19.10.2018, 09:24 | czytano: 3630

Ewa Przybyło zapewnia, że prawo jest po jej stronie

"Nigdy nie byłam skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, ani też nie wydano wobec mnie orzeczenia sądu stwierdzającego utratę prawa wybieralności" - napisała burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło w oświadczeniu przesłanym do mediów.
Burmistrz Rabki-Zdroju odniosła się do informacji dziennika "Rzeczpospolita", przytaczanych przez inne media, że ma na koncie prawomocny wyrok karny za przestępstwo umyślne, a mimo tego Wojewoda Małopolski nie wszczął procedury odwołania jej ze stanowiska. Tymczasem, w niemal identycznym przypadku dotyczącym prezydent Łodzi, wojewoda wezwał ją do ustąpienia. Zdaniem gazety, burmistrz Rabki-Zdroju chroni Prawi i Sprawiedliwość.
Wczoraj po południu biuro Wojewody Małopolskiego poinformowało, że bada sprawę. " Obecnie te informacje weryfikujemy. Jeśli się potwierdzą, a jednocześnie pani Ewa Przybyło zostanie wybrana na stanowisko burmistrza Rabki-Zdroju – zostaną podjęte czynności wyjaśniające, a w ich następstwie ewentualne czynności nadzorcze. Podkreślamy przy tym, że wszyscy są równi wobec prawa" - napisała dr Joanna Paździo, Rzecznik Prasowy Wojewody Małopolskiego.

Rano burmistrz Ewa Przybyło wydała oświadczenie, w którym przekonuje, że prawo jest po jej stronie:

"W związku z pojawiającymi się w ogólnopolskich i lokalnych mediach doniesieniami prasowymi porównującymi moją sytuację przed wyborami samorządowymi z sytuacją Prezydent Łodzi, oświadczam z pełnym przekonaniem, że prawomocny wyrok Sądu Rejonowego w Nowym Targu wymierzający mi karę grzywny, w żaden sposób nie wpływał na prawo piastowania przeze mnie funkcji Burmistrza Rabki – Zdroju, ani też nie będzie uniemożliwiał mi sprawowania tej funkcji, jeżeli mieszkańcy Gminy ponownie mnie wybiorą.

Nigdy nie byłam skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, ani też nie wydano wobec mnie orzeczenia sądu stwierdzającego utratę prawa wybieralności, a tylko taka sytuacja, zgodnie z art. 11 § 2 pkt 1 i 2 Kodeksu wyborczego, mogłaby pozbawić mnie możliwości ubiegania się o stanowisko burmistrza i w konsekwencji wykluczać także jego piastowanie.

Jestem absolutnie przekonana, iż fakt niepodejmowania przez Wojewodę Małopolskiego działań zmierzających do pozbawienia mnie funkcji burmistrza był wynikiem przekonania, że wykładnia art. 11 § 2 pkt 1 ustawy – Kodeks wyborczy, uwzględniająca przepisy Konstytucji RP oraz standardy wynikające z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w tym zwłaszcza treść art. 3 Protokołu nr 1 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka pozwala stwierdzić, że osoba skazana prawomocnym wyrokiem jedynie na karę grzywny może kandydować na urząd burmistrza, a także w razie wyboru może pełnić tę funkcję.

W tym miejscu chcę zatem stanowczo zaprotestować przeciwko prasowym sugestiom, że Wojewoda nie podjął przeciwko mnie żadnych działań ponieważ „sympatyzuję” z partią Prawo i Sprawiedliwość.
Pragnę ponadto dodać, iż wbrew pojawiającym się w mediach stwierdzeniom, moja sprawa nie jest „identyczna” ze sprawą Prezydent Łodzi. Nie zostałam ukarana za poświadczanie nieprawdy, ale za ochronę danych osobowych mieszkańców Gminy Rabki-Zdroju, o które wnioskowały osoby postronne oraz za niewystarczające sprawowanie kontroli nad prawidłowym wywiązywaniem się z obowiązków przez kancelarię prawną, która w tym czasie podejmowała szereg działań związanych z ratowaniem Rabczańskiego Szpitala i z tego powodu z opóźnieniem wysłała skargi tych samych osób postronnych do sądów administracyjnych.

Dzisiaj – szczególnie wobec brzmienia Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 (tzw. RODO) – postąpiłabym tak samo, nadal chroniłabym dane osobowe mieszkańców bez względu na konsekwencje. Wspierałabym również kancelarię we wszystkich działaniach zmierzających do zapewnienia funkcjonowania Szpitala Miejskiego. Pomimo więc wewnętrznego przekonania o niesłuszności zapadłego wyroku, muszę go jednak – z szacunku dla sądu i prawa – zaakceptować i wymierzoną grzywnę zapłaciłam z własnych środków. O grzywnie, która została na mnie nałożona pod koniec ubiegłego roku informowałam osobiście Radę Miejską podczas sesji oraz wszystkie media, które szeroko opisywały tą sytuację, dlatego dziwi mnie stwierdzenie, że fakt ten był powszechnie nieznany.

We wszystkich swoich działaniach kieruję się dobrem mieszkańców naszej gminy, chronię ich prywatność i odważnie przeciwstawiam się nadużyciom prawa do informacji publicznej przez osoby, której próby pozyskania nie służą dobru wspólnemu, ale nakierowane są wyłącznie na polityczną awanturę.

Zapewniam, że sprawując funkcję Burmistrza zawsze pozostaje wierna złożonemu ślubowaniu „dochowania wierności prawu i sprawowania urzędu tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy” - oświadczyła Ewa Przybyło.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Miejscowy21.10.2018, 23:50
Pani Przybyło wiele zrobiła dla Rabki wszystkie drogi w bardzo dobrym stanie remonty chodników kanalizacji park zdrojowy muszla koncertowa kino teatr Rabcio skatepark pijalnia wód i wiele wiele innych rzeczy nie da się wszystkim dogodzić wiadomo Rabka to mała mieścina i dla wszystkich nie znajdzie się praca taka prawda są przeciwnicy i zwolennicy niech każdy zwykły obywatel się zastanowi na kogo głosować bo ja i moja rodzina wiemy
Renata19.10.2018, 22:45
Czyny były popełnione umyślnie, z zamiarem. Oskarżona zdawała sobie sprawę, że może dojść do popełnienia przestępstwa. Dlatego wina oskarżonej (.) nie budzi wątpliwości? ? mówiła o Ewie Przybyło, burmistrz Rabki-Zdroju, sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Targu, wymierzając burmistrz grzywnę 6 tys. zł. To kara za to, że Ewa Przybyło przez kilka lat, gdy otrzymywała skargi od mieszkańców na działalność urzędu miasta, nie przekazywała ich do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz nie udostępniała mieszkańcom informacji publicznych . Pani Przybyło UKRYWAŁA skargi na pracę urzędu i za to została ukarana. Każdy z nas może być mieszkańcem tak traktowanym przez zbyt pewną siebie p. Przybyło!
Boczek w morde Jeża19.10.2018, 19:37
oj przybyło na koncie przybyło
mieszkaniec Rabki19.10.2018, 18:48
Mam nadzieje że dni zarządzania Gminą dla Pani Burmistrz są policzone. Wszystko zależy od naszej frekwencji przy urnach wyborczych. Scenariusz nr 1: przegra w drugiej turze wyborów. Scenariusz nr 2: zostanie wybrana na Burmistrza Rabki-Zdroju, nie posiadając większości w Radzie Miejskiej, wówczas Rada posiada możliwość wygaszenia jej mandatu i tej możliwości skorzysta. Jestem przekonany że społeczeństwo naszej Gminy w wyborach wybierze Osoby ze zdrowym kręgosłupem moralnym (nie takich zniewolonych marionetek, których oglądaliśmy w ostatniej kadencji Rady Miejskiej).
Łuk19.10.2018, 18:04
w Nowym Targu też są niedouczeni w tych sprawach.
Wystarczy przeczytać warunki przetargu na prezesa ZGM .
Zocha19.10.2018, 18:01
Ta kobieta manipuluje faktami - taka jest niewinna, ze sąd tylko tego nie widzi. Wtedy miała obowiązek udostępnić informację publiczną i wielokrotnie tego odmawiała. Była skazywana przez są na coraz wyższe kary i z kazdego wyroku sobie bimbała. Radca prawny płacony z gminy jej w tym pomagał. Dokumentów nie wysłał bo "zapomniał" ale jest taki wspaniały, że przez kolejnych kilka lat dostawał pieniądze z kasy gminnej. Pani przeinacza fakty, podaje co chce udaje poszkodowana a to" bardzo sprytna kobieta jest". Nie jest z Pisu tylko obstawiła sie prawnikami z PiSu (Wasserman kandydatka na prezydenta Krakowa) i Solidarnej Polski - tej od Ziobry. Była asystentka posła Siarki (z SP), ciągle w Rabce Paluchowa z PiSu. Prawdą jest, żenie jest członkiem PiS-u ani Solidarnej Polski - tylko ma tam wielu wyjątkowo dobrych znajomych.
maxi kaz19.10.2018, 16:56
Jeśli to nieprawda, to powinna pozwać tą gazetkę na grube miliony o zniesławienie...
KLOC19.10.2018, 15:13
zapomniała że sprawiedliwość też
Radny19.10.2018, 11:12
Prawo jest równe dla Wszystkich,więc Prezydent Łodzi nie jest nie może być zastraszana i namawiana do rezygnacji.Nie słyszałem aby pis namawiał Panią Burmistrz do rezygnacji?
rabcuś19.10.2018, 10:14
Tą panią pozegnamy w niedzielę :)
kubuś19.10.2018, 09:42
Ewuś...nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu
szczególnie gdy dotyczy urzędnika.
baciok@19.10.2018, 09:41
Prawi i Sprawiedliwi
trzeźwo myślący19.10.2018, 09:32
Dzięki tak de facto nagłośnionej w prasie sprawie Pani Burmistrz Rabki udało się chyba uniemożliwić rządzącym wyeliminowanie z wyborów kandydującej na kolejną kadencję Prezydent Łodzi. Natomiast przysporzyło to Prezydent Łodzi z pewnością głosów tych niezdecydowanych. No to chyba strzał w kolano sobie zrobili. Brawo Dziennik "Rzeczpospolita" za opublikowanie artykułu.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl