22.01.2019, 13:17 | czytano: 6743

Proces o odszkodowanie dla syna "Ognia" wraca na wokandę

Arch. Podhale24.pl
Po ponad rocznej przerwie przed Sądem Okręgowym w Nowym Sączu odbędzie się kolejna rozprawa w sprawie miliona złotych odszkodowania dla syna Józefa Kurasia "Ognia" za krzywdy, których - jak przekonuje - jego ojciec i rodzina mieli doświadczyć ze strony aparatu represji PRL.
- Wierzę w to, że zbliża się czas rozliczenia z historią, czas ukazania prawdy o Ogniu i jego ludziach. Wierzę, że nadejdzie dzień, w którym stanę oko w oko z moim tatą i powiem mu, nigdy w ciebie nie zwątpiłem, ale też nie ustałem w walce o twoje dobre imię - powiedział na pierwszej rozprawie syn partyzanta, a potem sąd utajnił proces.
Zawieszono go na dłuży czas, bowiem sąd zażądał m.in. z Instytutu Pamięci Narodowej informacji na temat działalności podhalańskiego partyzanta. Kolejną rozprawę sąd wyznaczył na 31 stycznia.

Józef Kuraś "Ogień" urodził się w Waksmundzie. To postać niejednoznaczna, która do dziś wzbudza kontrowersje i spory wśród historyków oraz mieszkańców Podhala. Dla jednych jest bohaterem, dla innych zbrodniarzem.

r/
zobacz także
komentarze
Oskar31.10.2019, 12:43
Tu w dół część powtarza sowieckie propagandy, co nie maja nic wspólnego z prawdą. A ci ludzie, co nawala na niego z tych wiosek to albo ich krewni byli po Prostu bandziorami, którym dokopał ogień albo maja wbita do głów propagandę. Według wyroku sądu został zrehabilitowany dawno temu i dawno temu zostało udowodnione, że to wszystko na jego temat to bajki. Czerwone naziolki nauczcie się jednego Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
A.03.02.2019, 20:06
Wszyscy którzy tak gloryfikują J. Kurasia powinni przejść się po wsiach, a w szczególności przez Waksmund. Tam dowiedzą się jakiego to bohatera wychwalają.
89% mieszkańców Waksmundu i okolic, negatywnie ocenia postać Ognia, a wychwalają go ci którzy na ludzkiej krzywdzie dorobili się majątku. Zapytajcie ludzi co stało się ze skarbnikiem tz. Oddziału Partyzanckiego J. Kurasia, którego dopadli koledzy w USA.
Ponadto co tak oburza potomków tych tz. Bohaterów, może to że ludzie pamiętają ich chwalebne czyny (walka z niewinnymi dziećmi i kobietami).
Może trzeba by wystosować zbiorowy pozew o odszkodowania?
ABC01.02.2019, 22:42
A co jest brednią... Mord Łatanków i Krzystyniaka z Gronkowa, mord Kużla z Niedzicy, mord Bizuba z Trybsza, Mord Szczurka, Chałupki, Kraka i Łapszańskiego z Nowej Białej? Bredniami są kradzieże, rozboje, wymuszenia i gwałty?
zszokowany31.01.2019, 08:43
Do @ABC; Jakim totrzeba być "NIEUKIEM"!!!, by wypisywać takie BREDNIE.
ABC27.01.2019, 19:10
Smutne jest, iż sąd w Nowym Sączy nie zwrócił się o wydanie opinii o czynach Józefa Kurasia Ognia do pracowników IPN, zaangażowanych w proces gloryfikacji tej postaci, a nie do niezależnych ekspertów.
Twierdzenie, iż Józef Kuraś "Ogień" był bohaterem pozbawione jest jakiegokolwiek sensu. Znamy jest bowiem z jak najgorszej strony. W latach 1945-47 (po ucieczce w góry) był zwykłym bandytą, który wraz ze swymi kompanami popełnił niezliczoną ilość przestępstw. Trudno go nazwać inaczej.
Jak nazwać człowieka, który przychodzi z bronią w ręku na tę lub inną wieś i pod groźbą jej użycia zabiera dobytek mieszkającym tam mieszkańcom, czy tak postępuje bohater? Ocena tej postaci przez IPN jest nieprawdziwa i niezrozumiała, a przecież czyny, które popełnił nie można oceniać inaczej niż według przepisów ustawy Kodeks karny. Kwalifikacja czynu zabronionego jest taka sama dla Polaka, Żyda jak i Słowaka. Napadów na ludzi, wymuszeń, kradzieży, kontrybucji, porwań, fałszowania dokumentów, wydawania bezprawnych wyroków śmierci, nakazywania opuszczenia miejsca zamieszkania i mordów nie można zakwalifikować jako działanie na rzecz państwa polskiego. Pozostawały one w sprzeczności z obowiązującym wówczas kodeksem karnym. Nie ma zatem podstaw do pozytywnej oceny takich czynów, a zatem nie można Kurasia nazywać bohaterem.
W Polsce nie można wykonywać samosądów. Kuraś nie był uprawniony do wydawania wyroków, nie mógł być jednocześnie śledczym, oskarżycielem, sędzią i katem! Jest to zabronione przez prawo. Nie tylko według przykazań zapisanych w Dekalogu, lecz również według przepisów prawa uchwalonych przez Sejm RP w ustawie o nazwie Kodeks karny, jeszcze w okresie przedwojennym, w 1932 r. Sąd winien to wyjaśnić i na podstawie tego wydać wyrok. Odrębną sprawą jest kwestia śmierci Kurasia ? czy usiłowanie popełnienia samobójstwa może być przypisane działaniom ówczesnych władz? Są też bardzo czytelne mordy, np. sprawa Łatanków z Gronkowa. Jest to dobitny przykład barbarzyństwa i degeneracji, gdyż za domniemaną kradzież krów nikt nie usiłuje wymordować wszystkich męskich potomków jednego rodu, w tym jednego nieletniego, a tak się przecież stało w Gronkowie 30 grudnia 1930 r. Kara zawsze musi być odpowiednia do winy. Kuraś nie był jednak uprawniony do jej wymierzania! Był to zatem ohydny mord, jakich było więcej.
Jeśli natomiast chodzi o atak na Polskę we wrześniu 1939 to należy w sposób jednoznaczny podkreślić, iż to nie słowaccy mieszkańcy Spisza i Orawy należących wówczas do Polski najechali na Polskę, których za ten domniemany czyn miał karać Józef Kuraś ?Ogień? 6 lat później, w latach 1945-47, lecz sąsiednie państwo. Smutne jest w szczególności to, że nikt nie pamięta o tym, iż mieszkańcy Spisza i Orawy narodowości słowackiej w lipcu 1939 r. zostali zmobilizowani do armii polskiej i Polskę bronili, a było ich od 2 do 3 tysięcy, kilkunastu w kampanii wrześniowej zginęło, około 600 zostało wziętych do niemieckiej niewoli.
k25.01.2019, 09:57
czy ktoś rozsądny pomyślał nad tym co by było gdyby takich kurasiów było dużo,dużo więcej? Co na tym miał by zyskać ten biedny zrujnowany wojną kraj? Po II WŚ mielibyśmy wojnę domową z armią radziecką w roli bratniej pomocy. Innej opcji by nie było. Zamiast odbudowywać kraj "bohaterzy" by nas mordowali, gwałcili,i rabowali. Ruscy robili by to samo . Ani jednej przespanej spokojnej nocy,strach na każdym kroku o dzieci o dom i oczywiście wszechobecny głód i bieda. Żyć nie umierać! Dobrze że w całym kraju partyzanci schodzili z gór ,składali broń i rozpoczynali życie w cywilu. Podobnie jak AK. I jestem im za to wdzięczny.
Pokłosie25.01.2019, 00:50
Żydzi też są wśród cywilnych ofiar, ale nikt tutaj się o nich nie upomni. Choć ich największą winą było głównie to, że byli bardziej zamożni oraz lepiej wykształceni. Stanowili część społeczności NT, część naszej historii. To co pozostało z cmentarza żydowskiego w NT, zakodowany do dziś antysemityzm, lokalny brak pamięci o bezkarnych przestępstwach na Żydach głównie w celu rabunkowym lub z nienawiści, przywodzi na myśl sentencję: narody, tracąc pamięć, tracą życie lub może trafniej wg Herberta: Naród, który traci pamięć traci sumienie.
burak24.01.2019, 18:18
Bez przesady, kompletnie ignorując powojenne realia jakby nigdy nic przystąpił zbrojnie, trochę w stylu Kmicica z Potopu, do zmiany ustroju Polski, który to ustrój był Polsce odgórnie narzucony przez wielką trójkę w Jałcie. Nec Hercules contra plures.
Wicher24.01.2019, 17:08
burak

To że mjr " Ogień'" był represjonowany przez komunę twoim zdaniem sam sobie był winien ! ??? A dlaczego ? Wiesz co ? Jednak jesteś tym tak jak twój nick !!!
burak24.01.2019, 09:50
@ Jontek:
Sam Ogień nie, ale jego rodzina, w tym syn, jak najbardziej ma prawo do jakiejś rekompensaty, bo to że komuna represjonowała Ognia to on sam był temu winien, natomiast problem leży w tym że PRL niestety zaraz po wojnie stosowało odpowiedzialność zbiorową i syn Kurasia był tępiony za to że się urodził (władza mogła była go sekować, odmawiać rzeczy które jego rówieśnicy mieli na starcie życiowym, a to był totalitarny system z którego nie było ucieczki ani żadnej alternatywy), a to w cywilizowanym państwie prawa jest niedopuszczalne, lecz w pierwszych latach komuny tak było (później już nie, bo PRL się rozwijała). Tymczasem obecne państwo polskie jest prawnym następcą PRL-u, i powinno naprawiać krzywdy wyrządzone przez swoją poprzedniczkę prawną. Jeżeli jednak syn Kurasia zażądał odszkodowania również za krzywdy wyrządzone swemu ojcu to popełnił błąd.
Jontek23.01.2019, 23:49
Do burak
Chcesz mi udowodnić mi że za milion nie da się zrobić nic sensownego?:)Państwo już nie ma na co wydawać?Nie ma problemów społecznych? Mało jest potrzebujących ludzi wokół?
Jeśli od upadku komuny Ogień jest szlachetnym bohaterem, tyle mu się hołduje , przywraca się mu dobre imię, to niech tak już zostanie. Czy bohater który krew przelał za naszą wolność, a poźniej wystawia się za to rachunek społeczeństwu, nadal legitymizuje ideę bohaterstwa ?
bolek z gdańska23.01.2019, 22:59
Czemu nie zapytają rdzennych mieszkańców Waksmunda i okolic kto to był ten wasz Kuras Józef
burak23.01.2019, 22:57
@ Wicher & @obywatel:
Dlaczego piszecie słowo Żydzi z małej litery? To jest błąd gramatyczny. Kiedyś z kolei takiej pisowni używał Roman Dmowski, którego o brak znajomości języka polskiego podejrzewać nie można, ergo był to u niego antysemityzm. A jak jest z tym u Was? Ignorancja czy antysemityzm?
Nieprawda że Żydzi działali na naszą zgubę; sami Polacy działali w przeszłości na swoją własną zgubę poprzez zbiorowe wyłączanie myślenia a potem szukanie kozła ofiarnego dla wytłumaczenia swych karygodnych błędów (naiwność, warcholstwo, zarozumiałość, przerost ambicji i prywata w polityce).

@ Obywatel:
Remontując żydowskie cmentarze w pośredni sposób wysyłamy z Polski na cały świat sygnał, że tu w Polsce grobów żydowskich nie niszczy się, a jeżeli już to raczej się je remontuje. Chcemy w ten sposób pokazać światu że jesteśmy porządnym, tolerancyjnym, cywilizowanym narodem.
@obywatel23.01.2019, 22:26
@Wiatr
nie, nie jestem jednym z Żydów (to się pisze dużą literą jak Polaków czy Amerykanów); jestem Polakiem, ale nie jestem polskim nieudacznikiem, który wszędzie węszy spisek przeciwko sobie i nie obchodzi mnie, czy polski obywatel jest katolikiem, judaistą, animalistą czy ateistą - wszyscy mają prawo oczekiwać tego samego od Państwa... Ale takie łajzy, które nic w życiu nie osiągnęły a nawet odcisku palca po sobie nie zostawiły, zawsze *** że spiskowali przeciwko nim Żydzi, UFO, rowerzyści, ekolodzy, Ruscy, Amerykanie, Niemcy, Chińczycy a najbardziej Mongołowie... Obudź się chłopie i uświadom sobie, że świat cały ma cię głęboko w ... więc nie ma specjalnie powodu, żeby przeciw tobie spiskować. Lepiej wziąć się do roboty i samemu coś w życiu osiągnąć.
Wicher23.01.2019, 21:26
@obywatel !

Tak dawno mnie nikt nie rozśmieszył jak Ty tym komentarzem ! :)
To prawda że żydzi byli obywatelami polskimi i są na naszą zgubę i nie tylko na Polsce żerują , a o tym świadczą wypowiedzi słynnych ludzi na świecie ! Wpisz w googole warto otworzyć oczy , lepiej późno niż wcale ! Chyba że jesteś jednym z nich ! :)
@obywatel23.01.2019, 19:42
Może tego nie wiesz, ale ci żydzi byli obywatelami polskimi. Wielu z nich przyczyniło się pewnie lepiej Polsce niz ty...
Obywatel23.01.2019, 18:07
W nawiązaniu do wypowiedzi Sowy
Oburza mnie dotacja naszego państwa na remont cmentarza żydowskiego.
W kulturze żydowskiej podobno nie remontuje się nagrobków. Istnieją dopóki
się nie rozpadną. Więc nie wiem po co im wchodzimy.....
Niech sobie sami remontują jak już tak chcą.
burak23.01.2019, 16:36
@ Wicek:
Historia nie zna niestety trybu przypuszczającego co by było gdyby, ale popatrzmy na to z punktu widzenia aliantów w czasie Jałty: przecież gdyby nie wybuchło Powstanie Warszawskie to nie Francję (rząd Vichy) a Polskę należałoby uczynić stałym członkiem rady bezpieczeństwa ONZ. Warszawa przed 1939 rokiem była, po Berlinie, najprężniej rozwijającym się miastem w Europie i po 1945 roku mogłaby być prężnym hubem w centrum Europy. Polskie elity nie rozpierzchłyby się po całym świecie od Australii po Kanadę, ani nie wyginęłyby w Powstaniu. Polska byłaby liczącym się państwem pod względem potencjału tak demograficznego jak i gospodarczego, i gdy inni wielcy splamili się kolaboracją z Hitlerem, Polska byłaby najmocniejszym państwem z koalicji antyhitlerowskiej, po ZSRR, USA, Chinach i Wielkiej Brytanii, a tę ostatnią moglibyśmy jako stały członek rady bezpieczeństwa non stop skubać i poszturchiwać na forum ONZ o kolaborację z Hitlerem i o kolonializm. Dlatego trzeba było koniecznie wszcząć Powstanie, załatwić Sikorskiego, doprowadzić do wojny domowej w Polsce, której ofiarą był również sam Ogień.
Ale Polak po szkodzie mądry a nie głupi, żadnej teraz rebelii, tylko wystarczy włączyć myślenie i będzie dobrze (nie mamy waluty Euro i to jest nasz olbrzymi atut, Francja i Włochy toną w kryzysie, Anglia de facto wyszła z UE, nie dajmy się tylko sprowokować).
wicek23.01.2019, 14:35
Skąd się wziął PRL -- to jest podstawowe pytanie i kto jest winny takiej sytuacji ??????????
Czemu Armia Radziecka z Austrii wycofała się w 1955 r ?????????
Warto poczytać.
Czy Polska była założycielem ONZ --- wg rządzących Polski nie było ale dobrze się sprzedawało 1000 fabryk postawionych za PRL-u.
Rebelia jest legalna jak wygra a że przegrali nigdy nie będą legalni.
Ustawy piszą że *** pachnie jak najlepsze perfumy a *** zawsze śmierdzi
burak23.01.2019, 10:22
@ Jontek:
Skoro dzisiejsza władza tak odcina się od PRL-u, to wytłumacz mi w takim razie dlaczego wciąż wypłaca ludziom emerytury, skoro ci emeryci większość swojego aktywnego zawodowo życia pracowali za PRL-u, z osłonami socjalnymi, przywilejami branżowymi, a przede wszystkim z zerowym bezrobociem (czy się stoi czy się leży to sto złotych się należy)? Dzieje się tak dlatego, ponieważ istnieje coś takiego jak ciągłość władzy, czy się nam to podoba czy nie podoba. A syn ognia lepiej by zrobił gdyby podnosił swoją sytuację, że na okoliczność bycia synem nierozumiejącego geopolityki partyzanta był na celowniku systemu, wybiórczo i chirurgicznie blokowano mu życiowe możliwości w porównaniu z innymi, a nie że występuje o naprawienie krzywd wyrządzonych ojcu, ponieważ o Ogniu pół Podhala ma takie zdanie jakie ma - OK, był bohaterem, ale niech nas Bóg broni i zachowa przed tak prostackim myśleniem geopolitycznym na przyszłość.
Fakty Bolą Jak Zęby23.01.2019, 09:39
Ogień swoją niewątpliwie bohaterską kartę skalał również najpospolitszymi zbrodniami, których nie da się wyjaśnić działaniami wojennymi. Nie umniejsza to jego bohaterstwa, ale próby robienia z niego (podobnie jak z innych Żołnierzy Wyklętych) "świętego" to ordynarne zakłamywanie naszej historii, wcale nie lepsze od tego to co robili z pamięcią o nich komuniści. Ten człowiek był zraniony wojną - zabijanie było "jego chlebem powszednim", nie mógł być bez skazy. Ale wielbiciele spiżowych pomników nie są wstanie pojąć, że prawda o człowieku może być wielowymiarowa, chcą płaskiej postaci, którą będą sobie obnosić na sztandarach.
n23.01.2019, 09:01
ustawa 447 to dopiero sprawa
sowa23.01.2019, 09:00
co za smieszne pieniadze w stosunku do stu milionow jakie glinski dostal na remont cmentarza zydowskiego nie pomne tych wszystkich afer zlodzejskich ktos pisze ze zwleka on tez ma 70 lat duzo za pozno upomina sie o to co mu sie slusznie nalezy
pax23.01.2019, 08:35
Ej Skała, Skała zdaje się, że chciałbyś coś powiedzieć mądrego, a tu tylko skała. Idąc tym samym tropem konfabulacji i pogardy dla tych, którzy się z Tobą nie zgadzają musisz również sięgnąć po fakty historyczne. Otóż od samego zarania Kuraś miał poglądy lewicowe, a co za tym idzie przychylność wszelkich działań zmierzających do unicestwienia od środka II RP. W tym miała mu pomóc nadchodząca czerwona zaraza i zdrada jałtańska. Zanim do tego doszło ucieka do lasu nie po to by walczyć o Ojczyznę, ale przed prawem za swoje bandyckie poczynania. Później było jeszcze gorzej: zdrada AK, współpraca z AL (a ta ludowość tak mu się podobała, że nawet w oddziale przysięga żołnierska określała Polskę właśnie ludową), pomoc NKWD, denuncjacje do Zołotara, komendantura UB (!) i zwalczanie ludzi związanych z AK, niezliczone grabieże i na koniec setki ofiar cywilnych zamordowanych z pobudek zupełnie nie patriotycznych. Rzeczywiście to postać godna naszych czasów. Wiem, wiem, że podobno to narracja komunistyczna dyskredytujaca rzekomego bohatera, ale na nasze szczęście żyją jeszcze ludzie, którzy byli świadkami tych nikczemnych działań Ognia, ba w IPN skrzętnie ukrywają te dokumenty, które potwierdzają to wszystko, ale nie wpisują się w nową historię pisaną przez PiS w pominięciu cierpienia bezbronnych ofiar.
Tutejsza23.01.2019, 08:19
Czytam, czytam i wyraźnie widzę, że nie jest to spór o Ognia! Jest to spór o przeszłość własnych rodzin!
baciok@23.01.2019, 08:04
Mój śp dziadek opowiadał co robili po 1945 tak zwani partyzanci.
Tak że Ci wszyscy piewcy bohaterstwa tych partyzantów niech lepiej zamilczą.
Hołd należy się pomordowanym.
Jaka ideowość w tym była to widać obecnie aby tylko wyszarpać kasę.
Jam krzok, do @jontek23.01.2019, 02:22
37114502 /stan na 2018-01-23, godz. 02,17/, według http://... Tyle jest Polaków dzisiaj tu, w Polsce. Jak podzielisz 1 milion złotych przez podana liczbę, wyjdzie 0,0269436459096231 zł. Pożałujesz? Odszukasz stratę? W którym źródle dochodów? Jesteś...
Jam krzok23.01.2019, 02:07
Ale posłuchajcie pnioki z pnioka. Kuraś Józef uratował Wasz honor, honor Podhala. Wszyscy tu udający przeciw niemu to potomkowie, umownie nazwani, ubeków, albo bandytów, których Kuraś wysłał przed Piotra więtego oblicze. Hawgh.
Jendrek z Polski23.01.2019, 00:04
Chwała bohaterom!!! Chwała dla Ognia! Proszę mieszkańców Spisza by nie się z wiadomych przyczyn zbytnio nie produkowali, dla was był bandytą, i jest to oczywiste, dla Nas w 1939 byliście Wrogiem najeźdźcą, historii nie zmienice.
Odbrązawiacz bez Ubłacania22.01.2019, 23:40
Ogień był bohaterem, który popełnił jednak co najmniej kilka zbrodni, których jego apologeci nie są w stanie w żaden sposób wyjaśnić ani koniecznością obrony ani koniecznością wojny. I tyle - nie każdy kto bohatersko walczyl w czasie wojny był szlachetny (zdecydowana większość nie była, bo wojna nikogo nie uszlachetnia)
burak22.01.2019, 23:27
Beata:
Nie powinniśmy patrzeć z jego perspektywy, tylko z punktu widzenia zbiorowego interesu i bez chwili wahania zdecydować, że należy pozytywnie rozpatrzyć jego skargę i wypłacić sowite odszkodowanie, ale niekoniecznie z powodów na które on sam się powołuje tylko po to, żeby władza w przyszłości zawsze w Polsce pamiętała, że z obywatelami nie można pójść po stycznej i na skróty ponad prawem, używając aparatu państwowego do wyżywania się na osobach subiektywnie uznanych za niewygodne.

@ mieszkaniec:
Paradoksalnie na korzyść komuny należy uznać fakt pokojowych okoliczności jej upadku w 1989 roku - nikt wtedy nie zginął, wszystko odbyło się bezkrwawo, ponieważ przez 45 lat po wojnie jednak coś tam nagromadzono w formie wypracowanego majątku narodowego, coś było. Natomiast teraz na ewentualność upadku obecnego porządku w Polsce nie ma nic - nawet nie ma co kraść. Aż przez 30 lat przejadaliśmy to co wypracowali nasi ojcowie i dziadkowie przed 1989 rokiem - moim zdaniem mimo wszystko całkiem nieźle to świadczy o tej wstrętnej komunie. Jedynie wysokie standardy rządzenia mogą Polskę dziś jeszcze uratować, a do takich wysokich standardów należy uznanie za słuszną tej skargi na złe traktowanie za komuny.
Jontek22.01.2019, 23:03
Kto zapłaci to odszkodowanie?
A no właśnie!
Pan zapłaci, Pani zapłaci, wszyscy podatnicy. Co to za bohater który rzekomo to co robił , czynił bezinteresownie? Po latach jego syn zażyczył sobie za to piękną kasiorkę. Czy to uczciwe postawienie sprawy? Krzywdy Ogniowi wyrządzili komuniści ,a dzisiejsze władze i państwo wyraźnie się odcina od PRLu.
Beata22.01.2019, 21:36
Te pieniądze się mu należą! !!!!!!
mieszkaniec22.01.2019, 21:19
@Skała
przeczytałem Twoje komentarze i naprawdę Ci współczuję,/..../ Jak już ktoś trafnie napisał polemika z Tobą nie ma sensu, jednak proszę nie wypowiadaj się w imieniu społeczeństwa, nie masz do tego żadnego prawa, głoś te swoje idiotyzmy na własny rachunek. Przyjmij do wiadomości, że ludzie, którzy żyli w okresie PRL znają realia i historię tamtego okresu, te wszystkie Twoje propagandowe brednie mogą budzić tylko politowanie, a tak na marginesie w trakcie tej jak piszesz cyt. "....a potem po 1945 rozpoczął okupację trwającą blisko pół wieku." okupacji większość Twoich guru z pis-u łącznie z p. prezesem Jarosławem zdobywała wykształcenie, niektórzy nawet należeli do PZPR, ich też będziesz dekomunizował?
X-men22.01.2019, 20:32
Jaki naród taki "bohater" Ludzie głód cierpieli a oni wpadli całą bandą i wyjedli co było w garnkach. Pożal się Boże z takimi bohaterami.
burak22.01.2019, 19:42
Czy ktoś z komentujących tu sprawę Ognia słyszał coś kiedyś o czymś takim jak geopolityka? Co ta geopolityka nakazywała w 1945 roku wszystkim Polakom? Zbrojnie walczyć z Sowietami kiedy tymże Sowietom Anglicy, Francuzi i Amerykanie oddali Polskę w zamian za swe interesy w koloniach? To nasi zachodni alianci zdradzili nas, sprzedając Sowietom. A Ogień ignorował ten fakt międzynarodowy i działał tak jakby nigdy nic. Myślę że ta sprawa przerosła wtedy wszystkich w Polsce. OK, Ogień był patriotą, ale Boże broń nas i zachowaj na przyszłość przed takimi patriotami, a zwłaszcza przed tak nieodpowiedzialnym patriotycznym myśleniem wśród polskich elit politycznych.
Natomiast co winien jest syn temu, że ojciec tak się zachował a nie inaczej w czasie wojny i tuż po niej?
Skała22.01.2019, 19:02
do adwersarzy z: PO- UW- ROAD- PZPR ( słowem z całej tej ferajny Michnikowskiej).
Prawda was towarzysze w oczy kole? Nic tu nie da zaklinanie rzeczywistości. Społeczeństwo pamięta jak broniliście horrendalnych emerytur UB-ckich i posad sędziowskich, profesorskich dla byłych funkcjonariuszy ustroju komunistycznego. A kim byli UB-cy jak nie najemnikami Związku Sowieckiego, który dokonał IV rozbioru Polski we wrześniu 1939 roku razem z hitlerowcami, a potem po 1945 rozpoczął okupację trwającą blisko pół wieku... Już zapomnieliście hipokryci?
jaga222.01.2019, 18:37
Do góral. Nie przesadzaj z tym Goralenvolkiem. Były próby wciągnięcia wsi ale z marnym skutkiem . Lepiej nie wielbić żadnego z nich
wodnik22.01.2019, 17:56
Skała, z tymi pachołkami Rosji to coś ci sie pomyliło. Czasem nie Kaczyński z Macierewiczem występują w tej roli ? bo jeżeli "po owocach ich poznacie" to nikt nie zrobił więcej w interesie Rosji niż ci dwaj.
No więc niech wypłacą odszkodowanie temu bezczelnemu potomkowi Ognia, byle nie z podatków płaconych przez uczciwych ludzi. Prezes sprzeda chatę otrzymaną za zasługi dla komuny przez ojca i na wypłatę styknie.
elfenbens22.01.2019, 17:49
skała, masz rację co do konfederacji - w tym sensie, że zasłużyli sie bardziej niż ktokolwiek inny na Podhalu w tamtym czasie. O nich się zapomina, a to byli prawdziwi bohaterowie.
A czy można zmyć hańbę kilkudziesięciu tysięcy ludzi zabijając kilkudziesięciu innych ? czy zabijanie w ogóle jest zmywaniem hańby ? To wygląda jak kibolski albo nacjonalistyczny slogan, jak najdalszy od rozumu.
Tysiące ludzi zapisało się do goralenvolku, co można uznać za hańbę (chociaż w warunkach wojennych często nie jest to takie oczywiste. 70 lat po wojnie łatwo tak mówić).
Potem pojawia się facet który zabija kilkudziesięciu a może kilkuset innych ludzi, nie mających często nic wspólnego z tymi goralenvolkowcami.
I to zabijanie ma być jakimś zmywaniem hańby ? na czymże ma polegać to zmywanie hańby ? I niby jaki związek ma ich śmierć tych zabitych z tamtymi "zdrajcami"? cokolwiek zmieniła ? ktoś uznał, że źle zrobił ? spróbował to zło naprawić ? Nie, nic z tego. Zło wywołało kolejne zło. Takie slogany o zmywaniu hańby to brednie Napisałbym że średniowiecze... ale wtedy takich głupot nie pisali, bo mieli większy szacunek do ludzkiego życia i honoru.
Pniok22.01.2019, 17:16
Do Uważnego- punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jeśli bandyta zabił mi rodzinę, to niezależnie od ustroju jest bandytą. Rodzice byli Polakami, Patriotami, Konfederatami. Ich "winą" był stan majątkowy- dutki każdemu pachną
Do baciok22.01.2019, 17:12
Normalny jesteś czy nie? Chcesz by Polska płaciła odszkodowania Niemcom i Rosji za to ze Kuraś zabijał ich żołnierzy?
Wicher22.01.2019, 16:51
Niektórzy jak komentator " skała " żałują wypłaty z budżetu zadośćuczynienia za oczywiste krzywdy dla Pana Zbigniewa Kurasia ! ? A czy żałowali kiedy że tysiące UBeków sędziow Komuszych dożywając nawet stu lat pobierało i nadal pobierają jak np ( Stefan Michnik - Szechter ) przez całe swoje zasrane życie średnio 10 000 zł miesięcznie za to że skazywali i mordowali i doprowadzali do masowych samobójstw polskich patriotów ! Tym bandziorom UBeckim niby się należało ???
Stop mowie nienawiści22.01.2019, 16:48
@Skała: polemika z osobami twojego pokroju to jak rzucanie grochem o ścianę, dlatego spasuję, zwracając tylko uwagę, że to co piszesz o panach Tusku i Schetynie to zwykle pomówienie, na które ani ty ani obecny rząd - pomimo jego usilnych starań - nie macie żadnych dowodów. Komentarz przesyłam na maila pana Schetyny, może zechce cię skarzyć z art. 212 kk.
Nie widoczny dla światu ,teraz .22.01.2019, 16:45
No ,dobra i eskalacja .To ja żądam 2000000 za krzywdy uczynione mojej rodzinie przez ognia...A Pradziadek nie był kolaborantem ,zginął pod kościołem ,w Waksmundzie...Wiecie co ? To porazka wszczynać sąd przeciw praworządnym.Nie zgadzam się z tym.
nowotarżanin22.01.2019, 16:30
pZbyszek przeciąga żeby ubyło świadków niestety Ogień był kim był rodowici górale wiedzą napływowym można byle co wcisnać po tylu latach lepiej jak damy sobie z tym spokój tylko obecna wladza tworzy nowych bochaterów to i niektórzy się nie wstydzą i chcą kasę
Do Skała22.01.2019, 16:28
Kuraś był komendantem UB w Nowym Targu formalnie trzy tygodnie z czego w pracy był 3-5 dni potem już sie w pracy nie pojawił. Jako komendant z więźnia wypuścił żołnierza AK Jana Kimowskiego Mroza wbrew zaleceniem NKWD. W Konfederacji Tatrzańskiej miał dowodzić operacjami zbrojnymi jako dowódca oddzialu partyzanckiego ale nie udało się go utworzyć bo Niemcy wcześniej rozbili całą organizacje przetrwał właściwie tylko Kuraś i dokończył tworzenie oddziału. W KT miał bardzo ważna funkcje tylko nie zdążył utworzyć oddział partyzanci przed rozbicie przez Niemców KT.
Naukowiec22.01.2019, 16:18
Wszyscy historycy zajmujący się zawodowo Kurasiem jak prof. Zblewski z UJ, dr Golik I dr Korkuć z IPN uważają Ognia za bohatera. Tylko amatorzy bez przygotowania albo pseudohistorycy jak Gross lub Pani Panz (to socjolodzy bawiących się w historyków) uważają odmiennie.
Andrzej22.01.2019, 16:18
To bardzo negatywna postać. A w materiałach Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest ukazany, jako postać godna do naśladowania. Ogień popełnił wiele zbrodni-niektórzy przeżyli Auschwitz, a zginęli z jego ręki. W ramach walki z systemem uważał też wrzucenie granatów do sierocińca prowadzonego przez Armię Czerwoną. Materiałów jest dostatek.
Uważny22.01.2019, 15:50
Skoro autor artykułu twierdzi ze są jacyś historycy uważajacy Kurasia za zbrodniarza to niech ich wymieni albo przeprosi za kłamstwo. Mówię o zawodowych historyka nie amatorach bajkopisarzach jak Morawa.
Do Skała22.01.2019, 15:44
Do Skała. To czyim pachołkiem jest ten Tusk bo jedni m?wią że Niemiec i Merkelowej a ty piszesz że Moskwy. Czyli dalej wszystko wina Tuska. Bardziej na pachoła Moskwy to mi wygląda Jarosław kt?ry zaspał na stan wojenny i ni nie dotknęły go żadne represje. Zresztą jeden i drugi dobrzy.
Skała22.01.2019, 15:32
do@ Ewa i Góral
Mylicie pojęcia i nie doczytaliście dokładnie historii. Hańbę goralenvolku zmyli działacze Konfederacji Tatrzańskiej z Augustynem Suskim (z Szaflar) na czele. Kuraś co prawda był także w KT, ale nie odegrał tam doniosłej roli (straż KT, mało znaczące akcje). Zasłynął potem jako komendant powiatowego UB w Nowym Targu, który pokłócił się z czerwonymi mocodawcami i uciekł w góry z całą załogą. Dał się im mocno we znaki, za co należy oddać mu cześć. Wg mnie jego walka po 1945 r. była wynikiem waśni i czupurnego temperamentu tego ludowca, tudzież jego przywódczych aspiracji. Nie wynikała natomiast z wyższych pobudek.
czytelnik22.01.2019, 15:03
z tekstu nie wiem o co walka: o milion złotych czy o dobre imię ?
podholon22.01.2019, 14:59
to jest troche inna historia , nie był Ogien takim doboczyńcą jak sie m,ówi moi dziadkowie i rodzina zaznali wiele z,ła od O)gnia zaznaczam nie byli kolaborantami za opowiedzenie o kradziezach Ognia i jego ludzi wiedzieli na całym Podhalu potrafił ukraść ostatnia i jedyna krowe żywicielke wdowie z małaymi dziecmi , za to moj ojciec dostał wyrok smierci kt.óry nie został wykonany do nadzeszło wyzwolenie kto minie zapłąci za takie przezycie jakie zafundowała Ogien
Skała22.01.2019, 14:15
Odszkodowanie się należy, ale roszenia powinni kierować do Moskwy,lub do pachołków Rosji czyli do rodzin Kiszczaka, Jaruzelskiego, Tuska i Schetyny. Będzie jakimś totalnym nieporozumieniem wypłacanie z budżetu Państwa Polskiego (czyli z naszych podatków) odszkodowania za czyny siepaczy z Moskwy i ich pachołków (patrz jak wyżej)
Kamila22.01.2019, 13:49
Józef Kuraś Ogień to bohater. Proponuje poczytać prace IPNu, oparte na dokumentach i przedstawiające fakty a nie słuchać np. Pana Morawy.
baciok@22.01.2019, 13:42
A kiedy odszkodowania dla ofiar. Logika w tym kraju staje na głowie
piotrek22.01.2019, 13:34
pamiętajcie , ogień bandytą był .
Góral22.01.2019, 13:31
Dzięki Kurasiowi my Górale możemy być dumni i zapomnieć o zdradzie jaką był goralenvolk.
Jan22.01.2019, 13:29
Kto twierdzi ze Kuraś to zbrodniarz? Tylko nieuki albo rodziny zabitych przez Ognia ludzi pracujących dla Niemców lub komunistów. Proszę poczytać biografie Kurasia autorstwa Korkucia i wszystko będzie jasne.
Ja22.01.2019, 13:25
Odszkodowanie powinni wypłacić osobiście byli członkowie PZPR, UB, SB a nie wszyscy Polacy
Ewa22.01.2019, 13:23
Kuraś to bohater. Bił Niemca, Ruska i Słowaka( napadli na nas 1939). Zabijał też konfidentów. Zmył z górali hańbę goralenvolku
historyk22.01.2019, 13:20
Kuraś był bohaterem. Tylko kilku amatorów-historyków uważa odmiennie.
Robert22.01.2019, 13:18
Powinien domagać się odszkodowania od Rosji jako kontynuatorki ZSRR, bo PRL to była kolonia Sowietów.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl