07.11.2018, 11:42 | czytano: 3337

Cyberprzestępca z Zakopanego. 34-latek podejrzany o dziesiątki oszustw i pranie brudnych pieniędzy

Fot. KWP Kraków
Jak ustaliła policja, młody zakopiańczyk od kilku lat dawał ogłoszenia, w których namawiał ludzi do zakładania kont na Allegro i sprzedaży należących do niego złotych monet i urządzeń Thermomix w zamian na 10% prowizji. Chętnych nie brakowało. Problem w tym, że klienci płacili za to towar, którego nie otrzymywali.
- Chętnym na tego typu zarobek oszust przesyłał zdjęcie przedmiotu, który mieli oferować do sprzedaży wraz z opisem i ceną. Wpłaty za przedmioty miały się odbywać na konto osoby, wystawiającej przedmiot, a następnie przelane na konto oszusta. Osoby, które w ten sposób zostały zatrudnione nie wiedziały jednego – że oszust nie posiada żadnych kolekcjonerskich monet czy sprzętu. Kiedy już dochodziło do sprzedaży, pieniądze zostały przelane, a kupujący nie otrzymywał przedmiotu zaczynały się problemy - informuje policja.
Śledczy szacują, że 34-latek oszukał w ten sposób dziesiątki osób - klientów, którzy zapłacili za towar i go nie otrzymali oraz pośredników, którzy niejednokrotnie oddawali klientom pieniądze z własnej kieszeni. Śledczy oceniają, że 34-latek z Zakopanego oszukał ludzi na pół miliona złotych.

U sprawcy policjanci zabezpieczyli sprzęt, który mógł mu posłużyć do przestępstwa w postaci laptopów oraz telefonów komórkowych. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli dwa samochody, sztabki złota oraz pieniądze polskie, euro, a także dolary amerykańskie. Funkcjonariusze pracują także nad zabezpieczeniem krytpotwalut, w które zainwestował oszust.

34-letni mieszkaniec Zakopanego usłyszał 47 zarzutów dot. m.in. oszustw, ingerencji w dane informatyczne bez uprawnień, a także prania brudnych pieniędzy. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Policja podejrzewa, że oszukanych może być więcej. Osoby pokrzywdzone, które mogły paść ofiarą 34-letniego oszusta prosimy o kontakt osobisty:
Wydział dw. z Cyberprzestępczością
Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie
ul. Mogilska 109, Kraków
lub telefoniczny : 12 61 56 092 / 12 61 56 080

Ustalenie i zatrzymanie sprawcy, do którego doszło kilka dni temu, a także wytypowanie kilkudziesięciu przypadków oszustw popełnionych przez niego a zgłoszonych w całej Polsce, to efekt żmudnej i wytężonej pracy policjantów z małopolskiej „Cyber”. Pracy tym bardziej skomplikowanej i trudnej, że podejrzewany w swojej działalności stosował zaawansowane technicznie metody ukrywania własnej tożsamości w sieci oraz maskowania adresów IP, a w celu ukrycia przestępczego pochodzenia środków finansowych wykorzystywał szereg anonimowych portfeli kryptowalutowych.

oprac. r/ źródło: KWP Kraków
komentarze
ssl10.11.2018, 00:14
Kilka lat temu było ogłoszenie tego Pana na Państwa portalu. Dałem się naciąć, na szczęście w porę zablokowali mi aukcje na allegro. Była to złota moneta.