swój wystem jak samo jury (międzynarodowe) ale tkże w Zywcu ze wystep był bez bledny, śpiew, taniec autentyczny, Ślebodni śpiew taniec ale przedewszystkim musieli pokazać choreografie układu poczytajcie se regulamin a dopiero wielcy znawcy oceniajcie
po 2: Młode Podhale jak i Ślebodni to Nasi ludzie i nie krytykujemy swoich tylko ich wspieramy... a jeśli jakiś wsoj zespól robi blad nie krytykujemy tylko pomagamy, bo folklor to nasz chluba, Nasa wizytówka... ale co ja godom z ceprem się wadzić nie bedem, z zozdrosnymi ludzmi tym bardziej
MŁODE PODHALE jestem ogromnie dumna z tak zdolnej młodzieży
Ślebodni ogromny szacunek za miłośc do goralscyzny
a krytykom życze wiecej pokory...
kynyk26.08.2018, 12:09
takie porównania miałyby sens gdyby oba zespoły startowały w tej samej kategorii... a że tak nie było to takie lamenty można sobie darować. Gratulacje dla obu zespołów!
fk25.08.2018, 23:55
@Top -chyba widziałeś to samo co ja i cała publiczność.
Młode Podhale w porównaniu do Ślebodnych z USA to tak jak porównywać drużynę z trzeciej ligi z drużyną z ekstraklasy!
Top25.08.2018, 14:42
E Boze. ...Co się dzieje na tych festiwalach i konkursach?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl