17.11.2018, 10:10 | czytano: 3210

Rozpoczęły się X Rekolekcje Góralskie (zdjecia)

Fot. Joanna Adamik / Archidiecezja Krakowska
Ich gospodarzem jest w tym roku Stare Bystre. Rozpoczęły się w piątek pod wieczór mszą św. pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego.
Rekolekcje, których głównym organizatorem jest ks. Jan Gacek, kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan, mają formę sympozjum naukowego. Wykładowcami są świeccy i duchowni profesorowie, księża, biskupi oraz zaroszeni goście. Jest to jednak spotkanie otwarte, na którym po każdym wykładzie między słuchaczami, a wykładowcą następuje dyskusja.
Wśród tegorocznych wykładowców znaleźli się poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek, ks. prof. Andrzej Zwoliński, ks. dr hab. Leszek Łysień, dr Stanisław Buda, ks. dr Wojciech Węgrzyniak, prof. Krzysztof Wieczorek, bp Bronisław Dembowski, dr Stanisław Bogaczewicz i dr Bogumił Szczupak. Tematy ich wystąpień związane są z tegorocznym jubileuszem 100-lecia odzyskania niepodległości, a rekolekcje odbywają się pod hasłem "Bóg Honor Ojczyzna".

– Słuszność mają ci, którzy wiernie trwają przy dobru, bohaterami są ci, którzy dla Ojczyzny gotowi są oddać własne życie, idąc za głosem sumienia – mówił abp podczas piątkowej homilii. Zaznaczył, że po 123 latach niewoli, świętując 100 lat odzyskania niepodległości, Polacy mają możliwość pochylenia się nad znaczeniem słowa „Ojczyzna” i „patriotyzm”. Oba pojęcia związane są z IV przykazaniem Dekalogu i zobowiązują do tego, aby czcić ojca i matkę.

– Ojczyzna łączy się i z ojcem i z matką. Pisał o tym św. Jan Paweł II w swojej ostatniej książce „Pamięć i tożsamość”. Ojczyzna to najpierw ojcowizna – czyli te dobra, które otrzymaliśmy po ojcu. Jest dziedzictwem, które dotyczy ziemi, pewnego określonego terytorium, ale także dóbr duchowych, zasobów kultury (…) Jednocześnie to słowo, będąc rodzaju żeńskiego, wskazuje na matkę.

X Rekolekcje Góralskie potrwają do niedzieli. Spotkania odbywają się w sali "Pod Skałką" w Rogoźniku. Program rekolekcji publikujemy w dziale "Co, gdzie, kiedy".

r/ zdj. Joanna Adamik / Archidiecezja Krakowska
zobacz także
komentarze
kiszka17.11.2018, 19:37
Do abc. Kościół to 100% polityki odkąd powołano Wojtyłę na tron piotrowy.
abc17.11.2018, 15:49
rekolekcje są po to by coś zrozumieć, wyciszyć się a nie z sztandar S czy znane twarze oglądać.
kościół to wiara a nie polityka!!!
chyba, że jest aż tak źle?
dada17.11.2018, 14:33
a co politycy tam robią - faryzeusze. Tu klęka a za chwilę przekręty na 40 milionów
Zobacz pełną wersję podhale24.pl