08.12.2018, 16:29 | czytano: 8862

Spór o stanowiska w Radzie Powiatu Nowotarskiego. PiS unosi się honorem, a radny Michał Borzęcki rezygnuje z funkcji wiceprzewodniczącego

Fot. Robert Miśkowiec
NOWY TARG. Rada Powiatu Nowotarskiego ustaliła składy komisji problemowych. O ile składy uzyskały jednomyślne poparcie, o tyle wybór przewodniczących wywołał spór. Będący w opozycji klub radnych Prawa i Sprawiedliwości otrzymał propozycję obsadzenia przewodniczącymi 3 komisji, ale odrzucił ją, bo chciał przewodniczyć 4.
Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Julian Stopka mówił, że przed poprzednią sesją rozmawiał ze starostą Krzysztofem Faberem przedstawiając mu zasady podziału przewodnictwach w 9 komisjach. - Klub PiS liczy 12 radnych, co w ujęciu procentowym daje 41% składu rady. Wobec tego, przy 9 komisjach, to prawie 4. Oczekiwaliśmy, że nasz klub otrzyma przewodnictwo w 4 komisjach. We wtorek zadzwoniłem do starosty, z pytaniem, w których komisjach dostaniemy przewodnictwo. Nie upieralibyśmy się, czy w tej czy tamtej. Natomiast pan starosta oświadczył, że otrzymamy tyko w dwóch - kultury i bezpieczeństwa. Przy tamtej rozmowie, przed pierwszą sesją, akceptacja starosty była. Nie wiemy, co się wydarzyło w międzyczasie, że tych czterech komisji nie chcecie dać. Dlatego oświadczam, że my nie przyjmujemy przewodnictwa w tych 2 komisjach – stwierdził.
- Wszystko się zgadza, tylko poza tym, że powiedziałem, iż tę propozycję przedstawię klubowi pod dyskusję. Samodzielnie nie podejmuję decyzji - tłumaczył starosta Faber, przekonując, że niczego nie obiecywał.

- Ponieważ nie dotrzymano słowa, ja rezygnuję ze stanowiska wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Nowotarskiego - oświadczył radny Michał Borzęcki (na zdjęciu). - To jest dla mnie sprawa honoru. My chcemy pracować, ale wy nas do tego nie dopuszczacie.

Podczas przerwy padła oferta przewodnictwa w 3 komisjach, ale klub PiS ją odrzucił. - Trzymamy się tego, co było na poprzedniej sesji i tego co wynika z prostej arytmetyki – odpowiedział na tę propozycję radny Stopka. - Stosujecie Państwo dziwną technikę spychania nas do narożnika. To jest niczym nie uzasadnione. Ambicje nie pozwalają wam na to, żebyśmy przewodniczyli komisjom? O co chodzi?

- Taka była decyzja klubu - stwierdził starosta, a potem powtórzył to wicestarosta Bogusław Waksmundzki.
Ostatecznie w głosowaniu przewodnictwo we wszystkich komisjach objęli radni klubu Wspólnie dla Powiatu. Są to:

Komisja Budżetowa - Marek Szarawarski
Komisja Rewizyjna - Tomasz Rajca
Komisja Infrastruktury - Maria Łojas-Jurkowska
Komisja Edukacji Publicznej - Józefa Guziak
Komisja Kultury Rozwoju i Promocji Powiatu - Robert Furca
Komisja Zdrowia i Polityki Społecznej - Jan Kuczkowicz
Komisja Geodezji, Rolnictwa, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Ochrony Środowiska - Irena Rataj
Komisja Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli - Jacek Stopka-Studencki
Komisja Skarg Wniosków i Petycji - Paweł Waksmundzki
Komisja Doraźna - Tadeusz Rafacz

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
baciok@10.12.2018, 23:40
Do nick DżejDżejOkocza
Twój wywód to kompletne pomieszanie z poplątaniem.Rzucasz sie nieskładnie z argumentami od lewa do prawa. Nie będę się z tobą przerzucał prymitywnymi argumentami.Tylko kilka uwag
Kiedyś PZPR wytyczała drogę(może pamiętasz te czasy, bo ja jeszcze trochę pamiętam). Teraz PiS ma być nieomylnym drogowskazem.
Po drugie żeby komuś dać , trzeba komuś zabrać.
Minęły 3 lata, czy siedzą złodzieje z PO. Nie. Podwyżki cen, wnet prąd. Ja dziękuję za takie prowadzenie gospodarki.
Żeby mnie Państwo obecne nie okradło będę się musiał ciągać po WSA.
Tak mi idą na rękę.
Zachowuję spokój.10.12.2018, 15:11
@Matematyk - 41% z 9 komisji daje 3,69. Ponieważ to więcej niż 3,5 - zaokrągla się to w górę do 4. Stąd właśnie jak najbardziej uzasadniona argumentacja radnego.
DżejDżejOkocza10.12.2018, 12:19
Baciok, co ty za przeproszeniem pierniczysz za farmazony ? jaką wolność ci odebrał PiS ? wolność do dewiacji ? Ludzie stracili w twoich oczach, bo wybuczeli kompletną kompromitacje Prezydenta ? człowieku, gdzie ty masz oczy. Takiej ilości wpadek jak ten kolo w połączeniu z jego brakiem wiedzy sprawił, że mieliśmy karykaturę Prezydenta. Druga sprawa to pretensje w pierwszej kolejności powinniście mieć do ludzi a nie partii, piszecie, że się przyspawali do stołków, ale ktoś ich tam najpierw musiał posadzić, kto to zrobił ? Zetel, nawet jak nie lubisz obecnego Prezydenta to powinieneś się do niego odnosić z co najmniej takim szacunkiem jak do jego poprzednika. Proszę również internetowych trolli o nie używanie nicków kojarzących się z góralszczyzną, bo to was od razu demaskuje. Najlepsze w tym wszystkim jest to, większość ludzi żyje lepiej, właśnie dzięki PiS, ale ciężko im to przyznać. Ja wam dobrze radzę nie głosujcie za dewiacjami, ani za polityką migracyjną totalsów - samo to już was powinno skłonić do przekreślenia timmersmansowskich POmazańców.
Optyk10.12.2018, 11:53
Do nie ślepy
Zapomniałeś dodać że niektórzy stoją na drabince albo stoją obok stołu i patrzą jak inni siedzą
patriota10.12.2018, 11:07
Czytam, że minister sprawiedliwości w sumie nie dziwi się bandytom, którzy pobili byłego wiceszefa KNF... W jakim my kraju żyjemy. Ludzie wykasujmy to całe PIS, Solidarną Polskę i partię Gowina w najbliższych wyborach parlamentarnych, bo obudzimy się z ręką w nocniku, jak znowu będą u władzy. Niech się zajmą lepiej kasami SKOK!!!!!!!!!!!
ppf10.12.2018, 10:51
Jak Moderator spróbuje obejrzeć program Studio Polska albo dowolny z kilkoma politykami to zmieni zdanie

Nie ma powodu zgadzać się na chamstwo. To, że ktoś zachowuje się jak ciećwierz nie oznacza, że to norma. Pozdrawiam. Moderator.
k10.12.2018, 09:36
A to się uśmiałem. Pis i honor?
stary juhas10.12.2018, 08:51
PIS to porażka , widac na szczeblu powiatowym i centralnym że interesuje ich tylko walka o stołki, nie współrządzenie z innymi dla dobra naszego kraju tylko ważne co my chcemy .W powiecie przegrali bo nie umieli sie dogadac i innymi. Pan Borzęcki to największa pomyłka.
ZochazKrakowa10.12.2018, 07:47
Tym radnym to chyba trzeba jedno przypomnieć - podobno macie pracować i działać na rzecz obywateli? A tu proszę, walka o stołki i o posadki. Żenada stulecia z tą władzą!
Obiektywny10.12.2018, 07:26
Proszę szanownych internautów, może ktoś wie co konkretnego ,przez lata brania diety poselskiej, zrobiła dla Podhala pani Paluch? gwizdów i antydemonstracji partyjnych, nie liczę
Obserwator10.12.2018, 07:22
@Do Obserwator, "drugi sort" to nie ja wymyśliłem tylko prezes prezesów a po za tym mam powody by twierdzić to co twierdzę a w kontekście minionych 3 lat cudownych zmian, to i tak łagodnie wypowiedziałem się. Nie cierpię niekompetencji a niestety nie kompetencje decydują a przynależność partyjna a to już kiedyś w historii ,przerabialiśmy.
troska o budżet09.12.2018, 23:11
Radnym obniżyć dietę o połowę.Jaka praca taka płaca...!
baciok@09.12.2018, 20:51
Kilka moich uwag:
1. POPiS z jednego korzenia. Najpierw jedni kradli w ordynarny sposób teraz drudzy wchodzą w te same buty.
2. Nie lubię partii które ograniczają moją wolność. POPiS to takie gospodarczo bolszewie. Oprócz tego PiS z buciorami zaczął wkraczać w życie osobiste jednostki.(oczywiście dla jego dobra)
3. Lokalny PiS stracił u mnie jak Pani Paluch w ordynarny sposób zakłócała wiec Prezydenta Komorowskiego w NT( Pan Komorowski nie z mojej bajki ale jednak to był Prezydent Rzeczpospolitej)
4. Ta gra między PO i PiSem jest udawana. Tu jest walka ***
Jesteśmy po prostu najzwyczajniej w świecie robieni w balona.

Ludzie to nie zwierzęta. Moderator.
ano09.12.2018, 20:17
umów należy dochowywać!!! urlopy należy wykorzystywać, a nie rezerwowac se kase na ekwiwalenty urlopowe..... wstyd!!
fk09.12.2018, 19:15
Gdyby przywódcy PiS w Radzie Powiatu posiadali odrobinę zdolności negocjacyjnych, odrobinę umiejętności zawierania kompromisu to dziś rządziliby powiatem.Wystarczyło przekonać kogokolwiek, nawet najmniejszy komitet i posiadaliby większość w radzie.Ich zdolności do zawierania kompromisu widzieliśmy na sesji.Koalicja rządząca oferuje 2 komisje i wiceprzewodniczącego.PiS żąda 4 komisje i wiceprzewodniczącego.Koalicja wyciąga rękę do kompromisu 3 komisje i wiceprzewodniczącego.PiS obraża się zabiera zabawki i opuszcza piaskownicę.
Jeżeli ci młodsi radni w klubie PiS nadal będą słuchać niereformowalnych starszych panów w wieku emerytalnym Stopki, Waksmundzkiego,Komorka, Borzęckiego to nigdy nie obejmą władzy bo ludzie im nie ufają a nawet ich się boją.
nie ślepy09.12.2018, 16:56
zetel: oczywiście wszelkiego rodzaju POpaprańcy zawsze mają rację! Każdy kto myśli inaczej, jak wy ...jest idiotą?! Nawet Bronek w POzycji stojącej prezentował się ładnie na krześle i tylko dlatego, że większość Polaków ma rozum, nie stoi on na nim w drugiej kadencji!
Do Obserwator09.12.2018, 16:54
Skąd tyle jadu? Kto to jest wg Obserwatora "ten drugi sort obywateli" i co to w ogóle jest za rynsztokowe słownictwo?? Mamy w nieodległej pamięci "zupełnie nadzwyczajną kastę ludzi" , a tu na naszym podhalańsko - orawsko- spiskim podwórku Obserwator już podzielił nas na pierwszy zupełnie nadzwyczajny i ten drugi sort obywateli?
A swoją drogą: Honor trzeba mieć. Gratuluję odwagi Panie Borzęcki
gazdaII09.12.2018, 14:18
ale michał wściekły
jon09.12.2018, 14:16
zmniejszyć ilość radnych o połowę, będzie mniej nierobów
zetel09.12.2018, 12:55
,, anty '' masz racje z Komorowskim , ale kim jest teraz przy nim Adrian ? i czy to jest powód żeby do niego Elusia od Paluchowej krzesłami rzucała .Rada powiatu została wybrana przez suwerena .Cieszy fakt że mimo wszystko większość ludzi w moim powiecie ma rozum .
Nocny długopis09.12.2018, 12:39
Do anty
Ale jesteś pomazańcem
anty09.12.2018, 11:39
do @Andrzejx48
Posłanka A.Paluch, można mieć do niej zastrzeżenia, jak zresztą do wielu polityków... Kto jest bez grzechu, niech...
Natomiast Prezydent B.Komorowski to była totalna pomyłka, nie pilnował interesów Polski a nawet ją wiele razy ośmieszał (np. Szogunem)...
Dla mnie był klockiem tego układu, który Polskę wystawił na wyprzedaż i naszych obywateli do rangi służących ...
Pamiętam, że za psie pieniądze sprzedali PKL, a prezydent na obchodach jakiś obchodów zbeształ na ekranie TV Lasy Państwowe że się im "kolejek" zachciewa... Dziś POprarańcy i ich 7ydowskie fundusze na gwałt chcą wiedzieć ile ten bład kosztowal...
Obiektywna09.12.2018, 11:11
Spór o władzę , stołki itp...może Ci Panowie w wieku emerytalnym już by odpuścili i dopuścili ludzi młodszych .
Toruń09.12.2018, 11:08
Do magda
Nam się premię należą
Misiewicz09.12.2018, 11:06
@ magda .
Andrzejx4809.12.2018, 10:35
Panie Borzęcki skoro chcecie pracować to pracujcie przecież nikt wam w tym nie przeszkadza przecież nie musicie mieć do tego przewodniczących komisji chcieli byście mieć we wszystkim rację tak jak czyni to góra pod przewodnictwem Kaczyńskiego nie liczycie się z nikim ani niczym chcecie tylko aby wasze było na wierzchu nic jak dotąd nie zrobiliście dobrego tak dla kraju jak również dla Podhala na czele z mierną posłanką Paluch czym ona może się poszczycić jakimi osiągnięciami prócz głupiego krzyku i obrażana Prezydenta Komorowskiego i oraz pokazywania się z politykami PiS więc o co obraza powiem to tak pracujcie i pokażcie efekty waszej pracy bo jak dotąd to niczego nie pokazaliście pozdrawiam
magda09.12.2018, 10:24
to własnie sa rzady PO !!!!! swoj swojemu raczka raczke myje tak bylo jest i bedzie.
Mochery09.12.2018, 10:19
Do Zagłosuje na pis
Ty zawsze na pis głosujesz
piko09.12.2018, 09:41
Pan Julia Stopka - o z grozo - jasno wyjawił zasady jakimi kieruje się jego klub i rada. Nie kompetencje, nie umiejętności i to co dana osoba może wnieść swoją pracą do danej komisji ale partyjne kolory decydują o tym kto będzie przewodniczącym! Skandal!
Wiem wiem, PiS zna się na wszystkim więc moje uwagi są bezcelowe.
kalkulator09.12.2018, 09:39
Kiedy "honorem" o ile taki ma, uniesie się *** Jan Radny Łapsa ??? i co na to wyborcy Pana Łapsy, którzy głosowali na PiS a radny przeszedł do opozycji ??? hahaha - a ostrzegałem.
Obserwator09.12.2018, 08:37
Rajca, Rajca...coś mi to nazwisko mówi ale nie pomnę z jakiej bajki...
Obserwator09.12.2018, 08:34
Pan Stopka i pani Paluch czego się dotkną to ...lepiej nie mówić... mam nadzieję ,że w najbliższych wyborach ten drugi sort obywateli pokaże gdzie jest miejsce PiSu i to moje życzenia na przyszłość. Pytanie, jak się czują w opozycji? niech wiedzą, że karma wraca i mam nadzieję, że to początek
Pawel09.12.2018, 07:20
No oczywiście...praca w Powiecie na stanowisku radnego to dla PiS hańba. To nie carska robota prawda? Na listach do głosowania od razu należało więc umieścić przy nazwiskach kandydatów stanowiska w Powiecie. Jeszcze nic nie zaczęli robić w radzie a już zadyma.
zagłosuję na PiS09.12.2018, 00:12
Gdyby ogłosić dziś, ponowne wybory do Rady Powiatu,PiS uzyskałby
większość.Byłby honor i władza,a tak, niema nic.....!!!
wzór08.12.2018, 21:54
obok ... to jest tak jak z defraudacją pieniędzy w kasie nauczycielskiej za Juliana Stopki ?
obok08.12.2018, 21:07
Zaraz, zaraz ... coś mi nie gra z tą ilością komisji. Liczę jeszcze raz, jest 10.
Skąd ta dziesiąta? Czytam, że miało być 9. Więc może Komisja Doraźna to jest Komisja, czy może to nie jest Komisja, Panie Starosto? Jest tam stanowisko przewodniczącego, czy może go nie ma?
To jak teraz z tymi 41,4% Matematyku?
Oj, Panie Faber, widzę to coraz gorzej...Pana słowa, a Pana czyny, jest w tym jakaś spójność? A może jej nie powinno być...
Bzybzy08.12.2018, 19:52
Pis i honor ha ha ha
degeneracja08.12.2018, 19:51
Przepraszam, ale czy tym wybrańcom powiatu nowotarskiego zależy wyłącznie na stanowiskach? No chyba tak i to jest jakaś żenada. Panowie jesteście żenujący i nie ma różnicy czy to PiS, PO, udawacze bezpartyjni, ślizgacze, chorągiewki .... Zresztą panowie Stopka, Borzęcki, Król to takie samo nieporozumienie jak Faber ze swoją świtą. Kolesie po prostu się uwłaszczyli i będą bronić swoich pozycji do upadłego. O to idzie ta gra!
Rosiek08.12.2018, 19:46
Można nie lubić PiS, ale w powiecie nowotarskim to jedyna siła, która może patrzeć na ręce "świcie" rządzącej powiatem już chyba 4 kadencję. Chłopaki się przyspawali do stanowisk i nawet CBA w PZD ich nie rusza.......w cywilizowanym Państwie Faber powinien już dawno się podac do dymisji!
Coś mi tu nie gra !08.12.2018, 18:38
Kuczkowicz, strażak powiatowy i Komisja Zdrowia a Stopka Studencki doktor od zwierząt Komisja Bezpieczenstwa. Jaja jakieś.
/.../
aha08.12.2018, 18:37
Ja się zgadzam że ci z PiS u nie znają się na demokracji ale jeszcze więcej jest w tej bajce. Dobrze wiemy że jeżeli przyjdzie prawdziwa kontrola z góry, to bez problemu mogą znaleźć tyle brudu w powiecie że nie jeden może iść siedzieć.
Burok08.12.2018, 18:23
Najlepiej będzie jak radni PiS-u zrezygnują i oddadzą mandaty . Rozpisze się wybory uzupełniające i będzie po problemie
baciok@08.12.2018, 17:57
Kto wygrywa bierze wszystko PiS na szczeblu ogólnopolskim nie rozmawia z żadną opozycją. Ustawy przeprowadza w ciągu 1 nocy. Pan Starosta Faber nie z mojej bajki ale pokazał że ma cojones. Żałośni jesteście PiSowcy. Trzeba było wygrać wybory.
Matematyk08.12.2018, 17:45
Widać arytmetyka nie taka prosta. Skoro 41% to ?prawie? 4, (ale nie 4) zatem oznacza to przewodniczenie w 3 pełnych komisjach. Jak Pan Stopka tak będzie dalej liczył to niedługo stwierdzi, że 41% to prawie 50% więc stanowią połowę składu rady, a co wymyśli potem to strach się bać.
popieram rozłam w PiS08.12.2018, 16:34
i Julian Stopka wraz z posłanką A.Paluch ośmieszyli się na całej linii
oni już nic nie zyskają
5 radnych PiS chce się usamodzielnić i bardzo dobrze
a reszta niech słucha - Juliana Stopki Stanisława Waksmundzkiego i Jacka Króła
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl