06.02.2019, 10:23 | czytano: 4670

5 milionów euro na rozbudowę Szlaku Wokół Tatr. Nowe atrakcje dla rowerzystów

Arch. Podhale24.pl
Do 2020 roku historyczno-kulturowo-przyrodniczy Szlak wokół Tatr wzbogaci się o atrakcyjną infrastrukturę dla rowerzystów. Powstaną także kolejne kilometry ścieżek rowerowych po polskiej i słowackiej stronie granicy.
Umowę z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju na realizację kolejnego etapu projektu podpisała Agnieszka Pyzowska, dyrektor Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY. Łączna wartość projektu to blisko 5 mln euro, z czego 4 mln euro stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Trzeci etap koncentrował się będzie na rozbudowie cieszącej się ogromnym powodzeniem infrastruktury rowerowej Szlaku Wokół Tatr. Stuletni zabytkowy budynek dawnej stacji PKP w Podczerwonem znajdujący się tuż przy ścieżce rowerowej zostanie wyremontowany i zaadaptowany na centrum obsługi użytkowników szlaku, a dwa spichlerze spiskie w Kacwinie (tzw. „sypańce”) po renowacji i wyposażeniu zostaną udostępnione rowerzystom i turystom.

Użytkownicy szlaku uzyskają też specjalne miejsca odpoczynku bezpośrednio na trasie szlaku takie jak: oaza wypoczynku nad jeziorem w Krauszowie, rozbudowana strefa relaksu w Nowym Targu przy kładce pieszo-rowerowej na Białym Dunajcu, interaktywna ekspozycja przyrodnicza w Domu Ludowym w Łapszach Niżnych czy 2 miejsca odpoczynku z pełnym wyposażeniem na odcinku ścieżki rowerowej z Dursztyna do Łapsz.

Wybudowanych zostanie także blisko 26 kilometrów nowych ścieżek, które prowadzą do unikatowych miejsc na pograniczu w  gminie Czarny Dunajec (ścieżka od pętli puścizn w Czarnym Dunajcu do Piekielnika – 6,87 km), gminie Nowy Targ (ścieżka rowerowa prowadząca z Pyzówki do Klikuszowej - 6,88 km), mieście Nowy Targ (ścieżka na lotnisku oraz na ul. Schumana i Młynówka - 2,31 km) lub uzupełniają wcześniej wykonane trasy łącząc je w długie nieprzerwane odcinki (miasto Spiska Bela, obec Huncovce, Hniezdne, Velka Lomnica). Wyremontowany zostanie też odcinek ścieżki w gminie Łapsze Niżne na granicy Kacwin-Wielka Frankowa o dł. 1,12 km oraz 2 kładki pieszo – rowerowe na potoku Czarny Dunajec w Nowym Targu.

Źródło: Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY, oprac. r/
komentarze
bukowion06.02.2019, 19:40
Do miejscowy. Niestety muszę przyznać rację. I na razie widoków na cokolwiek ni ma :(
Gorczanski biker06.02.2019, 16:26
Gdzie mozna zobaczyc mapę z naniesionymi istniejącymi już trasami?
KLOC06.02.2019, 15:56
Gdzie te kładki mają powstać?
Obiektywny06.02.2019, 12:03
Zamiast infrastruktury kładłbym nacisk na same ścieżki rowerowe aby w końcu zamknąć pętle w około Tatr.
rowrzsta bicyklysta06.02.2019, 11:41
Super , super , super
miejscowy06.02.2019, 11:40
a wy dziady BUKOWIAŃSKIE , to kiedy nam zrobicie jakąś ścieżkę rowerową ? Nie nadążacie za nami .SZAMBO , SZAMBO SZAMBO !!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl