09.09.2018, 11:03 | czytano: 2818

Narodowe Czytanie w Kościelisku (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
W Domu Ludowym w Kościelisku spotkali się mieszkańcy, by wziąć udział w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania. Tym razem lektura było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.
Akcja społeczna, propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, zapoczątkowana została w 2012 r. W tym roku z racji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, czytane były dwie lektury. Na kulminację Narodowego Czytania wybrano "Przedwiośnie" Żeromskiego, ale Para Prezydencka - patroni akcji - proponują do czytania przez cały rok - Antologii Niepodległości.
"W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi" - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. - "Zachęcam jednocześnie do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Ufam, że wraz z Narodowym Czytaniem stanie się inspiracją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej" - dodał w liście Prezydent.

W Kościelisku we wspólnym czytaniu wzięli udział m. in.: sekretarz Mariusz Koperski, przewodniczący Rady Gminy Roman Krupa, radni z Kościeliska, przedstawiciele biblioteki, Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej oraz Koła Gospodyń Wiejskich.

Czytanie powieści przeplatane było recytacją wierszy oraz śpiewaniem patriotycznych pieśni. Organizatorzy zadbali o stylową oprawę - stroje i scenografię z epoki.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl