01.12.2018, 13:11 | czytano: 3552

Premiera filmu o wizycie Jana Pawła II w Nowym Targu

W najbliższą niedzielę 2 grudnia o godz. 11:35 na antenie TVP3 Kraków odbędzie się premiera filmu "Nowotarski Krajobraz z Janem Pawłem II".
Film został zrealizowany przez TVP3 Kraków na zlecenie miasta w ramach mikroprojektu „Wędrówka śladami historii, kultury i tradycji pogranicza polsko- słowackiego Nowy Targ Kieżmark”. Jego twórcy to: Dariusz Fedorowicz, Ludmiła Figiel, Aleksandra Sadowicz, Mateusz Różański, Jan Bielecki, Przemysław Filipowicz, Andrzej Popiel, Krzysztof Hojnic i Maria Guzy.
W ten sposób Nowy Targ, jako miasto papieskie, chce uczcić przypadającą na 2019 rok rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku.

Dodatkowo, oprócz filmu, planowana jest publikacja, w której znajdą się osobiste fotografie nowotarżan, obrazujące ich spotkania z Janem Pawłem II. A nowotarskie lotnisko – jako szczególne miejsce pamięci o wizycie ojca św. – będzie uzupełnione o pamiątkowe tablice i znajdzie się jednym z ważniejszych punktów na trasie transgranicznego projektu związanego z turystyką rowerową – czyli historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku wokół Tatr.

oprac. r/ źródło: Urząd Miasta Nowy Targ
zobacz także
komentarze
oli04.12.2018, 12:08
...kogitator...no i dobrze,że nasz Ojciec Święty nie jest noblistą,bo musiał by stać równo z takim Bolkiem i innymi kanaliami.On nie zabiegał o sławę ale o godne życie dla człowieka,również dla Ciebie.Więc trochę mniej buty by Ci nie zaszkodziło, a więcej pokory.
Zor02.12.2018, 12:13
@ oli W adwecie kler daje chłopcom wolne?
kogitator02.12.2018, 11:22
@ Rondel:
Czy był taki okres kiedy zgłaszano kandydaturę Wojtyły do pokojowej nagrody Nobla? - Tak, były to lata 1999-2003. Czy Wojtyła kiedykolwiek tę nagrodę otrzymał? - Nie.

@ oli:
Najlepiej ten dialog z judaizmem w katolickiej Polsce pokazuje zjawisko narastającego antysemityzmu, z którym nijak Kościół w Polsce nie może sobie poradzić. A jak wygląda ten rzekomo nawiązany dialog z islamem to najlepiej pokazują sondaże poparcia dla islamskich uchodźców i ogólnie stosunek Polaków do kwestii arabskich emigrantów.
samo życie02.12.2018, 11:16
A dla mnie JP2 to polityk i aktor, o pedofilstwie wśród jego podwładnych nie wspomnę, bo umniejsza jego świętości. Księdzu w Polsce zawsze uchodzi na sucho.
oli02.12.2018, 10:01
...kogitator...po co zabierasz głos jak nie błyszczysz wiedzą i ośmieszasz się.Nasz Ojciec święty nawiązał dialog z judaizmem i islamem.Nie mógł się tylko dogadać z cerkwią prawosławną.Nie blużnij i w adwencie wycisz się.
Rondel..02.12.2018, 09:50
Do kogitator...ale sie wysiliłeś...nobla to Tobie powinni przyznać...lepiej zamknij sie w swoim swiecie....bedzie lepiej dla Ciebie i społeczeństwa...
Baciok02.12.2018, 05:43
Urzad Miasta powinien sfinalizowac remont budynkow lotniska bo to wstyd nazwac lotniskiem papieskim opamietajcie sie rajcy...
kogitator01.12.2018, 20:20
Jaką tablicę pamiątkową! Jeszcze może kapliczkę w tym miejscu na lotnisku gdzie pocałował polską ziemię, kapliczkę w tym miejscu gdzie na Błoniach wyciągnął w górę rękę, kapliczkę przy drodze tam gdzie kazał zatrzymać papa mobile aby spojrzeć na Tatry, stop!
Jana Pawła II należy oceniać dwutorowo: pod względem religijnym i pod względem świeckim, czyli jako działacza o światowym zasięgu. O ile pod względem religijnego sacrum nic nam do tego bo się na tych sprawach nie znamy, to jednak w sferze publicznej możemy go oceniać i krytykować. Zamiatał brudy pod dywan, za jego pontyfikatu doszło do afery w banku watykańskim (pisał o tym swego czasu Financial Times, a jest to gazeta poważna), nie potrafił nawiązać partnerskiego dialogu z innymi kulturami i wyznaniami, zaprzepaścił wiele szans które minęły bezpowrotnie (właściwie to udało mu się jedynie nawiązanie dialogu i współpracy z kościołem protestanckim), przez co Kościół stoi dziś w tym miejscu w którym stoi. Był łasy na tytuły, doktoraty honoris causa, itd., strasznie zabiegał aby mu przyznano pokojową nagrodę Nobla, której nigdy nie dostał.
To powiedziawszy przyznać trzeba że najbardziej ze wszystkich papieży wpływał na losy ludzkości i kierunek zmian na świecie za swojego bardzo długiego pontyfikatu, i w tym sensie można go dziś spokojnie nazywać Janem Pawłem Wielkim. Drugiego tak aktywnego Papieża już nie będzie nigdy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl