19.10.2018, 14:29 | czytano: 3676

Muzeum Tatrzańskie właścicielem Dworu w Łopusznej

Fot. Muzeum Tatrzańskie
Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem odkupiło od spadkobierców dawnych właścicieli Dwór w Łopusznej.
Spadkobierczynie odzyskały obiekt w 2015 roku, a od dziś na mocy podpisanej umowy zabytek jest już własnością małopolskiej instytucji.
Dwór wraz z zabudowaniami folwarcznymi od 1978 roku stanowi filię Muzeum Tatrzańskiego. Od 2000 roku natomiast właściciele zabiegali o zwrot majątku, który ich przodkowie utracili po wojnie. Dwa lata temu majątek powrócił do spadkobierców, a od dziś ma nowego właściciela.

- Majątek w Łopusznej jest jedynym drewnianym dworem zachowanym na Podhalu. Ta prawdziwa perełka jest od dziś własnością naszej instytucji kultury – Muzeum Tatrzańskiego. To niezwykle cieszy, bo daje gwarancje, że nasze dziedzictwo kulturowe będzie należycie chronione, a kolejne pokolenia będą miały szansę bliżej poznać naszą regionalną kulturę i tradycje, a także zwyczaje naszych przodków – mówi marszałek Jacek Krupa.

Dwór powstał około 1790 roku, jednak dzieje folwarku w Łopusznej sięgają XVI wieku. W dworze zamieszkiwały trzy szlacheckie, patriotyczne rodziny: Lisickich, Tetmajerów i Lgockich. Po wojnie majątek trafił w ręce państwa i został przekształcony w gospodarstwo rolne. Niewłaściwie eksploatowany budynek popadał w ruinę. Z każdym rokiem na dworskich zabudowaniach coraz bardziej można było zauważyć upływ czasu. Dopiero, gdy w 1978 roku majątek został przekazany pod zarząd Muzeum Tatrzańskiemu zniszczone obiekty poddano pracom konserwatorskim, odremontowano i udostępniono zwiedzającym.

Muzeum Tatrzańskie już wkrótce będzie mogło poszerzyć swoją działalność w Łopusznej i ku radości zwiedzających jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Dworski zespół już niebawem będzie pełnił następujące funkcje: muzealno-wystawienniczą, edukacyjną, badawczą, rekreacyjną i turystyczną. Zaplanowano tu stworzenie stałej ekspozycji, która będzie prezentować źródła dworskiego mitu narodowego, a także opowiadać o związkach dworu i wsi. Przewidziana jest również organizacja wystaw czasowych oraz krajowa i międzynarodowa współpraca kuratorska. Plany wystawiennicze obejmują też plenerową ekspozycję tradycyjnych pojazdów dworskich i wiejskich.

Co więcej, w Łopusznej ma powstać ośrodek, prowadzący badania nad historią budownictwa dworskiego oraz dziejami rezydencji szlacheckich na Podhalu. Dwór będzie też doskonałym miejscem na organizację konferencji naukowych i spotkań środowisk twórczych, a także działalność wydawniczą.
Odwiedzający podczas lekcji muzealnych, warsztatów, wykładów i szkoleń otrzymają tu sporą dawkę wiedzy o historii polskich dworów. Będą mogli także wziąć udział w licznych koncertach muzycznych, przedstawieniach teatralnych, projekcjach filmowych czy artystycznych wydarzeniach plenerowych. W celu zwiększenia dostępności miejsca zostanie przygotowany specjalny program dla osób z niepełnosprawnościami. Nie zabraknie także kawiarni i sklepu muzealnego, gdzie będzie można zakupić unikatową pamiątkę.

Jednym z ważnych aspektów działalności będzie wykorzystanie przyrodniczo-krajobrazowych walorów otoczenia. Zaplanowano tu bowiem utworzenie terenu rekreacyjno-spacerowego. Muzeum planuje w tym zakresie ścisłą współpracę ze społecznością lokalną. W Łopusznej, obok dworu, znajduje się XV-wieczny drewniany kościół późnogotycki oraz Dom Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera, tzw. Tischnerówka, a nieopodal - Gorczański Park Narodowy. Teren ten jest nie do końca jeszcze odkrytym obszarem turystyczno-kulturowym, który może stać się nowym centrum turystycznym w Małopolsce.

W celu urzeczywistnienia planów, Muzeum Tatrzańskie planuje w pierwszej kolejności przeprowadzenie remontu konserwatorskiego wraz z zabudowaniami oraz rewitalizację otoczenia dworu.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, orpac. r/
komentarze
kulfon21.10.2018, 23:50
Koza, jak można tak zbaraniec, żeby dalej myśleć po sowiecku
STAŚ21.10.2018, 23:50
Właściciele folwarków. dalej wyzyskiwacze chłopów, na prawach niewolników ! Taka to historia !
nie ślepy21.10.2018, 23:50
koza...twój nick świadczy o twojej inteligencji!
gosc21.10.2018, 23:50
do koza,ktos tu strasznie madry panstwo zabralo majatek bezprawnie tyle lat czerpali korzysci ,a teraz maja moze oddac za darmo ,powinni wszystko zwrocic lacznie ze wszystkimi budynkami i wszystko pole i las
do koza19.10.2018, 15:31
no chyba żeby był Twój..
koza19.10.2018, 14:44
Ja tu nie widzę powodu dla którego mamy odkupywać nieruchomości od kogokolwiek z przed 50 lat. Dwór po wojnie był odremontowany ,konserwowany rok w rok państwo inwestowało w jego utrzymanie. TO CO ZA poroniony pomysł żeby od nich cokolwiek odkupywać. Owszem rekompensata ale nie przejmowanie nieruchomości i sprzedaż. Cwaniactwo bez trzymanki i tyle.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl