31.01.2019, 09:33 | czytano: 2637

Rozpoczęła się rozprawa główna ws. odszkodowania dla syna Józefa Kurasia "Ognia"

Po ponad rocznej przerwie przed Sądem Okręgowym w Nowym Sączu wznowiono dziś rano proces w sprawie miliona złotych odszkodowania dla syna powojennego partyzanta Józefa Kurasia "Ognia". Rozprawa odbywa się za zamkniętymi drzwiami.
Chodzi o zadośćuczynienie dla Zbigniewa Kurasia, syna legendarnego dowódcy walk partyzanckich na Podhalu - Józefa Kurasia ps. „Ogień”. Syn legendarnego podhalańskiego partyzanta walczy o milionowe zadośćuczynienie za represje, których „Ogień” i jego rodzina doświadczyli w okresie powojennym od aparatu państwowego oraz 50 tys. złotych na upamiętnienie postaci "żołnierza wyklętego".
Od czasu zawieszenia procesu pod koniec 2017 roku Instytut Pamięci Narodowej tworzył opinię, która miała przesądzić, czy takie odszkodowanie rodzinie Kurasia się należy. Gotowy dokument został przesłany już do sądu.

Wszystko wskazuje na to, że właśnie dziś sąd podejmie decyzję w tej sprawie. Proces jest utajniony, jednak zainteresowaniem nim jest bardzo duże. Na korytarzu, na decyzję składu orzekającego, czeka duża grupa dziennikarzy.

r/wo/
zobacz także
komentarze
k31.01.2019, 10:17
Absurdalne jest samo roszczenie . A z drugiej strony prawda jest taka że jak nie teraz to prawdopodobnie nigdy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl