31.01.2019, 19:56 | czytano: 2466

Rabka-Zdrój bez budżetu marzeń

Fot. Piotr Kuczaj
- Nasz budżet na 2019 rok nie jest budżetem marzeń, ale jest budżetem realnym i uważam możliwym do spełnienia. Tak krawiec kraje jak materii staje - powiedział burmistrz Leszek Świder podczas dyskusji nad uchwałą budżetową.
Budżet zakłada dochody na poziomie 71,9 mln zł, a wydatki w wysokości 71,6 mln zł. Nadwyżka w kwocie 230 tys. zł zostanie przeznaczona na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek. 14,9 mln zł przeznaczono na inwestycje, a do największych należeć będą: budowa bulwarów nad Poniczanką, przebudowa ul. Tetmajera, budowa Domu Solanki w Rabce-Zdroju, kontynuacja budowy remizy OSP w Rdzawce, budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Chabówce, budowa kanalizacji przy ulicy Podhalańskiej w Rabce-Zdroju, przebudowa stadionu przy ul. Jana Pawła II oraz realizacja projektów wymiany kotłów na ekologiczne oraz montaż odnawialnych źródeł energii.
- Ten budżet jest budżetem kompromisu między oczekiwaniami i możliwościami naszej gminy. Jest to pierwszy budżet od wielu lat który zakłada nadwyżkę dochodów nad wydatkami mimo wielu inwestycji. Zaciągamy kredyt 3 mln 50 tys., ale chcemy spłacić 4,3 mln by schodzić z niebezpiecznego długu. Żałuję, że w naszym budżecie nie znalazły się środki na : rewitalizację 3,5 ha terenów w Śląskim Centrum jako zwiększenie obszaru parku, parking przy dolnej parafii obok teatru Rabcio, ul. Nowy Świat czy Ruchu Oporu, most i droga do skansenu w Chabówce - dodał.

Większościowy klub Nasze Miasto, którego radni wstrzymali się od głosu, skrytykował fakt, że miasto nadal się zadłuża. - Niestety, nie widać końca tej praktyki – mówi jego przewodniczący Marek Ciepliński.

Mimo to, członkowie NM nie byli przeciw, ale wstrzymali się od głosu. W głosowaniu, za budżetem zagłosowało 6 radnych, a 8 wstrzymało się od głosu. Po sesji pojawiły się pytania, czy uchwała budżetowa potrzebuje bezwzględnej większości, żeby była prawomocnie przyjęta. Oficjalnie nikt nie zabrał w tej sprawie głosu, a nad tematem mają się pochylić prawnicy.

UM Rabka-Zdrój, oprac. r/
zobacz także
komentarze
k02.02.2019, 09:59
Od 12 las Rabka regularnie się staczała. Drugiego tak zaniedbanego uzdrowiska nie znam. Jak można było całkowicie zarżnąć turystykę ,nie inwestować w ten kierunek a w środku sezonu letniego zamiast zorganizować fajfy potańcówki cokolwiek dla kuracjuszy od lat katują ich orkiestrą dętą w parku. Aż dziw ze sami nie pouciekali. Dlaczego w Szczawnicy,Krynicy w Ciechocinku jest inaczej? Ludzie się bawią ? W Rabce nie. Cicho smutno straszą zabytkowe zdewastowane wille . Jak w horrorze .
wyborca01.02.2019, 09:42
"Oficjalnie nikt nie zabrał w tej sprawie głosu" Jak mieli zabrać głos, skoro nikt się na tym nie zna. Nie mają pojęcia o zasadach i działaniu Ustaw, dotyczących samorządów terytorialnych, nie ma w Rabce Statutu Rady, na który Rada lub radni mogli by się powołać. Nie obrażając nikogo, to ciemnota polityczna. Przez 12 lat niszczono Rabkę i podległe instytucje (szpital). Teraz chcą Ją dobić po przez niekompetencje. Vicek z "nią" teraz się cieszą, kpiąco, patrząc na to, co się dzieje.
"Mam tylko nadzieję, iż to, co Ich spotkało, było wynikiem pomyłki, a nie celowego działania. Zakładam, że osoby, które brały udział w tym procederze, w głębi siebie nie są złe, jedynie zabrakło im odwagi, by stawić czoła faktom i ujawnić prawdę. Zdaję sobie sprawę z wszelkich konsekwencji, jakie mogłyby ponieść w wyniku takiej decyzji i rozumiem, dlaczego jej nie podjęły. Nie każdy potrafi i chce walczyć z własną słabością".
sprinter31.01.2019, 22:20
Ewenement na skalę krajową a moze i światową.Najpierw remont bieżni a kiedyś pomysli się o nawierzchni boiska piłkarskiego.Mądry by na to nie wpadł!Niech dalej rządzą klany rodzinne...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl