25.11.2018, 13:23 | czytano: 9445

Znikną budynki dawnego szpitala w Mieście

arch. Podhale24
NOWY TARG. Do 21 grudnia br. trwać mają prace rozbiórkowe obiektów budowlanych na terenie starego szpitala. Część kosztów pokryje Miasto Nowy Targ.
Koszt rozbiórki wyniesie ponad 312 tys. zł. Na mocy podpisanego w ub. miesiącu porozumienia pomiędzy Urzędem Miasta, Podhalańską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, samorząd będzie partycypować w tych kosztach przeznaczając z budżetu miasta ponad 18 tysięcy zł.
Teren, który przekazany został uczelni już kilka lat temu - ma zostać przeznaczony na potrzeby szkoły. W głównym budynku powstać ma Instytut Nauk o Zdrowiu.

Projekt zagospodarowania całego terenu znany będzie dopiero za kilka miesięcy. Rektor uczelni, k. Stanisław Gulak mówi, że budynek zostanie oddany do użytku za dwa lata.

s/
zobacz także
komentarze
Mańka28.11.2018, 11:04
Do Realista
Wielki Pan bo w Krakowie studiował i rodzice dali na utrzymanie. Niestety, ale wiem jakie są realia, bo sama studiowałam w Krakowie kierunek techniczny, który tak bardzo polecasz i tak, było ciężko, ale mam porównanie bo studia magisterskie z tego kierunku kończyłam na PPWSZ, nie ze wgledu na brak ambicji lub temu, że się nie dostałam do Krk, bo pracę inżynierską obroniłam z wyróżnieniem, ale dlatego, że spodobał mi się profil uczelni. Co mogę Ci powiedzieć? Że poziom tutaj w ogóle się nie różni, uczyłam się ciężko, czesto noce nie przespane, spotykałam niektórych wykładów z poprzedniej uczelni, a nawet powiem, że zdobyłam tutaj więcej doświadczenia niż w Krk, bo nie traktują Cię tutaj jak robota. Teraz mam swoją firmę, kontrakty z zagranicą i uważam, że to co teraz osiągnęłam zdobyłam w głównej mierze nie na uczelni w Krk tylko tutaj. Oczywiście są różne kierunki, bo dziennikarstwo czy dietetykę można też studiować w Krk i co wtedy niby jest lepsza? Uważacie ludzie, że tylko studia techniczne się liczą? Nawet nie wiecie jak teraz takie zawody podbijają młody rynek i nigdy nie będę mówić, że ja jestem lepsza, bo byłam w Krk na studniach technicznych - bo każdy się musi uczyć. No, a najbardziej boli jak ktoś potem krytykuje tę Uczelnie nigdy tu nie studiując i nie mając pojęcia jak studia wyglądają? Co wy myślicie, że chodzi się na Podhalanke pucyć oscypki, a papierek wydaje baca najwyższy? Ehhh ludzie, niech Wam będzie, że Kraków to niewiadomo co. Osobiście w swojej firmie na prkatykach miałam osoby z tej uczelni jak i Krakowskich i jestem w stanie stwierdzić, że Ci pierwsi niczym się nie różnią od 2, a nawet powiedziałabym, że potrafią swoja wiedzę użyć w praktyce. To boli jeśli uważacie, że chodzą tutaj tylko osoby nieambitne. Wielcy Panowie i Panie....
koza26.11.2018, 17:52
miastowy! aleś napie........ poruszając temat estetyki miasta zapraszam na rynek . tam zobaczysz paskudy nie mające nic wspólnego z estetyką /natomiast z kiczem i brudem bardzo wiele/ zwane potocznie kawiarenkami. Czyj to pomysł? Przypomnisz nam?
pol26.11.2018, 10:13
natura 2000, nie wolno tego ruszać, będą kary ogromne
Obserwator26.11.2018, 07:09
Wstyd dla miasta i wstyd dla Wyższej z Podhala,że niszczy się cos co na zachodzie jest pod ochroną. Gdzie jest konserwator zabytków?
as26.11.2018, 00:44
do fred...chciał byś mieszkać w budynku gdzie było prosektorium?
Znowu na tym forum prezesy sie wypowiedziały.
rewitalizator25.11.2018, 21:32
no to w końcu bedzie parking dla studentuf
kogitator25.11.2018, 19:38
@ Tadek:
Do mysiej dziury. Założył tłumiki do obu uszu żeby niczego nie słyszeć i zasłonił jak dziecko oczy rękami żeby niczego przypadkiem nie widzieć.
Tadek25.11.2018, 18:22
Budynek starego szpitala jest objęty "nadzorem konserwatora zabytków".
GDZIE SIĘ SCHOWAŁ KONSERWATOR ZABYTKÓW .????
dzim25.11.2018, 18:22
a to nie zabytek czasem
hhh25.11.2018, 17:29
Potraficie czytać? Główny budynek nie zostanie rozebrany.
Budowlaniec25.11.2018, 17:24
Tam.dach.jest.pozontku.czeba.tynki.pozbijac.podłoge.zerwac.okna.wymienic.
.łonczne.dzwiami.fufamenta.zdrowe.z.kamiena.piaskowca.chydrałlike
.zmienić.na.nowym.asz.szkoda.takiego.budnku.kkominy.nwe.postawic
hary25.11.2018, 17:03
fred .. czy ty jesteś glupi czy jaki co chcesz wyremontować za 312 tys ile pomieszczeń ? To wystrczy moze tylko na ocieplenie budynku ale nie na remonty pomieszczeń
kogitator25.11.2018, 16:26
@ Miastowy:
Chyba nie, a raczej na pewno nie, ponieważ ten rozrost prywatnych klinik jest pochodną i dowodem na to że państwowa służba zdrowia funkcjonuje źle. Ja nie będę wnikał co dokładnie funkcjonuje źle, ale wiem że konkurencyjny szpital w powiecie wyeliminowałby monopol w świadczeniu usług medycznych. 35 milionów Polaków tak czy inaczej płaci podatki, finansując w ten sposób służbę zdrowia, i Ty twierdzisz że chyba idzie w dobrą stronę gdy powstają prywatne kliniki??? Albo jedno albo drugie: jak płacę za prywatną służbę zdrowia to nie płacę za państwową służbę zdrowia. Ten stary szpital można było odnowić i mógł służyć ludziom.
Ja25.11.2018, 15:36
Jeśli rozbiora ten piękny stary szpital, to słowo honoru, zgłoszę barbarzyńców do prokuratury. Całe to urzędowe towarzystwo że starostwa z ratusza i Podhalanki.
fred25.11.2018, 15:22
Za 312 tyś.to by remont przeprowadzili i było by dla rodzin co nie mają mieszkan,ale lepiej zburzyć i na tym zarobić umią tylko burzyć niż remontować.A byłą zajezdnię kiedy rozpieprzycie bo to okropny widok.dla miast.
Miastowy25.11.2018, 15:15
@Nowak

główny budynek szpitala zostaje i zostanie poddany rewitalizacji, chodzi o te poboczne budynki.

@kogitator

Czy jedno stoi drugiemu na przeszkodzie?

Zresztą już obecnie obserwujemy rozrost różnych prywatnych gabinetów i klinik, więc chyba idzie w dobrą stronę.
kogitator25.11.2018, 14:35
@ Miastowy:
Czy zamiast myśleć o uchwałach krajobrazowych, nie lepiej byłoby zatroszczyć się o budowę drugiego szpitala w Nowym Targu? Brak konkurencji dla obecnego jedynego szpitala sprawia że obniża on poziom świadczonych dla mieszkańców usług (kolejki do specjalisty, częstowanie pacjentów sepsą, rozrost prywatnych gabinetów lekarskich, itd.). Stolica jednego z największych powiatów w Polsce potrzebuje co najmniej dwóch, konkurujących ze sobą o pacjenta szpitali, konkurencja jeszcze nikomu nie zaszkodziła.
Nowak25.11.2018, 14:22
Ładne to było. Nie dało się zachować?
Miastowy25.11.2018, 14:15
Wspaniale! Jestem pełen podziwu i bardzo mnie cieszy to, jak zmienia się Miasto w ciągu ostatnich lat. Mam tu na myśli właśnie rewitalizację historycznych, zrujnowanych budynków. Jeśli ktoś miał okazję zapoznać się ze strategią rozwoju Miasta na najbliższe lata, to wie, że duży nacisk będzie kładziony właśnie na poprawę estetyki Miasta poprzez rewitalizację takich obiektów.

Udało się z dworcem i wieżą wodną, udało się paskudny jarmark zastąpić prawdziwą perełką, na rogu rynku zza rusztowań wyłania się już piękna kamienica, niemniej wciąż jest dużo do zrobienia. W samym centrum jest kilka straszących budynków, zrujnowanych, niedokończonych. Wiadomo, kwestia właścicieli, niemniej ciekaw jestem, czy władze mają na to jakiś pomysł. Idąc dalej, co z prewentorium na Kowańcu? Oraz innymi budynkami w tej okolicy (choćby budynek przy ul. Robów, piękny, okazały, lecz coraz bardziej popadający w ruinę). Ulica Ludźmierska i stylowy budynek tuż przy torach? I wiele wiele innych.

Poruszając temat estetyki Miasta, warto również wrócić do uchwały krajobrazowej. Co z nią? Bo temat wyraźnie ostatnio ucichł.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl