30.12.2018, 18:12 | czytano: 8275

Siedmioletni chłopiec - iskrą, od której zapłonął u wielu zapał do pomocy

zdj. Szymon Pyzowski
Na lodowisku w Czarnym Dunajcu rozegrano mecz charytatywny pomiędzy miejscowymi Drwalami Czarny Dunajec a Winter Classic Nowy Targ. Cel tego sportowego pojedynku był szczytny – grano dla chorego Mike’a Malinowskiego.
Mike ma 7 lat. Jeszcze podczas ciąży w brzuchu mamy zaraził się wirusem cytomegalii. Ten wirus atakuje ośrodkowy układ nerwowy, tkanki miękkie, hamując ich rozwój już w łonie matki. Potrafi on uszkodzić wzrok i słuch oraz doprowadzić do poważnych problemów neurologicznych. U Mike'a stwierdzono opóźnienie rozwoju psychoruchowego i podejrzenie epilepsji. Mike ma głęboki obustronny niedosłuch, co utrudniało mu komunikację z rodzicami i otoczeniem.
W 2012 r. przeszedł operację wszczepienia implantu ślimakowego i od tej pory słyszy na jedno uszko. Planowana jest operacja drugiego ucha. Chłopie jest systematycznie rehabilitowany ruchowo, słuchowo - a pomimo tego nadal jest dzieckiem leżącym, na razie nie siedzi, nie raczkuje. Terapia aminokwasowa nie przyniosła oczekiwanych efektów.
Kolejnym etapem terapii będzie wszczepienie komórek macierzystych. Ta nowa terapia komórkowa składająca się z kilku zabiegów jest bardzo kosztowna, ale daje szansę leczenia, której nie można zmarnować.
Właśnie dla Mike’a, pogodnego i wesołego chłopca zagrały w sobotę dwie amatorskie drużyny hokejowe. Ale to nie wynik był najważniejszy, ale cel tego meczu. Świadkami pasjonującego hokejowego pojedynku były całe rodziny z dziećmi, które licznie zasiadły na trybunach czarnodunajeckiego lodowiska. Na kibiców czekał bufet z gorącą herbatą, ciastkami i drożdżówkami z Piekarni Żarnecki, a nawet ciepły bigos. Wolontariusze do puszek zbierali datki na leczenie Mike’a. Można było zakupić sporo gadżetów z logiem Winter Classic. Wszystko oczywiście na rzecz Mike’a, który z wysokości trybun z rodzicami obserwował ten mecz. W przerwach pomiędzy tercjami swoje umiejętności prezentowała grupa Podhalańskiego Klubu Łyżwiarstwa Figurowego „Zwyrtany”.

Mecz miał też za zadanie promocję Charytatywnego Nowotarskiego Meczu Noworocznego Winter Classic, który 5 stycznia zostanie rozegrany na boisku obok Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Targu.

opr. i zdj. Szymon Pyzowski
zobacz także
komentarze
qwerty01.01.2019, 17:50
Ta laska /.../ Ale to taki nieistotny fakcik
Poza tym szczytna bardzo inicjatywa. Postaram się 5 stycznia zjawić coś dorzucić.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl