18.10.2018, 18:47 | czytano: 4121

Robert Chowaniec: Komunikacja, transport i kultura regionalna

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Pochodzi z Poronina, niedawno objął posadę dyrektora Miejskiego Zakładu Komunikacji w Nowym Targu i swoją działalność zawodową i społeczną powoli przenosi z powiatu tatrzańskiego na szerszy teren. Robert Chowaniec, wcześniej był radnym powiatu tatrzańskiego, teraz staruje do sejmiku.
Da się połączyć nowe obowiązki dyrektora MZK z obowiązkami radnego sejmiku województwa małopolskiego?
- Da się. Jak najbardziej.

Sejmik to dobry poziom samorządu do rozwiązywania jakich problemów?

- Przede wszystkim problemów komunikacyjnych, bo tu jest dużo do zrobienia. Takie jest moje zdanie. Trzeba postawić na rozwój komunikacji publicznej - i to szeroko pojętej, bo tu ustawodawstwo jest bardzo kiepskie i trzeba lobbować i pokazywać samorządom, że można rozwijać komunikację publiczną w ramach już istniejących sieci. Żeby to ując jak najprościej: stworzyć coś z powrotem na wzór PKS.

Rozumiem, że zainteresowania ma Pan stricte komunikacyjne.

- Komunikacja, transport, ale i kultura regionalna. Nadrzędnym zadaniem, którym chcę się zająć w sejmiku jest Rozwój Zintegrowanego Transportu Publicznego w całej Małopolsce. Zadanie jest możliwe do realizacji poprzez wzrost udziału komunikacji zbiorowej w przemieszczaniu się po terenie województwa, lepsze skorelowanie transportu kolejowego z autobusowym w celu poprawy obsługi województwa, poprawa standardu usług komunikacji zbiorowej. Kolejną i bardzo ważną sprawą jest poprawa stanu technicznego dróg wojewódzkich wraz z infrastrukturą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będę kładł nacisk na budowę chodników w obszarach zabudowanych, gdzie przebiegają drogi wojewódzkie. Ponadto będę domagał się wyposażenia przejść dla pieszych w aktywną sygnalizację wizualną. A kultura i tradycja regionalna to zadanie, któremu poświęcam się od wielu lat, w związku z tym - wsparcie lokalnych instytucji kultury Związku Podhalan, zespołów regionalnych oraz Kół Gospodyń Wiejskich uważam za bardzo ważny element swojej pracy w sejmiku. Społecznie działające instytucje kultury są żywymi ambasadorami małopolski w kraju i zagranicą.

SPalka
Może Cię zainteresować
komentarze
Strazak Sam28.11.2018, 16:59
On tak uzdrowi nowotarski MPK jak uzdrowil zakopianski PKS.. Kierowcy nadal nie wyplaceni bo jak to mowil minister Rostkowski: "Pieniedzy nie ma i nie bedzie"..
Ewa19.10.2018, 13:53
ten co robi wszystko nie robi nic to tak jak z fachowcami ci co potrafią wszystko nie potrafią nic uczciwie zrobić /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
wyborca19.10.2018, 13:49
robert to samochwała a zasługi jakie obn ma zadnych za jedna kadencje tyle tytułów nie samowite
fk19.10.2018, 00:11
Jest niepisana zasada, że ustępujący prezes oddziału ZP(podobnie w innych organizacjach) nie przyznaje sobie nagród czy innych tytułów.Jeżeli jest naprawdę zasłużony i należy mu się, nowy zarząd przyznaje po paru latach.Robert złamał te zasadę sięgnął po tytuł honorowego prezesa oddziału ( w sumie to sam sobie przyznał) a powinno się go przyznać któremuś w wcześniejszych prezesów.W całej swej działalności podobnie postępuje-byle pod siebie, byle dla siebie.
tyt tytkowski18.10.2018, 22:28
Na terenie powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego z pewnością przydałaby się sprawna komunikacja publiczna ale ja wzór brałbym z współczesnych miejskich komunikacji (jak w Krakowie albo Warszawie) a nie z PKS. Z działającymi zniżkami dla uczniów, studentów i emerytów i działająca międzygminnie. Autobus Zakopane-Nowy Targ i Nowy Targ-Zakopane co godzinę i do tego jakieś bardziej egzotyczne linie typu Czarny Dunajec, Raba Wyżna, Ząb, itd. żeby była konkurencja dla busów i dla samochodu. Oczywiście wszystko musiałoby być dobrze załatwione logistycznie.
kkk18.10.2018, 22:11
Uważam, że nie powinno się łączyć funkcji Dyrektora Miejskiego Zakładu Komunikacji w Nowym Targu z funkcją Radnego Wojewódzkiego,. Wręcz uważam to za co najmniej nieporozumienie. Przecież funkcja radnego wojewódzkiego wymaga poświecenia kilku dni roboczych w każdym miesiącu. Z tego co powiedział Pan Robert Chowaniec wynika, że praca Dyrektora MZK w Nowym Targu jest tak lekka i łatwa, że wystarczy poświęcić na nią tylko 4 dni w każdym tygodniu. To może Dyrektorów MZK trzeba zatrudniać na 3/4 etatu a nie na cały. To będzie taniej dla podatnika.
górol ze Związku Podhalan18.10.2018, 21:46
znam Roberta od wielu lat, zawsze jest tam gdzie powinien być i godnie reprezentuje Poronianów na syćkik ziązkowyk wydarzeniak, cłek życzliwy,
był przecież Prezesem Oddziału Poroniańskiego przez dwie kadencje. W tym roku za sojom działaność dostoł od Prezydenta RP Andrzeja Dudy krzyż zasługi.
Korekta18.10.2018, 20:17
Robert Chowaniec nie rozszerza działalności, tylko ucieka z powiatu tatrzańskiego. Po tym jak zdradził LPR i Orła Białego poprzez akces do Platformy przegrał wielokrotnie wybory do rady powiatu i na wójta. Typowy karierowicz i skoczek nie godny zaufania.
ewa18.10.2018, 20:06
Dużo robi i z sukcesami. Oby uporządkował sprawy w miejskiej komunikacji. Powodzenia w wyborach życzę.
Poronion18.10.2018, 19:25
No pewnie, że da się połączyć wszelkie możliwe funkcje ! Robert jest specjalistą od lawirowania, kręcenia i robienia wszystkiego na raz, to znaczy byle jak... Byle szum wokół siebie zrobić.... A partie to zmienia jak rękawiczki ten kameleon.
....u18.10.2018, 19:24
I też z pis....u
autosan18.10.2018, 19:10
Pan był przy tym jak PKS w N.Targu,Zakopanym poszedł w prywatne ręce,poszedł się ***
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl