18.12.2018, 16:02 | czytano: 6514

Nowy wójt "gasi pożary" po poprzedniku

Fot. Kadr z sesji Rady Gminy Ochotnica Dolna
OCHOTNICA DOLNA: Wójt Tadeusz Królczyk poinformował radnych o problemach, jakie zostawił po sobie jego poprzednik.
- Normalnie wygląda to tak, że po objęciu urzędu przejmuje się projekty, który są wyprowadzone na prostą. Niestety, w tym przypadku tak to nie wygląda - powiedział Królczyk. Gigantyczny problem - jak mówił - jest z tzw. powodziówkami. Chodzi o remonty dróg gminnych w osiedlach Jamne i Gorcowe zniszczonych przez powódź w lipcu tego roku. Problem polega na tym, że mimo wyznaczonych terminów zakończenia prac, nie ma możliwości ich zakończenia tak, by wykorzystać otrzymane dotacje. Zdaniem wójta, od początku było wiadomo, że nie da się ich zrobić w terminie. Skutkiem tych zaniedbań jest to, że gmina nie wykorzysta w tym roku pieniędzy otrzymanych z województwa na odbudowę strat po powodzi, i musi mieć nadzieję, że w przyszłym roku otrzyma jeszcze raz na to pieniądze. - Musimy mieć nadzieję, że ktoś zrozumie naszą sytuację i przyzna nam te pieniądze jeszcze raz w przyszłym roku - mówił. - To był pierwszy gigantyczny pożar, jakie zastałem w urzędzie - dodał, podkreślając, że poprzednia władza dopuściła się rażących zaniedbań w tej sprawie.
Kolejny problem, jak mówił, to zmiana systemu segregacji śmieci na terenie gminy Ochotnica Dolna od 1 stycznia 2019 roku. Gmina jest do niego zupełnie nieprzygotowana. Tymczasem od nowego rodziny wszystkie śmieci muszą być dzielone na cztery frakcje. Gmina, zdaniem wójta, powinna była ogłosić w tej sprawie przetarg, ale tego nie zrobiono. Tadeusz Królczyk mówił, że rozmawiał o tym problemie z przedstawicielami firmy odbierającej śmieci i prawdopodobnie uda się znaleźć jakieś tymczasowe rozwiązanie tego problemu.

Do "pożarów do ugaszenia" zaliczył też m.in. sprawę modernizacji oczyszczalni ścieków, która się okazała droższa niż zakładano, "chaos" przy oddaniu budynku ośrodka zdrowia w Tylmanowej czy masowe awarie paneli fotowoltaicznych.

r/
zobacz także
komentarze
Owca22.12.2018, 00:06
Widzę, że pełna kontrola!
owca21.12.2018, 23:48
Szkoda słów - wybraliście barana na przewodnika - to go macie, Zamiast do przodu - to najpierw będzie gasił pożary ugaszone. Tego wyboru się po Was, moi ziomkowie nie spodziewałam.
kogitator19.12.2018, 18:50
do kris:
Na miejscu wójta poleciłbym wykonanie symulacji ile kosztowałoby gminę samodzielne wykonywanie danej usługi zamiast/przy równoczesnym ogłaszaniu przetargów, bo obawiam się, że za moment instytucja przetargów przestanie po prostu działać ze względu na zbyt wygórowane ceny usług zgłaszane przez uczestników przetargów (często firmy nie znają ograniczeń w przetargach i przesadnie śrubują ceny za swoje usługi). Trzeba oddolnie robić symulacje ile co kosztuje, chociażby po to, żeby później wiedzieć ile mniej więcej dana usługa może kosztować. Nie wspominając że na wypadek gdyby to jednak Gmina zdecydowała się na wykonanie czegoś, wówczas wójt staje się pracodawcą, przyjąć może do pracy nowych ludzi, a pieniądze nie wychodzą poza Gminę gdzieś w Polskę, tylko zostają w gminie.
do kris19.12.2018, 07:28
Nowy wójt nie gada a robi. Problem z fotowoltaiką rozwiązany w dwa tygodnie. Problem ze śmieciami będzie bo poprzednia ekipa ze starym wójtem na czele przez cały rok nie zdążyła zrobić przetargu. Zobaczymy jak nowy wójt z tego wyjdzie
bacus19.12.2018, 07:20
panie nasz szanowny wojcie pan nie jest strazakiem, oni sa od gaszenia pozarów, pan jest od rozwoju gminy i skutecznego działania i tego oczekujemy a nie bajek i historii nie z tej ziemi, był program brac sie do roboty i działac bo szkoda czasu
PasterzPPP19.12.2018, 00:08
Słychać wycie? Znakomicie.
kogitator18.12.2018, 22:52
Snuję takie opowieści, ponieważ polityka nie jest od zacałowywania się na śmierć tylko od działania. Ja naprawdę nie wiem czy rzeczywiście dużo kilometrów musiał się nabiegać żeby wszem i wobec ogłosić że wszystko co źle to wina starego wójta; równie dobrze mógł się nie ruszać z fotela żeby to ogłosić. Tamten wójt nie działał sam, w pojedynkę. Były instytucje kontrolne, które stale wszystko mu sprawdzały i zatwierdzały. A najważniejsze jest to że go już w polityce nie ma. Zostały problemy - dokładnie tak samo obecny wójt zostawi po sobie problemy następcy (tylko mi Ty znowu bajek nie opowiadaj, że obecny wójt to ho, ho, będzie nieskalany, wspaniały i czysty jak łza pod koniec kadencji - jeśli tak myślisz to znaczy że nie rozumiesz demokratycznego systemu: on ma iść czasem pod prąd opinii publicznej, on ma spalić swoje obecne poparcie, taka jest jego rola jako wójta).
Tomasz18.12.2018, 22:19
A po nowym roku Tadek powie że śmieci 100% w góre
do danka funrmanka18.12.2018, 21:26
Zgadzam się z Toba! Nowy wójt obudził się z ręką w nocniku, ale ktoś do tego nocnika narobił i nowemu wójtowi go podstawił. Jak myślisz kto to taki był? A nocnik jest wypełniony po brzegi, bo jego zawartość była gromadzona przez całe ostatnie cztery lata ;)
do kogitator18.12.2018, 21:21
Snujesz takie opowieści nie wiadomo o czym... nowy wójt jest od 3 tygodni a Ty już masz uwagi... Chłopak zapyla jak mały samochodzik lata biegiem po urzędzie. Sprawy fotowoltaiki załatwił w dwa tygodnie a stary wójt w dwa lata nie dał rady. Bardzo dobrze że mówi otwarcie jaki syf odziedziczył.
kogitator18.12.2018, 20:06
@ Stan:
I to co napisałeś to tylko wspaniały przykład na uogólnienie, które nie dopuszcza tego że można mieć i o jednym i o drugim wójcie złe zdanie. Zostaw już poprzedniego wójta w spokoju, zresztą tamten wójt też bynajmniej nie działał w pojedynkę, miał za sobą radnych, ok? Jeżeli rzeczywiście życzysz nowemu wójtowi sukcesów, to raczej pomyśl jak uda się mu zorganizować wywóz śmieci od nowego roku i szereg innych spraw. Zresztą, na ile znam braci Królczyków oraz panią Zosię z Maruszyny, to oni zawsze szanowali konstruktywną opozycję, a nie puste komplementy i laurki. Zdejmij różowe okulary i zacznij patrzeć na sprawy związane z wójtem tak jak one są faktycznie - wtedy nie jedna krytyczna uwaga pod adresem nowego wójta rzuci Ci się w oczy i gdy zwrócisz na to publicznie uwagę, teraz, jeszcze na samym początku kadencji, nowy wójt będzie Ci za to później wdzięczny, a zapewniam Cię że on nie oczekuje pustych pochwał i oklasków.
Stan18.12.2018, 18:52
Wszyscy którzy piszą pozytywnie o poprzednim wójcie to albo rodzina albo postawieni, albo nie mają pojęcia co robił poprzedni wójt. Oby nigdy więcej takiego wójta. Ja się dziwię jak mógł być dyrektorem szkoły przez kilkanaście lat. Nowemu Wójtowi życzę wytrwałości i wielu sukcesów.
danka furmanka18.12.2018, 18:47
jakie on pożary gasi , co to za głupi temat ,równie dobrze trzeba było napisać obudził się w ręką w nocniku
kogitator18.12.2018, 17:51
A więc po staremu, czyli spychologia: bo wszystkiemu jest winien poprzednik. A miał to być taki nowoczesny, kosmopolityczny i postępy, mówiący wieloma językami, młody wójt. Jeszcze przed wyborami przestrzegałem że tak będzie i, niestety, tak się stało. Jeśli nie ogłoszono przetargu na wywóz śmieci, to niech wójt powoła w swoim urzędzie jednostkę administracyjną z pracownikami komunalnymi którzy się wywozem śmieci będą zajmować. Oj, mam poważne obawy że ten młody wójt jest liberalnie zaślepiony, o czym przekonywać może jego wiara że za pomocą przetargu jak za pomocą czarodziejskiej różdżki rozwiąże wszystkie problemy, ot, rozpisze się przetarg i dalej się będzie wygodnie siedziało i kawkę piło. A jak coś będzie źle to non problem - zwali się na poprzednika i już.
kris18.12.2018, 17:48
gada, gada i gada
zobaczymy jak zacznie robić
zorientowany18.12.2018, 17:09
Nowy wójt został wsadzony na wiele min a są tacy co mówią że jeszcze wiele trupów jest w szafach :/
Jasiek18.12.2018, 16:49
Poprzedniego wójta pociągnąć do odpowiedzialności karnej niech odda kasą którą brał bezprawnie za pracę której nie wykonał.Czas skończyć z tym cwaniactwem wójtów i burmistrzów.Niech czują bat nad sobą.
bambino18.12.2018, 16:45
DZIDZIUS niech sie wroci na swoje podworko ,bo tam mu to najlepiej wychodzi hehe, .To jakies totalne nieporozumienie ze tak nieprzygotowana osoba pelni urzad wojta ! Dziecinko norma jest ze firmy koncza inwestycje po czasie a pieniadze nie przepadaja , narazil gmine na milionowe straty, szok
Przetarg;)18.12.2018, 16:39
Masowe awarie paneli fotowoltaicznych... do przewidzenia były nie tylko w gminie Ochotnica Dolna...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl