23.09.2018, 15:20 | czytano: 2198

Z projektów finansowanych z UE skorzystało w Mieście prawie tysiąc osób

zdj. UM Nowy Targ
NOWY TARG. Podczas spotkania burmistrza Grzegorza Watychy z wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Edytą Klimowską–Bobula rozmawiano m. in. na temat rozwoju zawodowego mieszkańców i wsparcia dla przedsiębiorców, oferowanego w projektach współfinansowanych z funduszy unijnych.
- Skuteczne wykorzystywanie funduszy unijnych jest możliwe między innymi dzięki zaangażowaniu samorządów lokalnych, reprezentowanych przez ludzi, którzy nie boją się podejmować wyzwań. Ich aktywność w połączeniu ze wsparciem Europejskiego Funduszu Społecznego zaowocowały tym, że w Małopolsce w ciągu ostatnich 4 lat o połowę spadła liczba osób bezrobotnych, gospodarka stała się silniejsza i zapanował dobry klimat dla rozwoju przedsiębiorczości – komentuje dyrektor Edyta Klimowska–Bobula. I dodaje: - Cieszy fakt, jak wielu osobom udało się pomóc znaleźć pracę, przekwalifikować lub założyć własną firmę dzięki projektom unijnym.
W Małopolsce realizowanych jest obecnie kilkadziesiąt projektów, z których mogą korzystać osoby chcące podnieść swoje kwalifikacje, znaleźć lub zmienić zatrudnienie czy wrócić na rynek pracy po dłuższej przerwie, spowodowanej np. urodzeniem dziecka lub pobytem za granicą. Są wśród nich projekty realizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, które stanowią odpowiedź na potrzeby regionu m.in. w zakresie wzmocnienia przedsiębiorczości („Firma +1”) i potencjału kadr dla gospodarki („Kierunek Kariera”), rozwoju kapitału społecznego („Gwarancja 40+”), ochrony dziedzictwa narodowego (Konserwator”) czy przeciwdziałania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu („Małopolskie Gwarancje na rzecz aktywności społeczno-zawodowej”).

W Nowym Targu z projektów finansowanych z funduszy unijnych skorzystało 967 osób, w tym 74 podmioty otrzymały dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Z projektów Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie skorzystało 55 osób. 4 osoby znalazły pracę dzięki projektowi “Konserwator“, a 9 - dzięki udziałowi w projekcie “Firma +1”, w którym aż 16 podmiotów gospodarczych zatrudniło dodatkową osobę. W projekcie “Kierunek Kariera” uczestniczą 42 osoby, chcące podnieść swoje kwalifikacje.

Projekty finansowane z funduszy unijnych dają możliwości zmiany sytuacji zawodowej, czy rozwój własnych umiejętności. Staże, szkolenia, pomoc doradcy zawodowego, pieniądze na własną firmę lub zatrudnienie pracownika – to tylko niektóre formy wsparcia, oferowane w projektach.

Najbliższy dyżur doradców w powiecie nowotarskim zaplanowany jest na 27 września w godz. 11.00 - 16.00 w Urzędzie Miasta w Rabce-Zdroju (ul. Parkowa 2).

źródło: UM Nowy Targ
komentarze
k24.09.2018, 14:00
Ja chce zapytać ILU OSOBOM BEZROBOTNYM znaleziono pracę? Urzędy pracy powinny być zlikwidowane a tu słyszymy że bezrobocie spada a oni zatrudniają kolejnego pracownika. Gdzie tu logika? A prawda taka że urząd pracy tworzy miejsca pracy dla swoich pracowników a bezrobotny jest albo skazany na durne szkolenia /które i tak pracy mu nie dadzą/ a tylko ogromne pieniądze popłyną do kieszeni firm szkoleniowych albo szkolą się sami i z tego nic nie wynika oprócz kosztów które ponosi podatnik. Albo panie i panowie zajmą się szukaniem pracy dla bezrobotnych i na podstawie wyników będzie można ocenić ich przydatność w temacie ,albo jak najszybciej zakończyć tą żenującą szopkę. Nowotarski urząd pracy jest najmniej przyjaznym miejscem dla bezrobotnego z jakim się spotkałem . Inaczej jest w zakopanym czy Krakowie.
alkoholik24.09.2018, 11:33
Panie Watycha dał pan PLAMĘ !
sciema23.09.2018, 22:11
Panie Burmistrzu...nie wywiązał się Pan z obietnic danym mieszkańcom..prostych rzeczy..np jeden v-ce...tylko jeszcze tego drugiego Pan zatrudnił,który kasę publiczna na lewo i prawo wydaje (to jest jeden z tych małostkowych przykładów - jeden z niewielu) . Skoro pan już od początku planuje cos innego niż opowiada wyborcom to znaczy, że panu nie zależy na Nowym Targ u i Mieszkańcach tylko ma zobowiązania wobec innych osób fizycznych , którym pan cos obiecał i jest winien. A gdzie w tym mieszkancy i NOwy Targ??? Po co się pan pcha do włądzy jak tylko włąsny interes sie liczy.
nie do wiary23.09.2018, 21:08
Za burmistrzem ... stoją panny sznurem. No i popłakałem się z wzruszenia. Zluzuj majty, proszę.
do Za burmistrzem23.09.2018, 19:19
Ahahahaha jest po 19:00 maiłem iść spać, ale Twój żart mnie tak rozbawił, że idę pokazać kolegom co napisałeś! Ahahahahaha
Za burmistrzem23.09.2018, 17:44
Zaś czytam komentarze pod artykułem i smiac mi się chce ktoś naprawdę chce żeby panu Grzegorzowi źle w wyborach poszło ludzie ja uważam że lepszego burmistrza miasto N.T nie miało i mało tego na obecną kandydaturę nie ma nikogo odpowiedniego na burmistrza a uważam że kolejna kadencję powinno się burmistrzowi dac szansę poprzedni też był bardzo długo niech i ten będzie równie długo zobaczymy porównamy wtedy kto w8ecej dla miasta zrobi.
paul23.09.2018, 16:10
Panie Burmistrzu a gdzie jest obiecywana geotermia, ekologiczne źródło ciepła tak obiecywana w kampanii wyborczej z przed 5 lat ????
timer23.09.2018, 16:09
Ten człowiek to ma wyjątkowy dar ślizgania się po tematach i fantazjowania na temat sukcesów. Śmieszne to wszystko, że niby jaka to zasługa w tej mierze burmistrza Watychy? Raczej żadna, nawet jak pani z WUPu kurtuazyjnie mówi o roli samorządu. Przecież przez cztery lata nie zrobił nic dla młodych ludzi, którzy chcieliby zaistnieć na lokalnym rynku. Obiecanek jak pamiętam było dużo, ale wszystko skończyło się na ulotce wyborczej i wspólnych fotkach, które mają świadczyć o wielkim wpływie włodarzy na naszą rzeczywistość. Tylko poza Krzywą ta rzeczywistość wcale tak różowo nie wygląda ... Wybory, wybory, wybory.
unknown23.09.2018, 15:59
... i wszystkie tytułowe osoby są na zdjęciu!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl