16.01.2019, 16:09 | czytano: 4077

Plakaty wyborcze nadal wiszą. Bo teoretycznie - mogą

NOWY TARG. "20 listopada ubiegłego roku upłyną termin usunięcia bilbordów i plakatów agitacji wyborczej. W Nowym Targu i na granicach miasta do dziś - czyli prawie dwa miesiące po ustawowym terminie stoją nadal "agitki", szczególnie Pana Liszki. Dlaczego odpowiednie władze nie zadbają o przestrzeganie prawa i nie zmuszą ww do posprzątania po sobie" - pyta nasz Czytelnik.
Zgodnie z kodeksem wyborczym, każdy komitet ma 30 dni od zakończenia wyborów na usunięcie z miejsc publicznych swoich materiałów wyborczych. Obowiązek usunięcia materiałów wyborczych ciąży na pełnomocnikach komitetów, którzy zgłaszali kandydatów w wyborach. Jeśli po terminie plakaty nadal będą wisieć, można zgłosić sprawę na Policję. Pełnomocnikom grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.
Jak mówią policjanci - zwykle zaczyna się od upomnienia. Jeśli to nie przyniesie skutku - nakładana jest kara grzywny. Jeżeli nadal bilbordy wyborcze nie zostaną usunięte - to do akcji wkracza wójt, czy burmistrz i nakazuje usunięcie materiałów, wystawiając potem rachunek pełnomocnikowi Komitetu Wyborczego.


O plakaty Pawła Liszki, kandydata na burmistrza pytaliśmy jego pełnomocnika wyborczego. Ewa Pawlikowska nie ukrywa, że wie o sprawie. - Przypominałam o tym kandydatowi i ponaglałam go. Na razie mogę jedynie zapewnić, że zostaną usunięte, ale nie podam konkretnego terminu. Przypomnę tylko, że plakaty znajdują się na terenach prywatnych - mówi.

I tu właśnie pojawia się problem z respektowaniem przepisów. Bowiem "sprzątanie po wyborach" dotyczy miejsc, które należą do skarbu państwa i samorządu. Jeśli plakat czy baner wisi w miejscu prywatnym, to jeśli jest taka wola właściciela terenu - może tak sobie wisieć bezterminowo.

- To właśnie jest ta wątpliwość praktyczna respektowania przepisów - mówi burmistrz Nowego Targu pytany, czy wyda postanowienie o usunięciu plakatu na koszt pełnomocnika. - Odpowiedzialność ciąży na pełnomocniku Komitetu Wyborczego. W tym wypadku jest to osoba stojąca na straży prawa (Ewa Pawlikowska jest policjantką - przyp. red.), która chce kontrolować legalność cudzego działania, a sama nie przestrzega zasad. Inna sprawa to wybór miejsca na plakaty. Z punktu widzenia marketingowego to widocznie nie było zbyt popularne miejsce, skoro nie jest wykorzystywane na jakąś reklamę. A może komitetu nie stać na zaklejenie plakatu szarym papierem - zastanawia się Grzegorz Watycha.

s/
zobacz także
komentarze
Enapokaz20.01.2019, 14:33
Zabieraj te plakaty i naucz sie sprzątać po sobie.
podhalanin18.01.2019, 08:51
Dobrze że nie mamy takiego burmistrza, "dotrzymuje słowa " ???? , to też jesli chodzi o sprzatanie po sobie ??? , negatywna weryfikacja wyborcza w tym przypadku miala sens.
Woj17.01.2019, 14:02
Mnie się podoba. Na myśl przychodzą wspomnienia sielankowej atmosfery pikników przedwyborczych.. koncerty, darmowe kiełbaski z grila, uśmiechnięte twarze w ciepłych promieniach jesiennego słońca . ..
paweł17.01.2019, 10:52
brawo Grzegorz:)
axa17.01.2019, 10:40
W Czarnym Dunajcu na słupie przy kościele wisi do tej pory plakat Partii Razem z twarzą Marii Łaś. Totalne niechlujstwo.
Niech żyje nam17.01.2019, 09:02
Łubudubu kwicoł,łubudubu niech nam żyje prezes naszego klubu...
misiek Rysiek17.01.2019, 08:38
Mandat niby silny tego burmistrza, ale jak widać to wcale nie podnosi poziomu samej władzy, tej władzy, która poprzez taką małostkowość, jątrzenie i zyganie traci to co najważniejsze - swoją wiarygodność. No wstyd. Taki dzban. I to wszystko, i stanowczo, i mocno każe nam powiedzieć: parówkowym skrytożercom mówimy nie!
Kwicoł17.01.2019, 00:22
Jak czytam o nieodśnieżaniu to mi ręce opadają. Ludzie zima jest nieprzeciętna... Jesteście niepoważni, te komentarze piszą mąciciele, którzy nigdy łopaty w dłoni nie trzymali. U nas na osiedlu droga miejska odśnieżona i osiedle też dzisiaj pięknie odśnieżone przyjedźcie sobie zobaczyć. Tylko żeby jeszcze przed szkołą nr 3 rano dało się wyjechać z osiedla bo uczniowie sobie parking urządzili
spostrzegawczy16.01.2019, 23:40
Nie widzę nic dziwnego , może to są już agitki przed następnymi wyborami bo przepisy nie określają ile dni przed wyborami można się agitować.

To akurat nieprawda. Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów. Moderator.
Drwal16.01.2019, 22:36
A na jednej z kamienic na Rynku, a ta kamienica to duży sponsor kampanii wyborczej Watychy wisi baner niezgodnie z prawem i jest w porządku niby? To teoretycznie rozumiem, że jedni mogą, a burmistrz będzie obdarowywawał swoich pupili według własnego uznania? A co napisano w sprawie reklamy w mpz? Nie zna? Może powinien się zapoznać, bo będzie jak z soplami na muzeum drukarstwa. Jednych poucza o obowiązkach a sam mieszkańcom zamyka przejście na chodniku. Jakaś paranoja.
Marcin16.01.2019, 21:48
Panie Burmistrzu. Zajmij się Pan odśnieżaniem miasta lepiej bo to co się dzieje to świadczy o braku jakiejkolwiek kontroli ze strony urzędu. Za fryzlewicza działanie było szybkie w porównaniu do obecnej stagnacji. I... Nie walką można zyskać ale porozumieniem i współpraca. Walka niszczy wszystko.
pewno16.01.2019, 20:27
wina Tuska
LudzikUSA16.01.2019, 19:49
do MIASTOWY nie bardzo sie zgadzam z ta pieknoscia naszego miasta brudne zakopcone a teraz tez zasnienizone bez WC w rynku poprostu grajdolek bez promocji nikt sie naszym miastem nie interesuje bo poprostu nie ma czym. Kto w koncu zacznie promowac nasze miasto moze jakies organizacje Burmistrz czy ktos inny bierzcie przyklad z Zakopanego ktore lat trzydziesci temu nie rownalo sie bo nie moglo rownac sie z naszym miastema dzisiaj PERLA PODHALANSKA KURORT nie mowiac o okolicznych wioskach czas do zastanoienia dla wlodarzy tego " GRAJDOLKA "oj czas
mieszkaniec miasta16.01.2019, 19:41
Czcza gadanina burmistrza Watychy i kolejne dyskredytowanie niepokornych radnych. Cztery lata niszczył publicznie panią Korwin, która miała obowiązek zgłaszania wszelkich nieprawidłowości w postępowaniu władzy ... A ten jątrzył, poniżał, wyśmiewał.
Proszę zatem zamiast bzdurzenia sięgnąć po Kodeks wyborczy i poczytać o czym mówi zeszłoroczna nowelizacja. Tam jest zapis
który wyraźnie wyłącza spod obowiązku usunięcia w ciągu 30 dni materiałów wyborczych znajdujących się na nieruchomościach prywatnych, gdzie okres użytkowania nośników i przyklejonych na nich plakatach następuje za zgodą właściciela.
Koniec kropka panie burmistrzu. W języku polskim brzmi to bardzo prosto i wcale nie trzeba kluczyć i robić z ludzi idiotów.
Już nie raz te wasze instrumentalne interpretacje prawa spowodowały same kłopoty i utrudnienia dla mieszkańców, ot choćby przejście Na Równi. Też macie rację i też będziecie za pieniądze publiczne procesować się aż do najwyższej instancji, zamiast szukać rozwiązania.
Daj pan spokój i weź się w końcu do roboty!
jaś16.01.2019, 19:40
W Krościenku wiszą też a na nich p.G.....
ale jaja, ale jaja16.01.2019, 19:19
a to nie EZ były PO był pełnomocnikiem
a może zapłacą ci co skorzystali
z komitetu i dostali synekury od GW
i sfinansują usuniecie tych bilbordów
Burmistrz, który moralizuje a sam nie przestrzega 16.01.2019, 19:15
Burmistrz moralizuje i mówi o respektowaniu przepisów do tych którzy ich przestrzegają i działają zgodnie z prawem, a sam łamie przepisy - jaki daje przykład? Przypomnę samowola budowlana przy pomniku, teraz kolejna samowola i postawienie biletomatu na Szaflarskiej na własności prywatnej, bez zgody właścicieli.
dyzma16.01.2019, 19:14
A to nasz szeryf błysnął formą, hahahhaha. I ten człowiek mówi o respektowaniu prawa ... no nie mogę. Wystarczy rozejrzeć się po śmietnisku bilbordowym w mieście, przy zakopiance czy reklamach w samym Rynku. Wstyd panie burmistrzu, wstyd!. Jakoś w tym temacie szczególnie pan się nie wykazał i nie zrobił nic, by to uporządkować. Rozumiem, że kolesie mogą więcej i to pozwala zapewne Panu na manipulowanie i wykorzystywaniu litery prawa do realizacji własnych celów politycznych, ale żeby aż tak nisko upaść? W tak krótkim czasie? Niebywałe. Jak ten zalegający śnieg od miesiąca i bezradność podległych służb.
Robert16.01.2019, 17:42
Co na to radny Fatla ekspert od likwidacji?
Mądry16.01.2019, 17:27
Wysłać Fatle i Wcisło mają wprawę w likwidacji.
telo16.01.2019, 17:14
czego się czepiacie.
czytelnik zapytał - redakcja poszukała odpowiedzi
pytanie zadano burmistrzowi - odpowiedział na temat.
koniec interwencji
I biało16.01.2019, 17:14
Myślę drogi mieszkańcu że cała Polska pyta czy w mieście jeszcze burmistrza nie wybrano w kontekście hałd śniegu zalegającego wszędzie?
Brak odśnieżania przez Watyche to dramat16.01.2019, 17:09
Przecież to prywatne mienie i może sobie wisieć co się właścicielowi podoba, a burmistrz chce tylko odwrócić uwagę od prawdziwego problemu za który odpowiada czyli braku należytego odśnieżania miasta, chodniki i przejścia dla pieszych to dramat za który odpowiada Burmistrz Watycha i niech się na tym skupi@
Kropa16.01.2019, 17:06
DoK: właśnie chyba mogą sobie tam wisieć.
k16.01.2019, 16:54
To przestrzeń publiczna. Ma tam nie być agitacji politycznej KONIEC KROPKA. Czego tu nie rozumieją wyznawcy PISU? Pozabierać sobie te resztki utraconych nadziei i postawić w domu jak mocie wolę ku temu.
Nie jątrzyć16.01.2019, 16:49
Panie burmistrzu, nie rozumiem,jeżeli mogą wisieć to niech wiszą,czy panu to przeszkadza? Natomiast nam z pewnością przeszkadzają tony śniegu zalegającego na chodnikach i drogach. I co- nie stać miasta żeby się tym zająć? Czy zima zdarzyła się w Nowym Targu pierwszy raz? Proszę nie szukac tematów zastępczych,tego mamy już centralnie dosyć.
Do mieszkaniec16.01.2019, 16:37
A chociażby mi one przeszkadzają, bo już patrzeć mi się nie chce w te oczy na tych plakatach. Cała Polska już się pyta czy w mieście jeszcze burmistrza nie wybrano i czy jakieś nowe wybory nadchodzą w stolicy Podhala. Przecież to wstyd jak nie wiem co. A Pawlikowska niech ponagla w tej kwestii także samą siebie.
k16.01.2019, 16:36
Prawo jak zwykle nie dotyczy PIS-u ?????/
kodeks16.01.2019, 16:32
Nowelizacja Kodeksu wyborczego ze stycznia tego roku wprowadziła zapis, że wyłączone są spod obowiązku usunięcia w ciągu 30 dni materiały wyborcze znajdujące się na nieruchomościach prywatnych, gdzie pozostawienie plakatów następuje za zgodą właściciela.
Nt16.01.2019, 16:30
No widać kogo boli najbardziej - . Nawet nie zwróciłem uwagi na ten plakat, że jest jeszcze.
Maciek16.01.2019, 16:27
Dziwna jest ta wypowiedz pana Burmistrza. Kto nie przestrzega zasad to nie przestrzega. Prosze się przyjrzeć najpierw sobie.
Jan16.01.2019, 16:17
To mogą wisieć czy nie? Jeśli mogą to o co chodzi jeśli nie to wysoko ukarać a burmistrz Watycha jal zwykle tylko mówi i się zastanawia
Hehe16.01.2019, 16:15
Niech czytelnik który wysłał zapytanie w tej sprawie znajdzie sobie druga półwkę to może nie będzie zwracał uwagi na jakieś głupie plakaty.
Miastowy16.01.2019, 16:14
Na jakim etapie znajduje się uchwała krajobrazowa? Usunąć trzeba nie tylko plakaty wyborcze, ale większość ohydnych banerów, na których treść nikt nie zwraca uwagi, a które szpecą to piękne miasto.

Ktoś wie coś więcej?
mieszkaniec16.01.2019, 16:14
A co komu przeszkadza taki plakat?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl