09.09.2018, 19:14 | czytano: 6808

Spółka Nowa Targowica grozi, że pozwie Miasto do sądu. Ale proponuje też... sprzedaż Miastu udziałów

zdj. Podhale24
NOWY TARG. - Ta dyskusja jest dla mnie hańbiąca. Rozciągamy się jak gumka od majtek. Zróbmy może na cały Nowy Targ targowicę - mówił do radnych z Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju - Janusz Chowaniec. Prezesa spółki Nowa Targowica zdenerwowała powracająca kolejny raz koncepcja zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tereny, na którym znajduje się plac handlowy.
W trakcie posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju radni znowu zajęli się projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie nowej targowicy. Chodzi o ustalenie, że teren ten przeznaczony będzie tylko pod działalność usługową - głównie handlową, a nie jak obecnie - handlową i produkcyjną. - Jeżeli ten projekt zostanie przez was zaakceptowany, skierujemy sprawę przeciwko Miastu. Ponowna inicjacja procedury uchwalania mpzp stwarza podstawy faktyczne i prawne do wytoczenia pozwu o odszkodowanie przez spółkę Nowa Targowica przeciwko Gminie Miastu Nowy Targ. Zrobicie tą uchwałą prezent tym, którzy nic nie wnieśli. Co robią - pan Legutko, czy Kolasa? Nic. Wzięli klienta i są dla nas konkurencją, bo klient dostaje u nich od razu rabat. Mogą sobie na to pozwolić, bo ci panowie nie partycypują w kosztach. Nasi sąsiedzi korzystają z naszego logo, marketingu, reklamy i wszystkiego. Mamy na terenie targowicy do czynienia z pasożytniczą działalnością. - mówił zdenerwowany prezes spółki.
Jak dodał - tydzień temu spółka skierowała do sądu sprawę przeciwko właścicielom działek sąsiadujących z terenami spółki i Miasta - o nieuczciwą konkurencję. Jak mówił - radni decydując o rozszerzeniu terenu ha1ndlowego - działają wbrew temu co ustalano przy tworzeniu Nowej Targowicy. - Wtedy wszyscy nas popierali, Miasto było naszym partnerem. Jedynym naszym zabezpieczeniem była umowa dzierżawy podpisana z Miastem, że targowica będzie jedna i będzie chroniona. A tu mamy następną targowicę w targowicy. Jeśli projekt będzie przez was zaakceptowany, skierujemy sprawę przeciwko Miastu - oświadczył radnym Janusz Chowaniec.

Ale zaraz potem dodał, że "nie ma sensu się spierać". - Daliśmy ofertę ewentualnej sprzedaży targowicy. Rozmawiajmy, ustalmy to raz na zawsze. Jeśli dojdziemy do sensownych rozwiązań, spółka sprzeda udziały - zaproponował.


Emocje starał się uspokajać Grzegorz Watycha . - Plan zagospodarowania przestrzennego nie ma wpływu na kwestie porozumienia między właścicielami - tłumaczył burmistrz i dodał: - Miasto byłoby zainteresowane przejęciem udziałów, ale w stu procentach. Dla nas najklarowniejszy byłby powrót do sytuacji, gdy Miasto jest właścicielem terenu i ustala odszkodowanie na rzecz spółki, która ten teren dzierżawiła i poniosła nakłady. Takie jest moje stanowisko - oświadczył Grzegorz Watycha.

Odnosząc się do sporu pomiędzy spółką, a sąsiadami, burmistrz dodał, iż gdy powstawał nowy plac handlowy padło ze strony spółki zapewnienie, że nie będzie tego rodzaju sporów. - Gdy przeniesienie targowicy stało się faktem - pojawiły się spory. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że pojawiają się one na tle pieniędzy. Im wyższe stawki, tym większa temperatura sporu. Miasto jest zainteresowane tym, by były wpływy do miejskiej kasy. Uważam, że plan jest dobry, bo godzi pewne interesy związane z rozwojem targowicy - powiedział burmistrz.

- Przenosząc targowicę, cały czas chodziło o to, żeby nie powtórzyła się sytuacja z osiedla Bereki, gdzie środek placu był pusty, a handel kwitł na obrzeżach i wylewał siena ulice. Przez trzy lata nie uchwaliliśmy terenu targowiska i o to mam pretensje. A ten plan zagospodarowania przestrzennego sprawy nie załatwia - protestował przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski.
- Nie jest wskazane, aby ten plan był teraz uchwalany - powiedział radny Janusz Tarnowski. Poparł go radny Lesław Mikołajski mówiąc, że planem usankcjonowane byłoby bezprawie i dziki handel".

- Zmiana planu na skorygować przebieg drogi i określić przeznaczenie terenu wyłączne pod usługi - głównie handel. Jako gmina mówimy, że ten obszar jest homogeniczny. Nie można robić tam sztucznych podziałów - tłumaczył naczelnik Wydziału Rozwoju i Urbanistyki Wojciech Watycha:

Radni z komisji byli podzieleni, ale sprawa miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego trafi w poniedziałek pod obrady całej Rady Miasta. Zdecydowano o tym zaledwie jednym głosem. Za procedowaniem uchwały o planie zagospodarowania przestrzennego na najbliższej sesji było 7 radnych, przeciwko - 6.

s/
zobacz także
komentarze
intryga13.09.2018, 18:59
doskonały pomysł .Niech się wykończa Chowaniec z Kolasą w walkach w sądzie
z potem miasto przejmie ich interesy za długi .
Don....11.09.2018, 21:21
Mafia!!!!!
ja10.09.2018, 21:37
czekam cierpliwie kiedy temat znajdzie sie w telewizji a potem CBA może zainteresuje się konkretnie .
k10.09.2018, 13:58
W tym wypadku burmistrz wykazuje wręcz anielska cierpliwość . Dawno powinien pożegnać pana Chowańca i resztę roszczeniowej ekipy.
PiterQ10.09.2018, 13:44
@ddd - ta jedna "bida" ma tylko jeden głos w wyborach. Nawet jeśli masz rację i jest nas dwoje (tzn ja i ta "bida", bo ja używam tylko jednego nicka) i na pewno Grzesio wygra wybory. Swoją drogą th i Gwarek, jest dokładnie tak jak piszecie. Kogoś szczypie że inny miał pomysł na biznes i teraz trzeba go zgnoić. To takie nowotarskie.
zzz10.09.2018, 13:13
ddd ponad pól Nowego Targu jest neizadowolone z tego jak sprawował swój urząd burmistrz i vice burmistrzowie o i cała tajemnica.
Kirys Jastrzebia10.09.2018, 12:55
Do K.K. niestety masz rację. Szczególnie na temat wartości obietnic Watychy. Szkoda ze tacy ludzie najbardziej pchaja się do władzy a ci uczciwi i osiągający sukcesy (choćby pan Rajski) nie chcą kandydować.
ddd10.09.2018, 12:35
ocho cho ekipa targowicy rozpoczęła atak na burmistrza. Jedna bida klepie komentarze i udaje że to 'głos ludu'.

Człowieku większość z nowotarżan wie że trzeba rozwalić ten chory układ - miasto powinno zerwać umowę i pogonić całą tę ekipę bo to co jest teraz to działanie na szkodę nas wszystkich.
Migaczowa10.09.2018, 12:30
Zgadzam się z przedmówcami, urzędnicy w naszym kraju nie powinni się wtrącać w rzeczy które są ok. Cały ten burmistrz to zamiast w ulotkach wyborczych chwalić się że za jego kadencji powstała taka giełda to tylko przeszkadza.Gbyby urzędnicy odpowiadali własnym majątkiem za swoje czyny takie numery nie miałyby miejsca.
K. K.10.09.2018, 12:12
Ludzie Wy dalej wierzyćie choć w jedno słowo padające z ust burmistrza ? Naobiecywał Wam kolejek na Turbacz, infrastruktury turystycznej, ogrzewania geotermią i innych cudów na kiju a Wy łykneliście to jak młode pelikany śledzia. Tym razem G.W. tez obiecuje i mami byle tylko ustrzec się przed nadchodzącą katastrofą w postaci wyborów. /.../ miasta nie stać nawet na porządne nagłośnienie na koncercie. To kolejne kłamstwo wyborcze padające z ust tego niegodnego zaufania człowieka.
zaklu10.09.2018, 12:02
Mamy przyzwoity plac targowy, to już jakimś nieudacznikom coś nie pasuje. Watycha zamiast zając się problemem cuchnącej oczyszczalni, redukcją miejskiego długu i ogólnym działaniem dla dobra mieszkańców usilnie stara się zdewastować to co jest i dobrze funkcjonuje. Typowa mentalność urzednika-zawistnika. Podobnie Stegowa znana z tego że wszędzie gdzie wsadzi paluchy powstaje ferment i niesmak. Ci ludzie niczego nie wykreowali w życiu i nigdy nie wykreują.
miastek10.09.2018, 11:54
Przykre ze za nic ma się ciezka prace i ryzyko jakie ponieśli inwestorzy. Mam tylko nadzieję że radni zagłosują nie przeciw temu pomysłowi a Watycha po przegranych wyborach odejdzie w siną dal. Nie chcemy takiego burmistrza!
Gwarek10.09.2018, 11:32
Tak się rozpieprza dobrze prosperujący biznes."Przypomina to sprawe Kluski i Optimusa.
Lol10.09.2018, 11:21
Sprzedać udziały teraz chcą chętnie jak już żniwa pozbierali za kazde dobre miejsce po 30-40 tysiecy,a teraz chcą miastu chwasty zostawić jak już nie ma z kogo wydoić i wystarczy ,ze po tej jesieni połowa handlarzy zrezygnuje ,bo juz się handlującym znudziło opłacać miejsca cały rok czekając na trzy moze cztery jarmarki w roku
bar10.09.2018, 11:08
p.Chowaniec straszy Miasto bo ma za sobą p.H,W całym mieście mówi się tylko Chowaniec ,Chowaniec ,Chowaniec. /.../Brawo p.CH.na burmistrza ,poprzemy go i będziemy razem k....ć
Agata S.10.09.2018, 11:01
Miasto powinno zapłacić wielomilionowe odszkodowanie za takie numery. Widac jak na dłoni że Grzegorz W. jest osobą niekompetentną, niegospodarną i ma gdzieś lokalny biznes. Teraz zdając sobie sprawę że przegra wybory coraz smielej wichrzy.
lol10.09.2018, 10:46
tak W. wykończy cywilizowany jarmark
Szowinistyczny Świntuch10.09.2018, 10:32
Liczę na to że radni będą mieli więcej oleum w głowie od burmistrza i odrzuca ten projekt.Jesli go przyjma za chwile budy beda stały nawet na rondzie przy ul Waksmundzkiej.
EeE10.09.2018, 10:19
Ciekawe skąd taki pomysł Grzegorza Watychy tuż przed wyborami. Czyżby czuł pismo nosem i stara się coś dla kogoś ugrać?Śmierdzi to na kilometr jakimś grubszym wałkiem.
Albert Von Cynamon10.09.2018, 10:13
buahaha a niby skad wezma dutki? kasa miejska swieci pustakami,budy na rynku trza pokryć za sto tysiecy i jeszcze wstążek musza nakupic bidule
33b10.09.2018, 10:00
Oby tylko Pan Liszka wygrał wybory.. To co wyprawiają Stegowa i Watycha woła o pomstę do nieba. w mieście mamy smród brud i wstążeczki.
Marian z Nowej Targowicy10.09.2018, 09:58
Spółka ma rację. Plac handlowy ma być jeden. Już zapomnieliscie o nie przezezdnych ulicach Długiej, Bereki, Doroty, ogrodowej 3 razy w tygodniu? Ile razy sanitariusze musieli zostawić karetkę daleko i lecieć z noszami do chorego? Nie wspominając o mieszkańcach. A pusty plac targowy, gdzie nikt nie chciał stać, już wszyscy zapomnieli. Tego znów chcecie? Chowaniec ma rację jedna targowica i w jednym miejscu.
kaszanka10.09.2018, 09:50
Jak czytam te komentarze widzę jak na dłoni jaka zawiśc panuje w naszym pięknym miasteczku. Niektórzy aż plują jadem pod adresem przedsiębiorczych i odważnych ludzi którym się troche powiodło.
Szkoda fajnej targowicy, szkoda że Watycha niszczy czyjąś cieżką pracę.
edyta2210.09.2018, 09:46
Szkoda że dobrze prosperujący i ładny plac handlowy może trafić pod zarząd taki nieudaczników jak Grzesio i Łukasz. Toż oni to rozpierniczą w kilka miesięcy a handel umrze
Kostek10.09.2018, 09:41
Smutne, burmistrz zamiast podac reke lokalnym przedsiębiorcom stwarza tylko problemy. Mam nadzieję że po wyborach coś sie w tym temacie zmieni.
th10.09.2018, 09:30
komuna jednak wraca,zabrać,zniszczyć czyjąś pracę oto oblicze władzy
salomea10.09.2018, 09:24
Na zdjęciach sami nowotarscy mądrasie.
baciok@10.09.2018, 08:58
Najbardziej mi się podobają te paluszki w plastikowym kubeczku na stole.
obiektwyny10.09.2018, 08:16
właściciele prywatni targowicy- wiadomo o kim mowa, wojują targowicą, mają się za Bogów, a ludzi za parobków. Taka jest prawa. Wszystkich zastraszyć krzykiem i swoją " władczością"
ens10.09.2018, 07:45
Zerwać umowę, od początku same problemy z tymi 'dzierżawcami' od siedmiu boleści (chociaż może ich było już więcej). Wstyd na całą polskę dla tych co w temacie.
mieszkaniec10.09.2018, 07:22
Podejrzewam że to wszystko z obu stron to strachy na lachy. Znając tych nieudaczników z miasta to umowy tak pospisywali że są nie do rozwiązania. Teraz podrygują jak pajace na jarmarcznym teatrzyku potrząsając szabelką. Końcem końców cwaniaki z targowicy i tak wydębią od nich co będą chcieli. Może same prawa rynku jakoś to rozwiążą. Sam na jarmarku nie byłem pewnie z 15 lat jak pobudują się sklepy to i ludzie przyjdą do nich a nie na targowice. Obecnie jak słyszy się o jakich pieniądzach rozmowa i jakie dookoła tego akcje to wygląda to jakby mafia jakaś kręciła tym tym wszystkim.
PiterQ10.09.2018, 06:52
To jest jak gangsterstwo ze strony miasta. Umawiamy się na jakieś działanie, od którego weźmiemy haracz. Jak się wam noga powinie, no to trudno, pomożemy się wam pakowac jak pójdziecie z torbami. A jak wam się uda... no to ciach napuścimy na was konkurencję, każemy płacić więcej, albo w ogóle przejmiemy biznes.
Jak dobrze że to czas zmian!
Obserwator10.09.2018, 00:12
No radni musza się zmienić powinien być wymóg że do rady miasta muszą starać się ludzie skończywszy studia i mające mgr przed nazwiskiem a nie tacy którzy nawet wypowiedzieć się nie potrafia i za co my im płacimy jako mieszkańcy a pomijając to że większość z nich gości sie wiadomo gdzie a co do burmistrza broń Boże Pana L czy pani M niby na sesjach się wszyscy kłócą a to tylko zasłona mydlenie ludziom oczu a niby po wyborach będą patrzeć na swoje interesy a nie miasta to jest moje zdanie.
Za burmistrzem09.09.2018, 23:46
Słyszeliście że wrący strumyk czy jakoś tak ma zmienić nazwę na dom strachów oni dalej myślą że wszystkich można straszyć (nie płacisz nie stoisz a jak chcesz fajne miejsce to licytacja i na 3lata) burmistrzu nie dać się pokazać jaja jarmark powinien być miasta a nie pewnych biznesmenów którzy nie znają umiaru i myślą że są alfa i omegą.
kris09.09.2018, 23:14
miasto powinno zerwać umowę , zapłacić karę i zarabiać , a za dzierżawę pod czarną owcę kasować 15 tyś za miesiąc szybko kare odrobią
Lolek09.09.2018, 22:22
Może po wyborach zmienią się radni ,a starzy radni przestaną przebywać w czarnej owcy i trzymać ze spółką i przestaną pilnować swoich interesów ,a nowi zaczną pilnowac interesów miasta
Poly09.09.2018, 22:17
Miasto bierze 2 tysiace za miesiąc za piec hektarów ,a spółka na miejskim terenie 40 tysiecy za budę na trzy lata plus ogromny czynsz co miesiąc ,przecież miasto jakby zebrało tylko opłatę z pierwszej aleji która jest w pasie drogowym na miejskim gruncie to miałoby dwa razy tyle co z opłaty handlowej od ponad 1300 stoisk ,więc zabrać co swoje i nie dać się nikomu straszyć
Mkkfkld09.09.2018, 22:02
Daliscie kure ktora znosi złote jaja i jeszcze takim ludziom ... jaja sie dzieja tam takie ze szok wstyd na cala Polske....
qwerty09.09.2018, 22:00
Od straszenia to są duchy !!
ja09.09.2018, 21:58
na miejscu burmistrza dawno już bym wypowiedział umowę .
To mówie JA nie kidnaper09.09.2018, 21:37
Toż to prywatne biznesy właścicieli i zarządców (zbieraczy opłat).
Nie chcą nikogo wpuszczać z gastronomią bo sami mają ten biznes w łapie :) poza grillem który niewiedzieć czemu ma specjalne warunki.
O lodach i kawie nie wspomnę bo to biznes jednego z wspólników i jak to mówi "nikogo nie wpuśći".

Czas żeby p.Watyha przegonił ich z łąki i innym też dał się paść a nie że wszystko co mają tamci to nikt nie może otworzyć.
wzrokowiec09.09.2018, 20:59
Urzad skarbowy tam trza wysłać, opłaty rezerwacje 3 lata naprzód , wolna amerykanka, czas z tym skończyć
p09.09.2018, 20:38
Sylwku, pewnie srogie złoża ropy naftowej pod Miastem odkryli, skoro z takim rozmachem szastają kasą ;) A może to tylko nadchodzące wybory ? ;)
Michal09.09.2018, 20:38
miasto będzie administrować targowice???? czas zacząć wstążki wieszać ?..
sylwek09.09.2018, 20:00
tak miasto wykupi targowice i dodatkowo wybuduje nowiutkie lodowisko ....pytanie - za co? Może by coś atrakcyjnego sprzedać w mieście bo to łatwe pieniądze.
Chłopak z bakami09.09.2018, 19:54
To pasożyty i trzba z tym skonczyć
p09.09.2018, 19:43
Po 4 latach "gospodarowania" przez Jolasie i Grzesia Miasta nie stać aby podpisać umowy na odbiór śmieci na kolejne lata a ci chca kupować 100% wartej kilkadziesiąt milionów spółki...
Dodo09.09.2018, 19:40
Dostali pięć hektarów za darmo i jeszcze cały czas żądają czegoś od miasta chyba już czas rozwiązać umowę z tymi pseudobiznesmenami co maja po dwa żołądki
Sx09.09.2018, 19:37
Brawo Panie Burmistrzu i jeszcze jak najszybciej rozwiążcie umowę i spłaćcie tych biednych panów którzy tylko dokładają do interesu ,a nasze miasto w ciągu roku zostanie jednym z najbogatszych miast w Polsce
STAŚ09.09.2018, 19:33
Najlepiej, gdy Miasto przejmie Targowicę ?!!
Dziewce mlode co ma cyce jak Donice09.09.2018, 19:33
no nie ma co , MIASTO wydojone
droga pod prywarny biznes zrobiona
to teraz co ????
do sądu
oj nie mają honoru ci pseudo biznesmeni
powinni rozgonić to towarzystwo poco komu jarmki i denerwowanie sie na nich , mamy dosc sklepów ze wszystkim a jescze 2 galerie budują
To nie komuna gdzie nic nie było
wtedy tak kupowało sie gdzie popadnie ale teraz nie potrzebne te KIERMASY nikomu !!!!!
kupiec09.09.2018, 19:26
mało płacą skoro jest 7 do 6 a tak z boku daliście wilkom owce to je strzyga
alik09.09.2018, 19:24
Czy spółka jeszcze za mało "wydoiła" miasto?
Polecam zlikwidować tam jarmark. Pan "klapek i spółka" chętnie ten "burdelik" przygarnie. I po problemie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl