02.12.2018, 23:01 | czytano: 3777

Grand Prix tegorocznego Sacrosongu zdobył zespół Cantabile. Puchar Publiczności przypadł scholi z parafii pw. św. Jana Pawła II (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Podczas niedzielnego Koncertu Laureatów, prócz tegorocznych finalistów, zaprezentowała się także Rodzina Kutyłów, która rok temu zdobyła Puchar Publiczności. wystąpił także Paweł Madzia - laureat głównej nagrody sprzed roku. Tym razem Grand Prix zdobył zespół z Nowego Sącza - Cantabile.
Nagrody wręczali m. in.: starosta nowotarski Krzysztof Faber, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda, poseł Edward Siarka i radny wojewódzki Marek Wierzba.
Koncert Prowadzili Dorota Rak i Dariusz Tokarski

Protokół z XXIX Przeglądu Piosenki Religijnej na Podhalu SACROSONG 2018
Jury w składzie: Halina Sięka – przewodniczący, Barbara Banowska, Bożena Giżycka - przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

SOLIŚCI - KATEGORIA DZIECIĘCA
I miejsce ex aequo Katarzyna Waberska - Podwilk i Magdalena Matoga - Bysina
II miejsce Krystian Gizicki - Nowy Sącz
III miejsce Jakub Duda - Klikuszowa i Zofia Sęk - Borek Szlachecki

Wyróżnienie - Julia Papież - Bańska Niżna

ZESPOŁY - KATEGORIA DZIECIĘCA
I miejsce Schola Dziecięca Parafii pw. Św. Jana Pawła II - Nowy Targ oraz Dziecięcy Zespół Wokalny „JEDYNKA” - Nowy Targ
II miejsce Duet Sisters Klara i Matylda Smoła - Tarnów oraz zespół Kabatinki - Szaflary

SOLIŚCI - KATEGORIA MŁODZIEŻOWA
I miejsce Oliwia Ślipek -- Nowy Sącz
II miejsce Zofia Sydor - Kraków
III miejsce Karolina Pietrzak - Nowy Sącz
WYRÓŻNIENIE: Julia Skupień - Skomielna Biała

ZESPOŁY - KATEGORIA MŁODZIEŻOWA
I miejsce zespół Hajnica - Ochotnica Dolna
II miejsce duet Patrycja i Nina - Młodów oraz zespół SKRZYPNIANKI - Skrzypne
III miejsce zespół Niebo w Piekielniku - Piekielnik

GRAND PRIX zespół CANTABILE - Nowy Sącz
Uzasadnienie:
Komisja 29. Archidiecezjalnego Przeglądu Piosenki Religijnej na Podhalu kontrolowała dobór tekstu i poddawała ocenie walory muzyczne wykonywanych utworów. Patrzyła na wykonawców i słuchała, na ile wykorzystują wybrane do towarzyszeń instrumenty oraz w jakim stopniu stosują środki wyrazu muzycznego.

Wśród solistów zwracano uwagę na: dostosowanie tonacji do możliwości głosowych wykonawców; intonację; zróżnicowanie dynamiczne i interpretację; dykcję.

W śpiewie zespołowym również na: stopień trudności wykonywanych utworów oraz harmonię w dobranych głosach i zachowane proporcje dynamiczne wynikające z roli, jaką spełniają poszczególne głosy w śpiewie wielogłosowym. Z kolei w wykonywanych towarzyszeniach instrumentalnych na największą uwagę jury zasługiwało: pełne wykorzystanie możliwości instrumentów – różnorodność melodyczna na instrumentach jednolitych; pomysły na improwizację i ich realizacja.

Poziom muzyczny przesłuchań konkursowych był bardzo wysoki. Pojawiło się sporo ciekawych wykonań, przewinęło się również wiele talentów. Komisja zadbała zaś o to, by wygrali najlepsi. Gratulujemy wszystkim laureatom niezwykłej wrażliwości muzycznej oraz umiejętności twórczej interpretacji tradycyjnych oraz współczesnych pieśni zarówno religijnych, jak i patriotycznych. Życzymy wiele radości płynącej ze wspólnego muzykowania i sukcesów w samorealizacji."

opr. s/ zdj. Szymon Pyzowski
komentarze
z04.12.2018, 07:04
Po co to uzasadnienie wyboru, jak rzeczywistość okazuje się inna. Słabe wykonania na pierwszych miejscach
Majka03.12.2018, 21:57
Gratulacje dla Scholi i dla Księdza , który prowadzi. Gratulacje dla dziewczyn - lubię pójść na mszę na której śpiewa schola miło Was się słucha. Natomiast nie rozumię dlaczego organy nie są wykorzystane tyle pieniędzy i nikt nie potrafi na nich zagrać. Ksiądz od Scholi wraz z dziewczynami tak potrafi uatrakcyjnić mszę że nawet do domu się nie chce iść tylko by się chętnie słuchało. Zasłużyliście na tą nagrodę i życzę dalszych sukcesów.
c03.12.2018, 20:04
Oj z jJedynką rzeczywiście przesadzili. Jakieś nieporozumienie
xyz03.12.2018, 19:57
HAJNICA - gratulacje !!! Wyrazy uznania dla Pana Leszka Szewczyka.
fun03.12.2018, 17:54
No i po chrześcijańsku. W komentarzach roi się od komplementów i gratulacji.
Matylda03.12.2018, 12:52
Jak ma się uzasadnienie ocen Jury do występu Scholi "Jedynka" a występu
Scholi "Kabatinki" ? Porównać tego się nie da nawet w tak obszernym uzasadnieniu.Żenada - "Jedynka" z wyróżnieniem to już byłby wielki sukces.
m03.12.2018, 11:46
Do ens
Bo werdykt jest taki , jaki jest,coraz mniej ludzi się zgłasza.
12303.12.2018, 11:43
Przegląd ma charakter otwarty dla wszystkich wykonawców szerzących wartości chrześcijańskie z całej Polski oraz z zagranicy - z regulaminu konkursu. Gdyby chodziło o zespoły tylko z krakowskiej, nie mogłaby wystąpić też Ochotnica.
GA03.12.2018, 11:26
ZASADY WYBORU /.../

Proszę nie pisać wersalikami. Moderator.
ens03.12.2018, 09:03
Ja wszystko rozumiem ale skoro to konkurs archidiecezjalny to dlaczego występował Nowy Sącz i Tarnów skoro to archidiecezja tarnowska?
g03.12.2018, 07:32
Nic dodać nic ująć. Koncert Laureatów był odbiciem wyników. No cóż