04.02.2019, 10:27 | czytano: 3533

Podwyżki cen śmieci również w Szczawnicy. "Ceny są dyktowane przez jedynych graczy szachownicy śmieciowej"

Arch. Podhale24.pl
Od marca w Szczawnicy zaczną obowiązywać nowe stawki odbioru śmieci: 12 zł od mieszkańca w przypadku prowadzonej segregacji (wzrost o 5 zł) oraz 36 zł od mieszkańca w przypadku braku segregacji (wzrost o 15 zł). Władze miasta postanowiły przy tej okazji ujawnić mieszkańcom kulisy rynku śmieciowego.
Z czego biorą się podwyżki? Zdaniem władz miasta, winny jest system gospodarki odpadami. W komunikacie, w którym Urząd Miasta i Gminy Szczawnica wyjaśnia mieszkańcom, skąd się biorą podwyżki, czytamy, że nowy, wprowadzony w 2013 roku system śmieciowy, zastąpił stary, ale dobrze funkcjonujący system odbioru śmieci w uzdrowisku.
Od 2013 roku wszystkie odpady wywożone do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. - Wprowadzenie reformy śmieciowej znacznie ograniczyło konkurencję, a w przypadku Szczawnicy zredukowało do dwóch instalacji, które praktycznie mogłyby być zainteresowane wywozem śmieci z naszego terenu - piszą urzędnicy.

W efekcie, w przetargu na wywóz śmieci w styczniu swoją ofertę złożyła tylko firma - IB z Nowego Targu - oferując, że zrobi to za milion złotych, czyli dwa razy więcej niż dotychczas. Innych ofert nie było. - Czym firmy prowadzące RIPOK tłumaczą taki wzrost cen ? – spadkiem cen surowców wtórnych, wzrostem wydatków na płace, wzrostem kosztów związanych z podniesieniem poziomu recyklingu, rosnącym tzw. podatkiem ekologicznym za składowanie odpadów ( w 2017 roku = 16 zł/tonę, w 2018 roku 140zł/tonę, w 2020 roku planowane 270 zł/tonę). Z pewnością są to prawdziwe okoliczności podwyżek, ale nie są to wszystkie istotne okoliczności. Rynek został bowiem zmonopolizowany, a ceny są dyktowane przez jedynych „graczy szachownicy śmieciowej” (przed tego typu zjawiskiem w 2013 roku ostrzegał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Krajowa Izba Gospodarcza). W swoje ceny oprócz wyżej wymienionych firmy wliczają transport śmieci pomiędzy poszczególnymi składami (śmieci nie mogą być na jednym miejscu dłużej niż 12 miesięcy), wliczają ewentualne wszystkie kary, które mogą pojawić się w okresie umownym w związku z prowadzeniem RIPOK oraz nie ma pomysłu w skali kraju na zagospodarowanie odpadów mogących podlegać przetworzeniu.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej na terenie Szczawnicy, Jaworek i Szlachtowej w 2019 roku będzie obowiązywała stawka 12 zł/mieszkańca w przypadku segregowania śmieci. Taka wysokość ceny nie pokrywa w pełni wszystkich kosztów prowadzenia gospodarki śmieciowej i z pewnością nie bilansuje systemu odbioru. - Drastyczny wzrost cen wynikających z danych finansowych (stawka na poziomie 16 zł/mieszkańca) jest jednak nie do zaakceptowania. W ciągu 2019 roku będą w dalszym ciągu przeprowadzane kontrole dotyczące prowadzenia przez mieszkańców gospodarki śmieciowej oraz przez wynajmujących sezonowo pokoje. Będzie w dalszym ciągu prowadzona weryfikacja budynków i złożonych deklaracji oraz kontrole poziomu segregacji przy odbiorze odpadów. Będą również prowadzone prace związane z wyborem optymalnego wariantu gospodarowania odpadami celem obniżenia rzeczywistych opłat przypadających na osobę. Wiele czynności selektywnych wykonywanych przez mieszkańców oraz przez naszych pracowników może pozwolić uzyskać określone oszczędności. Być może zmiany harmonogramów odbioru odpadów poprzez zmniejszenie częstotliwości wywozu i ilości odpadów na które zauważamy mniejsze zapotrzebowanie niż obecnie założone pozwoli również na pewne korekty finansowe - czytamy.

Urząd Miasta i Gminy w Szczawnicy przypomina, że również w części gmin sąsiednich i gmin o podobnym charakterze jak Szczawnica dokonano w ostatnim czasie podwyżek cen. Stawki za odpady segregowane w takich miejscowościach jak Gmina Nowy Targ wynoszą 13 zł/mieszkańca (wcześniej 8,5 zł), Rabka 13 zł/mieszkańca (wcześniej 11,5 zł), Rytro 13 zł/mieszkańca (wcześniej 10 zł), Muszyna 12,5 zł/mieszkańca (wcześniej 9 zł), a w Zakopanem i w Krynicy stawki 12 zł (wcześniej 9 zł). W gminach Krościenko i Ochotnica Dolna planuje się podwyżki od marca ale jeszcze nie ustalono ich wysokości.

oprac. r/ źródło: UMiG Szczawnica
zobacz także
komentarze
alojz07.02.2019, 11:22
moim zdaniem jedynym rozwiązaniem problemu jest budowa spalarni śmieci. W europie w centrum miast są budowane spalarnie i nie stanowią żadnej uciążliwości a rozwiązują problem drogich śmieci.
Do kera05.02.2019, 19:37
Wlascicielem IB jest Slaska spolka! Na Slasku drozsze smieci niz na Podhalu. Moze masz jeszcze jakas zlota rade poparta czym kolwiek?
życzliwy05.02.2019, 18:51
~Podhalanin. Piszesz dobrze, tylko swój swojemu przecież krzywdy nie zrobi, tutaj musi być kontrola z zewnątrz a o taką kontrole kto może wystąpić, mieszkańcy?

~~ monopol i zmowa cenowa - podaj proszę nazwę tego miasta i urzędu, który takie ceny wprowadził - chętnie sprawdzimy, bo teraz twoja wypowiedź to z daleka jedzie nie miłym zapachem.
kera04.02.2019, 22:31
Wszystkie Gminy powinny sie dogadać i ogłosić jeden przetarg! Wtedy "nasi" startujący w przetargu dowiedzą sie na jakich stawkach odbiera sie śmieci Myślę że ze Śląska bedzie sie opłacało startować firmom w naszym rejonie Taka mała sugestia do Naszych władaży!
itd04.02.2019, 20:21
gdyby Szczawnica była lepiej zarządzana można byłoby nie podnosić cen.... no ale mamy co mamy, tj gigantyczne zadłużenie i listę życzeń pt. "co Burmistrz zamierza jak dostanie kasę z zewnątrz"
abc04.02.2019, 18:22
dziki kraj!!!
pustak04.02.2019, 18:06
Na wstrętnym, kapitalistycznym i demokratycznym Zachodzie, jeśli tylko płacisz podatek od nieruchomości to nie interesuje cię w ogóle sprawa opłat za śmieci. Wystawiasz je w umówionym dniu przed dom do zabrania i koniec problemu. Nikt nie zmusza mieszkańców do dodatkowych opłat, bo to jest zadanie władz lokalnych, mieszkańcy raczej sprawdzają czy władza wykonuje to swoje zadanie sprawnie i terminowo, itd. Ale tak jest na Zachodzie, natomiast myśmy w 1989 roku zdecydowali się pójść inną, bardziej ambitną drogą (sic).
monopol i zmowa cenowa04.02.2019, 16:31
Wychodzi, że zmowa cenowa i monopol jest w całej Polsce - bo mieszkając w jednym mieście na śląsku ceny od 01.03.2019 za osobę będą się kształtować na poziomie: 21,70zł segregowane i 43,40zł za niesegregowane.
baciok@04.02.2019, 14:33
Pytanie włodarze Gmin powinni skierować do rządzących na Wiejskiej. Ci co rządzili wcześniej PO-PSL (ustawa śmieciowa weszła w życie chyba w lipcu 2013 roku) jak i obecni PiS.
Pytanie jaka jest górna granica opłat za osobę za śmieci? Według mojego rozeznania 10 zł . Powyżej to już jest złodziejstwo na mieszkańcach.
Rynek śmieci jest podzielony . Tak że zgadzam się z przedmówcami że Podhale zdominowały 2 firmy startujące w różnych konfiguracjach.
A co ma zrobić Gmina lub Miasto jak zgłosi się 1 oferent i zaproponuje ceny z kosmosu. Nie przyjmą oferty i co???????
Wniosek : na razie to jest odsuwanie problemu w czasie ale to wybuchnie.
emeryt04.02.2019, 13:30
Drożej niż w Berlinie
nowotarżanin04.02.2019, 13:25
MOJE ZDANIE JEST TAKIE ...

Proszę nie pisać wersalikami. Moderator.
Jurny Stefan04.02.2019, 13:06
Zrobili monopol i dyktują ceny.
???04.02.2019, 12:43
Czyli to nie jest zmowa cenowa tylko monopol?
Podhalanin04.02.2019, 11:59
O tym że na całym Podhalu istnieje monopol dwóch firm to wszyscy wiedzą a w zasadzie te dwie firmy razem ze sobą współpracuje bo często razem startują w przetargach jako konsorcjum......dlatego zasadne jest pytanie czy te rosnące co roku drastyczne ceny za wywóz śmieci mają odzwierciedlenie rynkowe czy to po prostu jest zwykła zmowa cenowa" co jest karane i nielegalne i to powinien sprawdzić UOKiK i Burmistrz powinien się tym zająć.....w zasadzie wszyscy Wójtowie powinni zrobić to samo.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl