17.02.2019, 17:32 | czytano: 2609

Strażacy ochotnicy z Bukowiny Tatrzańskiej - najlepsi w tańcu zbójnickim

zdj. Bukowiański Dom Ludowy
BUKOWINA TATRZAŃSKA. W konkursie tańca zbójnickiego, który odbył się w ramach 47. Góralskiego Karnawału zwyciężyli Strażacy z OSP Bukowina Tatrzańska.
Protokół posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej popis par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego:
Komisja w składzie: Aleksandra Bogucka, Dorota Majerczyk, Józef Pitoń, Jan Stachoń, Stanisław Bachleda i Stanisław Łukaszczyk-Kołoc oceniła 45 par tanecznych, w tym 18 par tanecznych w I kategorii wiekowej, 18 par tanecznych w II kategorii wiekowej, 9 par tanecznych w III kategorii wiekowej oraz 9 zespołów w konkursie tańca zbójnickiego.

W I kategorii wiekowej (16 – 21 lat) specjalnym dyplomem wyróżniono następujące pary taneczne:
Gabriel Hodorowicz i Julia Majerczyk z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
Mateusz Sołtys i Anna Krzysik z zespołu „Hajduki” z Łapsz Wyżnych,
Przemysław Wach i Wiktoria Krawczyk z zespołu „Góralsko Brać” z Łopusznej,
Jan Stanuch i Anna Stanuch z zespołu im. Klimka Bachledy z Zakopanego,
Piotr Majerczyk i Karolina Cachro z zespołu „Białodunajcanie” z Białego Dunajca,
Krzysztof Karpiel i Weronika Waliczek z zespołu „Białodunajcanie” z Białego Dunajca,
Maciej Tylka i Izabela Zając z zespołu „Góralsko Brać” z Łopusznej,
Karol Krzysik i Katarzyna Błazoszek z zespołu „Hajduki” z Łapsz Wyżnych,
Mirosław Kita i Patrycja Pogwizd z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka.

W II kategorii wiekowej (22 – 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne:
Michał Trybuła i Anna Budrzeńska z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
Dawid Sołtys i Dominika Krzysik z zespołu „Hajduki” z Łapsz Wyżnych,
Łukasz Strama i Alicja Masny z zespołu im. Klimka Bachledy z Zakopanego,
Sławomir Gałysa i Aleksandra Pasoń-Misterka z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka,
Krzysztof Pietraszek i Barbara Świec z zespołu „Dolina” z Krempach,
Łukasz Krzysik i Leszka Kłak z zespołu „Hajduki” z Łapsz Wyżnych,
Mariusz Bochenek i Daria Lizoń z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka,
Marcin Stopka i Katarzyna Kudasik-Zasadnia z zespołu „Śwarni” z Nowego Targu.

W III kategorii wiekowej (powyżej 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne.
Zygmunt Wiśniewski i Paulina Kucewicz z ZPiT „Sorbin” z Sorbina,
Jan Kubik i Katarzyna Szczepaniak z zespołu „Pieniny” z Krościenka n/D,
Robert Majerczak i Agata Sobkowiak z zespołu „Pieniny” z Krościenka n/D,
Bogusław Kyrcz i Teresa Kyrcz z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka,
Stanisław Cachro i Małgorzata Dzierzęga z zespołu „Białodunajcanie” z Białego Dunajca,
Robert Dzioboń i Marzena Gubała z zespołu „Śwarni” z Nowego Targu.

Wyróżnienie dla najlepszej tancerki w postaci dyplomu otrzymują: Karolina Cachro z zespołu „Białodunajcanie” z Białego Dunajca, Weronika Waliczek z zespołu „Białodunajcanie” z Białego Dunajca, Izabella Zając z zespołu „Góralsko Brać” z Łopusznej, Katarzyna Błazoszek z zespołu „Hajduki” z Łapsz Wyżnych, Karolina Kułach z zespołu „Regle” z Poronina, Aleksandra Kopeć z zespołu „Hamernik” z Krakowa, Aleksandra Pasoń-Misterka z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka, Barbara Świec z zespołu „Dolina” z Krempach, Katarzyna Kudasik-Zasadnia z zespołu „Śwarni” z Nowego Targu oraz Ewa Piszczek z zespołu „Skalni” z Krakowa.
W konkursie tańca zbójnickiego wzięło udział 9 zespołów.
Nagrody regulaminowe otrzymali:
– pierwsze miejsce wraz z Ciupagą Zbójnicką i nagrodą pieniężną w wysokości 1 400 zł - Strażacy OSP Bukowina Tatrzańska,
– drugie miejsce wraz z Ciupagą Bacowską i nagrodą pieniężną w wysokości 1 000 zł - Zespół im. Klimka Bachledy z Zakopanego,
– trzecie miejsce wraz z Ciupagą Juhaską i nagrodą pieniężną w wysokości po 800 zł - Zespół „Górale Łąccy” z Łącka i Zespół „Watra” z Czarnego Dunajca.

Wyróżnienia w postaci dyplomów i nagród pieniężnych w wysokości po 500 zł otrzymują: Zespół „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, Zespół „Zbójecko Familia” z Gminy Czarny Dunajec, Zespół „Białodunajcanie” z Białego Dunajca i Zespół „Góralsko Brać” z Łopusznej.

Komisja uważa, że poziom tegorocznego konkursu tańca zbójnickiego był zróżnicowany, natomiast poziom artystyczny pokazów par tanecznych z Podhala, w odniesieniu do lat poprzednich był niezadowalający z wyjątkiem wyróżnionych tancerek. W dalszym ciągu Komisja zachęca tancerzy do starannego przygotowania poszczególnych obyczajów tanecznych, które oprócz dobrej techniki ukażą właściwą istotę i charakter tańca góralskiego. Zwracamy uwagę, że uczestnicy popisu par tanecznych powinni prezentować poziom adekwatny do rangi Ogólnopolskiego Konkursu."

opr. s/
zobacz także
komentarze
Papaj26.02.2019, 08:16
A w przyszłym roku w konkursie tańca zbójnickiego kto wystartuje?
Pracownicy Urzędu Gminy Bukowina Tatrzańska czy Piłkarze Klubu Zawrat Bukowina Tatrzańska?
oko20.02.2019, 14:12
Zdolna papuga jest w stanie zapamiętać nawet kilkaset słów potrafi nawet powiązać je z konkretnymi sytuacjami, sprawiając wrażenie, że naprawdę rozumie ludzką mowę. Zdolne jest to "ucho".
ucho20.02.2019, 10:42
do oko. Przytłum boleści w sercu i otrzyj łzy z powiek. Na nic twe płacze, na nic twe żale. Trzeba otrząsnąć się z traumy. Zrób to jeśli chcesz czegoś w życiu dokonać.Kwilenie nie pomoże.
oko19.02.2019, 15:19
Do patrzący z boku. Przytłum boleści w sercu i otrzyj łzy z powiek. Na nic twe płacze, na nic twe żale. Trzeba otrząsnąć się z traumy. Zrób to jeśli chcesz czegoś w życiu dokonać.Kwilenie nie pomoże.
patrzący z boku19.02.2019, 13:34
do oko. To ty jesteś zadufany w sobie i wydaje ci sie że twoja opinia jest najważniejsza. Popatrz na innych opinie bo to właśnie tobie się wydaje że jesteś alfa i omegą. Wydaje ci się że nie ma lepszego znawcy góralszczyzny niż ty. Samolubie nie jesteś sam na tym świecie. Znawco czasem spróbuj przeanalizować zdanie innych.
Kibic18.02.2019, 15:32
Najlepsze były Klimki z Zakopanego i to oni powinni wygrać!!!
Ale było jak zwykle.
stażak18.02.2019, 15:13
No to się zaczyna robić teatrzyki, a nie przegląd tańca zbójnickiego.
oko18.02.2019, 12:57
Po obejrzeniu występów zespołów biorących udział w konkursie tańca zbójnickiego obiektywnie stwierdzam, że Strażacy z Bukowiny Tatrzańskiej byli w tym roku zdecydowanie najlepsi. I na nic płacze i żale kogoś kryjącego się pod nazwą "obiektywny". Zarzucając komisji brak obiektywizmu i tendencyjność "obiektywny" sam sobie wystawił kiepską ocenę. Taką na jaką prowadzona przez niego grupa w pełni zasłużyła. Bo z kiepskiego miejsca a nawet jego braku przypuszczam żale i płacze "obiektywnego" pochodzą. Nie jestem jurorem ale widzę i słyszę. Widziałem i słyszałem. Dobrze ocenione zostały grupy "zbójników" w roku 2019. Czy wybitne było wykonanie tańca i śpiewu w wykonaniu Strażaków. No .. nie !. Pamiętam i znam dużo lepsze wykonania z lat ubiegłych, ale w konkursie liczy się to co wydarzyło się tu i teraz. A tu i teraz w roku 2019 Strażacy z Bukowiny byli najlepsi. Rada dla "obiektywnego": ucz się, pracuj, obserwuj, pytaj i korzystaj z rad mądrzejszych i bardziej doświadczonych a jako prowadzący nie nakręcaj spirali oczekiwań w swojej grupie, nie stawiaj ich w pozycji udręczonych, źle i tendencyjnie ocenianych przez "złych" jurorów ludzi. Nie jesteś alfą i omegą choć tak ci się wydaje. Kierunek, który obrałeś jest zły. Nie idź tą drogą. Przypominasz mi dmuchaną bułkę. Taką z marketu, najtańszą, co to wygląda na dużą i ładną, a gdy się ją przekroi, to okazuje się, że wypełniona jest głównie powietrzem. U ciebie na dodatek zepsutym powietrzem. Sam próbujesz sprzedać się jako wykwintne pieczywo z wyższej półki a jesteś tylko nadmuchaną bułą.
obiektywny18.02.2019, 08:46
Komisja była tendencyjna nie znająca regulaminu. w myśl słów cytuję "Komisja zachęca tancerzy do starannego przygotowania poszczególnych obyczajów tanecznych, które oprócz dobrej techniki ukażą właściwą istotę i charakter tańca góralskiego." i tu jest brak obiektywizmu komisji czy grupa pozbierana w ostaniej chwili Strażacy z Bukowiny miała możliwość starannego przygotowania. poprostu bukowina miała wygrać a punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jak pamiętam tędencyjność i brak obiektywizmu komisji była w Bukowinie od dawna. a może by komisja przekazała protokoły do wglądu zespołom. chociażby po to aby zespoły mogły popracować nad błędami które to komisja wychwyciła. Ale śmiem twierdzić że takich uwag nie ma jest tylko widzimisie komisji
Zobacz pełną wersję podhale24.pl