05.02.2019, 14:04 | czytano: 6309

Uwaga! Fałszywy funkcjonariusz CBA dzwoni do właścicieli firm

Fot. KPP Nowy Targ
Do właściciela jednej z firm w centrum Nowego Targu zadzwonił na telefon stacjonarny mężczyzna, podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Mężczyzna był bardzo wiarygodny, podał swoje imię i nazwisko oraz numer legitymacji służbowej.
W trakcie rozmowy przekazał właścicielowi firmy, że padł ofiarą oszustów, którzy posiadają jego dane osobowe i wyłudzili już od innych osób bardzo duże pieniądze, dlatego zadzwonił, aby temu zapobiec i zablokować wypłatę kredytu na kwotę 75 000 zł. Oświadczył, że jego telefon komórkowy, Internet i telefon służbowy jest zagrożony, a on sam dzwoni ze specjalnej linii, do której przestępcy nie mają dostępu. Funkcjonariusz poprosił również o zweryfikowanie swoich danych. Polecił wybierać numer alarmowy 997 lub 112 oczywiście nie rozłączając się. Po chwili po drugiej stronie słuchawki zgłosił się mężczyzna podający się za dyżurnego nowotarskiej policji, który potwierdził tożsamość funkcjonariusza i numer legitymacji służbowej.
Po zakończeniu rozmowy z „dyżurnym” ponownie zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBA i zaczął zadawać właścicielowi firmy kolejne pytania m.in. kiedy ten ostatnio logował się na swoją pocztę internetową, kiedy i w jakim banku dokonywał ostatnio operacji pieniężnych, pytał o wiek, miejsce zamieszkania, członków rodziny oraz od jakiego czasu prowadzona jest firma. Mężczyzna posiadał bardzo dużo informacji na temat prowadzonej firmy (prawdopodobnie ze strony internetowej). Kiedy właściciel firmy poinformował, że nie będzie kontynuował rozmowy telefonicznej i idzie sprawę zgłosić na policję, „funkcjonariusz” oświadczył, że jeżeli nie będzie współpracował to nie zablokuje wyłudzenia pieniędzy na jego szkodę. Funkcjonariusz wyraźnie się zdenerwował tym, że mężczyzna nie chce kontynuować rozmowy i przekonywał nawet, że on w tej chwili jest na komendzie, co było nieprawdą. Ostatecznie właściciel się rozłączył i zgłosił sprawę policji.

Nowotarska policja ostrzega przed tego typu telefonami.

Pamiętaj!

Nigdy nie przekazuj informacji prywatnych, haseł i loginów przez telefon osobom nieznanym
Nie podawaj informacji o posiadanych rachunkach bankowych

Nie podawaj danych osobowych i innych istotnych informacji, które mogą być wykorzystane do popełnienia przestępstwa

oprac. r/ źródło: KPP Nowy Targ
komentarze
edziu06.02.2019, 12:19
To jak to mozliwe ze ten wlascicel zadzwonil na 112 i tam tez byl oszust ?
bezprawie czy co05.02.2019, 18:30
Wprowadzono rejestrowane na dowód osobisty karty sim. Podobno miało to ukrócić oszustwa, wyłudzenia i inne przestępstwa. A tymczasem przestępcy mają się świetnie. Czemu policja nie namierzyła skąd oszuści dzwonili? Próba wyłudzenia jest zdaje sie karalna? Skoro dostali zawiadomienie o przestępstwie, to na co czekają? Aż tamci zadzwonią do kogos innego, kogo im sie juz uda oszukać?
jacek05.02.2019, 15:23
Jest bardzo prosty sposób, żeby przed kilkoma wariantami takiego oszustwa uchronić. Jeśli ktoś dzwoni, podaje się za jakiś urząd i chce mnie jakoś zidentyfikować, to odpowiadam mu jakimiś fałszywymi danymi. Jeśli się połapie, to można przypuszczać, że urząd jest prawdziwy. Ale jeśli nie wyłapie 'pomyłki', to jest to ściema.
Np na pytanie o imię matki, odpowiadam fałszywie Barbara. Jeśli taka odpowiedź przejdzie, to koniec rozmowy.
kierowca05.02.2019, 14:29
Co do takiego typu przestępstw, dziwie się policji.
Pewnego razu szukałem dorywczej pracy jako kierowca, wrzuciłem ogłoszenia tu i tam, po ok. dwóch dniach zadzwonił do mnie telefon (numer prywatny) z ofertą "pracy". Głos był strasznie zniekształcony (co od razu wydało mi się podejrzane), a praca miała polegać na odbieraniu przesyłek typu kopert, małych paczek od osób prywatnych, gdy zaczynałem dociekać co to za paczki, gościu odpowiedział że są to zwroty z ich firmy która niby znajduje się w Poznaniu. Kursy miały odbywać się na Podhalu i miałem być dyspozycyjny i pod telefonem. Jak zacząłem wypytywać o szczegóły rozmówca się rozłączył.
Teraz moje pytanie, dlaczego policja nie wystawi takiego podobnego ogłoszenia, przestępcy sami do nich zadzwonią z propozycją pracy.
Joe05.02.2019, 14:27
Taka sprawa tylko w Polsce możliwa, jesli jakiś ? urzad? na do ciebie sprawę wysyła maila, luv pismo,a tu telefon , a ja na telefon to serdecznego wystawiam, jak dzwoni ? nieoznakowany? też ,
Zobacz pełną wersję podhale24.pl