16.01.2019, 08:40 | czytano: 7030

Nieodśnieżone drogi i chodniki: wszystkim puszczają nerwy

Fot. UMiG Szczawnica / YouTube.pl
Na sesji Rady Miejskiej w Szczawnicy jedni narzekali na stan odśnieżania dróg i chodników oraz opowiadali, jak ludziom puszczają z tego powodu nerwy, drudzy zaś apelowali o cierpliwość i radzili, żeby samemu chwycić za łopaty. - To nie jest tak, że musimy od razu, już, teraz, godzinę po tym jak spadnie śnieg, zagwarantować każdemu i wszystko - mówił burmistrz.
Dyskusja rozgorzała, gdy radny Zenon Kasprzak poskarżył się nie tyle za zimowe utrzymanie dróg, co na zachowanie dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej. Na interwencję mieszkanki Szlachtowej, która interweniowała w sprawie nieodśnieżonej drogi, dyrektor miała jej odpowiedzieć, że dzieciom nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas przejdą się na nogach do szkoły. W drugim przypadku, słysząc, że ktoś skarży się na zimowe utrzymanie drogi, miała odpowiedzieć, że jeśli tak mówi, to może "dostać po gębie", bo jest inaczej. Zdaniem radnego, takie wypowiedzi nie powinny mieć miejsca.
- Taka sytuacja nie miała miejsca - zaprzeczyła dyrektor w obecności radnych i burmistrza Grzegorza Niezgody. - Wypraszam sobie, że ja do kogokolwiek w ten sposób mówię. Zawsze staram się trzymać nerwy na wodzy. Pan radny mnie obraził.

Inni radni stanęli w obronie dyrektor Józefy Kanclerskiej i dziękowali jej za odśnieżanie ulic. Nie wierzyli, że z jej ust mogły paść takie słowa.

- Szczawnica i pozostałe sołectwa są na razie przejezdne - uspokajał dyskusję przewodniczący Kazimierz Zachwieja, apelując o większe zrozumienie dla służb odśnieżających.

- Można wywieźć śnieg, ale nasze samochody stoją w różnych miejscach. Nie narzekajmy na tych, co odśnieżają, bo mieszkańcy też są sobie czasami winni, bo tych samochodów nie usuwają - stwierdziła radna Anna Gębala, dziękując dyrektor i jej pracownikom za pracę. - Teraz, gdy tego śniegu jest naprawdę bardzo dużo, musimy się troszkę uzbroić w cierpliwość. Przecież służby od razu tego śniegu nie usuną. Jesteśmy tylko ludźmi, czasami w nerwach możemy coś powiedzieć, ale nie wierzę, żeby pani dyrektor w ten sposób się odezwała - dodała.
- Jeśli chodzi o odśnieżanie, to nigdy nie jest tak, żeby było dobrze, bo zawsze można coś lepiej zrobić - powiedział burmistrz. - W tym roku mamy prawdziwą zimę i te wszystkie zimowe demony wróciły. My jako pracownicy samorządowi musimy pewne rzeczy ścierpieć. Prosiłbym jednak o zgłaszanie uwag do odśnieżania, a nie pretensji. Ludziom też trzeba troszkę przypominać, że oni również mają pewne obowiązki. To nie jest tak, że musimy od razu, tu, już, teraz, godzinę po tym jak spadnie śnieg, zagwarantować każdemu i wszystko. Do każdego z nas kierowane są zarzuty, że jak żeśmy sobie chodniki zrobili, to teraz mamy je odśnieżać. Traktuję te uwagi humorystycznie.

Po kolejnych skargach na odśnieżanie, przewodniczący Kazimierz Zachwieja przypomniał, że jeśli chodzi o chodniki, to obowiązek ich odśnieżania mają właściciele posesji, do których przylegają. - Czasem trzeba też dwa razy w zimie pokręcić kierownicą i czy coś się stanie z tego powodu – pytał, odnosząc się do zarzutów o źle odśnieżone drogi. - Przy takiej pogodzie sami musimy się też zapoznać z takim sprzętem, jak łopata, bo zakład komunalny wszystkiego za nas nie zrobi. Bo to też kosztuje - dodał. - Nie takie były zimy i jakoś sobie z nimi radziliśmy. Nie jest źle. Utrudnienia bywają, ale nie ma klęski żywiołowej.

r/
zobacz także
komentarze
z17.01.2019, 12:52
A jaka firma odśnieża N. Targ??
Daro17.01.2019, 09:55
Obserwator fatalne? Jedź do N Targu Krościenka i się przekonasz. Wy tylko narzekać, wszystkie drogi przejezdne towar na czas w sklepie. A że sypie i sypie to się cieszmy urokami prawdziwej zimy.
obserwator.17.01.2019, 08:43
Kasprzak ma rację,bo odśnieżanie w tym roku jest fatalne,a do tego radny jest po to by wskazywał błędy w zarządzaniu miastem.Burmistrz jest wykonawcą zaleceń rady .
burak16.01.2019, 21:22
To jest tak, że musicie od razu, już, teraz, jako politycy musicie działać dla dobra wyborców, czyli społeczeństwa, i w tym sensie jesteście naszymi służącymi. Burmistrz ma swoje przywileje ale i ma swoje obowiązki względem swoich wyborców. Natomiast inną sprawą jest tzw. 'force majeure', czyli duże opady śniegu, co ludzie rozumieją, ale nie wymigiwanie się od obowiązków, że politycy nie muszą nic robić.
logik16.01.2019, 20:49
Pan Zenon ma rację ta kobieta się nie nadaje...
obserwator16.01.2019, 14:14
Jak zwykle wszystko jest okey dla starej zasiedziałej świty ze Szczawnicy.Takich sobie wybraliście to teraz za łopaty i szuflać ulice, chodniki i do tego płacić podatki.Szkoda że halny tak mało tej świty wywiał w ostatnich wyborach.
Żal16.01.2019, 13:25
Pani Józefo, proszę nie zwracać uwagi na tego człowieka, szkoda nerwów. Kto miał okazję rozmawiać z Panią wie, że wypowiada się Pani w sposób retoryczny i kulturalny i potrafi Pani poprzeć swoje zdanie trafnymi argumentami. Pan Kasprzak do dziś nie może pogodzić się z myślą, że ktoś dobrze radzi sobie na stanowisku z którego sam uciekł. A boli tym bardziej że tą osobą jest kobieta. A Panu Zenonowi przypominamy, że pełnienie funkcji radnego wymaga powagi i nie powinno byc tu miejsca na donosicielstwo, kłamstwa i wymyślanie sztucznych problemów.
...16.01.2019, 13:16
W Nowym Targu to parę zadków ze stołków powinno być utraconych po tych tzw. akcjach odśnieżania miasta.
takitam.16.01.2019, 09:32
czyli wszedzie tak samo. magistrackie darmozjady albo podpisuja niekorzystne umowy o odsniezanie, albo maja gdzies ich egzekwowanie! a ty szary zjadaczu chleba podatki plac i placz. standard.
tylko narzekają !16.01.2019, 09:24
Nie siedzieć, nie narzekać, tylko pościągać te garniturki, do ręki łopaty i w pole. Radni mają pomagać, wspierać społeczeństwo i swój elektorat a nie ględzić.
antyzenon16.01.2019, 09:15
Ten gość już tyle wstydu sobie narobił że mógłby w końcu dać sobie spokój. Czy miał jakiekolwiek twarde dowody żeby powiedzieć publicznie coś takiego? Twarde dowody to są na YouTube jak przemądrzały pan zenon dał się podsłuchać jak pluł na innych. Sam nie potrafił zarządzać mzgk to teraz będzie skakał, jakby nie wiedział, jako byly dyrektor, jak ciężkie jest odśnieżanie tych Szczawnickich "dróg"
ens16.01.2019, 09:06
niech wezmą przykład z Nowego Targu, tutaj gorączkują się tylko mieszkańcy i przedsiębiorcy.
Za to na radzie nie ma spiny bo wszyscy radni na czele z burmistrzem mają to w tyłku.
miastowy16.01.2019, 08:57
ha ha to przyjedźcie do miasta, zobaczycie co to nie odśnieżone chodniki......
Zobacz pełną wersję podhale24.pl