10.12.2018, 11:43 | czytano: 1436

Muzeum Podhalańskie docenione za popularyzację wiedzy o dziedzictwie kulturowym

zdj. Podhale24
Podczas zorganizowanej w Warszawie uroczystej gali podsumowującej 26. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa - instytucje, muzea, organizacje pozarządowe i społecznicy zostali uhonorowani za zaangażowanie i pracę w popularyzację wiedzy związanej z regionalnym dziedzictwem kulturowym. Wśród nagrodzonych jest nowotarska placówka muzealna.
Szczególne podziękowania otrzymało pięcioro organizatorów Europejskich Dni Dziedzictwa z województwa małopolskiego. W tym gronie znalazło się: Muzeum Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Muzeum Ziemi Miechowskiej, Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice”, Fundacja Chronić Dobro oraz Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu.
---
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej oraz największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu, której początki sięgają 1991 roku. Pierwsza edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbyła się w 1993 roku i od tego czasu popularność tego największego w Europie projektu edukacyjno-kulturalnego nie słabnie. Od ponad 20 lat na terenie całej Polski odbywają się wydarzenia specjalne, imprezy plenerowe, koncerty czy wystawy, a właściciele zabytków udostępniają szerokiej publiczności miejsca na co dzień niedostępne. W 2018 roku w ponad 400 miejscowościach odbyło się około 1900 wydarzeń. Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Narodowy Instytut Dziedzictwa, opr.s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl