01.09.2018, 17:28 | czytano: 6188

Nowy Targ: obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej (zdjecia)

Fot. Szymon Pyzowski
Uroczystości miejskie rozpoczęła msza św. w kościele św. Katarzyny z udziałem władz miasta, powiatu, przedstawicieli organizacji społecznych, senatora Jana Hamerskiego i pocztów sztandarowych.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali w pochodzie przez Rynek na Plac Kombatantów pod ścianę „Pamięci ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego”. Tu, po wysłuchaniu Hymnu Polski w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej, odbył się apel poległych, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą. Głos zabrali burmistrz Grzegorz Watycha i senator Jan Hamerski. Odśpiewano Rotę, a podopieczni Studia piosenki Septyma dali krótki recital piosenek patriotycznych.
Potem wszyscy przeszli do Ratusza, gdzie kierownik Muzeum Podhalańskiego Robert Kowalski oprowadził zebranych po wystawie historycznej pt. „Skrzydła Niepodległej. Nieznani i zapomnienia podhalańscy lotnicy”.

sp/r/ zdjęcia Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Halina03.09.2018, 18:44
Panowie z kolumbarium. hi hi
kogitator03.09.2018, 18:42
@ cogitator:
Wróćmy, proponuję do istoty rocznicy (sam też jestem Katolikiem, ale gdy widzę groźbę przegięcia prokościelnego to reaguję). 79 lat temu całe społeczeństwo polskie zostało oszukane przez obóz rządzący. Jak mantrę rząd powtarzał Polakom że "nie oddamy guzika", niech tylko Hitler spróbuje, tuż przed wojną Warszawa była po Berlinie największym terenem budowy i inwestycji. Naprawdę oczekiwano że odeprzemy tę agresję, tak samo jak dziś wielu Polaków naprawdę oczekuje zrównania poziomu życia w Polsce z Europą Zachodnią, a pan Kaczyński non stop to nam obiecuje, zapożyczają coraz to dalsze pokolenia przyszłych Polaków tylko po to żeby ten dobry nastrój oczekiwania na prosperity w narodzie za wszelką cenę utrzymać pod kolejne wybory. Tworzone są huraoptymistyczne prognozy i w oparciu o zawarte w nich założenia że polska gospodarka podwoi się w ciągu najbliższych 20 lat rząd dziś drukuje złotówki jak komiksy, na zasadzie po nas choćby potop, tylko że te dziś drukowane banknoty są jak gdyby zabrane z gospodarki polskiej AD 2039, o ile oczywiście rzeczywiście ona się w tym czasie podwoi. Krótko. Moja teza jest taka że obecny rząd robi mniej więcej to samo co rządy sanacji przed 1939 rokiem. Będziemy bardzo rozczarowani.
Seniorka03.09.2018, 11:45
Pięknie było jak co roku. Tak samo, niemal identycznie, lubię jak jest jednakowo bo wtedy wiem czego mogę się spodziewać, nie lubię zaskoczeń. Byli radni, mimo że się spierają to razem pod sztandarem stali. Był pan Dyrektor i nagłaśniał ze skłóconym Panem Nenko, jak przyjaciel. Bo w takich sytuacjach trzeba być przyjacielem. W blasku chwały narodowej, w cieniu wspomnienia o tragedii. Był też Dyrektor Muzeum, jak zawsze szykowny, pachnący i elokwentny. Jak cukierek w kolorowym papierku. Zawsze czekam na takie uroczystości bo wtedy pod rękę wszyscy idą, są poważni a zarazem szczęśliwi, że budują więzy naszej społeczności. Dają nam przykład. Swą nieskazitelną postawą na co dzień w życiu prywatnym i w pracy dają przykład naszym dzieciom, jak powinno się żyć, jakim się powinno być. Była tez Pani Joanna ze swa przyjaciółką, szykowne jak zawsze na pięknym obcasie. Byli Panowie z kolumbarium w żółtych wstęgach, wyprostowani i poważni. Byli Górale związkowi, zamyśleni i piękni. pięknie i wzruszająco było
Antoni03.09.2018, 08:05
Co by to miasto zrobiło bez wybitnego muzealnika Roberta?
cogitator do kogitator03.09.2018, 06:56
Zapomniałeś o satanistach, wyznawcach kościoła scjentologicznego, chrześcijańskich syjonistach i wielu innych sektach, jakież to oni zdanie mają o Watykanie. To tak, jakby głupiego pytać o mądrość. Na całym świecie są wzniecane (bardzo ciekawe przez kogo) wojny przeciw chrześcijanom (mówi się tak ogólnie) i są oni mordowani. Zauważyłeś może w swym "błyskotliwym umyśle", że wszystkie te wojny są tylko przeciwko katolikom? Czyli tym którym przewodzi Watykan, lub są pod jego, choćby luźnym zwierzchnictwem. Morduje się katolików w czarnej Afryce, w Indonezji, Koptów w Egipcie. W Iraku w Syrii, wszędzie są mordowani tylko katolicy. Często inspiratorami tych prześladowań są ci którzy tworzą rzekomo chrześcijańskie sekty, by tam gdzie wojny wywołać się nie da też odciągać katolików od Watykanu. Zaczęło się od Lutra, cała Rzesza niemiecka była protestancka, poza Bawarią i Austrią, Król Anglii, Henryk VIII był przeciwnikiem protestantów do czasu gdy interes własny kazał mu zerwać stosunki z Watykanem. Zobacz gdzie zawędrowała głupia laicka Francja(ją na manowce poprowadził jednak ktoś inny). I tak to się dzieje do dzisiaj. Jak zwykle piszesz "to samo".
kogitator02.09.2018, 22:42
Zapytaj się świadków Jehowy, wyznawców prawosławia, anabaptystów dnia siódmego, itd. co oni wszyscy myślą o Watykanie, a zapewniam Cię że będziesz bardzo niemile zaskoczony jak się dowiesz co oni wszyscy myślą o tym państwie. I najważniejsze, pamiętaj że Rzeczpospolita jest państwem tolerancyjnym religijnie, w którym wszystkie religie są równoprawne.
@kogitator02.09.2018, 21:22
a co z Państwem Watykan tam też ma być rozdział
kogitator02.09.2018, 20:30
Musimy myśleć szerszymi kategoriami - w sytuacjach konfliktowych, a taka istniała 79 lat temu na świecie, wszystko zaczyna się rwać w najsłabszym punkcie, wróg uderza w najsłabsze ogniwo. Niestety to właśnie Polska była wtedy tym najsłabszym ogniwem (wiem, wiem, za krótki czas od powstania państwa w 1918 roku, zdrada Anglii i Francji, nazizm, etc., ale to nie zmienia faktu że to Polska była tym najłatwiejszym łupem dla Hitlera).
Ja sam jestem Katolikiem, ale uważam że współczesne państwo powinno mieć jasno określone granice między boskim a cesarskim, czyli że powinien obowiązywać rozdział Kościoła od państwa. Jeszcze nigdy w historii żadnemu państwu na dobre to nie wyszło jeśli Kościół został zaproszony do współrządzenia. Nauczał tego sam Pan Jezus, który był zwolennikiem rozdziału Kościoła od państwa.
SCH LE SW IG HOL ST AIN02.09.2018, 17:02
Drogi Tato ,droga Mamo
Czy się dzieje znów to samo
Czy przed szkodą Polak głupi
Czy też głupi gdy Go złupi
Zło Go spotka od sąsiada
Odpuść mówią -NIE WYPADA
Już minęło tyle czasu :)))
Nie rób z tego ambarasu

Ja się temu bardzo dziwię
Żyć zacz trzeba sprawiedliwie
Gdzie zasada ?-OTÓŻ ONA-
KRZYWDA MA BYĆ NAPRAWIONA !
Jak szeroki świat i długi !!!!!!!
Jest nagroda -ZA ZASŁUGI !
Czy to jakieś czarta dzieło ?
Zawsze coś nas ominęło :(
Grunwald,Wiedeń czy Warszawska
Czy amerykańska laska
Proszę Taty proszę Mamy
Sukces to niewykorzystany !

Kwiat Polski zginął z rąk sąsiada
Nie walcz Polsko- NIE WYPADA
Może to jest nasza wina (Gdańsk? Gliwice?)
Zrujnowana ma dziedzina
Im uchodzi wszelka zdrada
My cichutko-NIE WYPADA P)
PO ZATOCE NASZEJ GDAŃSKIEJ
PŁYWA NADAL KOŃ TROJAŃSKI
-SCHLESWIG -HOLSTAIN
davis02.09.2018, 16:02
kogigator bardzo proszę uzupełnić braki wiedzy historycznej. Tylko Polska nie otrzymała należnych odszkodowań a dostali je przede wszystkim ci co II wojnę światową wywołali. Żydzi również dostali odszkodowania. Jeżeli ktoś jest Im coś winien to Niemcy które grabiły równo.
cogitator do kogitator02.09.2018, 15:21
Już ci kiedyś napisałem, że gdybyś pisał swoją "nick" przez c, można by się dobrze uśmiać. Niestety, Redakcja dziwnym trafem mój wpis zatrzymała, nie wiem jak będzie teraz. Napisałem ci też, że piszesz głupoty (dotyczyły one jednego filmu na Y.T. nie oglądasz, nie czytasz a opiniujesz). Teraz podobnie. Porównujesz reparacje wojenne do roszczeń żydowskich, nie mając pojęcia jacy żydzi i o co występują. Jakie prawo międzynarodowe chcesz tu stosować, jeszcze go Żydzi nie napisali, dopiero coś tam uchwalili w kongresie amerykańskim, podobno nas to nie będzie dotyczyło.
Nie wiem jak religijni byli Czesi przed wojną, nie przeszkodziła im ta "religijność" być narzędziem Hitlera. Żydów przegnali do Polski już kilka stuleci wcześniej i nie mają dziś z nimi problemów. Ich bracia Słowacy swoje faszyzujące państwo zbudowali właśnie pod przewodnictwem księdza. To tylko nam religijność nie pozwala zejść z właściwej drogi.
Tak wszyscy najwartościowsi obywatele dawnej jak i tej obecnej Polski, nie stronili, i nie stronią od kościoła, także ci rozstrzeliwani przez Niemców umierali z iimieniem Boga na ustach. Dlatego obchodzący 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej wyszli z kościoła.

P.s.
Już to pisałem, ale ponownie polecam książkę pt. "Nieunikniona wojna mocarstw zachodnich przecie unji sowietów".
To napisany w 1930 scenariusz II wojny światowej.
(Jest na Allegro i poczytaj.pl)
szary02.09.2018, 14:20
Smutne wrażenie. Kilkanaście osób - głównie urzędnicy i polityce mający nadzieję jakoś się wylansować przed wyborami. Paru kombatantów i tyle. Zwykłych obywateli nie widać. Młodzież ze sztandarami zapewne dostała polecenie od dyrektorów szkół. Przybyłych z własnej woli nie widać. Cóż można pomyśleć o społeczeństwie - że ten wrzesień już nas nie obchodzi. Wolność, ojczyzna.. a co nas to obchodzi. Ale gdyby było otwarcie marketu to tłumy by się zabijały o wejście.
Za to ginęli dziadkowie i rodzice w czasie wojny ?
c02.09.2018, 11:17
pięknie dzieci zaśpiewały
kogitator02.09.2018, 10:46
@ bilion:
Poeto, jeżeli jako Polska odrzucamy roszczenia Żydów do porzuconego przez nich po 1945 roku w Polsce mienia, to tak samo musimy z definicji zaniechać żądania reparacji dla nas za wojenne zniszczenia, ponieważ prawo międzynarodowe nie jest z gumy. Polską racją stanu jest również myślenie, a nie tylko pamiętanie. Czy przedwojenna Polska była państwem mniej czy bardziej religijnym niż ta nasza, obecna? Ano bardziej religijnym, a mimo to doznała tak potwornych zniszczeń, cierpień i krzywd. Czy obecna Republika Czeska jest państwem mniej czy bardziej religijnym od dzisiejszej Polski? Ano dzisiejsi Czesi są znacznie mniej religijni aniżeli Polacy, a mimo to stoją znacznie wyżej od Polski we wszystkich wskaźnikach stopy życia, GDP, rozwoju, itd.
Na zdjęciach widać że w uroczystości bierze udział, chociaż zupełnie jako osoba prywatna, dyrektor największej szkoły średniej na Podhalu, oczywiście w towarzystwie katechety, który trochę wcześniej na jednym ze zdjęć służy do mszy (takie będą Rzeczpospolite jakie jej młodzieży chowanie). Ze zdjęć wydawać się może iż pozostali przedstawiciele władz przyszli bardziej ze względu na ładną pogodę (okazja do przedwyborczej fotki). Pytanie: dlaczego z przemarszem pod tę ścianę gdzie wrogowie Polski rozstrzeliwali najwartościowszych patriotów nie wyszli oni wszyscy od Ratusza w centrum rynku tylko z kościoła? Przecież 1 września nie jest świętem religijnym, rocznica agresji Niemiec Hitlerowskich na Polskę jest świętem państwowym.
BIL ION02.09.2018, 09:38
Rana niezakrzepła
Karta niezamknięta
Polska stanu racja-
TO JEST REPARACJA
Może przebaczymy
Lecz nie zapomnimy
Nazizmu ,faszyzmu
Skutków hitleryzmu
Nie mieli litości
Pełni brutalności
W śmiercionośne czasy
Tej germańskiej rasy
Nadludzi aryjskich
"on' ich "porwał'
WSZYSTKICH
Teraz który się
ODWAŻY ?????
PRZYZNAĆ -
NIEMCY WINNI
NIE TYLKO ROZKAZY
TAK TO NASZA WINA
INNEJ PRAWDY NIE MA
WIELUŃ I WARSZAWA
MORDY -NASZA SPRAWA
I OŚWIĘCIM TO NASZ OBÓZ
MÓWISZ POLSKI TOŚ JEST ŁOBUZ
Nie potrzebny tu Hans Kloss
Niemcy zgotowali taki los
Karta niezamknięta
Rana niezakrzepła
Polska stanu racja
PILNA REPARACJA
Obserwator02.09.2018, 09:00
Byliśmy łakomym kąskiem dla sąsiadów bo i Rosja i Niemcy nie mogły pogodzić się ,że powstała wolna Polska w 1918r a przez dwudziestolecie międzywojenne Zachód i Wschód robił wszystko by nas zniszczyć co niestety stało się przez wewnętrzne wali w obozie rządzącym. Walki władzy o drobiazgi, aresztowania posłów np. W. Witosa...czy taka Polska ma być i teraz? Powrót do sanacji? Poprzednia przedwojenna władza zrobiła wszystko byśmy byli łatwym łupem dla innych sąsiadów. Kto nam pomógł w 1939r? Kto pomógłby nam teraz? niech każdy dobrze pomyśli sam.
miasteczkowy02.09.2018, 07:40
tłumów to tam nie było
kogitator01.09.2018, 20:15
Pss
Dzisiejsza władza chciałaby abyśmy zapomnieli o tej tragedii, którą nasi właśni rządzący, obóz piłsudczykowski, pokoleniu naszych dziadków 79 lat temu zgotował. Naiwnie myślano że zacofana Polska nie będzie łakomym kąskiem dla sąsiadów, tymczasem i jedni i drudzy sąsiedzi do spółki dogadali się w Zakopanem na Kalatówkach i zrobili nam reset inteligencji polskiej. Do dziś mamy z tego powodu problem.
Ps01.09.2018, 19:39
Za komuny zawsze było ogłoszone alarmami teraz nie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl