17.10.2018, 16:47 | czytano: 6812

Wicepremier przyjechał do Nowego Targu z 23 milionami złotych (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski
NOWY TARG. Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki. Gościem specjalnym dzisiejszej uroczystości był wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św., którą w kościele św. Katarzyny odprawił dla społeczności akademickiej Nowego Targu biskup Jan Szkodoń. Potem jej uczestnicy przemaszerowali pod Ratusz, by tam złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniająca Ojca Świętego Jana Pawła II. Następnie z Rynku wszyscy udali się do siedziby uczelni na Kokoszkowie na oficjalną inaugurację roku akademickiego.
- Rozpoczynamy niewątpliwie najważniejszy 18 rok akademicki w naszej Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Najważniejszy bo w 100-lecie odzyskania niepodległości i po raz pierwszy z nową Konstytucją dla Nauki. Dziękujemy panu premierowi za wytrwałość i determinację nad jej wprowadzeniem, dziękujemy za wszystkie konsultacje i że uczelnie zawodowe uzyskały swoje bardzo ważne miejsce na mapie świata akademickiego w naszej Ojczyźnie - mówił w pierwszych słowach swojego przemówienia rektor dr hab. Stanisław Gulak, prof. nadzw.

Zwracając się do studentów wyraził nadzieję, że jest to ich wymarzona uczelnia. - Powiedziałem to rok temu i powtórzę dziś „Dążmy zawsze do tego, aby horyzonty naszego rozumu, aby horyzonty tej uczelni, były na miarę gór na które patrzymy”.

- W ten rok wchodzimy z trzema, a w zasadzie z czterema nowymi kierunkami. Trzy ze złożonych do Ministerstwa wniosków: Praca socjalna, Bezpieczeństwo narodowe i Sport, a czwarty to studia dualne na finansach i rachunkowości - przypomniał. - Dostaliśmy również już pozwolenia na prowadzenie Dietetyki i Dziennikarstwa, ale to poczeka na przyszły rok akademicki.

- Realizujemy już prace na kampusie stary szpital, najpierw prace wyburzeniowe i dalej jesteśmy po przetargu na projekt wraz z pozwoleniami, który będzie gotowy poi 6 miesiącach, w kwietniu będziemy ogłaszać przetarg na wykonawcę. Mam nadzieję, że w roku 2020 będziemy mogli oddać obiekt o powierzchni 4000 tys. m.kw. dla Instytutu Nauk o Zdrowiu. Od 1 października ruszyła nowa stołówka dla studentów i pracowników. Przeprowadziliśmy remont i zmieniliśmy wyposażenie pokoi asystenckich. W tym roku także powstaną nowe pokoje na poddaszu budynku w którym jesteśmy, przybędzie ich 9 - opowiadał.

Odnosząc się do planów inwestycyjnych PPWSZ, wiceminister Jarosław Gowin poinformował zebranych o przyznaniu uczelni obligacji skarbowych o wartości ponad 23 milionów złotych na finansowanie zadań inwestycyjnych. Wręczył też rektorowi symboliczny czek na tę kwotę. - Nie przyjeżdżam dzisiaj z pustymi rękami. Niech te 23 mln zł służą jak najlepszemu rozwojowi uczelni - powiedział. - To są środki, jestem przekonany, że będą znakomicie wykorzystane.
Studentom, szczególnie pierwszego roku, życzył, żeby poznali podczas nauki na nowotarskiej uczelni swoje autorytety, zawarli interesujące znajomości i przyjaźnie, wyznaczyli i osiągnęli swoje cele, ale też by szli stromą ścieżką i ładowali tu sobie akumulatory intelektualne na całą przyszłą drogę zawodową.

Na zakończenie rektor Gulak dokonał immatrykulacji nowo przyjętych studentów. Wykład inauguracyjny pt. "Aksjologia niepodległości. Czy niepodległość jest wartością w XXI wieku?" wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Koncert inauguracyjny dał natomiast Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

r/ zdj. Michał Adamowski
zobacz także
komentarze
kogitator19.10.2018, 21:26
Pan Gowin nie dał uczelni pieniędzy ze swojej kieszeni (pomińmy już to że to są obligacje). Myślących ludzi na Podhalu powinno niepokoić to utrwalanie się zwyczaju, że z pieniędzmi z budżetu RP niby to "przyjeżdża" do nas jakiś minister (tak jakby nie mógł po prostu z Warszawy przelać tych środków na uczelnię) i staje na zębach żeby zrobić wrażenie że to on daje jakieś pieniądze, obnosi się i lansuje przy okazji. Za PRL-u budżet na naukę wynosił ponad 2%, a za pana Gowina wynosi pół procenta - no comment.
Sąsiad18.10.2018, 16:01
Ineauguracja uroczyste powitanie studentów na uczelni. Tak powinno być ale nie jest. Dlaczego? Bo nasz rektor lubi być w centrum , spójrzcie jak nisko się kłania Gowinowi. Normalnie niedobrze mi się robi. Tak wiec niestety najmniej tu chodzi o studenta. Popatrzcie na te zdjęcia i nadęte miny Nic tylko kler wojsko i PiS . Ppwsz to cyrk odkąd rządzi w niej Gulak
szary18.10.2018, 12:12
fajnie że nowotarska uczelnia coś dostała. Ale czy ktoś zwrócił uwagę, że nie dostała pieniędzy tylko obligacje ( obligacje zwiększające kapitał uczelni) ? Czyżby kasa się skończyła ? Teraz pan rektor może wziąść kredyt pod zastaw tych obligacji i sam musi spłacić odsetki i prowizje. Czyli minister dał, ale jakby nie swoje, a zapłacić za dar będzie musiała uczelnia.
Ale jak to ładnie wygląda przed wyborami - jaki ten rząd łaskawy :)
stańczyk18.10.2018, 12:02
I jest też Bolesław. Czyżby na Podhalance uruchomili nowy kierunek? Tańce?
do anna18.10.2018, 10:18
Prawo w wydaniu PIS-u. Poczytaj o Przybyło w Rabce/art.wyżej/ a najlepiej zaproś do czytania Siarkę,Paluch i Gowina.
zyczliwy18.10.2018, 09:52
brawo, gratuluje i zycze dalszych sukcesow i owocnego roku ak. 18/19
anna17.10.2018, 22:56
Liszka wygra i wszystkich antypisowców zmiażdży. Nie będzie samowolki i ludzie powinni mieć respekt do władzy. TYLKO PIS, TYLKO LISZKA!!!
Sikorka17.10.2018, 22:30
Karak Bis
Pisowska Szarańcza17.10.2018, 22:17
Dobrze że wpłyną takie pieniądze bo są bardzo potrzebne i pieniądze są wystarczy tylko nie kraść. A za PO wywieźli by "te cudze" do niemiec. Ale tego w TVN nie zobaczysz.
Sikorka17.10.2018, 21:31
Z pozdrowienim dla ks Karlka wyborcy
ja17.10.2018, 20:17
od kiedy bedzie można robić magisterkę z wypasania owiec ? albo doktorat z pucenia oscypków ?
Mieszkaniec Nowego Targu.17.10.2018, 19:35
Nie dają kasy narzekacie,dają też narzekacie. Tym malkontentom to już nikt nie dogodzi - brawo panie premierze.
bakteria17.10.2018, 19:17
Te 23,,bańki,,jak przekop Mierzejii Wiślanej,palik Pana prezesa Kaczyńskiego i sru gotowe,będzie .To tylko bajka.Może wreszcie uda się Was na Księżyc wysłać.Twardowski nie będzie z waszego towarzystwa zadowolony,my na ziemi tak.
Janek17.10.2018, 19:14
Widzę ,że jacyś desperaci krytycznie się wypowiadają .
Podatnik17.10.2018, 18:50
Przecież to są nasze pieniądze !!!!!!!!
30letni student17.10.2018, 18:43
A ja tam się cieszę. Jestem absolwentem podhalanki i bardzo miło wspominam prawie każdy dzień na studiach. I chociaż było to prawie dekadę temu, czasem w ciężkich warunkach, bez wyposażonych sal, czasem na szpitalu lub nawet w kościele, ale moja Alma mater dała mi pewność tego, że mogę spokojnie pracować z pacjentem. Dla hejterów- spokojnie, magistra zrobiłem na AWF w Krakowie i nie zrobię nikomu krzywdy:) Podhalanka niech się rozwija i niech to będzie uczelnia na najwyższym poziomie w Polsce (a nie tylko n.p.m.). A wały i przekręty na kasę robi się wszędzie i na wszystkim. Nie róbmy nic- nie będzie nic.
Miescan17.10.2018, 18:38
Jest góralski kowboj Jozio Knapik................

Jedne wybory się skończą to pora w związku na zmiany......
fw17.10.2018, 17:17
Święty Mikołaj przyjechał ha ha ha
Czy te pieniądze pochodzą z jego budżetu???,
jak to łatwo rozdaje się cudze pieniądze.
Dziwne, że przed wyborami nagle tyle pieniędzy.
Masza17.10.2018, 17:09
Ale nie pochwalił się, że złożył wniosek o likwidację kierunku filologia polska i inżyniera środowiska. Te nowe kierunki też bez szału. Jak przychodzi co do czego to konkretów nie ma.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl