05.11.2018, 17:33 | czytano: 7274

Ostatnia sesja: ostatnie decyzje, zapytania i napomnienia (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. LIV, czyli ostatnia w tej kadencji Sesja Rady Miasta Nowy Targ poświęcona była m. in. uchwałom dotyczącym przyznania Medalu za Szczególne Zasługi dla kilkorga osób. Zdecydowano o przeniesieniu Pomnika Żołnierzy Września z Kotliny na teren specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego oraz wprowadzono zmiany w budżecie i WPF. Było miło, ale i z przestrogami.
Poniedziałkowe posiedzenie przewodniczący RM Andrzej Rajski rozpoczął od gratulacji dla burmistrza i radnych, którzy wybrani zostali do samorządu na kolejnych 5 lat. Po sprawozdaniu burmistrza z pracy w okresie międzysesyjnym, radni mieli jeszcze kilka pytań o sprawy bieżące.
Radni pytają

Bogusława Korwin była ciekawa przeprowadzanych w ostatnim czasie kontroli w Urzędzie Miasta. - Od września mieliśmy kontrolę UMWM odnośnie trwałosci projektu, kontrolę NIK dotyczącą stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz PiP, która także badała zatrudnienie w Urzędzie osób z niepełnosprawnością. Dwie jeszcze trwają, a z tej ostatniej kontroli mamy już protokół pokontrolny. Pan rewident ma być w środę, jak chce się pani z nim spotkać, to będzie on w Urzędzie - odpowiedział burmistrz Grzegorz Watycha.

Jan Łapsa prosił o pomalowanie przejścia dla pieszych na jezdni przed wyjściem ze Szkoły Podstawowej nr 3. - Zawnioskujemy do Powiatowego Zarządu Dróg o namalowanie pasów, bo Kowaniec to droga w zarządzie starosty - zapowiedział wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek.

Lesław Mikołajski zasugerował zaproponowanie Polskim Wodom wspólną akcję posprzątania terenu nad brzegiem potoku Biały Dunajec. - Wiem, że to ich teren, ale te butelki, woreczki z nieczystościami jakie są tam zostawiane powinny być uprzątnięte - argumentował radny. Wiceburmistrz skłonił się do propozycji, a nawet ją rozszerzył. - Zawnioskujemy o wspólną wizję lokalną, w celu sprawdzenia jakie prace wspólnie mogłyby być wykonane. Czy Wody Polskie zrobią je same, czy pomoc Miasta będzie konieczna. Ale przy okazji warto będzie przejść się brzegiem Białego Dunajca i sprawdzić miejsca zniszczone przez wodę.Miasto powinno monitorować kwestie naprawy i zabezpieczenia brzegów Dunajca - dodał Wojtaszek.

Andrzej Rajski przypomniał, że GDDKiA zapowiedziała budowę trzeciego pasa do skrętu w lewo na skrzyżowaniu Al. 1000-lecia i Szaflarskiej. - To miało być zrobione w tym roku, ale sprawa jakoś ucichłą. Wiem, że po zmianie ustawienia świateł sygnalizacyjnych udało się zmniejszyć ilość kolizji na tym skrzyżowaniu, ale ten pas miał być wykonany - przypomniał Rajski. - Myśmy już jakiś czas temu uzgadniali project tego rozwiązania dla GDDKiA - przytaknął wiceburmistrz. - Przed chwila jeszcze raz się upewniłem, mamy potwierdzenie, że Generalna Dyrekcja jest gotowa do realizacji tego dodatkowego pasa, ale wstrzymuje się z uwagi na prowadzone jeszcze prace przy rondzie na Alejach i Sikorskiego. Prawdopodobnie więc dopiero po wybudowaniu ronda będzie możliwe zrobienie tego lewoskrętu - podsumował.

Medale dla zasłużonych

Przez aklamację, czyli jednogłośnie Rada Miasta zgodziła się na przyznanie Medali za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu czterem osobom.

Na wniosek burmistrza medal przyznany zostanie Janinie Maślance - malarce, artystce cenionej i szanowanej, Dorocie Kret - nauczycielce, której pasja związana z muzyką daleko wykracza poza obowiązki zawodowe, a sukcesy jej wychowanków tworzą bardzo długą listę oraz Janowi Krzakowi - lekarzowi, wieloletniemu Przewodniczącemu Rady Powiatu Nowotarskiego.

Z kolei Nowotarski Klub Olimpijczyka zawnioskował o przyznanie Medalu - Tadeuszowi Japołowi, działaczowi sportowemu związanemu z nowotarskim hokejem. Ta propozycja także została przyjęta z pełną aprobatą.

Skargi odrzucone
Radni uznali za bezzasadne i oddalili skargi dwóch nowotarżanek na działalność Burmistrza Miasta Nowy Targ. Pisaliśmy o tym w relacji z prac komisji "Skargi na burmistrza Nowego Targu - odrzucone".

Pierwsza skarga dotycząca zawirowań wokół pomnika/głazu postawionego obok Kopca Wolności - bez wiedzy i zgody Rady Miasta, który okazał się samowolą budowlaną - wobec czego został błyskawicznie usunięty - wywołał krótką polemikę między radnymi. Radna Korwin odnosząc się do decyzji większości radnych, że skarga powinna zostać odrzucona, powiedziała: - Moje zdanie jest całkowicie odmienne. Moim zdaniem pan burmistrz złamał prawo i nierzetelnie wypełniał swoje obowiązki. Żeby posadowić pomnik potrzebna jest uchwała Rady Miasta, a takowa nie zapadła. Prawo zostało złamane. Druga kwestia jest taka, że pani skarżąca w maju napisała pismo do burmistrza, a odpowiedź otrzymała 2 miesiące później. Nie został wiec dotrzymany termin udzielania odpowiedzi. Poza tym ostatnie pismo wpłynęło od niej 10 września, więc powinno być rozpatrywane do 10 października. Ale nie została rozwiązana ta sprawa przed wyborami, ale po. Moim zdaniem zostało to tak rozegrane specjalnie. Ta skarga była zasadna, nie wolno lekceważyć obywateli - podsumowała Bogusława Korwin.

- Sprawa jest zamknięta, bo burmistrz i inwestorzy ustosunkowali się do skargi i rozebrali pomnik - odparł radny Leszek Pustówka. - My nie dyskutujemy o tym, co było później, ale o tym co było przedtem, czyli o tym, co doprowadziło do tej sytuacji - nie ustępowała B.Korwin. I dała wyraz swemu zdaniu głosując przeciwko odrzuceniu skargi. Przeciwny był także Paweł Liszka, ale ich dwa głosy zniknęły w przeważającej liczbie radnych optujących za oddaleniem skargi.

Drugi rekurs na działania burmistrza, dotyczący tym razem kwestii podatkowych został przez radnych odrzucony już jednomyślnie. Trzecia sprawa, czyli skarga Spółki Nowa Targowica nie była omawiana, bo spółka wycofała się ze swoich pretensji.

Pareneza

Bogusława Korwin zabrała na tej sesji głos jeszcze raz. Zwracając się do swoich kolegów i koleżanek po raz ostatni w roli radnej (przynajmniej w przeciągu najbliższych 5 lat) powiedziała: - Mam prośbę do nowych radnych. Jeżeli będziecie mieć wpływ na tworzenie Komisji Rewizyjnej, to zgłaszajcie do niej osoby merytoryczne. To nie ma być komisja do "głaskania burmistrza", ale do wyłapywania nieprawidłowości. Albo - nawet niech to nawet będzie ewenement na skalę kraju - w ogóle nie powołujcie tej komisji, jeśli miałaby ona być taka, jaką była ostatnio - przestrzegała, nawiązując do zmian w składzie komisji, z której na odchodzili radni na swoisty "znak protestu" wobec decyzji większości członków tej komisji.

W ostatniej sesji tej kadencji brało udział 20 radnych. 21, czyli Gabriel Samolej przesłał pozdrowienia kolegom-radnym z USA, gdzie bierze udział w turnieju hokejowym Old-bojów.

SPalka, zdj. Szymon Pyzowski
zobacz także
komentarze
Nurkowska07.11.2018, 16:53
A burmiszcz miał hasło że kocha i szanuje,ale to przecież było przed wyborami.To zachowanie to wstyd i żenada, dobre wychowanie wynosiło się za naszych czasów z domu lub przedszkola.
@luzik07.11.2018, 11:35
Nie mam pewności o kogo chodzi. Czy sokół jest ubarwienia ciemnego czy rudawego?
PA RE NE ZA06.11.2018, 19:00
Ja tam teraz myślę sobie-
Jak nie stracę to zarobię !
Chcę powiedzieć nowej władzy-
Wy jak król - JESTEŚCIE NADZY

Dla Was wielkie jest wyzwanie
Waszych rządów sprawowanie
Koniec ma początek swój !
Pstrego konia więc się bój

Z stołka pycha zawsze spycha
A pokusa zawsze czyha
Otoczeni pochlebcami
MYŚLĄ- ŚWIATA-Ś
MY PANAMI

LECZ NIC BARDZIEJ
JEST ZGUBNEGO
NO BO NIE MA ?
NIC WIECZNEGO
PYRRUSOWE TO
ZWYCIĘSTWO ;P)
BRAK SZACUNKU !!!
TO PRZEKLEŃSTWO !
moim_zdaniem06.11.2018, 18:38
Podniebny pląs odstawi tańczący dyrektor z latającym prezesem a wstążka znowu omota burmistrza.... Oj będzie się działo...
do referent06.11.2018, 18:13
Oj się narobiło. Ja nie miałem pojęcia że miasto tak potrzebuje kochania. Bo na szacunek to trzeba sobie zasłużyć. Nawet nie zamierzam rozwijać tego tematu względem tej miłości z obawy przed chętnymi którzy zechcieli by domagać się spełnienia obietnic wyborczych.
news06.11.2018, 18:07
A teraz kiedy radna Bogusława Korwin kończy swoją misję, drwiący z mieszkańców burmistrz Watycha, niezrażony wcześniejszym łamaniem prawa i przy biernej akceptacji całej Rady bezradnych już 12 listopada posadowi jeszcze raz, w tej samej asysście słynny obelisk Niepodległości. Tym samym niczym feniks z popiołu powraca stary-nowy pomnik. To prawdziwi "miszczowie" mistyfikacji i aksamitnej wstążki. Ludzie obudźcie się w końcu ...
Olaf06.11.2018, 18:01
Niech w końcu kurna zdejma banery Watychy&Sp z ograniczoną (a jakże) odpowiedzialnością!!! Niedobrze się robi
luzik06.11.2018, 17:57
O rany! Pani radna Sokół potrafi się uśmiechać? No proszę jaka odmiana! To pewnie dlatego, że po czterech latach drzemiania na sesjach otrzymała kolejny voucher na pięcioletnie zbijania bąków i udawanie, że przecież jest czymś zainteresowana. Pytanie tylko kto wybiera te milczące posągi?
@ referent06.11.2018, 17:26
jak można wyciągnąć z butów potrzebę służenie innym .
hahaha06.11.2018, 16:56
A pomnik znowu stawiają buhahaha
referent06.11.2018, 15:25
@ .. dopiero za pół roku, ale warto już dzisiaj o tym pomyśleć, bo czas biegnie szybko a towarzystwo się tak rozpanoszyło, że staje się to nie do zniesienia. Ach ta buta i arogancja. Te uśmieszki triumfalistów - tylko szkoda, że wszyscy zapomnieli wyciągnąć słomę z butów i potrzebę służenia innym. Nawet tym, których się nie lubi lub są niewygodni, bo zadają proste pytania. Straszne to wszystko, ale za to wszystko trzeba będzie teraz zapłacić w podwyżkach. I tego jestem pewien, bo do MOKu trzeba będzie dopłacić drugie tyle, bo nowa hala lodowa pociągnie NT w otchłań, bo cenę za śmieci, wodę, ścieki trzeba będzie także znacząco podnieść. A jak MPEC wyliczy ceny za ciepło to Wam gacie spadną z tyłka. No macie co wybraliście, jutrzenkę Podhala co kocha i szanuje.
z kasty06.11.2018, 15:00
Odnośnie skargi na burmistrza są jeszcze przecież kolejne instancje.
Termin odpowiedzi musi być dochowany, zgodnie z kpa .
..06.11.2018, 11:18
Co z tą ustawą umożliwiającą mieszkańcom odwołanie burmistrza w referendum? A przy okazji radnych bezradnych siedzących cicho jak myszy pod miotła i podnoszących łapy w geście totalnego poddaństwa? Bu ha ha ha...
głaskanie burmistrza06.11.2018, 11:18
sformułowanie "głaskanie burmistrza" jest bardzo delikatne. To jest komisja do *** burmistrza. Ale są i tacy, którzy pamiętają dokładnie jak kończyło się sprawdzenie działań wydatkowania na promocję miasta w 2017 roku albo słynnej "pożyczki" dla klubu. Dla mnie to jawne wałki przyklepywane przez kolejnych klakierów.
nie do wiary06.11.2018, 09:37
ile smutku, żalu i rozgoryczenia na twarzach co niektórych niewybranych ponownie radnych... może da to co niektórym do myślenia - tyle że już chyba za późno...
strzyga06.11.2018, 09:00
cieszę sie że niektórzy wygrali
ich zachowanie i miny -bezcenne
swiadczy o n ich samych
srebrnik judasza06.11.2018, 08:21
do Staś, lepiej już było teraz będzie tylko gorzej o czym świadczy zachowanie bohaterów tej groteski i gorączkowe transfery organizowane przez Watychę i jego łapaczy. Chociaz nie wiem dlaczego rzeczy nie nazywa się po imieniu i nie mówi o korupcji politycznej, bo taką ona jest, jeżeli oferuje się komuś stanowiska lub inne korzysci za określoną przychylność. Pokazuje to też, że ta władza potrafi tylko funkcjonować z tak zwaną większością, która gwarantuje przegłosowanie każdej głupoty i co gorsza bezkarność, o czym najlepiej świadczy odrzucenie skarg bardzo zasadnych, bo dotyczących złamania prawa.
pustynia06.11.2018, 08:03
Finałowa mizeria zamyka czteroletni okres bylejakości naszej władzy i bierności radnych, którym mieszkańcy z niewiadomych powodów powierzyli społeczny mandat do pracy na rzecz Nowego Targu. A tu te same głupie uśmiechy, brak odpowiedzi, brak odniesień do zgłaszanych problemów i cyniczne wykorzystywanie uzależnionych figurantów, którzy potrafią tylko coś bełkotać bez związku z tematem. Taka gra na trzy cztery, podnosimy łapki w górę. Hahhahaha. O ranyście i teraz będą się bujać przez pięć lat bezradności?
Do ,, k "06.11.2018, 07:02
Bardzo dobrze się stało, wyborcy zauważyli, że w RM powstały układy, układziki i zadecydowali o wymianie połowy składu radnych. Co przyszłość pokaże, to zobaczymy. Uważam, że te zmiany wyjdą na dobre.
Jak chcesz się kopać z koniem idź do stajni, tam go znajdziesz.
prawda06.11.2018, 06:18
Do staś ; człowieku co Ty piszesz jaka zmiana? STAGNACJA.
tom05.11.2018, 23:51
turniej oldboy w usa skonczyl sie tydzien temu a radny nie przylecial do kraju
dobrze ze będzie obwodnica05.11.2018, 22:19
ciesze się ze miasto nie ma dalej pomysłu na swój rozwój
ma za to świetne pomysły na zwijanie się
i dalej przy drodze do Białki ... na razie bo jak obwodnica
to będzie czym ?
k05.11.2018, 19:09
Wybór między tyfusem a dżumą zawsze nosi znamiona porażki. kolejne 5 lat będziemy się kopać z koniem.
STAŚ05.11.2018, 18:42
Następna zmiana, czy będzie lepsza ?!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl