28.11.2018, 17:46 | czytano: 16616

Karetka jechała prawie 20 minut do 4-latka, u którego ustały funkcje życiowe

Arch. Podhale24.pl
Do dramatycznego zdarzenia doszło w niedzielę w Czerwiennem. Zgłoszenie, jakie otrzymali ratownicy, mówiło o zatrzymaniu funkcji życiowych u 4-letniego dziecka. Zespół ratownictwa medycznego obsługujący gminę Czarny Dunajec miał w tym czasie inne zgłoszenie, dlatego wysłano tam karetkę z Zakopanego.
W związku z tym, że karetka z Zakopanego miała dłuższy czas dojazdu, do pomocy dziecku ruszyli strażacy i ratownik medyczny, po służbie, mieszkający w sąsiedniej miejscowości. Karetka dojechała do dziecka w 18 minut i 34 sekundy od momentu zgłoszenia. - Do zdarzenia został zadysponowany specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego stacjonujący w Zakopanem w związku z faktem, że obsługujący gminę Czarny Dunajec zespół ratownictwa medycznego realizował w tym czasie inne zlecenie wyjazdu - informuje dr Joanna Paździo, Rzecznik Prasowy Wojewody Małopolskiego.
Równo z karetką zadysponowało na miejsce również strażaków z OSP w Czarnym Dunajcu. Jednostka ta włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego i ma przeszkolonych ratowników. Na miejsce został również wysłany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Wobec powyższego zostały podjęte wszelkie kroki zmierzające do jak najszybszego dotarcia służb ratunkowych do pacjenta - podkreśla rzecznik.

Ostatecznie strażacy dojechali na miejsce niemal równo z zespołem ratownictwa medycznego. Czas dojazdu wyniósł nieco ponad 18 minut, co - jak przekonuje dr Joanna Paździo - jest zgodne z przepisami. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym mówi, że maksymalny czas dotarcia nie może być dłuższy niż 15 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 20 minut poza miastem powyżej 10 tysięcy mieszkańców.

Przywrócenie czynności życiowych u 4-latka powiodło się. Dziecko zostało zabrane do szpitala.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Kochanka13.12.2018, 21:14
Helikopter wojskowy trzeba bylo jeszcze wynająć bylo by szybciej niz karetka.... to ze Rafał jest kimś nie znaczy ze ty też
RatMed02.12.2018, 09:07
Jak czytam te bzdury, to aż mi się scyzoryk w kieszeni otwiera.... Począwszy od artykułu który jest niekompletny i nie ukazuje jak było naprawdę, poprzez nieznajomość komentujących zasad funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego. Wzywajcie dalej karetki do gorączki a potem miejcie pretensje że karetka musi jechać z innego miejsca... Wszyscy mądrzy, znacie się na wszystkim. /.../
Ratownik01.12.2018, 10:57
Przykre że każda tragedia to okazja do KRYTYKOWANIA bez znajomości tematu.Winien PIS,brak lekarza w karetce,pogotowie..Bzdury i złośliwośći..
W sytuacji zatrzymania krążenia i oddechu,czyli kiedy się umiera,czasu jest niewiele-PARĘ minut.I trzeba mieć wiele szczęscia zeby ratownicy dotarli na czas.
Najważniejsze jest dotarcie na czas.Rozwiązaniem słusznym jest zadysponowanie miejscowego OSP-tu można poprawić organizację-nie znam się na przepisach ale wyjściem by było wysłanie pierwszego na miejscu ratownika który by rozpoczął resuscytację do czasu przybycia ZRM,czy innej pomocy.To jest skuteczne rowiązanie.DRugie-uczmy się ratować.Nie bójmy się ratować.
Dodam też,że niestety wzywacie Państwo pogotowie do wszystkiego.Argumentem który mnie wyprowadza z rrównowagi-BO płacę ZUS,bo mi się należy,bo nie mam czym...możeMOŻE dlatego nie było wtedy karetki która dotarłaby dużo szybciej.
Mam nadzieję że dziecko wróci do zdrowia.
Mam nadzieję że dzick
Nirznany29.11.2018, 08:12
Znamy to jak pogotowie funkcjonuje gdyz na terenie miasta w nocy do nieprxytomneho dziecka z drgawkami i że ściskam szczękowa po czterokrotnych rozmowach z pogotowie jadą 25 minut to co się dziwić że do wyjazdu z Zakopanego jadą 20 minut za teren miasta to i tak sukces przechodziłem to 2 lata temu w nowym targu
Tt29.11.2018, 08:11
MB ,czytaj od początku do końca, i myśl co czytasz ,cytuję:
, do pomocy dziecku ruszyli strażacy i RATOWNIK MEDYCZNY, PO SłUŻBIE, MIESZAJĄCY W SĄSIEDNIEJ MIEJSCOWOŚCI. eh nie przeczyta jeden z drugim a się czepia .
wyborca myslący29.11.2018, 06:41
@besala-ważne jest każde życie!TO POCZĘTE ALE JESZCZE NIE NARODZONE TAKŻE!!zastanów się nad sobą!!:(Nie są to skutki Dobrej zmiany tylko całych lat zaniedbań w służbie zdrowia!Tobie też przydał by się jakiś dobry psychiatra!!A modlić się zawsze trzeba i nie ironizuj!!Co ma do tego Anna Paluch czy Edward Siarka?Czy to oni tak "super"rządzili przez dwie kadencje?Zastanów się głęboko zanim coś napiszesz:(
ciekawski29.11.2018, 06:08
ale żyje ????????????????????
koń który mówi29.11.2018, 05:36
do -besala!!-Tak,tak!!Pamiętam że za rządów PO-PSL jak ministrem Zdrowia był Arłukowicz oraz Ewa Kopacz ,to poziom służby zdrowia był na niebotycznym poziomie a troska o dzieci była powalająca!Karetki śmigały do potrzebujących pomocy w kilka minut,w przychodniach nie było kolejek a szpitale oczekiwały na pacjentów aby zapewnić im wysoki poziom leczenia!!Pani Kopacz w roli ministra Zdrowia jak pojechała do Smoleńska po katastrofie TU-154 TO BARDZO ZADBAŁA O RODZINY TYCH KTORZY ZGINĘLI A ZIEMIE NA MIEJSCU KATASTROFY PRZEKOPAŁA NA METR W GŁĄB!To był poziom służby zdrowia nie to co za rządow PiS-u!!:)PRAWDA BASELA?:)
król Julian29.11.2018, 05:17
@besala-Ty taka(taki) od urodzenia nieszczęśliwy ***??-Wiem,Wiem-Twoi idole (Tusk,Kopacz,Arłukowicz byli najlepsi i bardzo dbali o służbę zdrowia i wydźwignęli ją na niebotyczny poziom!!Teraz jak Schetyna dojdzie do władzy(co nie daj Boże)-to karetka dojedzie w 10 sekund a w szpitalach i przychodniach będą czekać na pacjentów super lekarze z super sprzętem!!Pewnie będą ich witać kwiatami!!
chochlik28.11.2018, 22:54
ja tam nieśmiało zwracam uwagę że w tytule funkcje USTAŁY :)
ANTY_LEWAK28.11.2018, 21:40
@PolskadlaPolakow
Nie marudz, dotarli w wyznaczonym czasie. Nie da się karetki teleportować w 5 sekund.
Ukraińców sam średnio znoszę, ale to tania siłą robocza, póki co pracują na Polską służbę zdrowia. A Ty takimi swoimi prostackimi tekstami tylko zniżasz się do poziomu banderowców i do tego szkodzisz ruchowi narodowemu w Polsce i dając wodę na młyn lewakom do tego by 'niezdecydowanych' odwieść od Narodowych idei, które będą się kojarzyć głownie z forumowymi prostakami.
MB28.11.2018, 21:40
Nie wspomniano nic w artykule o ratowniku medycznym z pobliskiej miejscowości, a to on był podobno pierwszy na miejscu i podjął działania ratunkowe. Pisali o tym strażacy z OSP
besala28.11.2018, 21:23
To są skutki dobrej zmiany. Ważne jest tylko dziecko nienarodzone. Później to już zmartwienie rodziców! Głosujcie dalej na Annę Paluch (gwiazdę Pienin) na posła Siarkę i senatora Hamerskiego. Oni wymodlą cudowne życie od poczęcia do rozwiązania. Dalej to już problem nie ich!
góral28.11.2018, 20:29
dalej kasujcie karetki z lekarzami na pokładzie, najlepiej zrobic 1 karetke na cała małopolskę. Chore państwo min 4 karetki na powiat!
PolskadlaPolakow28.11.2018, 19:01
ukrainskich banderowcow lecza w polskich szpitalach a dla polakow niema sluzby zdrowia w swoim kraju jestesmy piatym kolem u wozu.....
BedzieDobrze28.11.2018, 18:49
Biedni rodzice i rodzina dziecka. Nawet nie chce s9bie wyobrażać co czuli. Dzieki Bogu ze dzidzius zyje i mam nadzieję ma się dobrze. Dużo zdrowia dla Dziecka i podziękowania dla osób ratujacych.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl