21.11.2018, 15:00 | czytano: 6190

Problem braku miejsc do parkowania na "Podhalańskiej" nieprędko się rozwiąże

Fot. Czytelnik
NOWY TARG. Mieszkańcy Kokoszkowa skarżą się, że studenci Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, z uwagi na brak odpowiednio dużego parkingu na uczelni, zastawiają autami wszystkie okoliczne ulice. Zapytaliśmy uczelnię, jak ma zamiar rozwiązać ten problem. Odpowiedź nie jest optymistyczna.
Zmotoryzowani studenci stali się uciążliwi dla mieszkańców Kokoszkowa. Wykorzystują do parkowania każdy najmniejszy kawałek chodnika i wolnej przestrzeni. Nierzadko blokują ruch, zawężają przejazd, czym utrudniają życie mieszkańcom i kierowcom. Oczywiście, to nie wina studentów, że nie mają gdzie zaparkować, ale uczelni, która chyba nie przewidziała, że wraz ze wzrostem liczby kierunków i studentów, wzrośnie zapotrzebowanie na miejsca parkingowe. PPWSZ dysponuje łącznie 190 miejscami postojowymi, co - jak widać - jest stanowczo za mało.
- Na terenie Kampusu Kokoszków, uczelnia posiada ograniczone możliwości zwiększenia ilości miejsc parkingowych, ze względu na szczupłość zasobu nieruchomości. Obecnie na terenie uczelni zlokalizowane są przy budynkach dydaktycznych parkingi zewnętrzne oraz dwupoziomowy parking podziemny. Łączna liczba miejsc parkingowych wynosi ok. 190 - mówi Beata Szkaradzińska, rzecznik prasowy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Jak uczelnia planuje rozwiązać ten uciążliwy dla mieszkańców problem i czy powstaną nowe parkingi? Przedstawicielka uczelni tłumaczy, że problem się rozwiąże, choć nieprędko. - Wstępnie planowana jest budowa parkingu na terenie zrewitalizowanego starego szpitala. Po oddaniu obiektu sytuacja z ilością miejsc parkingowych diametralnie poprawi się - zapowiada.

Problem w tym, że droga do odbudowy starego szpitala i do oddania go do użytku, jest jeszcze daleka. Uczelnia wynajęła już firmę do wyburzenia starych budynków, ale widocznych efektów prac jeszcze nie widać. Trwają też prace nad projektem zagospodarowania tego terenu. Ma być gotowy w pierwszej połowie przyszłego roku. Dopiero wtedy PPWSZ będzie mogła ogłosić przetarg na rewitalizację starego szpitala. W marcu tego roku rektor uczelni Stanisław Gulak zapowiedział, że budynek zostanie oddany do użytku w 2020 roku.

Przypomnijmy, iż cały budynek tzw. starego szpitala będzie wyremontowany i przebudowany na potrzeby dydaktyczne uczelni. Zostanie on też rozbudowany w północnej części i będzie do niego przeniesiony Instytut Nauk o Zdrowiu. Mają się tam w rozbudowanej części znaleźć duże sale wykładowe.

r/
zobacz także
komentarze
Sąsiadka23.11.2018, 19:04
@ zachowuje spokój. Kiepsko z tym spokojem u Ciebie. Widzę ze szanownego pana poirytowalam. Ja to widzę tak: rewitalizacji starego szpitala nie doczekamy jeszcze długie lata, a problem jak był tak będzie nadal. Nie wiemy jaka ilość studentów zostanie na Kokoszkowie ale wiemy ze budynek się nie skurczy i żeby go utrzymać trzeba pozyskać studentów nowych i nowe kierunki. Tak wiec problemu braku miejsc nie rozwiąże stary szpital. Poprzedni rektorzy nawet nie poruszali tematu bo mieli trochę oliwy w głowie, no ale pan ks Gulak chce wszystkim coś udowodnić , tylko co ?Fajnie ze młodzież jest w nt ale niech myślą gdzie i jak stawiają samochody. A skoro już sobie tak piszemy to powiedz mi @ zachowuje spokój , cóż to za czarodziejskie przepisy nie zezwalają na zrobienie parkingu ???
Zachowuję spokój.23.11.2018, 14:55
@Sasiadka - szanowna pani nie pomyślała, że jak przeniosą się wydziały to ... studenci i pracownicy tez? Tak myślałem.
Zachowuję spokój.23.11.2018, 14:54
Do reszty - zrobienie parkingu nie jest wcale proste. Nawet na prywatnej posesji. Proszę sprawdzić przepisy a potem stukać w klawiaturę.
Zachowuję spokój.23.11.2018, 14:52
@pankracy pies - taaa "wykupić"... Już widzę jak ktoś sprzedaje swoją działkę na Kokoszkowie po państwowej (a inna nie wchodzi w grę) wycenie.
pankracy pies22.11.2018, 15:59
A tam naokoło są różne działki niezagospodarowane. Czy ktokolwiek z władz uczelni sie tym zainteresował? Czy nie dałoby sie wykupić którejs działki i zrobic drugi parking wielopoziomowy? Jakby zrobic np. 3-kondygnacyjny. Jedna czy dwie kondygnacje moga byc pod ziemią. Wtedy nawet nie potrzeba bardzo dużej dzialki. A samochodów zmiesci sie sporo.
xxx22.11.2018, 11:51
zlikwidować uczelnie i tak wszyscy narzekają na nią, studenty wyjadą, miasto powoli samo umrze...
Podhalanin22.11.2018, 10:01
Niektórzy komentujący chyba nie wynieśli ze szkoły podstawowej umiejętności czytania ze zrozumieniem. Jest wyjaśnione, że stary szpital będzie miał również sale wykładowe, to oznacza, że część zajęć zostanie przeniesiona do nowego budynku czyli de facto i tak problem się w części rozwiąże. Pozostaje tylko otwarte pytanie na jak bardzo...
erer22.11.2018, 07:47
Pani rzecznik Szkaradzińska a jak juz bedzie parking przy starym szpitalu to na Kokoszków studenci będą chodzic na nogach czy teleportować sę??? co ma piernik do wiatraka???
Studenty22.11.2018, 07:32
Parking na starym szpitalu a potem z buta na uczelnię.. Bardzo śmieszne.
qwerty21.11.2018, 20:42
Pryszcz w lecie, mega problem jest w zimie czy w deszczu wieczorami. Widoczność ograniczona, przyczepność ograniczona. Zjeżdżasz z góry juz musisz uważać bo samochód sam ciągnie a tu ciasno, wyskakują zza każdego samochodu piesi bo nie ma chodnika ani z lewej ani z prawej. Idą środkiem ulicy świete krowy. Rozjade kiedy którego niechcący i bedzie awantura. Domy się budują, ciężarowe wielkie jeżdzą. Ciężko sie z nimi wyminąć na drodze a co dopiero jak jeszcze samochód stoi i zajmuje 1/3 drogi.
Mandaty sypać. Uczą sie to niech sie nauczą parkować jeszcze.
Obiektywny21.11.2018, 20:39
Tak samo jest na Wojska Polskiego jak się cała wieś zjedzie. Do tego rajdy sobie urządzają. Już nie mówię o tych dwóch budach z żarciem petów pełno, naplute w koło. Palarnię sobie zrobili i nikt nie może tego zmienić.
...21.11.2018, 19:56
Skoro brak miejsc parkingowych, brak dojazdu środkami komunikacji miejskiej, problem z parkującymi pojazdami, to może zburzyć Podhalańską Szkołę Wyższą? Problem zostanie rozwiązany i poprawi się również stan powietrza.
Pppiiiihhh21.11.2018, 19:19
Na parking za free na berekach a później z buta .
bobek21.11.2018, 18:55
a na woj pol pod metalka co sie dzieje ??? buraki laduja sie wszedzie i bieda wyjechac !
Sasiadka21.11.2018, 17:42
Szanowna Pani rzecznik raczy nie kompromitować siebie i władz uczelni i nie wspomina o terenach starego szpitala. Poza tym co ma wspólnego Kokoszków z ulica szpitalna ? Ze niby blisko z punktu A do B ? Może tunel zrobicie?A może na Kokoszkowie zostawicie 190 studentów, bo 190 miejsc parkingowych. Jaka hipokryzją nas Pani zaskoczy?Po co na forum publicznym mówić takie bzdury. Nie macie na ten problem ani pomysłu ani możliwości technicznych i co najgorsze chęci. Uczelnia liczy ok 300 pracowników administracyjnych i dydaktycznych. Stróż strzeże bram wjazdowych jak do twierdzy. Ha ha ha. Proszę mi powiedzieć Pani rzecznik jakie konkretnie widzicie rozwiązania. Ja nie pierwszy raz czytam bzdury w szanownej Pani wykonaniu , ale tym razem nie mogę tego nie skomentować. Pozdrawiam z za płotu
Miastowy21.11.2018, 17:40
Zrobić strefę płatnego parkowania i po problemie będzie a ludzie co tam mieszkają zarobią jak będą wpuszczać na swoje posesje i nikomu to nie będzie przeszkadzać zrobili uczelnie to i parkingi niech zrobią a jak nie ma niech miasto zarabia.
mieszkaniec21.11.2018, 17:15
Zarządca drogi powinien postawić znaki zakazu parkowania. Teraz przydała by się straż miejska. Miasto by zrobiło
mieszkaniec21.11.2018, 17:11
policjanci powinni nakładać mandat na samochód który utrudnia poruszanie się pieszym po chodniku oraz po drodze. Samochód taki stwarza duże zagrożenie
Zgoda na bałagan?21.11.2018, 17:05
No ale przecież już teraz można wywozić odholować i karać za tamowanie jezdni i chodnika. Każdy z tych kierowców ma obowiązek przestrzegania przepisów a parking to kwestia ich wygody. Problem można rozwiązać od jura jednym patrolem drogówki i zleceniami dla holownika.
panda21.11.2018, 17:01
Od czego jest komunikacja miejska? Ona jest chyba sama dla siebie i gburowatych, wiecznie spóźnionych kierowców. Nie dziwota, że wszyscy jeżdżą autami bo nie ma alternatywy
Partyzant21.11.2018, 16:30
My jak downo jeździli do szkoły to starym jelczem i 99% uczniów tak jeździło i było fajnie,nowe znajomości i w ogóle jakieś życie towarzyskie było.A teroz mamiś z tatom kupiom auto,srajfona i tyle dzieci widział....
PK21.11.2018, 15:16
Nowotarski standard szkoły,urzędy,sklepy,banki itd... bez miejsc parkingowych.Wszyscy narzekają,ale jak przyjdzie do wyborów na nowe władze to wszyscy zadowoleni głosują na tych samych...
Tak było z przejściem między alejami a równią,narzekali narzekali na władze że nie wykupili,a jak wybory to albo nie idą głosować,albo bezmyślnie głosują na tego samego twórcę obecnego porządku.Jakoś cicho o korkach na Ludźmierskiej po wyborach nikomu nie przeszkadzają?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl