10.02.2019, 19:26 | czytano: 5526

Wspólna akcja nowotarskich policjantów, funkcjonariuszy SOK i PKP PLK

zdj. KPP w Nowym Targu
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu wraz za Strażą Ochrony Kolei i przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe przeprowadzili działania prewencyjne w rejonie przejazdu kolejowego w Szaflarach.
W ubiegłym roku na przejeździe kolejowym na granicy Nowego Targu i Szaflar doszło do tragicznego zdarzenia, w którym zginęła młoda dziewczyna w trakcie egzaminu na prawo jazdy. Kilka dni później dwie nastolatki urządziły sobie bardzo niebezpieczną zabawę polegającą na przebieganiu przez torowisko bezpośrednio przed nadjeżdżającym pociągiem.
- Podczas wspólnej akcji prewencyjnej funkcjonariusze zwracali uwagę na prawidłowe zachowanie się w rejonie przejazdu kolejowego i stosowanie się zarówno przez pieszych, jak i kierujących do znaków i sygnałów drogowych. Najczęstszymi przyczynami zdarzeń na przejazdach kolejowych jest niestosowanie się kierujących do znaku B-20 STOP, wjeżdżanie na przejazd kolejowy pomimo zbliżającego się pociągu, albo w sytuacji kiedy po drugiej stronie nie ma już możliwości kontynuowania jazdy lub wjeżdżanie na przejazd, kiedy półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie. Takie zachowania są szczególnie niebezpieczne, ponieważ w każdej chwili może nadjechać pociąg, a kierujący nie ma możliwości odpowiednio szybko zjechać z torowiska - tłumaczy mł. asp. Dorota Garbacz z KPP w Nowym Targu.

Przekazywane przez funkcjonariuszy ulotki zawierają informacje dotyczące zachowania się min. w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe zarządzane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały oznaczone żółtymi naklejkami, na których umieszczone są trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 i numery awaryjne do zespołów technicznych. W momencie zagrożenia należy zadzwonić na numer 112 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy numeru i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. W przypadku usterki niezagrażającej życiu należy dzwonić na numery służb technicznych. Tematy związane z zagrożeniami wynikającymi z zabaw w rejonie torowiska, chodzenia po torowisku, przechodzenia w miejscach do tego nieprzeznaczonych oraz przy opuszczonych zaporach poruszane są również podczas spotkań profilaktycznych w szkołach.

Kolejna akcja w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych na terenie powiatu nowotarskiego zaplanowana jest na poniedziałek, 11 lutego w Rabce-Zdroju.

s/ zdj. KPP w Nowym Targu
zobacz także
komentarze
Taka prawda.11.02.2019, 21:46
Teraz Policja uczy jak przejeżdżać przez przejazd kolejowy bo nawet egzaminator nie potrafi.
alik11.02.2019, 11:46
Ale to nie ten przejazd kolejowy jest niebezpieczny w Szaflarach!!!!!!!!!
Tadek11.02.2019, 09:29
nudy nudy ....... nie ma co robić ........ a piani kierowcy na drogach , przejazd kolejowy - nic nowego ; znak STOP i po zawodach !!!!!
cdn11.02.2019, 07:35
szlaban - to nie to wiertło
Daw11.02.2019, 07:13
Pojazdy Policji i SOK zaparkowane są w odpowiednim miejscu. Widoczność mocno ograniczona.
cd10.02.2019, 23:30
Ciekawski Jan nie to nie ten
szlaban10.02.2019, 21:41
Wierto znów będzie się mógł wykazać swoją nadgorliwością w Rabce.
Ciekawski Jan10.02.2019, 19:32
Na pewno to jest ten przejazd , na którym doszło do wypadku? Nareszcie się "dowiedziałem' ;)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl