19.11.2018, 18:19 | czytano: 3088

Szczawnica obniżyła podatki, żeby zatrzymać przedsiębiorców

Arch. Podhale24.pl
Rada Miejska w Szczawnicy wprowadziła istotne zmiany w wysokości podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz w podatku od środków transportowych. Te ostatnie obniżono, bo przedsiębiorcy uciekali z podatkami do innych gmin.
Pierwsze zmiany dotyczą likwidacji stawki dotyczącej powierzchni budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności oraz likwidacji stawki odrębnej dla wynajmu do 6 miesięcy. - Korekta ta wynika z możliwości regulowania od pewnego czasu podatku tylko w miesiącach w których jest prowadzona działalność, czyli stawka 22 zł/m2 obowiązuje np. w lipcu i sierpniu kiedy ta działalność jest faktycznie prowadzona - tłumaczy burmistrz Grzegorz Niezgoda. - Dotychczasowa preferencyjna stawka była wprowadzona kilka lat temu z uwagi na brak możliwości wyrejestrowywania działalności. W ostatnim czasie nie spełniała zakładanej roli „sprawiedliwej stawki dla wynajmu sezonowego”. Była źródłem nierównego opodatkowania podmiotów płacących podatek całorocznie i podatek sezonowo. Np. wynajmujący sezonowo płacił niższą stawkę dwa miesiące a wynajmujący całorocznie wyższą stawkę przez 12 miesięcy. Po zmianie jednolita stawka obowiązuje w miesiącach w których jest prowadzona działalność - dodaje.
Obniżono natomiast stawki podatku od autobusów mających do 22 miejsc siedzących z 1352 zł na 800 zł i równych lub większych niż 22 miejsca siedzące z 1685 zł na 1200 zł. Stawki dla pozostałych środków transportowych pozostały bez zmian. - Korekta ta jest spowodowana wyższymi dotychczas stawkami niż w innych gminach, co powodowało wyrejestrowywanie działalności w Szczawnicy i przenoszenie do innych miejscowości. Problemem natomiast w dalszym ciągu dla wszystkich gmin są bardzo niskie stawki podatku od środków transportowych w mieście Nowym Targu, co jest dla pozostałych gmin źródłem utraty dochodów - komentuje burmistrz Grzegorz Niezgoda.

Zmiany wprowadzane nową uchwałą dotyczą zarówno stawek dla osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Stawki za budynki mieszkalne i grunty pozostałe osób fizycznych wzrastają o 2 grosze za m2 tj : budynki z 0,73 zł na 0,75 zł za m2 powierzchni użytkowej i grunty pozostałe z 0,40 zł na 0,42 zł za m2.

Zmianie ulega również stawka od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z 0,85 zł na 0,90 zł za m2 powierzchni oraz od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych z 4,61 zł na 4,78 zł za m2 powierzchni użytkowej zajętej na tą działalność.

oprac. r/ źródło: Grzegorz Niezgoda / Facebook
zobacz także
komentarze
Sebastian21.11.2018, 13:33
Tytuł i odniesienie do tytułu w artykule też mi się bardzo podoba...
Efekt placebo dla podatnika w XXI wieku :)))
Szczawnica chcąc zatrzymać uciekających przedsiębiorców, podwyższyła podatki wszystkim oprócz grupy uciekających przedsiębiorców. Efektem finalnym będzie jak zwykle jeszcze większa ucieczka przedsiębiorców i zamykanie działalności gospodarczej.
Szkoda, że tak chętnie nie opodatkowują zagranicznego kapitału w państwie...

"Socjalizm każdemu równo nosa utrze. Bogatych zdusi jutro, a biednych pojutrze. "
Jola20.11.2018, 14:00
I bardzo dobrze że podnieśli dla sezonowych dlaczego ja cały rok płacę 22 a on 13 to sprawiedliwe było?
inżynier20.11.2018, 07:14
Tytuł mistrz!
Szczawnica podnosi podatki a nie obniża.
Podnosi wszystkim, którzy nie mogą uciec od podatku (od nieruchomości/wynajmu)
a obniża tym którzy i tak nie płacą bo uciekli :)
No faktycznie obniżka jak byk.
ulga20.11.2018, 06:13
Przewoźnikom lokalnym w Szczawnicy to raczej gmina powinna podnieść podatek za to jak jeżdżą. Niech burmistrz spróbuje dojechać do Jaworek albo wyjechać z nich po sezonie. Busy do Krakowa jeżdżą zgodnie z rozkładem i im można dać ulgę.
Kkk19.11.2018, 23:05
"Problemem natomiast w dalszym ciągu dla wszystkich gmin są bardzo niskie stawki podatku od środków transportowych w mieście Nowym Targu, co jest dla pozostałych gmin źródłem utraty dochodów - komentuje burmistrz Grzegorz Niezgoda." hahaha, dawno nie czytałem czegoś równie śmiesznego. Jeżeli dla burmistrza Niezgody i rządców innych gmin jest to taki wielki problem, to chyba warto podać się do dymisji. Ale w sumie dzisiaj Wam pomogę, dam dobrą radę (za darmo) - obniżcie stawkę podatku do takiej jaka jest w Mieście to nikt z Waszych gmin nie będzie uciekać.
Prawdziwy Polak19.11.2018, 22:57
Co na to księżniczka z Pienin? Jedyna słuszna partia pozwala obniżyć podatki? Skandal! Co na to Morawiecki?!
kogitator19.11.2018, 20:49
Bardzo fajnie. To teraz niech inne gminy pójdą śladem Szczawnicy i niech też obniżą podatki, w odpowiedzi na co Szczawnica niech znowu jeszcze bardziej obniży podatki, i tak dalej i tak dalej, aż w końcu cała Polska niech ogłosi zniesienie jakichkolwiek podatków, zero podatków dla przedsiębiorców.
alali19.11.2018, 19:55
Oczywiście kosztem frajerów, którzy nie wynajmują i nie mają działalności gospodarczej. Czyli licznie zamieszkałym emerytów. Gmina boi się busiarzy.
Claus Barbie19.11.2018, 19:15
W Szczawnicy prawie zbankrutowałem,dziura zabita dechami nie warta 1zł.Po otwarciu działalności w Nowym Targu zaczynam poważnie zarabiać.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl