04.12.2018, 12:05 | czytano: 8814

Obidowa: wandale przebili turystom opony w kołach (zdjęcia)

Fot. FatBike Polska
Niemiła "niespodzianka" czekała na grupę turystów, głównie z Krakowa, którzy w sobotę wybrali się na rowerach na Turbacz, zostawiając auta na parkingu w Obidowej. Gdy w niedzielę wrócili z Gorców, mieli poprzebijane opony w samochodach.
- Nie wiem, dlaczego ktoś nam to zrobił - mówi członek grup, miłośników jazdy na rowerach Fat Bike, którzy w sobotę wyruszyli z Obidowej na Turbacz. - Zaparkowaliśmy w dozwolonym miejscu, na wyznaczonym parkingu na końcu Obidowej, przy początku trasy narciarskiej na Turbacz. Parkują tu turyści, narciarze. Nikomu nie blokowaliśmy wjazdu, ani nic z tych rzeczy. Zostaliśmy na Turbaczu na noc. Gdy rano wróciliśmy na dół, w siedmiu samochodach były poprzebijane opony. W samochodzie kolegi przebite były wszystkie cztery opony na kołach i jeszcze rezerwowa opona na tylnej klapie. Nie rozumiemy, dlaczego ktoś nam to zrobił - dodaje.


Sprawa trafiła na policję. - Mamy zgłoszenie o czterech samochodach, ale wiemy, że poszkodowani będą to również zgłaszać na policję w Krakowie. Na razie mogę powiedzieć, że wszczęte zostało dochodzenie w tej sprawie i szukamy sprawców - informuje mł. asp. Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu i apeluje do świadków, którzy widzieli osoby kręcące się feralnej nocy przy samochodach, o kontakt z policją.



Dodajmy, że to nie pierwszy tego typu przypadek w Gorcach. Dwa miesiące temu, również w nocy z soboty na niedzielę ,na os. Jamne w Ochotnicy Górnej nieznany sprawca przebił 14 opon w 7 samochodach zaparkowanych przy drodze do schroniska Gorczańska Chata.

r/ zdj. FatBike Polska
zobacz także
komentarze
obidowianin12.12.2018, 14:23
koledzy kolegom poprzebijali opony po awantyrze na turbaczu a nie obidowianie
ZamojskiRider09.12.2018, 08:46
Powiedzialbym, ze goralska klasyka. Tradycyjna wrogosc do ludzi z innych regionow PL. Najzbawniejsze to ciagle (i nudne juz) podkreslanie swojej odrebnosci etnicznej w stosunku do "krakusow" w komentarzach, co tez tylko potwierza skale izolacji mentalnej w swoich malych dolinkach. Dzis to juz nie jest folklor w takiej sytuacji, ale chora zascianskowosc. Rzekoma otwartosc gorali na ludzi? Wolny zart, poczytajcie analizy socjologiczne 'goralskosci'. To jest rasizm terytorialny i etniczny. Szkoda, bo Polska sie naprawde bardzo rozwinela pod tym wzgledem, ale jak widac sa nadal oazy zacofania. Mam nadzieje, ze Policja zrobi z tym porzadek, /.../ Tak 6-8 mscy. I kilofy do rak, niech dlubia na zakopiance. Wiezienie to nie powinny byc wczasy tylko 12h w kamieniolomie.

Karać powinno się też za publiczne oskarżenia bez dowodów. Proszę i o tym pomyśleć. Moderator.
Nn07.12.2018, 17:55
Uczciwy, wartościowy człowiek tego nie zrobił, bo przez myśl by mu to nawet nie przeszło. Zwykły wandalizm...nierobów, pełno również na Podhalu, którzy z nudów uprzykrzają innym życie. Mam nadzieję, że Policja stanie na wysokości zadania i znajdzie idiotę, który to zrobił
krakuska z Podhala06.12.2018, 09:18
Do basta:
Nie mam już rodziny w Obidowej. Babcia po I wojnie światowej stamtąd wyjechała, podobnie, jak pozostałe jej - liczne - rodzeństwo.

Do części pozostałych komentatorów:
Jestem zbulwersowana komentarzami tych, którzy wyrażają zrozumienie dla takich działań jak opisane w artykule!!! Jak Wam nie wstyd? Myślałam, że to tzw. chuligański wybryk, ktoś po wódce zrobił coś głupiego i teraz gdzieś w zaciszu domowym siedzi i mu wstyd. Ale po komentarzach części z Was widzę, że to tylko moja naiwność. Część z Was faktycznie daje komuś prawo do tego, żeby przebić opony w cudzym aucie! Po pierwsze, niszczenie cudzego mienia jest przestępstwem. Po drugie, czy osoby te parkowały na prywatnym terenie czy przy drodze publicznej, w dozwolonym miejscu? I na koniec: jak tam Wasze katolickie sumienie? Wszyscy przecież wiedzą, że nie ma lepszego katolika niż góral. Tak lubicie wszem i wobec deklarować przywiązanie do katolickiej wiary. Chodzicie do kościoła w cuchach i góralskich portkach. A w życiu codziennym co? Ale dobrze, że jest Adwent, a potem Boże Narodzenie - będzie okazaja do spowiedzi.
Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd dla tego/tych, którzy poprzebijali opony i dla tych, którzy nic złego w tym nie widzą.
basta05.12.2018, 22:39
@Krakuska rodem z podhala.

To zaparkuj u rodziny jak ją masz w Obidowej
Zamiejscowy05.12.2018, 21:50
Górale dramatycznie tracą przy bliższym poznaniu.
Tadam05.12.2018, 21:20
@SQ9
Zalatuje od ciebie jakimś udziałowcem który chce promować i zbijać kasę na czyjejś własności
krakuska rodem z Podhala05.12.2018, 20:33
No a ja głupia chciałam pojechać do Obidowej zimą na biegówki. Myślałam, że miejscowi chcą turystów, wójt gminy NT ponoć chce urządzać jakieś centrum sportowe w Klikuszowej. A tu takie cuś! A mam Was gdzieś, jak mnie nie chcecie. Też mam auto z rejestracją KR. Miałam też babcię, która pochodziła z Obidowej, ale cóż... Są inne miejsca, gdzie można pojechać i gdzie opon nie dziurawią.
Pontiusz05.12.2018, 16:27
Pytanie czy gmina zrobiła cokolwiek aby powiadomić innych turystów parkujących w tym czasie w Obidowej? Uszkodzonych opon może być znacznie więcej! Czy gmina po tym zdarzeniu powiesi tablicę informacyjną: parkujesz na własną odpowiedzialność lub uwaga okolica niebezpieczna? ( są miejsca w Polsce, które takie tablice umieszczają ) czy może nadal będzie tylko wspominać o super przygotowanych szlakach?
Jasiek z gór05.12.2018, 09:35
Turbacz nie jest mój ale mój jest las polany drogi prowadzące do nich które udostępniam wszystkim.A Krakus jak kupi kawałek działki to grodzi i grozi konsekwencjami.
oko05.12.2018, 08:11
"Chodź na Turbacz" - dosłownie.
Trzeba będzie zamontować przy parkingach kamery. Zachowanie wandali to wstyd dla miejscowości i Gminy.
Janosik05.12.2018, 07:50
Wy brońcie krakusów, a oni rozdeptują nasze góry. Jedźcie do Krakowa i spróbujcie zaparkować na jakimś osiedlu to zobaczycie jak będą wyglądać Wasze samochody. Oponę to jeszcze można wymienić, ale malowanie karoserii to dużo większy koszt.
Dziki mieszkaniec Obidowej05.12.2018, 07:40
Luis fon Luis
A cóż to takiego Ci dzicy Obidowianie zrobili? Bo nie chcą żeby z Obidowej drugą Białkę zrobić? Chyba każdy człowiek ma prawo do własnego zdania niezależnie od tego czy to Obidowianin czy inny marsjanin. A sprawcy tego aktu wandalizmu jeszcze nie znaleźli więc nie wiesz czy to ktoś z lokalnej "dziczy" czy może jakiś mieszczański bohater. Nie wiesz czy to normalny szary człowieczek któremu niejeden taki jak Ty życie uprzykrza czy może jakiś psychol któremu sie w życiu nudzi i rozrywki szuka. A takich to na całym świecie pełno, nie tylko w dzikiej Obidowej.
"Nie sądźmy abyśmy my nie byli sądzeni"
A jak następnym razem przyjedziesz do tej dziczy to uważaj żeby jakiś dziki z krzaków z maczugą na Ciebie nie wyskoczył
Właściciel05.12.2018, 06:43
Do SQ9 mówi ci coś teren prywatny. Gdzie tą kasę w tej miejscowości zostawiają
SQ904.12.2018, 21:40
Czytam i nie mogę nadziwić się bezmiernej głupocie niektórych dokonujących wpisy - zakładam, że to autochtoni. Krakusy Wam przeszkadzają, że niby przyjeżdżają, zostawiają samochody, śmieci, wchodzą na Turbacz. A niby ten Turbacz to jest Wasz czy też mój - NIE. Wszystko się zmienia w tym ten idiotyczny punkt widzenia, jak taki krakus czy warszawiak zostawia u Was kasę czy to za nocleg, czy to w sklepie, itp. Wtedy jest Ok, bo góral dostaje dudtki. No to odwróćcie sobie sytuację i pomyślcie sobie jak będzie taki ceper - krakus traktował teraz nas jak pojedziemy do Krakowa (a zapewne każdy góral co najmniej raz w roku tam bywa) samochodem i go zostawimy na parkingu. Rejestracja KNT tudzież KTT jest w Krakowie bardzo widoczna wśród rejestracji KR lub KRA. Ciekawe jak byście się czuli jak wracacie z jakiegoś super czy hiper marketu np. po świątecznych zakupach i zastajecie wasz samochód z przebitymi oponami. Cóż - idiotów nie brakuje na tym świecie - w tym na Podhalu. Nic tylko "pogratulować" rozumku.
Bond04.12.2018, 20:47
Debili niestety nie sieją tylko się rodzą.
Demolka04.12.2018, 20:20
E tam tylko opony . We Francji to są demolki.
VANDALS04.12.2018, 19:36
Może centusie z Krakowa sami sobie przebili opony a teraz placza...
Luis fon Luis04.12.2018, 18:16
Obidowianie psioczą na turystów odkąd zaczęli czesciej sie pojawiać. Odkąd zrobili trasy narciarskie, odkąd o Starych Wierchach i Turbaczu zrobiło się głośniej. A bo to auta jeżdżą, a bo to śmieci zostawiają a bo to,a bo tamto. Obidowa to dzicz ! I dziczą jest mentalność tych ludków. Przykre...
wzrokowiec04.12.2018, 16:20
przebijanie opon to innowacyjny nowy biznes, wiadomo o co chodzi
Monika bez Stanika04.12.2018, 14:42
Krakusów jak widać nikt nie lubi
Miejscowy Druch04.12.2018, 14:41
Deptają zasmiecają nam turbacz to musimy jakoś reagować
ada04.12.2018, 14:10
Ktoś kiedyś powiedział:nic nie dzieje się bez przyczyny.
zyd podhaanski04.12.2018, 13:47
WANDAL to jest wlasciciel posesji wedlug gaZETY WYBORCZEJ TJ.tp. POZDRAWIAM, 1989
ja04.12.2018, 13:03
bezstersowe wychowanie !! KOMUNO wróć . Pała i wąskie drzwi .
dziadek04.12.2018, 13:00
Myślę, że okoliczni mieszkańcy zawsze coś wiedzą, tylko często milczą ze strachu. Gdyby policja zagwarantowała 100% anonimowość... To nie zwykły donos na sąsiada, tylko możliwość wyeliminowania czegoś, co jest po prostu chore...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl