12.12.2018, 12:06 | czytano: 4546

Budowa obiektów widokowych na Długiej Polanie i Zadziale. Kolejne podejście

Fot. Urząd Miasta Nowy Targ
Urząd Miasta w Nowym Targu po kilkumiesięcznej przerwie ponownie ogłosił przetarg na budowę wieży widokowej na Długiej Polanie i tarasu widokowego na Zadziale. Poprzednio nie udało się wybrać wykonawcy, bo firmy, które wystartowały w przetargu, chciały za dużo pieniędzy.
Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej, na wzniesieniu na Długiej Polanie ma powstać wieża widokowa o drewnianej konstrukcji na betonowym fundamencie, ze schodami w środku, nakryta daszkiem. Platforma widokowa o wymiarach ok 8 metrów na 8 metrów, znajdować się ma na wysokości (od poziomu teren) ok. 21 metrów. Całkowita wysokość wieży to 27,5 m.
Z kolei na osiedlu Zadział zostanie wybudowany taras widokowy o stalowej konstrukcji i drewnianym podeście z balustradami. Przy obu obiektach zostaną zamontowane kamery.

Na oferty od wykonawców zainteresowanych otrzymanie kontraktu miasto czeka do 20 grudnia.

Termin zakończenia prac wyznaczono na połowę 2019 roku, tak, by oba obiekty widokowe zostały otwarte na sezon letni.

r/
zobacz także
komentarze
Turystka16.12.2018, 22:17
Ścieżka w koronach -totalna bzdura . To ohydne rusztowanie z żerdek pozwoli zobaczyć zrujnowany potok oraz pozbawione drzew zbocze . Czy ktoś z opętanych wizją łatwych i wielkich pieniędzy pomyślał że niszczy unikatowy krajobraz ? Dla mnie spacer chodnikiem od Kowańca do Cyrwusówki to pełen relaks bez pojazdów za to mam śpiew ptaków i szum potoku. Co oferują mi pomysłodawcy ścieżki ? Drogę prawdopodobnie asfaltową, samochody, tłumy leni śmierdzących którzy wejdą na podest zrobić selfi na fejsa . To straszne że nikt nie protestuje . Straszne że ci ludzie którzy to wymyślili dają do zrozumienia że lepiej nie protestować bo mają gościa który straszy paragrafami i kodeksami . Okazuje się że chęć zysku kilku osób jest ważniejsza niż prywatna własność, ważniejsza niż naturalne piękno . To straszne jak daleko może człowiek zezwierzęcyć się dla pieniędzy .
Bolek16.12.2018, 12:08
Symbolem XXI wieku jest przekształcenie środowiska przez człowieka zaburzające procesy samooczyszczania i wiele innych również tych, wpływających na odczuwalne zmiany klimatu.
Uparcie nie dostrzegamy skutków ingerencji inwestorów w Gorcach, a przypominam, że już są bardzo widoczne. Zapraszam, przespacerujcie się np. doliną potoku Mały Kowaniec oraz pobliskiej okolicy. Jeżeli było Wam dane być tam wcześniej, mogliście podziwiać uroki niepowtarzalnego krajobrazu mało przekształconego przez człowieka. Zobaczcie co się tam teraz dzieje, po blisko dwóch miesiącach wycinki, po pracach pseudo remontowych, czy pseudo budowlanych, sprawdźcie rejestry prowadzone przez orany administracji państwowej, uchwały rad, projekty inwestorskie, plany zagospodarowania przestrzennego wniesione w ostatnich latach i oceńcie sami, czy charakter prowadzonej tam działalności człowieka to działalność z uszanowaniem walorów przyrodniczych tego unikatowego rejonu Gorców. Przyroda jest doskonała sama w sobie. Nie potrzebuje wież, tarasów, ścieżek w koronach drzew itp. Budowa obiektów typu wieże i inne obiekty o znacznych rozmiarach umniejsza walory krajobrazowe terenu, powoduje dewastację terenów przyległych ze względu na konieczność dojazdu na budowę ciężkiego sprzętu, wymaga wycinki znacznej ilości drzew i to nie tylko w miejscu budowy, dojazdu, wymaga istotnej regulacji stoków, brzegów potoków górskich, budowy dróg koniecznych do eksploatacji komercyjnych obiektów turystycznych, edukacyjnych. Zróbcie bilans zysków i strat. Przekalkulujcie, czy za zarobione na biznesie turystycznym przez prywatne spółki, czy samorządy pieniądze można chociaż w promilu zniwelować straty jakie poniosą mieszkańcy regionu, poniesie ludzkość, przyszłe pokolenia. Zastanówcie się jeszcze raz, czy realizowany w ten sposób rozwój jest zrównoważony. I czy uprawnione jest twierdzenie włodarzy: "Nikt i nic nas nie zatrzyma"?
besala14.12.2018, 21:08
Wieże widokowe są symbolem turystyki wieku XIX! Już w połowie ubiegłego wieku zaczęto promować turystykę, która nie ingeruje w naturę! W wieku obecnym dojrzały i odpowiedzialny turysta czuje się gościem w świecie natury i ją szanuje. Burmistrz Watycha z niezrozumiałym uporem próbuje zrealizować swój anachroniczny pomysł. Podobnie jak burmistrz Watycha rozumiały istotę turystyki krakowskie damy, które wnoszono na tatrzańskie szczyty. Jednak nie tylko w tej przykrej sprawie włodarze Nowego Targu mają poglądy zapóźnione
avivat13.12.2018, 15:49
Ścieżki w koronach drzew! Poczytajcie co się dzieje na Słowacji. Ogromna wycinka drzew w najbliższej okolicy! Po co? Po to aby powstały różnego rodzaju badziewiate budynki i budyneczki! A gdzie PRZYRODA? Ano...w lesie! NIE dla ścieżek w koronach drzew!
nowotarżanin13.12.2018, 15:33
świetny pomysł..ale zanim zaczniemy wydawać pieniądze z budżetu miasta niech burmistrz odda z własnej kieszeni/pensjii/ za chybiony pomysł kawiarenek w rynku z ceratowym dachem za 98 tys i nie przerzuca na nas podwyżki podatków od nieruchomości i śmieci - nawiasem mówiąc niech jego pierdzistołki sprawdzą domy czy mają zgłoszony wywóz bo 5% mówi że pracuje i mieszka za granicą więc dom pusty i śmieci nie zgłasza a tam lokator i śmieci lądują w lesie..
Zibi13.12.2018, 09:58
@dziadek
Wszyscy się na tej jednej wieży do wietrzenia mózgu nie zmieścimy.
Chyba, że jak zwykle tylko o sobie pomyślałeś.
A rewitalizacje parków, ścieżki rowerowe itp. wbrew Twojej ocenie były i są potrzebne. Zapomniałeś jednak o priorytetach.
Ponadto bezkrytyczność wobec wadliwych koncepcyjnie, dość często nonsensownych realizacji, to też może być wg mnie wynik niedotlenienia lub wąskich horyzontów.
Malkontent13.12.2018, 09:47
@dziadek
Zapomnieliśmy, że władza potrzebuje klakierów. Bravo ścieżko-drogi rowerowe, tylko te sensownie zaprojektowane!
Niech żyją promotorzy wież widokowych! Sto lat wizjonerom promującym ścieżki w koronach drzew z wizualizowanymi widokami, których wcale nie ma w proponowanych lokalizacjach!
Brawo postęp, nawet jak po drodze zgubiliście rozsądek!
kosodrzewina13.12.2018, 09:24
Waldemar Maniowski wymyślił atrakcję. Proszę Was, zawieście na balustradach wstążki bo bez tego obraz NT będzie niepełny.
dziadek13.12.2018, 00:54
Sami malkontenci, którym życie upływa na narzekaniu. Nie samym chlebem człowiek żyje. Rewitalizacja parku, budowa ścieżek rowerowych tez były kiedyś niepotrzebne, a dziś jak widać dużo ludzi z tego korzysta. Ruszcie się z domów, przewietrzcie mózgi to myślenie Wam się zmieni. W górę, na wieżę, tam nie ma smogu.
Bolek12.12.2018, 22:19
Wszystko słoma. Ciekawe czy mają zabezpieczone środki na utrzymanie obiektów?
Weźcie się włodarze za ochronę środowiska, za smog, za wody, i inne od lat nierozwiązane problemy takie jak np. komunikacja publiczna. Skupcie się na rozwiązaniu starych problemów, a nie stwarzajcie na siłę nowe licytując się przy tym co lepiej: wieżę czy ścieżki w koronach drzew (z wirtualnym tylko widokiem na Tatry).
Gorol12.12.2018, 22:01
Proponuje zrobić taką wieże na Kasprowym
5latdryfu12.12.2018, 19:19
No i kręci się od nowa karuzela paranoi. Władza nasza kocha takie sytuacje. Wstążki i zasłona dymna. "Miszczowie" robienia dobrego wrażenia. Ufff, co to będzie?
Rety12.12.2018, 18:20
Na Turbaczu zrobić taką wieże widokową .PARODIA
podsumowanie12.12.2018, 16:14
Burmistrz i urzędnicy są trochę zacofani z cennikami, mają wycenę godzino-pracy z przed lat. Za takie pieniądze może niech sami wybudują. Od dawna cenniki poszły w górę a oni dalej swoje i najchętniej gdyby firma wykonująca zatrudniła ludzi w cenie 20 zł za dniówkę. Te czasu już bezpowrotnie minęły. Zrezygnujcie z tego plnu bo i tak nie wybudujecie za tą kwotę.
Lepiej zainwestować w obwodnicę wschód - zachód, bo to jest największy powód zanieczyszczenia powietrza - KORKI na Ludźmierskiej.
ol12.12.2018, 16:13
Na Zadziale metalowa konstrukcja-będą miały w co bić pioruny.
wiezowiec12.12.2018, 16:07
Będą to wieże na miarę naszych możliwości. Kompletny bezsens. Co da wieża na Zadziale jak tam wszystko odsłonięte. Weźcie się kopnijcie w głowe panowie
baciok@12.12.2018, 14:54
Nowy Targ bogate miasto . Wieże. tarasy widokowe. Mają rządzący rozmach.
hary12.12.2018, 14:23
Na tym Zadziale jak to ogarną , to na co ja tam niby mam patrzeć i podziwiać . ?
PK12.12.2018, 13:12
No proszę,a jednak jest jakaś kasa,a na problem korków na ul Ludźmierskiej niema i nie będzie ....
xx12.12.2018, 13:04
Nie mają na co wydawać pieniędzy to wierze i w głowie,a podatki równają do wierz.Ciągle do góry.Dość tego .
Lalos12.12.2018, 12:56
Z tym chwaleniem budowy korony w drzew bym poczekał aż powstanie...na papierze wszystko wygląda pięknie. Wieże widokowe są na szczycie góry z pięknym widokiem a korona w drzewach ...wystarczy zobaczyć plany
gazdzina12.12.2018, 12:36
Nie łatwiej zamiast tych pseudo wież wesprzeć budowę trasy w koronach drzew? Wykonsć dojazd by był z Nowego Targu a nie stawiać się okoniem? No ale wstążki ważniejsze
Zobacz pełną wersję podhale24.pl